امروز: پنج شنبه, ۲۹ مهر ۱۴۰۰ برابر با ۱۴ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۲۱ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 276098
۵۰۴
۱
۰
نسخه چاپی

دکلره کردن مو | آیا می دانید دکلره کردن مو چه عوارضی دارد؟!

دکلره اساسا فرآیندی است که رنگ موها را روشن می کند. هیدروژن پراکسید اغلب در ترکیب با آمونیاک و یک نرم کننده به کار می رود تا رنگ دانه ها و یا سایه موهای شما را تغییر دهد.

دکلره کردن مو

پودر دکلره مخلوطی از چند ماده شیمیایی است که برای روشن و بلوند کردن مو استفاده می شود. ترکیب عمده تشکیل دهنده این پودر، هیپوکلریت کلسیم است که به عنوان عامل سفید کننده عمل می کند.

دکلره مو

دکلره کردن یعنی بی رنگ کردن مو و رساندن مو به رنگ پایه ای بی رنگ، افرادی موهای خود را دکلره می کنند که می خواهند موهای خود را روشن رنگ کنند یا فانتزی که باید پایه موهای خود را بی رنگ کنند تا رنگ مورد نظر را رو موهای خود داشته باشند.

عوارض ناشی از دکلره کردن مو

کم شدن رطوبت

کی از عوارض شایع دکلره کردن موها، کم شدن میزان رطوبت مو است. مواد شیمیایی سفید کننده برای انجام فعل و انفعالات شیمیایی جهت از بین بردن رنگ دانه هاريال نیاز به رطوبت دارند که این رطوبت را از بافت های مو به دست می آورند. چنانچه موها رطوبت مورد نیاز خود را از دست داده و این مورد تامین نشود، باعث می گردد تا شکنندگی به وجود آید لذا موها مقاومت خود را از دست داده و به صورت متخلخل و آسیب پذیر نمایان می شوند.

سوختگی پوست

غیرمعمول نیست که هنگام استفاده از دکلره سوزش را تجربه کنید، چون این ماده سفید کننده در تماس با پوست قرار می گیرد. اگرچه، ممکن است پوست واکنش منفی نشان دهد یا از سوزش شیمیایی ناشی از استفاده محصول رنج ببرید.

در هر شرایط، خارش به احساس سوختن تبدیل خواهد شد و ممکن است با قرمزی، خارش و زخم همراه باشد. صرف نظر از دلیل واکنش، محصول باید بلافاصله از پوست سر برداشته شود.

سوختن موها

یکی دیگر از آسیب های دکلره که بسیار نیز رایج می باشد، سوختن موها است. باید در نظر داشته باشید که موها جز اندام های حساس به شمار می روند و خیلی راحت آسیب می بینند. چنانچه موهای شما در حین استفاده از این ماده شیمیایی مقاومتی از خود نشان ندهد لذا این امکان وجود دارد که به راحتی نوک آن سوخته و یا دارای موخوره شود. باید در نظر داشت که هر زمان در حین دکلره، پوست سر شما دچار قرمزی، التهاب، خارش و مواردی از این قبیل شد، قطعا متعاقبا به موهای شما نیز این تاثیرات منفی وارد شده و نیاز است تا سریعا شستشو شوند.

موخوره

دو شاخه شدن مو که در اصطلاح به آن موخوره می گویند و برای جلوگیری از موخوره بهتر است از دکلره کردن موها صرف نظر کنید.

زخم شدن پوست سر

قطعا این مورد را شنیده اید که با دکلره کردن موها، پوست سر شخص نابود شده و وی دچار خونریزی شده است. این مورد یکی از آسیب های دکلره است که بیشتر برای افرادی که دارای پوست حساس هستند، اتفاق می افتد. اگر پوست شما دچار این مشکل شد، عموما پیشنهاد می شود که از شامپوهای شیمیایی تا چند روز استفاده نشود و با روغن های گیاهی محل زخم را نرم و چرب نگه دارید تا این مشکل برطرف شود. البته استفاده از پودر های دکلره نامرغوب و عدم مهارت فرد در دکلره کردن نیز می تواند مشکل ساز شود.

دکلره مو

تغییر رنگ

از آنجا که پوست سر اساسا از همان پروتئین های پایه مو ساخته شده است، احتمالا تغییر رنگ پوست در هر ناحیه از پوست سر را تجربه می کنید که با ماده سفید کننده ارتباط دارد. زمان به بازگشت رنگ طبیعی پوست کمک می کند.

وز شدن و پف کردن مو ها

یکی دیگر از آسیب های دکلره مو، وز شدن و پف کردن موها می باشد. این ماده شیمیایی باعث می شود تا کوتیکول مو ضعیف و باز شود. همین امر باعث می گردد تا موها پف کرده به نظر برسد. موهای پف کرده می تواند وز شده و شانه کردن را مختل سازد. از همین رو باعث شود تا ریزش موها افزایش یابد.

شکننده شدن مو ها

یکی از آسیب های دکلره که قبل از انجام آن باید بدانید، افزایش میزان شکنندگی مو می باشد. این روش میزان تخلخل مو را افزایش داده و همین امر باعث می شود تا مقاومت مو در مقابل عوامل طبیعی کاهش یابد. پودر دکلره پوست سر را بسیار ضعیف می کند و موجب می شود تا پوست ها جدا شوند لذا ریشه موها ضعیف خواهد شد. این امر باعث ریزش و شکنندگی مو خواهد شد.

  • منبع
  • نمناک
  • دترلند
  • سبز شمال
  • بیتوته

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید