امروز: دوشنبه, ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ برابر با ۱۶ رجب ۱۴۴۲ قمری و ۰۱ مارس ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 267295
۵۰۹
۱
۰
نسخه چاپی
پیشگیری از بارداری

پیشگیری از بارداری (قسمت اول)

کنترل بارداری (جلوگیری از حاملگی) به استفاده از روش هایی گفته می شود که از احتمال حامله شدن جلوگیری به عمل می آورند یا این احتمال را کاهش می دهند

پیشگیری از بارداری (قسمت اول)

پایگاه خبری حقوق نیوز

پیشگیری از بارداری

در اغلب زنان، تخمک گذاری چرخه ای (سیکلیک) خود به خود در فواصل 25 تا 35 روز، تقریباً به مدت 40 سال از شروع قاعدگی تا یائسگی ادامه می یابد. برای زنانی که هرگز از روش های پیشگیری از بارداری استفاده نمی کنند تقریباً 400 بار فرصت حامله شدن وجود دارد که ممکن است در اثر نزدیکی در هر یک از 1200 روز (روز تخمک گذاری و 2 روز پس از آن ) صورت پذیرد. این فرصت کوتاه برای انجام لقاح در اثر تولید هورمون های استروییدی تخمدان که تحت تنظیم دقیق قرار دارند کنترل می شود. این استرویید ها سبب بازسازی بهینه آندومتر (غشای مخاطی مفروش کننده رحم) می شوند که با پایان یافتن قاعدگی آغاز می شود.

- ایجاد سیکل ها( چرخه ها)ی قاعدگی، قابل پیش بینی، منظم، چرخه ای، خود به خود همراه با تخمک گذاری، در اثر تعامل پیچیده میان محور هیپوتالاموس – هیپوفیز، تخمدان ها و دستگاه تناسلی زن تنظیم می شود.

- طول مدت متوسط سیکل قاعدگی در زنانی که سنین باروری هستند، تقریباً 28 روز و محدوده آن 25 تا 35 روز است.

- توالی رویدادهای هورمونی که منجر به تخمک گذاری می شوند، سیکل قاعدگی را ایجاد می کند. تغییرات چرخه ای بافت شناسی آندومتر در هر چرخه تخمدانی همراه با تخمک گذاری دوباره ایجاد می شوند.

تقریباً تمام حاملگی ها هنگامی روی می دهد که نزدیکی، طی دو روز پیش از تخمک گذاری یا در روز تخمک گذاری صورت گرفته باشد. بنابراین، سن رشدی تکاملی پس از لقاح با سن رشدی تکاملی بعد از تخمک گذاری مشابه است.

اساس روش های پیشگیری از بارداری، دقیقاً با استفاده از فیزیولوژی قاعدگی و بارداری تعیین شده است و در تمامی این روش ها، هدف جلوگیری از برخورد اسپرم و تخمک است.

چنان چه زن و مردی بارور از هیچ نوع روش جلوگیری استفاده نکنند حدود 90% از زنان طی یک سال باردار می شوند. در حال حاضر روش های موثر و پرقدرتی برای تنظیم باروری در دسترس قرار دارد.

هیچ روش جلوگیری از باروری کاملاً بی خطر وجود ندارد و هیچ یک از روش های موجود هم به طور کامل بدون عارضه نیستند. با این حال عدم استفاده از روش های ضدبارداری، خطرات بیشتری به همراه دارد.

آگاهی داشتن از زمان باروری، میزان درک زنان را درباره چرخه (سیکل) قاعدگی افزایش می دهد و در نتیجه خواهند توانست در روزهایی که احتمال باردار شدن زیاد است با عدم انجام نزدیکی یا استفاده از سایر روش های جلوگیری (مانند استفاده از کاندوم) از بچه دار شدن ممانعت به عمل آورند.

تنظیم خانواده به شکل طبیعی از توانایی تشخیص علایم و نشانه های باروری (شاخص های باروری) در جریان سیکل های قاعدگی تشکیل می شود به نحوی که زن و شوهر بتوانند برای بچه دار شدن یا جلوگیری از آن برنامه ریزی کنند. در صورتی که تنظیم خانواده بر مبنای آموزش و دستورالعمل های صحیح انجام شود در بیش از 98% موارد موثر است؛ یعنی در نتیجه آن 2 زن از هر 100 زن در طول یک سال باردار می شود.

کنترل بارداری (جلوگیری از حاملگی) به استفاده از روش هایی گفته می شود که از احتمال حامله شدن جلوگیری به عمل می آورند یا این احتمال را کاهش می دهند.

بیشتر بخوانید:

پیشگیری از بارداری با قرص های اورژانسی یا صبح روز بعد+ دو فیلم آموزشی

تهوع دوران بارداری و راه های تسکین آن

آشنایی با قرص فمیبیون 1 مرک (مناسب زنان و دوران بارداری)

تهیه کننده: عاطفه کریمی

منبع: پیشگیری از بارداری - دکتر علیرضا منجمی

پایگاه خبری حقوق نیوز - بهداشت زنان

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید