امروز: چهارشنبه, ۰۱ بهمن ۱۳۹۹ برابر با ۰۶ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 273295
۳۹۴
۱
۰
نسخه چاپی
کله پاچه

کله پاچه | قسمت های مفید و مضر کله پاچه

کله پاچه دارای پروتئين و ويتامين ها، سرشار از کلسترول و اسيدهای چرب مضر است .هر ١٠٠گرم کله پاچه ٣٠٠کالری انرژی دارد.

حقوق نیوز/ سلامت و بهداشت/ ورزش و تغذیه

کله پاچه

کله پاچه

کله پاچه دارای پروتئين و ويتامين ها، سرشار از کلسترول و اسيدهای چرب مضر است .هر ١٠٠گرم کله پاچه ٣٠٠کالری انرژی دارد.

کله پاچه به ميزان بالايی کلسترول دارد. کلستروليکی از چربی هايی است که در رگ های خونی رسوب می کند و موجب گرفتگی آن می شود و می تواند در دراز مدت موجب سکته مغزی و قلبی شود.

قسمت های مفيد و مضر کله پاچه

مغز

مغز گاو يا گوسفند به اندازه ٨ زرده تخم مرغ کلسترول دارد و جزء مواد غذايی بسيار پرچرب محسوب می شود .البته توأم بودن چربی هايی مثل تری گليسيريد با کلسترول، جذب کلسترول را بالا برده و باعث افزايش چربی خونمی شود.

پس طبق گفته های متخصصان تا حد امکان از خوردن مغز در کله پاچه خودداری کنيد تا از مضرات آن در امان بمانيد. مغز گاو حدود ١٢٠ گرم وزن دارد که حدود ٢ هزار ميلی گرم کلسترول دارد و حدود ١٣٠ کيلوکالری انرژی دارد.

زبان

۱۰۰گرم زبان گوساله حدود ١٣٠ کيلوکالری انرژی و ١٠٠ گرم زبان گوسفند حدود ٢٦٠ کيلو کالری انرژی دارد. بر اساس هرم غذايی، زبان معادل ٣واحد گوشت است و نياز روزانه بدن نيز همان ٣واحد گوشت می باشد.

زبان گوسفند سرشار از ويتامين های گروه ب به ويژه ويتامين ب ١٢است که اين ويتامين ها نقش های مفيد زيادی برای بدن دارند. به عنوان مثال ويتامين ب، در خونسازی و عملکرد سيستم عصبی نقش دارد.

قسمت های مفید و مضر کله پاچه

پاچه

هر پاچه معادل ٢واحد گوشت به حساب می آيد. خوردن پاچه برای مبتلايان به تب و کسانی که غذای کم نياز دارند و مبتلايان به خونريزی رحم و سستی روده و خونريزی بواسير و به طور کلی برای کسانی که بدنشان محتاج به محکم نمودن اندام است مفيد می باشد.

پاچه گوسفند دارای طبع سرد است و خواصی همچون رقيق کنندگی خون، ملين، التيام دهنده زخم های داخلی و افزايش دهنده شير مادر را دارد. همچنين اين غذا حاوی ماده مغذی به نام کو آنزيم q۱۰ به عنوان يک آنتی اکسيدان قوی است که با دفع مواد مضر توليد شده بدن در نتيجه فرايندهای متابوليکی مختلف و جلوگيری از آسيب سلول ها نقش مهمی ايفا می کند .همچنين استحکام عملکرد سلول، تحريک سيستم ايمنی، بهبودی و کنترل بيماری های فشار خون، سکته قلبی، پارکينسون، انواع سرطان و غيره از ديگر نقش های کوآنزيم q۱۰ است.

پاچه گوسفند در مقايسه با ساير قسمت های آن که مورد مصرف غذايی قرار می گيرد چربی کمتری دارد و منبع پروتئينی مناسب برای بدن به شمار می رود. پاچه گوسفند و گاو به دليل اينکه حاوی کلسترول بوده مصرف آن بيشتر از دو بار در ماه توصيه نمی شود ولی با اين وجود نسبت به مغز کلسترول بسيار کمتری داشته و در واقع مصرف آن برای درمان پوکی استخوان و افرادی که مدام دچار شکستگی استخوان می شوند، مناسب است.

چشم

در واقع همه ی اعضای موجود در يک دست کله پاچه از کالری و چربی زيادی برخوردار است به عنوان مثال چربی موجود در چشم از نوع چربی ترانس است و اصلاً مناسب برای بدن نيست.

مقدار، زمان و نحوه مصرف کله پاچه

افرادی که بيماری ندارند و کلسترول پايينی دارند می توانند ماهی يکبار آن را استفاده کنند.-

بهتر است کله پاچه در وعده ی اصلی غذايی خورده شود اما چنانچه کله پاچه را به عنوان وعده صبحانه مصرف می کنند در وعده ناهار بايد از يک غذای گياهی سبک استفاده کنند .

کله پاچه غذايی بسيار سنگين است که می تواند موجب مشکلات گوارشی شود؛ مصرف آن در وعده شام می تواند، موجب بی خوابی و ناراحتی های معده شود.

کله پاچه برای افراد ضعيف تقويت کننده است و چون هضم آن به درستی انجام گردد قوای جنسی را افزايش می دهد.

برای کسانی که ضعف معده دارند با کمی اصلاح، غذای خوبی است و گاهی توليد قولنج سخت می نمايد. بروز اين قولنج در اثر خوردن زياد پوست و غضروف طرفين صورت و کاسه سر و گوش ها و بينی ها می باشد.

مصرف مقدار اندک آن در فواصل طولانی برای نوجوانان در حال رشد نيز موردی ندارد.

کسانی که چربی و اسيد اوريک خونشان بالاست و مبتلا به نقرس و ناراحتی کليوی هستند، بايد از مصرف بی رويه کله پاچه خودداری کنند.

در مورد افرادی که ناراحتی های مفصلی و آرتريت دارند، گفته ها ضد و نقيض است؛ برخی می گويند، محتوای بالای چربی های اشباع و ترانس کله پاچه فرايندهای التهابی اين بيماران را بدتر کرده و توصيه نمی شود و برخی ديگر مصرف کله پاچه را به دليل بافت کلاژنی که دارد برای افرادی که از درد استخوانی رنج می برند مفيد می دانند، زيرا منجر به تقويت بافت استخوان ها می شود.

منبع

دانستنیهای پزشکی - دكتر مسعود قدوسی - سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت - شماره 155- دی 1394

  • منبع
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید