امروز: چهارشنبه, ۲۷ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۰ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۷ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
کد خبر: 290827
۳۳۹
۱
۰
نسخه چاپی

10 نفر از بدترین خودشیفته‌ های تاریخ

 10 نفر از بدترین خودشیفته‌ های تاریخ

خودشیفتگی چیست؟

خودشیفتگی یا نارسیسیسم (Narcissism) نوعی اختلال شخصیتی است که با احساس شدید خودبزرگ‌بینی، نیاز به تحسین و فقدان همدلی نسبت به دیگران مشخص می‌شود. افراد خودشیفته معمولاً خود را برتر از دیگران می‌دانند و انتقادات را نمی‌پذیرند. این ویژگی‌ها می‌تواند به روابط بین‌فردی آسیب بزند و باعث بروز مشکلات اجتماعی و شغلی شود.

اسطوره خودشیفتگی

خودشیفتگی از اسطوره نارسیسوس (Narcissus) در اساطیر یونان باستان می‌آید. نارسیسوس جوانی بسیار زیبا و دل‌ربا بود که همه اطرافیانش از زیبایی او متحیر بودند. او چنان مغرور و خودبین بود که هیچ‌کس را لایق عشق خود نمی‌دانست و به درخواست‌های عاشقانه هیچ‌کس پاسخ نمی‌داد. او خود را تنها و بهترین معشوق می‌دانست. در نهایت، نارسیسوس در حالی که به تصویر خود در آب نگاه می‌کرد، عاشق تصویر خود شد و به آن خیره شد. او نمی‌توانست از تصویر خود دست بکشد و نهایتاً در کنار آب جان سپرد. این اسطوره نمادی از خودبینی و عشق بی‌اندازه به خود است که در نهایت منجر به هلاکت فرد می‌شود.

نارسیسوس پس از مرگش به یک گل تبدیل شد که اکنون با نام نارسیس (نرگس) شناخته می‌شود. این داستان بیانگر خطری است که در غرور و خودشیفتگی افراطی نهفته است. همچنین، این اسطوره الهام‌بخش بسیاری از نویسندگان، شاعران و هنرمندان در طول تاریخ بوده است.

ده خودشیفته معروف تاریخ

1. نرون (Nero)

نرون، امپراتور روم، یکی از بدنام‌ترین خودشیفته‌های تاریخ بود. او به قدرت خود بی‌نهایت مغرور بود و حتی شهر رم را آتش زد تا بتواند از خرابه‌ها یک شهر جدید و باشکوه بنا کند. نرون خود را خدای زنده می‌دانست و نمایش‌های تئاتری را که در آن‌ها نقش‌های اصلی را بازی می‌کرد، به زور به مردم تحمیل می‌کرد. همچنین او خانواده‌اش را نیز به دلیل تهدیدات احتمالی به قدرتش به قتل رساند. نرون در نهایت با شورش‌های مردمی روبرو شد و خودکشی کرد. دوران حکمرانی نرون با فساد، بی‌رحمی و افتخار به قدرت‌های الهی خود مشخص بود.

 10 نفر از بدترین خودشیفته‌ های تاریخ

2. کالیگولا (Caligula)

کالیگولا، امپراتور دیگر روم، به خودبینی و رفتارهای دیوانه‌وار مشهور بود. او خود را به عنوان یک خدا معرفی کرد و خواستار پرستش از سوی مردم شد. کالیگولا به شدت بی‌رحم بود و از کشتن و شکنجه دادن مردم لذت می‌برد. او حتی اسب محبوبش را به عنوان کنسول منصوب کرد تا قدرت و تمسخر خود را نشان دهد. در نهایت، کالیگولا توسط اعضای گارد پراتورین کشته شد. او همچنین زندگی اشراف‌زادگان را با ظلم و ستم به کنترل درآورد و از دارایی‌های آنان برای تحقق آرزوهای خود بهره‌برداری کرد.

 10 نفر از بدترین خودشیفته‌ های تاریخ

3. ایوان مخوف (Ivan the Terrible)

ایوان چهارم، نخستین تزار روسیه، به خاطر خودشیفتگی و بی‌رحمی‌اش به ایوان مخوف معروف شد. او خود را نماینده خدا بر روی زمین می‌دانست و به شدت به قدرت خود متکی بود. ایوان به دلیل سوءظن به اطرافیانش، بسیاری از نجیب‌زادگان و حتی اعضای خانواده‌اش را به قتل رساند. رفتارهای ظالمانه و دیوانه‌وار او باعث شد روسیه در دوران سلطنتش به شدت تضعیف شود. ایوان همچنین با ایجاد ارتش خصوصی و نظام‌های جاسوسی، به کنترل بیشتر و بیشتر مردم و سرزمین‌ها پرداخت.

 10 نفر از بدترین خودشیفته‌ های تاریخ

4. لویی چهاردهم (Louis XIV)

لویی چهاردهم، پادشاه فرانسه، به نام “پادشاه خورشید” مشهور بود. او خود را محور تمام امور کشور می‌دانست و کاخ باشکوه ورسای را به عنوان نماد قدرت و عظمت خود ساخت. لویی چهاردهم به شدت خودبزرگ‌بین بود و معتقد بود که حق الهی برای حکمرانی دارد. سلطنت او با جنگ‌های پی‌درپی و هزینه‌های سنگین همراه بود که نهایتاً منجر به بحران مالی در فرانسه شد. لویی چهاردهم همچنین از هنر و فرهنگ برای تحکیم قدرت خود استفاده کرد و دوره‌ای طلایی برای فرهنگ فرانسه ایجاد کرد.

 10 نفر از بدترین خودشیفته‌ های تاریخ

5. ناپلئون بناپارت (Napoleon Bonaparte)

ناپلئون، امپراتور فرانسه، یکی از بزرگترین خودشیفته‌های تاریخ بود. او به قدرت و عظمت خود بی‌نهایت اعتقاد داشت و تلاش می‌کرد اروپا را تحت سلطه خود درآورد. ناپلئون در حالی که توانست بسیاری از کشورهای اروپایی را فتح کند، در نهایت به دلیل بلندپروازی‌های بیش از حد خود شکست خورد. او در تبعید در جزیره سنت هلنا جان سپرد. ناپلئون با اصلاحات قانونی و اجتماعی، تاثیرات بزرگی بر فرانسه و جهان گذاشت، اما خودبزرگ‌بینی و شکست‌های نظامی‌اش او را به پایان نابودکننده‌ای رساند.

 10 نفر از بدترین خودشیفته‌ های تاریخ

6. آدولف هیتلر (Adolf Hitler)

آدولف هیتلر، رهبر نازی‌های آلمان، به شدت خودشیفته و نژادپرست بود. او معتقد بود که آلمان باید بر جهان حکمرانی کند و نژاد آریایی برتر از همه نژادهاست. هیتلر با ایجاد یک سیستم دیکتاتوری بی‌رحمانه، میلیون‌ها نفر را به قتل رساند و جهان را به جنگ جهانی دوم کشاند. هیتلر در نهایت پس از شکست‌های نظامی متوالی، خودکشی کرد. جنایات او از جمله هولوکاست، یکی از تاریک‌ترین فصل‌های تاریخ بشر را رقم زد و نشان‌دهنده بی‌رحمی و بی‌اخلاقی بی‌پایان او بود.

 10 نفر از بدترین خودشیفته‌ های تاریخ

7. جوزف استالین (Joseph Stalin)

استالین، رهبر اتحاد جماهیر شوروی، یکی از بی‌رحم‌ترین و خودشیفته‌ترین رهبران تاریخ بود. او با ایجاد حکومت دیکتاتوری و اعمال خشونت‌های گسترده، مخالفان خود را به قتل رساند یا به اردوگاه‌های کار اجباری فرستاد. استالین خود را به عنوان نجات‌دهنده ملت معرفی می‌کرد و هر گونه انتقادی را به شدت سرکوب می‌کرد. دوران حکمرانی او با گرسنگی‌های گسترده، ترس و وحشت همراه بود. پاکسازی‌های استالین هزاران نفر از نخبگان و سربازان شوروی را از بین برد و اقتصاد کشور را به وضعیت وخیمی رساند.

 10 نفر از بدترین خودشیفته‌ های تاریخ

8. معمر قذافی (Muammar Gaddafi)

معمر قذافی، رهبر لیبی، به شدت خودبزرگ‌بین و خودشیفته بود. او خود را “رهبر انقلاب” و “پدر بزرگ آفریقا” می‌نامید و معتقد بود که به حق برای حکمرانی لیبی دارد. قذافی به شدت مخالفان خود را سرکوب می‌کرد و به مرور زمان به یک دیکتاتور بی‌رحم تبدیل شد. او در نهایت در جریان انقلاب لیبی در سال ۲۰۱۱ کشته شد. قذافی در طول حکمرانی خود نظام‌های اقتصادی و سیاسی کشور را به شدت تغییر داد، اما فساد و ظلم او نهایتاً منجر به سقوط حکومتش شد.

 10 نفر از بدترین خودشیفته‌ های تاریخ

9. صدام حسین (Saddam Hussein)

صدام حسین، رئیس‌جمهور عراق، یکی از خودشیفته‌ترین و بی‌رحم‌ترین رهبران معاصر بود. او خود را به عنوان رهبر بی‌چون و چرای عراق معرفی کرد و با استفاده از خشونت و ترور، مخالفان خود را سرکوب کرد. صدام به جنگ‌های بی‌پایانی دست زد که نهایتاً منجر به تضعیف عراق و سقوط خودش شد. او در نهایت توسط نیروهای آمریکایی دستگیر و اعدام شد. صدام حسین با سیاست‌های سرکوبگرانه‌اش، کشور را به نابودی کشاند و جنگ‌های داخلی و خارجی بسیاری را به عراق تحمیل کرد.

 10 نفر از بدترین خودشیفته‌ های تاریخ

10. پاول پوت (Pol Pot)

پاول پوت، رهبر خمرهای سرخ در کامبوج، یکی از بی‌رحم‌ترین خودشیفته‌های تاریخ بود. او با ایدئولوژی خود، کشوری را به آشوب کشاند و میلیون‌ها نفر را به قتل رساند. پاول پوت معتقد بود که می‌تواند یک جامعه جدید و بدون طبقات اجتماعی بسازد و برای این منظور، مردم را مجبور به کارهای سخت و طاقت‌فرسا کرد. سیاست‌های او منجر به گرسنگی و مرگ بسیاری از مردم کامبوج شد. نهایتاً، رژیم خمرهای سرخ سقوط کرد و پاول پوت در تبعید جان سپرد.

 10 نفر از بدترین خودشیفته‌ های تاریخ

  • منبع
  • یک پزشک

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید