امروز: جمعه, ۰۳ بهمن ۱۳۹۹ برابر با ۰۸ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۲ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 273168
۳۱۴
۱
۰
نسخه چاپی
وارن بافت (Warren Buffett)

وارن بافت: انتخاب سادگی به جای پیچیدگی در سرمایه گذاری

نصیحت بافت: هنگام سرمایه گذاری، آن را ساده برگزار کنید. هر کاری که ساده و واضح است را انجام دهید. تلاش نکنید جواب های پیچیده برای سوال های پیچیده پیدا کنید

وارن بافت: انتخاب سادگی به جای پیچیدگی در سرمایه گذاری

وارن بافت: سادگی را جایگزین پیچیدگی کنید

نصیحت بافت: "هنگام سرمایه گذاری، آن را ساده برگزار کنید. هر کاری که ساده و واضح است را انجام دهید. تلاش نکنید جواب های پیچیده برای سوال های پیچیده پیدا کنید."

اکثر مردم بر این باورند که سرمایه گذاری در بازار سهام پیچیده، اسرار آمیز و بسیار پر مخاطره است پس بنابراین بهتر است این کار را به متخصص آن بسپارند. این تفکر عامیانه بر این پایه استوار است که آدم های معمولی نمی توانند سرمایه گذاران موفقی باشند به این دلیل که موفقیت در بازار سهام نیازمند مدرک تخصصی کسب و کار، آگاهی از فرمول های پیچیدهی ریاضی، دسترسی به برنامه های پیچیده ی کامپیوتری و داشتن زمان زیاد برای بررسی بازار، نمودارهای آن و جهت بازار است.

وارن بافت نشان داده که این تفکر، یک تفکر نادرست است.

وارن بافت راهی را برای موفقیت در سرمایه گذاری در بازار سهام کشف کرده که پیچیده نیست. درک اصول سرمایه گذاری به روش ارزشی بسیار راحت است و با این روش هر شخصی حتی با هوش متوسط، توانایی موفقیت در بازار سهام را بدون کمک متخصصان دارد.

بافت تنها روی شرکت هایی که سهل الفهم، استوار و دارای کسب و کار پایداری هستند سرمایه گذاری می کند؛ شرکت هایی که برای موفقیت شان توضیح ساده ای وجود داشته باشد. او هرگز روی شرکت های پیچیده که قابل درک نیستند سرمایه گذاری نمی کند.

به خاطر داشته باشید، در سرمایه گذاری، میزان سختی و پیچیدگی اهمیت ندارد. دنبال شرکت های پایدار با مدل کسب و کار قابل پیش بینی باشید.

ماهیت و زیبایی فلسفه ی سرمایه گذاری بافت، سادگی آن است. این فلسفه به فرمول های پیچیده ی ریاضی، سابقه ی مالی و یا دانش چگونگی تغییرات اقتصادی در آینده نیاز ندارد. فلسفه بافت تنها بر روی اصول عقل سلیم و صبر و بردباری تکیه دارد، چیزی که هر سرمایه گذاری توانایی درک و به کار بستن آن را دارد. در حقیقت بافت معتقد است سرمایه گذاران تا وقتی که بر روی فرمول های ریاضی، پیش بینی های کوتاه مدت بازار، فراز و نشیب های مقطعی و نمودارهای قیمت تکیه می کنند، کاری از پیش نخواهند برد.

در حقیقت بافت معتقد است که پیچیدگی می تواند بر علیه شما کار کند. برای رمزگشایی کردن از آخرین تئوری های سرمایه گذاری تلاش بیهوده نکنید. در بسیاری از موارد حتی شاید بهتر است درباره این قبیل سیستم ها چیزی ندانید.

درس مهمی که وارن بافت از استاد خود بنجامین گراهام آموخت این بود که " لازم نیست برای بدست آوردن نتایج شگفت انگیز، کارهای خارق العاده انجام دهید."
آن را ساده برگزار کنید. هدف شما این است: سهام یک شرکت محشر را که بوسیله آدم های درستکار و توانا اداره می شود بخرید. پولی را که برای سهام آن شرکت پرداخت می کنید باید از مجموع عایدی های آینده آن کمتر باشد. سپس سهام آن شرکت را نگه دارید و صبر کنید تا بازار ارزیابی شما را تایید کند.

این قانون اصلی فلسفه سرمایه گذاری بافت است که توضیحی برای دستاوردهای باورنکردنی او است. با همین قاعده ساده، بافت سهام واشنگتن پست خود را به ارزش اولیه ۱۰٫۶ میلیون دلار به یک میلیارد دلار تبدیل کرد؛ سهام کوکاکولا را که ارزش اولیه سرمایه گذاری او یک میلیارد دلار بود امروز به بیش از ۸ میلیارد دلار رساند؛ و سهام شرکت بیمه جی.ئی. آی، که ارزش اولیه سرمایه گذاریش ۴۵ میلیون دلار بود با یک رشد قابل توجه به مبلغ یک میلیارد دلار تبدیل کرد.

وارن بافت: انتخاب سادگی به جای پیچیدگی در سرمایه گذاری

اگر کسب و کاری را درک نمی کنید، سهامش را نخرید.

بافت با این قاعده ساده سرمایه گذاری، شرکت برکشایر هاتاوی را به یک شرکت ۱۰۰ میلیارد دلاری تبدیل کرد. در زمان سرمایه گذاری در بازار سهام، بافت روی شرکت های سهل الفهم که دارای کسب و کاری استوار و مدیرانی اخلاق گرا و توانمند هستند سرمایه گذاری می کند. بافت زمانی سهام این شرکت ها را می خرد که بازار در حال فروش آن با قیمت های ارزان باشد.

نرم افزارهای پیچیده کامپیوتری انتخاب سهام بر اساس قیمت های گذشته را به كلی فراموش کنید. از این گذشته فرمول های ریاضی که متشکل از تعداد زیادی لگاریتم و الفبای یونانی است را دور بیاندازید. بافت از کامپیوتر استفاده می کند، اما در بازی با ورق و دنبال کردن قیمت های سهام. هدف اصلی سرمایه گذاری می باشد. دنبال سهامی با قیمت معقول باشید؛ سهام شرکتی که برای تان قابل درک باشد؛ شرکتی که احتمال رشد عایدی هر سهم آن در سال اجاری نسبت به سال گذشته بیشتر باشد. همین!

در ادامه به سه قاعده کلی که باید در سرمایه گذاری هایتان به آن توجه داشته باشید، اشاره می شود:

همیشه ساده برگزار کنید:

بی دلیل سرمایه گذاری را پیچیده و سخت نکنید. به تمام دانسته های تان تکیه کنید و کسب و کار پایداری را که مدیران صادق و توانا دارد، بخرید. از سرمایه گذاری هایی که نیاز به تصمیمات پیچیده دارند، اجتناب کنید.

خودتان برای سرمایه گذاری تان تصمیم بگیرید:

خودتان مشاور خودتان باشید. مواظب کارگزارها یا فروشنده هایی که شما را به خرید سهام خاص یا سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری مشترک مشخصی ترغیب می کنند باشید. بدون شک این آدم ها به دنبال منافع و سود شخصی خودشان هستند.

درباره مردی که استاد بافت بود مطالعه کنید:

مردی که بعد از هاوارد، پدر وارن، بیشترین تاثیر را بر او گذاشت، بنجامین گراهام، پدر سرمایه گذاری ارزشی بود. کسی که ده ها سال پیش به وارن آموخت که موفقیت در بازار سهام الزاماً در گرو مسائل پیچیده نیست.
هیچ وقت فراموش نکنید استراتژی ساده وارن بافت، منجر به نتیجه شگفت آوری شد.

منبع

24 استراتژی وارن بافت: کاری که بافت، را ثروتمندترین مرد جهان کرد - جیمز پاردو - ترجمه علی آذرنوش - 1397

  • منبع
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید