امروز: چهارشنبه, ۲۹ دی ۱۴۰۰ برابر با ۱۵ جمادى الآخر ۱۴۴۳ قمری و ۱۹ ژانویه ۲۰۲۲ میلادی
کد خبر: 279195
۶۷
۱
۰
نسخه چاپی

سفر احساس گناه چیست؟ چرا دیگران در ما احساس گناه ایجاد می کنند؟

نشانه های سفر احساس گناه

سفر احساس گناه شامل ایجاد احساس گناه یا احساس مسئولیت در شخص دیگر برای تغییر رفتار یا انجام یک اقدام خاص است. از آنجایی که احساس گناه می تواند محرک قدرتمندی برای رفتار انسان باشد، افراد می توانند از آن به عنوان ابزاری برای تغییر نحوه تفکر، احساس و رفتار دیگران استفاده کنند.

گاهی اوقات این ممکن است شامل تکیه بر چیزی باشد که شخص قبلاً نسبت به آن احساس گناه می کند. در موارد دیگر، افراد ممکن است احساس گناه یا مسئولیت غیر قابل توجیه برای دستکاری احساسات و رفتارهای شخص دیگر را القا کنند.

اگر کسی تا به حال باعث شده شما نسبت به کاری که انجام داده اید (یا انجام نداده اید) احساس بدی داشته باشید و سپس از آن احساسات بد استفاده کرده تا شما را وادار به انجام کاری برای او کند، در این صورت تجربه ای در مورد سیاحت احساس گناه دارید.

این مقاله علائم، انواع و تأثیر سفرهای احساس گناه را مورد بحث قرار می دهد. همچنین برخی از مراحلی را که می توانید برای مقابله با این نوع رفتار بردارید، پوشش می دهد.

نشانه های سفر احساس گناه

سفرهای احساس گناه می توانند عمدی باشند، اما می توانند غیرعمدی نیز باشند. این احتمال وجود دارد که حتی افراد دچار گناه را قبلاً انجام داده باشند.

گاهی اوقات می توان این رفتار را به راحتی تشخیص داد، اما همچنین می تواند بسیار ظریف تر و تشخیص آن دشوار باشد. برخی از نشانه‌های کلیدی که نشان می‌دهد دیگران ممکن است شما را دچار گناه کنند عبارتند از:

 • اظهار نظرهایی که نشان می دهد شما به اندازه آنها کار نکرده اید
 • بیان اشتباهاتی که در گذشته مرتکب شده اید
 • یاد آوری لطف هایی را که در گذشته برای شما انجام داده اند
 • طوری رفتار می کنند که انگار عصبانی هستند اما بعداً مشکلی را انکار می کنند
 • امتناع از صحبت کردن با شما یا رفتار بی سر و صدا
 • از طریق زبان بدن، لحن صدا، و حالات چهره‌شان مشخص کنند که از کاری که انجام دادید ناراضی هستند.
 • اعلام می کند که به آنها «مدیون» هستید
 • درگیر شدن در رفتار منفعلانه - پرخاشگرانه
 • اظهارنظرهای کنایه آمیز در مورد تلاش یا پیشرفت شما

توجه به این نکته ضروری است که این نوع ارتباط غیرمستقیم می تواند در هر رابطه بین فردی رخ دهد. با این حال، احتمال وقوع آن در روابطی که با ارتباطات عاطفی نزدیک مشخص می شود، بیشتر است.

این می تواند در روابط عاشقانه خود را نشان دهد، اما سفرهای احساس گناه ممکن است در روابط خانوادگی، روابط والدین، و حتی روابط کاری نیز مورد استفاده قرار گیرد.

انواع سفرهای احساس گناه

انواع مختلفی از سفرهای احساس گناه وجود دارد که افراد ممکن است بسته به هدف یا هدف نهایی رفتار از آنها استفاده کنند. برخی از اهداف مختلف سفر احساس گناه عبارتند از:

دستکاری: گاهی اوقات، هدف اصلی یک سفر احساس گناه این است که کسی را برای انجام کاری که معمولاً نمی‌خواهد انجام دهد، دستکاری کنید.

اجتناب از تعارض: در موارد دیگر، افراد ممکن است از سفرهای احساس گناه استفاده کنند تا از صحبت مستقیم در مورد یک موضوع اجتناب کنند. این به آنها امکان می دهد بدون درگیری مستقیم به آنچه می خواهند برسند.

آموزش اخلاقی: سفرهای احساس گناه همچنین می‌تواند راهی برای ترغیب کسی به انجام رفتاری باشد که فرد احساس می‌کند اخلاقی‌تر یا «درست» است.

برانگیختن همدردی: در برخی موارد، احساس گناه به فرد این امکان را می دهد که با قرار دادن خود در نقش فردی که از اعمالی که قرار است شخص مقابل نسبت به آنها احساس گناه می کند، آسیب دیده، همدردی دیگران را به دست آورد.

احساس گناه همیشه چیز بدی نیست. اگرچه اغلب آزاردهنده و ناخوشایند است، اما می تواند نقش مهمی در هدایت رفتار اخلاقی داشته باشد. وقتی افراد احساس گناه می کنند، می توانند اشتباهات خود را اصلاح کنند و از تکرار همان اشتباهات در آینده اجتناب کنند.

تاثیر سفرهای احساس گناه

احضار احساس گناه برای تغییر رفتار یک فرد می تواند تأثیرات گسترده ای داشته باشد. چه عمداً احساس گناه انجام شود یا نه، مانع از برقراری ارتباط سالم با دیگران می شود. برخی از فوری ترین اثرات این شکل از دستکاری روانی پنهان عبارتند از:

آسیب به روابط

تحقیقات نشان می دهد که سفرهای احساس گناه می تواند بر روابط نزدیک تأثیر بگذارد. یک مطالعه نشان داد که افرادی که از انتقاد شریک زندگی خود آسیب دیده اند، بیشتر از این احساسات آسیب دیده استفاده می کنند تا در شریک زندگی خود احساس گناه ایجاد کنند.

با این حال، این مطالعه همچنین نشان داد که شریکی که در ارائه تعهداتی دچار گناه شده بود، به احتمال زیاد احساس بدتری نسبت به رابطه داشت.

به عبارت دیگر، القای احساس گناه ممکن است برای وادار کردن شریک زندگی‌تان به انجام کاری که می‌خواهید کار کند، اما هزینه‌ای دارد. این می تواند اعتماد را خدشه دار کند و باعث شود که طرف مقابل احساس کند در حال دستکاری است.

رنجش

یکی از دلایلی که چرا سفرهای احساس گناه می تواند روابط را مسموم کند این است که می تواند منجر به احساس رنجش پایدار شود.

سفر احساس گناه، حالت‌های نفرت‌انگیز همراه با احساس گناه، همراه با احساس رنجش ناشی از احساس دستکاری را تحمیل می‌کند.

تنها کسی که یک بار از یک سفر احساس گناه برای تغییر رفتار شما استفاده می کند ممکن است تأثیر جدی بر رابطه شما نداشته باشد. استفاده مکرر از سفرهای احساس گناه می تواند احساس تلخی در شما ایجاد کند.

اگر احساس می کنید که شریک زندگی تان همیشه قرار است شما را در کاری که نمی خواهید انجام دهید مقصر کند، می تواند صمیمیت و صمیمیت عاطفی را کاهش دهد و در نهایت باعث شود که از شریک زندگی خود رنجش داشته باشید.

واکنش معکوس

تحقیقات نشان می دهد که توسل به احساس گناه یک نوع متداول تکنیک متقاعدسازی است. با این حال، در حالی که احساس گناه می تواند افراد را مجبور به انجام اقدامات خاصی کند، گاهی اوقات می تواند نتیجه معکوس نیز داشته باشد.

احساس گناه در سطح پایین به افراد انگیزه می دهد تا بر اساس پیام متقاعد کننده عمل کنند. با این حال، سطوح بالای احساس گناه اغلب به دلیل آنچه محققان «واکنش» می‌نامند، شکست می‌خورند. فردی که در حالت واکنش قرار می‌گیرد، به گونه‌ای رفتار می‌کند که آزادی (یا حداقل احساس آزادی خود) را بازگرداند، به عنوان مثال، با انجام رفتارهایی که بر خلاف آنچه لازم است، رفتار کند.

به عبارت دیگر، سفرهای احساس گناه می تواند نتیجه معکوس داشته باشد و افراد را وادار کند برخلاف آنچه که شخص دیگری می خواهد رفتار کنند. به عنوان مثال، کسی که شما را دچار گناه می‌کند و بیشتر با او تماس می‌گیرد، ممکن است باعث شود کمتر با او تماس بگیرید.

ضعف سلامت روان

احساس گناه بیش از حد با چندین بیماری روانی، از جمله اضطراب، افسردگی، و اختلال وسواس اجباری مرتبط است. قرار گرفتن در معرض سفرهای گناه ممکن است به ایجاد یا بدتر شدن چنین شرایطی کمک کند.

تجربه احساس گناه همچنین می تواند منجر به بسیاری از احساسات و علائم فوری و ناخوشایند مانند اضطراب، غم، پشیمانی، نگرانی، تنش عضلانی و بی خوابی شود.

این نوع دستکاری پنهان ممکن است گاهی اوقات به ایجاد یک عقده گناه کمک کند، که یک باور مداوم است که شما کار اشتباهی انجام داده اید (یا خواهید کرد).

با گذشت زمان، احساس گناه می تواند به احساس شرم منجر شود. شرم می‌تواند بر روی تصویر شما از خودتان تأثیر بگذارد، که می‌تواند به کناره‌گیری و انزوای اجتماعی کمک کند.

چگونه مقابله کنیم

تعدادی تاکتیک وجود دارد که می تواند در مواجهه با یک سفر احساس گناه مفید باشد. برخی از اقداماتی که می توانید انجام دهید عبارتند از:

درخواست را تایید کنید

به آنها بفهمانید که می دانید برای آنها مهم است. پاسخگویی با همدلی و نشان دادن اینکه نیازهای آنها را می بینید ممکن است به آنها کمک کند احساس کنند که به سادگی نادیده گرفته نمی شوند. اعتبار بخشیدن به احساسات آنها ممکن است به کاهش شدت آن احساسات کمک کند.

احساسات خود را به اشتراک بگذارید

توضیح دهید که شما همچنین می بینید که چگونه سعی می کنند شما را گناهکار کنند تا شما آنچه را که می خواهند انجام دهید. سپس به آنها بگویید که این نوع دستکاری چه احساسی در شما ایجاد می کند. پیشنهاد کنید که تعامل به این طریق منجر به رنجش می شود و اشکال ارتباط مستقیم تر موثرتر خواهد بود.

مرزها را تعیین کنید

مرزها به شما کمک می کند تا در مورد آنچه که می خواهید و نمی پذیرید محدودیت ایجاد کنید. حتی اگر در نهایت به آنها در درخواست شان کمک کنید، مطمئن شوید که محدودیت های خود را به وضوح بیان کرده اید و عواقب عبور از آن مرزها را توضیح می دهید. سپس مطمئن شوید که در صورت عبور از مرزها، محدودیت ها را اجرا می کنید.

موارد دیگری که می توانید استفاده کنید شامل محافظت از عزت نفس و فاصله گرفتن در صورت نیاز است. اگر در حال حاضر احساس بدی نسبت به خود دارید، احتمال اینکه دچار احساس گناه شوید، بیشتر است، بنابراین راهکارهایی را برای تقویت احساس ارزشمندی خود بیابید.

اگر طرف مقابل مدام سعی می کند با احساس گناه شما را تحت تأثیر قرار دهد، ارتباط خود را با او کاهش دهید یا حتی به فکر پایان دادن به رابطه باشید.

حفاظت از سلامت خود باید در اولویت قرار گیرد. شخصی که سعی می کند شما را با احساسات مسموم شرم و گناه تحت الشعاع قرار دهد، بهترین منافع شما را در دل ندارد.

 • منبع
 • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید