امروز: یکشنبه, ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ برابر با ۰۳ شوّال ۱۴۴۲ قمری و ۱۶ مه ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 265918
۴۱۵۵
۱
۰
نسخه چاپی
مسائل جنسی

فانتزی های جنسی و سوالات مربوط به آن

فانتزی جنسی یا خیال پردازی جنسی امری شایع و طبیعی است و در واقع تفکرات و اعمالی است که در مورد رابطه ی جنسی در ذهن افراد شکل می گیرد.

فانتزی های جنسی و سوالات مربوط به آن

فانتزی جنسی یا خیال پردازی جنسی چیست؟

همه انسانها در وجودشان کم و بیش خیالپردازی جنسی دارند که در واقع همان بروز احساسات و شهوت طبیعی نهفته در وجود هر انسان است. درجه ی آن بستگی به سن، جنسیت، قدرت تخیّل و سابقه ی رابطه ی جنسی هر فرد دارد. هر کسی به نوعی در تخیّلات، در حین نزدیکی به این توّهمات و رویاها می پردازد. بعضی در رابطه جنسی یک رویه ثابت را پیش گرفته و تا آخر همانطور می مانند، و در مقابل برخی، دائماً به چگونگی و زیباتر بودن این رابطه فکر می کنند و در خیالات خود به دنبال لذّتی جدید و تنوع بیشتر در نزدیکی می پردازند. حرکات متنوع و شهوت در یک نزدیکی، نه تنها هیجان رابطه جنسی را بالا می برد، بلکه باعث برقراری صمیمیت بیشتری در زندگی زناشویی نیز می شود.

ضمیر ناخودآگاه هر فردی در شکل گیری خیال‌پردازی جنسی نقش بسزایی دارد و قدرت تخیل در رابطه جنسی، بامیزان شهوت و هوس هر فردی در ارتباط مستقیم است. این بدان معناست که هر چقدر میزان شهوت فرد بالا باشد شدت و قدرت خیال‌پردازی جنسی هم بالا خواهد بود.

خیال پردازی جنسی در زنان یا مردان

تحقیقات نشان داده است که بسیاری از زنان در طی یک رابطه جنسی خیالی، با کمک تصورات و خیالات خود بهارگاسم رسیده، ارضاء می‌شوند و به آرامش درونی دست می‌یابند به همین دلیل، می‌توان گفت میزان خیال‌پردازیجنسی در زنان نسبت به مردان بیشتر است.

فانتزی های جنسی و سوالات مربوط به آن

فواید احتمالی خیالپردازی جنسی

روان‌شناسان معتقدند خیالپردازی جنسی فواید بسیاری دارد که از جمله آنها می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • تنوع در روش و چگونگی مقاربت
 • کاهش اضطراب، استرس و نگرانی
 • آشنایی با خصوصیات روانی و روحی خود و همسر
 • آگاهی از علایق و تمایلات خود و همسر
 • افزایش علاقه و محبت زوجین نسبت به یکدیگر در زندگی مشترک
 • افزایش هیجانات مثبت در حین رابطه جنسی
 • صمیمیت بیشتر زوجین در زندگی زناشویی
 • افزایش اعتماد به نفس به سبب جلب رضایت همسر
 • آرامش خاطر از فعال جنسی‌بودن
 • کسب رضایت از زندگی جنسی

عوارض زیاده روی در خیال پردازی جنسی

خارج شدن و فرا‌تر رفتن از حد و حدود واقعی تخیلات طبیعی، برای فرد مضر است و موجب بروز بسیاری ازبیماری‌ها و اختلالات روانی می‌شود، آن‌ها معتقدند این افراد بیش از هر گروه دیگری در معرض ابتلا به مشکلات و انحرافات جنسی، وسواس فکری، اضطراب، افسردگی، اختلالات شخصیت هستند.

از سوی دیگر، خیال پردازی‌های افراطی و بی‌حد و حصر باعث می‌شود که فرد در میل جنسی و هوی وهوس خودغرق شود و حتی گاهی ممکن است تا آنجایی که قدرت عقل و استدلال زائل شود، پیش رود و در ‌‌نهایت، کار بهجایی برسد که صرفا با پاسخگویی به هیجانات منفی به مدیریت رفتارهای خویش بپردازد؛ و اینجا دقیقا‌‌ هماننقطه‌ای است که خواسته‌ها و تمایلات نامعقول و نامطلوب فرد شکل می‌گیرند. افراد تنوع طلب با شهوت جنسی بالامثال بارز این حالت می‌باشند. افزایش شهوت جنسی و بالا رفتن قدرت خیال‌پردازی باعث می‌شود که برخی ازمردان و یا زنان به طور ناخودآگاه علیرغم وجود همسر، میل زیادی به برقراری رابطه جنسی با فردی غیر از زن و یاشوهر خود نشان دهند.

با فرد مبتلا به خیال پردازی جنسی مفرط چه کنیم؟

در صورت عدم کنترل این شهوت و رابطه جنسی خیالی، وضعیتی به وجود می‌آید که شخص به طور ناخودآگاهگرفتار عذاب وجدان و احساس گناه می‌شود. همچنین به مرور زمان، چنین فردی خود را، موجودی منحرف وبی‌مصرف در اجتماع خواهد یافت. لذا، شکل گیری عقده‌های روحی و احساس حقارت در فرد از پیامدهای اجتنابناپذیر و حتمی الوقوع این گونه افکار است که موجب اختلافاتی در روابط اجتماعی و زناشویی فرد می‌شود.

 • قدم اول: تشخیص دهید، دلیل هوی و هوس و شهوتتان چیست؟

  جست وجو کنید که آیا این خیال پردازی‌ها، تنها به دلیل زیاده روی میل درونی شماست و یا اینکه، فقط به عنواننشانگری از میل ذاتی و مفیدی است که برای تقویت و لذّت بیشتر از رابطهٔ جنسی لازم وضروری است؟ واجب است بدانید که، این گونه خیال پردازی‌ها، توّهمات و هوی و هوس دربارهٔ رابطهٔ جنسی، بخشی از طبیعت درونی هر انسانی است.

 • قدم دوم: میل جنسی خود را بپذیرید.

  سعی نکنید همه ی این خیالپردازی ها را زشت و ناپسند بدانید. در واقع پبذیرید که این تصورات و خیالپردازی‌های جنسی، برای همه انسان‌ها، حتی در بسیاری از مردم اطراف شما، وجود دارد و هرگز حس غریبی برایشان نیست؛ و این در حالی است که هیچ یک از آن‌ها منحرف و فاسد اجتماعی نیستند.

 • قدم سوم: بر تصورات خود تسلط داشته باشید.

  بهتر است به رویاهای دست یافتنی و واقعی فکر کنید نه خیالی. توجه به این نکته بسیار حائر اهمیت است زیراعدم دسترسی و ارضاء در رویاهای خیالی، باعث می‌شود استرس و اضطراب تمام وجود شما را در برگیرد و مانعیبزرگ در پیشرفتان محسوب شود.

 • قدم چهارم: خود را به سمت یک رابطه ی حقیقی و سالم سوق دهید.

  اگر احساس می‌کنید که دیگر نمی‌توانید میل جنسی خود را کنترل کنید و یا در خیال پردازی‌ها ی جنسی خود، باروشی افراطی پیش می‌روید، بهتر است با همسرتان نزدیکی داشته باشید و خود را ملزم به رابطه جنسی عملی واصولی کنید.

تحقیقات وجوه ناسالم درباره این تخیلات را تایید نمی کند. در واقع پژوهش ها به شواهد کاملا مغایری انجامیده اند و آن اینکه افراد دارای تخیلات جنسی کمتر محروم شده اند و کمتر نارضایتی جنسی دارند. به طور قطع برخی از مردم از تخیلات جنسی می ترسند. در حدود 25 درصد از مردم از داشتن تخیلات جنسی، به درجاتی احساس گناه می کنند. عناصر اصلی چنین گناهی این است که افراد معتقدند تخیلات جنسی غیر اخلاقی هستند. برخی هم نگران این هستند که این تخیلات به روابط آنها با همسرشان لطمه بزند. این تخیلات در برخی افراد هم می تواند منجر به اضطراب شود زیرا معتقدند وجود تخیلات جنسی علامتی از نوع بد کارکردی و نقص در وجود فرد است.

​​​​​​​​​​​​​​

گردآورنده: شیوا ترابی

پایگاه خبری حقوق نیوز

​​​​​​​

​​​​​​​

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید