امروز: چهارشنبه, ۲۷ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۰ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۷ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
کد خبر: 290622
۲۸۲
۱
۰
نسخه چاپی

10 گام برای انتخاب نام کسب و کار جدید: نکاتی که حتما باید توجه کنید

انتخاب نام برای کسب و کار جدید یکی از حیاتی‌ترین و سخت‌ترین تصمیماتی است که پیش روی هر تیمی است. انتخاب این نام بایدها، نبایدها و فرایندی مشخصی دارد که دانستن آن ضروری است.

10 گام برای انتخاب نام کسب و کار جدید: نکاتی که حتما باید توجه کنید

نام مناسب می‌تواند هویت برند شما را تعریف کرده و در ذهن مخاطبان جایگاه ویژه‌ای ایجاد کند. شاید فکر کنید انتخاب نام مناسب تنها به کمی سلیقه نیاز دارد، اما اینطور نیست. شما باید اصول انتخاب نام را بدانید و یک مسیر مشخص را طی کنید.

بایدها انتخاب نام برای کسب و کار جدید

• توصیفی بودن نام: نام کسب‌وکار باید به گونه‌ای باشد که مشتریان بالقوه بتوانند ایده‌ای درباره فعالیت‌های کسب‌وکارتان به دست آورند. نامی که به خوبی نوع خدمات یا محصولات شما را نشان می‌دهند، می‌توانند به جذب مشتریان بیشتر کمک کنند. نام‌هایی مثل اپل اسم خاص هستند. به اسم کمپانی‌هایی مثل تسلا، اسپیس ایکس یا اوپن اِی.آی دقت کنید.

• توجه به اهداف بلندمدت: مطمئن شوید نام کسب‌وکارتان با توسعه تجارت شما در تضاد نباشد. اگر برنامه دارید کسب‌وکار خود را گسترش دهید یا به حوزه‌های جدیدی وارد شوید، باید نامی را انتخاب کنید که مانع شما نباشد. برای مثال، نامی مانند کفش بلا دایره کسب و کار شما را محدود می‌کند.

• بررسی نام رقبا: قبل از انتخاب نام، بررسی کنید که نام‌های رقبای شما چگونه است؟ با این روش رقبای خود را می‌شناسید و بعد مطمئن می‌شوید که نام کسب‌وکارتان متمایز است. این کار به شما کمک می‌کند تا در بازار تخصصی خود راحت‌تر شناخته شوید. نامی منحصر به فرد و متفاوت انتخاب کنید.

• توجه تفظ نام: نام باید به راحتی قابل فهم، تلفظ و به خاطر سپردن باشد. نام‌های پیچیده و دشوار می‌توانند مشتریان را سردرگم کنند. چنین نام‌هایی به سختی به یاد می‌مانند. نام‌هایی مانند “آیفون” یا “نایک” نمونه‌هایی از نام‌های ساده و به یاد ماندنی هستند.

• استفاده از نام برند یا کسب‌وکار در دامنه سایت اینترنتی: ترکیب نام کسب‌وکارتان در دامنه سایت اینترنتی، بهترین راه برای فعالیت آنلاین برند است. این کار باعث می‌شود که مشتریان به راحتی وب‌سایت شما را پیدا کنند.

نبایدها انتخاب نام برای کسب و کار جدید

• نام‌های ساده و روان انتخاب کنید: مطمئن شوید که نام کسب‌وکار جدید شما منحصربه‌فرد است، اما این مسئله نباید باعث ایجاد دردسر شود. نام‌های سخت‌خوان و سخت نویس باعث می‌شوند مشتری برند شما اما سخت برای هجی نباشد. نام‌های پیچیده و دشوار می‌توانند مشتریان را سردرگم کنند. برای مثال، نام‌هایی که شامل تلفظ‌های غیرمعمول یا بخش‌بندی‌های غیرمنطقی هستند، ممکن است مناسب نباشند.

• استفاده نکردن از کاراکترهای خاص: از کاراکترهایی مانند خط تیره، اعداد یا کاراکترهای ویژه که ممکن است باعث سردرگمی شوند، دوری کنید. چنین کاراکترهایی به خاطر سپردن نام برند و کسب‌وکار شما را سخت می‌کنند.

• کپی نکردن نام رقبا: اگر فکر می‌کنید نزدیکی نام کسب‌وکار شما به رقیب مشهورش مفید است اشتباه می‌کنید. شاید در ابتدا این اشتباه به سود شما باشد، اما در نهایت به عنوان تقلبی یا حتی دزد و بی‌کیفیت شناخته می‌شوید.

• محدود نکردن کسب‌وکار: از نامی که ممکن است گسترش و توسعه آینده را محدود کند، پرهیز کنید. نامی انتخاب کنید که قابلیت انعطاف‌پذیری داشته باشد و به شما اجازه دهد که به راحتی به حوزه‌های جدید وارد شوید.

فرایند انتخاب نام برای کسب و کار جدید

انتخاب نام برای کسب و کار جدید فرایند دقیق و منظمی است. در این بخش، مراحل انتخاب نام را گام به گام با هم دنبال می‌کنیم.

1. ایجاد لیست اولیه نام‌ها

ابتدا با تیم خود جلساتی برگزار کنید و ایده‌های مختلف برای نام کسب‌وکار را جمع‌آوری کنید. در این مرحله، هر نامی که به ذهنتان می‌رسد را یادداشت کنید. به یاد داشته باشید در این مرحله که طوفان ذهنی است نباید هیچ ایده‌ای را سانسور کنید

2. تشکیل ماتریس ارزیابی

یک ماتریس ارزیابی بسازید که در هر ردیف آن یکی از نام‌های پیشنهادی و در هر ستون، معیارهای ارزیابی قرار گیرد.

این معیارها می‌توانند شامل موارد متعددی از جمله موارد زیر باشند:

• سادگی تلفظ

• سادگی املا

• به یاد ماندنی بودن

• منحصر به فرد بودن

• قابلیت ثبت دامنه اینترنتی

• بررسی حق مالکیت فکری (علائم تجاری)

• همخوانی با برند و ارزش‌های آن

• قابلیت استفاده در تبلیغات و بازاریابی

3. ارزیابی نام‌ها

هر نام را بر اساس معیارهای تعیین شده ارزیابی کنید. به هر معیار وزنی اختصاص دهید و نام‌ها را بر اساس این وزن‌ها درجه‌بندی کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا نام‌هایی که بیشترین امتیاز را کسب می‌کنند، شناسایی کنید.

4. تحلیل زبانی و فرهنگی

نام‌های منتخب را از نظر زبانی و فرهنگی تحلیل کنید. بررسی کنید که نام در زبان‌های مختلف به چه معناست. آیا در فرهنگ‌های مختلف مفهومی نامناسب یا منفی دارد؟ این کار به ویژه برای کسب‌و‌کارهایی که قصد حضور در بازارهای بین‌المللی دارند، ضروری است.

5. بررسی حقوقی

بررسی کنید که نام‌های منتخب از نظر حقوقی مشکلی نداشته باشند. این کار شامل جست‌وجو در پایگاه‌های داده علائم تجاری و بررسی امکان ثبت دامنه‌های اینترنتی است. همچنین، اطمینان پیدا کنید که نام انتخابی با هیچ برند ثبت شده دیگری تداخل نداشته باشد.

6. تحقیق بازار

چند نام برتر را انتخاب کنید و با گروه کوچکی از مخاطبان هدف خود آزمایش کنید. از آن‌ها بخواهید نظر خود را در مورد هر نام بیان کنند. این بازخوردها می‌تواند به شما کمک کند تا تصمیم نهایی را با اطمینان بیشتری بگیرید.

7. انتخاب نهایی

با استفاده از اطلاعات جمع‌آوری شده از مراحل قبل، نام نهایی را انتخاب کنید. این نام باید بیشترین امتیاز را در ماتریس ارزیابی کسب کرده باشد و از نظر زبانی، فرهنگی و حقوقی نیز مناسب باشد. البته توجه داشته باشید شما در این مرحله می‌توانید نام دوم یا سوم را انتخاب کنید. این انتخاب به صاحبین کسب‌وکار باز می‌گردد و اصولا فرایندی دموکراتیک نیست.

8. طراحی لوگو و هویت بصری

پس از انتخاب نام، طراحی لوگو و هویت بصری و هویت برند را آغاز کنید. نام انتخابی باید به خوبی با لوگو و هویت بصری کسب‌و‌کار هماهنگ باشد تا بتواند در کنار آن‌ها یک «برند» واقعی خلق کند.

9. ثبت رسمی

نام و لوگوی کسب‌و‌کار جدید را به صورت رسمی ثبت کنید. این مرحله شامل ثبت علائم تجاری و دامنه‌های اینترنتی است. اطمینان حاصل کنید که تمام مراحل قانونی به درستی انجام شود.

10. اعلام عمومی

پس از تکمیل مراحل ثبت، نام و لوگوی کسب و کار جدید را به صورت رسمی اعلام کنید. این کار می‌تواند با یک کمپین تبلیغاتی یا رویداد رسمی صورت بگیرد.

انتخاب نام برای کسب و کار جدید؛ یک فرایند سیستماتیک

همانطور که مشاهده کردید انتخاب نام برای کسب و کار جدید کاری سیستماتیک و فرایند محور است. نام باید به خوبی هویت کسب‌و‌کار را نشان دهد و به یاد ماندنی باشد.

این جا البته یک مسئله مهم وجود دارد و آن سلیقه و نظر مالک کسب‌ و کار است. از بستنی فروشی تا شرکت کامپیوتری شما می‌توانید اسم خود را روی کسب و کارتان بگذارید و هیچ کس هم چیزی نگوید.

  • منبع
  • چطور

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید