امروز: جمعه, ۰۳ بهمن ۱۳۹۹ برابر با ۰۸ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۲ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 273951
۲۱۲
۱
۰
نسخه چاپی
Mario Vargas Llosa

خورخه ماریو بارگاس یوسا | 7 دلیل خورخه یوسا برای کتاب خوانی

خورخه ماریو بارگاس یوسا در سال 2010 توانست جایزه ادبی نوبل را از آن خود کند در حالی که حدود 20 ســال نــام او جزو کاندیداهای این جایزه بود

خورخه ماریو بارگاس یوسا | 7 دلیل خورخه یوسا برای کتاب خوانی

خورخه ماریو بارگاس یوسا، داستان نویس، مقاله نویس، سیاستمدار و روزنامه نگار پرویی-اسپانیایی معاصر آمریکای جنوبی است.

ماريو بارگاس يوسا کیست؟

ماريو بارگاس يوسا، نويسنده سرشناس آمريكای جنوبی، در 28 مارس 1937 در آركيپا، واقع در جنوب پرو، در خانواده ای نسبتا مرفه زاده شد. در اثــر جدايی والدينش از يكديگر، توســط پدربزرگ مادری اش،كه مناصب سياســی – دولتی داشــت، به مدرســه ای در بوليوی رفت و پس از آشتی پــدر و مادر، بــه همراه خانواده عازم ليما شــد. در آنجا توســط پدرش به آكادمی نظامی فرســتاده شــد و از همين آكادمی، دنيای نظامی به درون داستان هايش راه يافت.

تجربــه دوران نوجوانی اش در جامعه نظامــی به طرز ويژه ای در رمان شهر و سگ ها انعكاس يافت و اين رمان،كه ّردی از عناصر نظامی داشت، توسط نظاميان سوزانده شد.

او نخستين فعاليت ادبی خود را در 1952 ،با به صحنه بردن نمايشنامه فرار اينما در پيورا آغاز كرد و پس از آن جوايز ادبی بسياری را از آن خود كرد.

بارگاس یوسا در رشته هنرهای آزاد دانشگاه لیما فارغ التحصیل شد و سپس از دانشگاه مادرید در رشته ادبیات درجه دکترا گرفت.

آثار متعددی از او، چون مردی كه حرف می زند، سوربز، واقعيت نويســندگی، راز قتل پالو منيو مولرو، دوشيزه خانم تاكنا و ســال های سگی، به ايران راه يافته اند.

یوسا در سال 1959 به پاریس مهاجرت کرد و به عنوان معلم و روزنامه نگار، در خبرگزاری فرانسه و همچنین تلویزیون ملی فرانسه مشغول به کار شد.

خورخه ماریو بارگاس یوسا در سال 2010 توانست جایزه ادبی نوبل را از آن خود کند در حالی که حدود 20 ســال نــام او جزو کاندیداهای این جایزه بود.

یوســا در ســال 1994 به عنوان عضو آکادمی اســپانیا برگزیده شــد و در سال های گذشــته در بسیاری از دانشگاه های آمریکا، آمریکای جنوبی و اروپا تدریس کرده است. این نویسنده توانست در ســال 1995 جایزه سروانتس، مهمترین جایزه ادبی نویســندگان اســپانیولی زبان، را از آن خود کند و همچنین در ســال 1996 برنده جایزه صلح آلمان شد.

خورخه ماریو بارگاس یوسا | 7 دلیل خورخه یوسا برای کتاب خوانی

7 دلیل خورخه ماریو بارگاس یوسا برای کتاب خوانی

یوسا در سخنرانی خود در دانشگاه «د لا سالی» فیلیپین که به او مدرک دکترای افتخاری اعطا کرد،‌ هفت دلیل زیر را برای کتاب‌خوانی ارائه کرد:

1. کتاب‌های خوب، بلندپروازی انسان را تحریک می‌کنند. یادگیری سواد خواندن مهم‌ترین اتفاق زندگی من بود و حرفه داستان‌گویی من هم زاده همین مهارت است. هیچ دلیل مشهودی برای به سرانجان رساندن یک رمان خوب وجود ندارد، اما ادبیات همیشه تاثیر خودش را روی خواننده می‌گذارد؛ این شاید به شکل یک حس رضایت‌مندی باشد و یا تغییر به سمت خوبی‌ها. هر حسی که باشد،‌ زندگی آدم‌ها با مطالعه کتاب غنی می‌شود.

2. ما با خواندن کتاب‌های خوب، در پنهانی‌ترین وجوه شخصیت انسانی‌مان به حس نزدیکی با یک فرهنگ می‌رسیم. خواندن، همان‌طور که‌ غرایز، شور و احساسات‌،‌ رفتارهای‌مان را تعریف می‌کنند، مطالعه روانشناسی ما را غنا می‌بخشد.

3. ادبیات بهترین سلاح در مقابل تعصب است. به نظر من کتاب‌های خوب، بهترین دفاع در برابر عقاید تحریف‌شده‌ مردمِ زبان‌ها، باورها و رسوم مختلف است. با وجود تمام این تفاوت‌ها، آن‌چه مشترکا بین همه زنان و مردان با پیشینه مختلف حکم می‌راند، از همه چیز مهم‌تر است؛ چون همه ما انسانیم و همه ما از سوی مشکلات و موانع مشابه به چالش کشیده می‌شویم؛ مشکلاتی که باید برای زنده ماندن و زندگی کردن بر آن‌ها غلبه کنیم.

4. ادبیات دشمن طبیعی همه دیکتاتوری‌هاست. ادبیات نارضایتی را در جهان رشد می‌دهد و خواندن حس امید و آرزوی داشتن جامعه‌ای بهتر را در درون شهروندان به وجود می‌آورد؛ جایی که مردم بتوانند رویاهای خود را آزادانه دنبال کنند. وقتی یک نفر مطالعه می‌کند، رویکردی انتقادی پیدا می‌کند تا واقعیت را به دنیای کتاب‌ها نزدیک کند. ادبیات میل درونی برای تغییر دادن و ایستادن مقابل سلطه را که از گهواره تا گور سعی در کنترل ما دارد، بیدار می‌کند.

کتاب خوب خواندن راهی برای مجهز شدن در بحبوحه اعتقادات و روبه‌رو شدن با هرچه نادرستی در جهانی است که در آن زندگی می‌کنیم. راهی که از آن طریق بتوانیم در جهت تغییر جهان بکوشیم و آن را به دنیای تخیلاتی که با وجود کاستی‌ها و محدودیت‌های‌مان خلق کرده‌ایم، ‌ نزدیک کنیم.

5. مطالعه بهترین نوع سرگرمی است. حتی وقتی کلمات با هم ترکیب می‌شوند، رنگ و بویی جادویی به خود می‌گیرند و دریچه‌ای می‌شوند برای زندگی کردن تجربیات دیگر...

6. خواندن شالوده تربیت کردن انسان‌های آزاد است. در جوامع آزاد، مفهومی وجود دارد مبنی بر این که مطالعه یک سرگرمی و لذت است که می‌شود آن را از تجربه کلی زندگی افراد حذف کرد. به نظر من این اشتباه بزرگی است؛ نبود آزادی در ابعاد مادی، روحی و فرهنگی، زندگی افراد و کل جامعه را از هم می‌پاشاند. من فکر می‌کنم کتاب‌های خوب امید به تغییر زندگی و این را که جوامع روزی به تمام این محدودیت‌ها غلبه می‌کنند و جوامعی عادلانه‌تر به وجود می‌آیند، ارتقا می‌بخشد. جوامعی به وجود می‌آیند که به دنیاهای تخیلی ما نزدیک‌تر هستند. اشیاء واقعی از درون کتاب‌های خوب سربرمی‌آورند و رنگ و بوی واقعیت به خود می‌گیرند.

7. مطالعه کتاب‌های خوب آدم‌های بهتری از ما می‌سازد. ما باید فرزندان‌مان را قانع کنیم که خواندن مسلما لذتی خارق‌العاده است اما در عین حال بهترین راه برای بهتر شدن. مطالعه راهی است برای آمادگی بیشتر در مواجهه با چالش‌هایی که در تمام طول عمر ما حضور دارند.

منابع

ایسنا

ماریو بارگاس یوسا، فرزند جهان

همچنان با ماريو بارگاس يوسا بادختری از پرو | نیلگون دریایی | کتاب ماه ادبیات | شماره 41 | شهریور 1389

ادبیات،زندگی را غنا می‌بخشد | روزنامه همدلی

  • منبع
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید