امروز: چهارشنبه, ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ برابر با ۱۶ شوّال ۱۴۴۳ قمری و ۱۸ مه ۲۰۲۲ میلادی
کد خبر: 268302
۴۲۸۲۰
۱۹
۰
نسخه چاپی
hymen

پرده بکارت | روش ساعت در معاینه پرده بکارت | روش های ترمیم پرده بکارت | 5 باور غلط در مورد پرده بکارت

پرده بکارت به بافت یا غشای نازکی می گویند که از جنس مخاطی است و ورودی مهبل زن را به صورت ناقص می‌پوشاند.

پرده بکارت | روش ساعت در معاینه پرده بکارت | روش های ترمیم پرده بکارت | 5 باور غلط در مورد پرده بکارت

پرده بکارت (hymen) یک غشای نازک است که دهانه ورودی واژن را احاطه کرده است. همه پرده های بکارت، یک شکل نیستند. رایج ترین شکل آن به صورت یک نیم دایره می باشد که محل خروجی خون قاعدگی از واژن دختران است.

پرده بکارت

پرده بکارت بافتی است حاوی دو لایه مخاط و یک لایه فیبری در وسط آن می باشد، که این بافت در جلوی ورودی واژن قرار گرفته است. در واقع پرده بکارت کار خاصی را انجام نمی دهد و زمانی که اولین دخول به داخل واژن انجام شود این پرده پاره می شود.

پاره شدن پرده بکارت در برخی موارد با خونریزی اندکی همراه است، این پرده بخاطر خاصیت بافت فیبری که دارد، خونرسانی خیلی زیادی ندارد و فقط یک مقدار روی لایه مخاطی خونرسانی دارد، لذا پارگی آن مشخص نمی کند که خونرسانی خیلی زیاد است یا خیر.

برخی اوقات ممکن است اولین دخول به واژن بسیار با شدید باشد و سبب گردد تا پرده عمیقا پاره شود و حتی جدارهای واژن را با خود پاره نمایید، که در چنین شرایط خونریزی بسیار زیادی خواهیم داشت، مانند بعضی از مواقع که حتی بیمار بایستی برای ترمیم نواحی پارگی نیاز به جراحی خواهد داشت.

به طور معمول در اکثریت مواقع پرده بکارت خونریزی زیادی ندارد، موردی که از زمان قدیم بوده است که پارچه بایستی به طور کامل خونی شود چنین موردی با خرافات عجین شده است، البته شاید به دلیل طریقه تماس جنسی در آن زمان بوده که مقداری وحشیانه تر انجام می شد و پارگی را در نواحی دیگری داشته است ولی در روزگار جدید نیازی به خونریزی بسیار زیادی نیست و تنها مقدار خونابه ای که پس از دخول دیده شود، این نشان دهنده ی سالم بودن پرده و پاره شدن پس از دخول خواهد بود.

پرده بکارت در ورودی واژن قرار دارد بدین معنا که پرده بکارت در جلوترین قسمت واژن است و پس از آن لوله واژینال شروع می شود، پرده بکارت قرار دارد.

لذا هر نوع نزدیکی که به سمت پرده بکارت که دردناک باشد و پرده را تحت فشار قرار دهد، می تواند پرده را پاره نمایید یا موجب گشادی پرده بکارت شده و آن میزان خونریزی اندک با دخول کامل رخ ندهد و در مواردی حتی ممکن است فرد متوجه پارگی پرده بکارت نشود.

پرده های ارتجاعی در برخی موارد پرده های هستند که فشار های کوچک بر روی آن ها وارد شده و به نسبت حالت طبیعی باز تر شده است، البته این مورد بدین معنا نیست که پرده ارتجاعی یک پرده دست خورده است بلکه پرده های ارتجاعی را قبل از آنکه هیچ گونه دستکاری بر روی آن انجام شود می توان مشاهده نمود.

ولی پرده سالم را در صورتی که دستکاری کنید و بر روی آن فشار وارد نمایید به آن حالت ارتجاعی می دهید و در چنین شرایطی خونریزی اتفاق نمی افتد.

علت وجود پرده بکارت

آیا علت وجود پرده بکارت تنها برای اثبات عدم تجربه رابطه جنسی توسط دختر است؟ قطعا پاسخ خیر است چرا که پستانداران نیز مانند اسب و وال و برخی دیگر از این قاعده مستثنا نیستند و پرده بکارت دارند. این در حالیست که بدون آسیب رساندن به پرده بکارت نیز می توان رابطه جنسی برقرار کرد پس صرفا داشتن پرده بکارت دلیلی برای دوشیزگی و پاکدامنی دختری نیست. ضمن اینکه برخی دختران ممکن است به طور مادرزادی پرده بکارت نداشته باشند. همچنین پرده بکارت ممکن است در اثر فعالیت‌های روزمره مثل دوچرخه‌سواری، اسب‌سواری، پریدن، ژیمناستیک و دیگر انواع فعالیت‌ها به مرور زمان از بین برود. هم چنین هیچ آزمایش وجود ندارد که نشان بدهد دختری به طور طبیعی پرده بکارت داشته یا نداشته است.

انواع پرده بکارت

پرده بکارت انواع مختلفی دارد ولی اکثریت انواع پرده ها نوع حلقوی است که حدودا ۹۹ درصد از پرده های بکارت از این نوع می باشند. در واقع پرده حلقوی بدین معناست که به صورت حلقه دورتادور ورودی این پرده گرفته شده و وسط آن حفره ای وجود دارد حال این حفره می تواند بزرگ و کوچک باشد، که می توان پیش بینی نمود، میزان خونریزی پس از پاره شدن پرده چقدر باشد، در واقع این مورد مهم نیست، بلکه شکل پرده که به صورت حلقوی است بسیار حائز اهمیت می باشد.

گاهی اوقات ممکن است یک حفره وجود نداشته باشد و به صورت حفرات ریزی در برخی نواحی این پرده وجود داشته باشد، که اصطاحا به آن ها پرده های کلیبری فرم به آن ها گفته می شود. این نوع از پرده بکارت بسیار کم است.

یکی دیگر از انواع پرده بکارت که بسیار شایع است، پرده بکارت سپتیت می باشد. در واقع این نوع پرده بدین صورت است که در وسط آن یک دیواره و در دو طرف آن دو حفره وجود دارد.

نوع های دیگری وجود دارد که افراد در زمان مراجعه آن ها را نام می برند بایستی گفت این نوع پرده های بکارت علمی نیست و تنها انواع ذکر شده صحت داشته و علمی می باشد.

علائم پارگی پرده بکارت

علایمی که نشان دهنده پاره شدن پرده بکارت شخص می باشد، در ذیل آمده است. این علائم در هر زنی یکسان نیست. ممکن است خانم ها، تمام این علائم را تجربه نکنند ولی یکی از آنها را حداقل، تجربه خواهند کرد.

• لکه هایی بر روی واژن

• احساس درد در ناحیه واژن

• تکه هایی از پوست پاره شده در دهانه واژن

روش ساعت در تعیین آسیب دیدگی پرده بکارت

در علم پزشکی ورودی واژن را به یک دایره ساعت‌مانند تشبیه کرده و نواحی آسیب دیدگی را با مشخص کردن ساعت مورد نظر تعیین می‌کنند. بیشترین نواحی آسیب دیده (پارگی و ساییدگی) در پرده‌های حلقوی در ناحیه ساعت‌های ۶-۹ و ۳-۶ است.

زمان مراجعه به پزشک برای پرده بکارت

خونریزی که در حین اولین رابطه جنسی اتفاق می افتد، می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. نکته ای که در ابتدا به ذهن می رسد این است که “پرده بکارت پاره شده” اما خونریزی ممکن است به دلایل و در شرایط زیر نیز اتفاق بیفتد:

• پولیپ های گردنه رحم

• سوزاک

• دیسپلازی ( رشد ناهنجار بافتها)

• پولیپ های رحم

• عفونت های قارچی واژن

• تومورهای فیبروئیدی

به این نکته توجه داشته باشید وقتی این اتفاق می افتد معمولا شخص خونریزی زیادی را تجربه نمی کند. بنابراین در مواردی که خونریزی زیاد است به مراجعه کنید. گاهی خونریزی زیاد و سنگین، نشان دهنده سرطان دهانه رحم یا پارگی واژن می باشد.

پرده بکارت

عواملی که باعث پاره شدن پرده بکارت می شود

ممکن است شخص هرگز رابطه جنسی نداشته باشد و در عین حال پرده بکارتش پاره شده باشد. این بافت گوشتی، هیچ ارتباطی با اینکه شما باکره هستید یا خیر، ندارد. در واقع تعداد زیادی از قبایل محلی، بکارت خود را قبل از اینکه در مورد داشتن یک رابطه جنسی حتی فکر کرده باشند، پاره می کنند.

در اینجا 7 علتی که می تواند بدون داشتن رابطه جنسی، آسیب دیدگی یا پارگی پرده بکارت را به همراه داشته باشد، آورده شده است. ممکن است در واقع همین حالا بکارت شما پاره باشد و حتی خودتان اطلاعی نداشته باشید.

• استمناء (خودارضایی)

• بیماری

• متولد شدن بدون پرده بکارت

• استفاده از اسپکولوم (آینه ای طبی که برای معاینه واژن و سایر اندام های داخلی مورد استفاده قرار می گیرد)

• استفاده از تامپون

• فعالیت زیاد در ورزش هایی مانند اسب سواری، پریدن بر روی ترامبولین، دوچرخه سواری و ژیمناستیک

• وارد شدن آسیب به بدن

روش های ترمیم پرده بکارت

کته اولیه برای ترمیم پرده بکارت؛، عاری بودن واژن از هر نوع عفونت است. معمولا مدت زمان ترمیم بکارت بین ۴۵ دقیقه تا ۱ساعت و با یک بی حسی موضعی انجام می‌شود و جزء عمل‌های سرپایی می‌باشد. بیمار به راحتی می‌تواند به منزل خود برگشته و نیازی به استراحت مطلق در منزل ندارد.

1. روش ترمیم بکارت alloplant

روشی کاملا موقتی که معمولا یک هفته قبل از ازدواج صورت می‌گیرد.

2. روش ترمیم بکارت STID

جدیدترین متد ترمیم پرده بکارت روش STID است. STID روش بخیه سه لایه‌ای لبه‌های بکارت می‌باشد. در این روش لب‌های باقیمانده پرده بکارت با میکرو بخیه قابل جذب به هم فیوز می‌شوند. ترمیم پرده بکارت با برداشتن لبه‌های پاره شده و ایجاد یک لایه ثانویه برای پوشش واژن صورت می‌گیرد.

3. کپسول های ترمیم بکارت یا پرده بکارت مصنوعی

پرده بکارت مصنوعی یا کپسول پرده بکارت یک کپسول حاوی مایع قرمز رنگ و مشابه خون است. زمانی که این کپسول درون واژن گذاشته می‌شود، لایه پوشاننده آن در اثر حرارت و رطوبت بدن به مرور تجزیه شده و مایع خون مانند درون آن از واژن خارج می‌شود. این محصول اولین بار در چین ساخته شد و در کشورهایی نظیر مصر و کشورهای خاورمیانه با استقبال روبرو گشت.

پرده بکارت

5 باور غلط در مورد پرده بکارت

1. پرده بکارت با رابطه جنسی پاره می شود.

این گفته تا حدی درست است اما کل مطلب نیست. خیلی از افراد، در واقع قبل از اینکه برای اولین بار دخول کامل داشته باشند، پرده بکارت خود را از دست می دهند. دکتر برایتمن می گوید استفاده ا ز تامپون و حتی فعالیت های فیزیکی مثل اسب سواری، ژیمناستیک و دوچرخه سواری، ممکن است به پرده بکارت آسیب بزنند زیرا پرده بکارت بسیار نازک است و نزدیک به دهانه واژن قرار گرفته است و خیلی حساس بوده و مستعد پارگی در دوران کودکی می باشد.

2. وقتی پرده بکارت پاره می شود، خونریزی و آسیب زیادی ایجاد می کند.

دکتر برابتمن می گوید برای بعضی افراد، این موضوع صحت دارد. به این دلیل که واژن افراد با یکدیگر فرق دارد و همینطور پرده بکارت از یک فرد تا فرد دیکر متفاوت است. بنابراین همه ممکن است دچار خونریزی زیادی نشوند. بعضی ها در هنگام پاره شدن پرده بکارت، اصلا آن را حس نمی کنند و بعضی دیگر ممکن است که مقدار کمی احساس ناراحتی کنند و متوجه لکه بینی مختصری شوند. در صورتی که تجربه آن برای فردی خیلی سخت باشد یا به مدت طولانی احساس بدی داشته باشد و خونریزی زیادی را نیز تجربه کند. پیشنهاد دکتر برایتمن این است که با پزشک یا متخصص زنان و زایمان، تماس گرفته شود و تحت معاینه قرار بگیرد.

3. پرده بکارت به یک بار پاره می شود و دیگر تمام.

دکتر برایتمن می گوید عمل پاره شدن پرده بکارت، اینگونه نیست که یک دفعه و یک باره انجام شده و دیگر تمام شود. ممکن است زمانی که برای اولین بار تامپون را وارد می کنید، پرده بکارت مقداری پاره شود و سپس، وقتی چیز بزرگتری را وارد می کنید، این پارگی بیشتر شود. چیزهایی مثل آلت تناسلی مردانه، وارد کردن چندین انگشت، ویبراتور و غیره. این قضیه نشان دهنده این است که اشخاص نه تنها با اولین دخول جنسی، بلکه در دفعات بعدی رابطه جنسی نیز، شاهد خونریزی خواهند بود و این کاملا طبیعی و نرمال است.

4. اگر پرده بکارت شخصی، پاره باشد به این معنی است که رابطه جنسی داشته است

نه، نه، نه. یک میلیون بار باید بگویم نه. همانطور که دکتر برایتمن می گوید” اصلا، اصلا، اصلا”. هر کسی که بگوید زنی در گذشته، به علت داشتن رابطه جنسی و بر اثر پارگی پرده بکارت، خونریزی داشته است، دروغ می گوید و در مورد چیزی که از آن حرف می زند، اطلاعی ندارد. همانطور که دکتر برایتمن توضیح دارد و همانطور که شما همین الان کلمه به کلمه آن را خواندید، این بافت نازک کوچک به روش های خیلی زیادی، امکان دارد پاره شود که خیلی از آنها اصلا به تمایلات و روابط جنسی، مربوط نمی باشد.

5. اگر برای مدت طولانی، رابطه جنسی نداشته باشید، پرده بکارت خود به خود، ترمیم می شود؟

هرگز شاهد چنین چیزی نخواهید بود. بر طبق گزارشات Planned Parenthood (سازمان بهداشتی غیر انتفاعی در آمریکا که مربوط به سلامت جنسی افراد است)، حتی اگر هیچ چیزی، به مدت 50 سال، داخل واژن یک زن نشود، لبه های پرده بکارت، به یکدیگر نزدیک نمی شوند.” باکرگی مجدد” واقعیت ندارد.

  • منبع
  • اطلاع نیوز
  • های دکتر
  • ستاره
  • هنر زندگی

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید