امروز: دوشنبه, ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ برابر با ۱۶ رجب ۱۴۴۲ قمری و ۰۱ مارس ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 273091
۶۳۱
۱
۰
نسخه چاپی
Blind Spot Bias

خطای نقطه کور | علل خطای نقطه کور ذهن

در خطای نقطه کور تمرکز افراد بر خطاها و اشتباهات دیگران است بدون آنکه بر خطاهای خود نیز ناظر باشند. این نابینا بودن نسبت به خطاهای خود دقیقا نقطه ی کور ذهن ماست. بدین معنا که ما انسانها خطاهای دیگران را خیلی راحت‌تر از خطاهای خودمان می‌بینیم و از مشاهده ی خطاهای خود عمداً و یا سهواً عاجز هستیم

خطای نقطه کور ذهن؛ به خطاهای خودت نگاه کن نه دیگران

خطای نقطه کور (Blind Spot Bias) یکی از متداول ترین خطاهای ذهنی است که به صورت روزمره و در بین اکثریت افراد اتفاق می افتد.

خطای نقطه کور

در خطای ذهنی، تمرکز افراد بر خطاها و اشتباهات دیگران است بدون آنکه بر خطاهای خود نیز ناظر باشند. این نابینا بودن نسبت به خطاهای خود دقیقا نقطه ی کور ذهن ماست. بدین معنا که ما انسانها خطاهای دیگران را خیلی راحت‌تر از خطاهای خودمان می‌بینیم و از مشاهده ی خطاهای خود عمداً و یا سهواً عاجز هستیم.

این خطا در افراد بر این فرض قرار دارد که ما بسیار کمتر از افراد دیگر دچار خطا می‌شویم. تمرکز بیش از حد بر خطاهای دیگران و عدم درک و مشاهده ی اشتباهات و نقصان های رفتاری و شخصیتی خود باعث می شود قضاوت‌ها و رفتارهای ما آسیب‌زا بوده و پيامدهای منفی داشته باشد و روابط ما را با دیگران بویژه خانواده و همکاران دچار مشکلات جدی کند.

به عنوان مثال خانواده ای را در نظر بگیرید که در آن زن و شوهر، هر دو یا یکی از آنها دچار نقطه کور ذهن باشند. در چنین خانواده ای تمرکز زوجین بر اعمال و رفتار و بویژه اشتباهات یکدیگر، بدون آنکه بر خطاهای خود آگاه باشند، می تواند خانواده را صحنه دعواهای مکرر نماید. همچنین می تواند اعتماد به نفس زوجین یا یکی از آنها را به شدت کاهش دهد.

خطای نقطه کور | علل خطای نقطه کور ذهن

علل خطای نقطه کور ذهن

1- عدم شناخت نقاط ضعف خود
یکی از علل خطای نقطه کور ذهن این است که افراد بر نقاط ضعف رفتاری و شخصیتی خود آگاهی ندارند. عدم شناخت نقاط ضعف خود باعث می گردد در بسیاری موارد خود را مصون از خطا دانسته و صرفاً بر اشتباهات دیگران تمرکز کنیم.

2- اعتماد به نفس بیش از حد
یکی دیگر از دلایلی که باعث می شود افراد نسبت به خطاهای خود در نقطه کور قرار گیرند، اعتماد به نفس بیش از اندازه می باشد. اعتماد به نفس اگرچه یکی از اصلی ترین دلایل موفقیت افراد در برقرای ارتباط با دیگران می باشد اما همین نقطه قوت می تواند تبدیل به نقطه ضعف گردد زیرا باعث می شود افراد خود را کاملاً از اشتباه مصون دانسته و حتی گاهی برای مبرا کردن خود از اشتباهی به دنبال مقصری باشند تا او را مسئول معرفی نمایند.

3- تفکر خودتاییدگری

خود تاییدگری که یکی از خطاهای ذهنی نیز می باشد باعث می شود افراد همواره تمامی اعمال و رفتار خود را درست دانسته و با این پیش فرض دیگران را مسئول خطاها بدانند و بر خطاهای افراد دیگر تمرکز کنند.

خطای نقطه کور ذهن؛ به خطاهای خودت نگاه کن نه دیگران

نقطه کورت را پیدا کن و به هر دو سبد خودت نگاه کن

پائولوکوئیلو می گوید: ما آدم ها در یک صف طولانی پشت سر هم در حال حرکت هستیم و هر کدام از ما دو تا سبد که با یک چوب که بر روی دوشمان است حمل می کنیم. یکی از سبدها در جلوی ما و دیگری در پشت سر ما آویزان است. ما نکات مثبت خود را در سبد جلو و نکات منفی را در سبد پشت قرار می دهیم و این امر باعث می شد در طول مسیر حرکت در جلو، سبد خوبی های خود و عیوب دیگران را ببینیم. ولی سبد عیب های خودمان قابل مشاهده نیست. این تمثیل یکی از گویاترین تمثیل ها برای نقطه کور ذهن و ندیدن خطاهای خود و تمرکز بر خطاهای دیگران است.

  • منبع
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید