امروز: پنج شنبه, ۰۷ اسفند ۱۳۹۹ برابر با ۱۲ رجب ۱۴۴۲ قمری و ۲۵ فوریه ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 270903
۵۸۷
۱
۰
نسخه چاپی
مونیکا مندز لیس

1001 پرسش قبل از ازدواج (قسمت 9)

نامزدها و همسرهای قبلی درست مانند خالکوبی­ های نه چندان زیبا و یا زشتی هستند که مجبورید یک عمر آن­ها را تحمل کنید. حتی اگر آن­ها را نبینید، باز می­ دانید که وجود دارند. درست مانند یک خالکوبی زشت و نازیبا مجبورید با پیامد تصمیم­های نادرست و اشتباه خود سر کنید. شکست یا موفق نشدن یک رابطه یا ازدواج کوتاه یا طولانی و قدیمی و گذشته، لزوماً خوشبختی و موفقیت ازدواج بعدی شما را ناممکن نخواهد ساخت. با وجود این اشتباه است که فکر کنید هیچ تأثیری بر ازدواج جدیدتان نخواهد داشت

1001 پرسش قبل از ازدواج (قسمت 9)

پایگاه خبری حقوق نیوز

نامزد یا همسر قبلی و روابط گذشته

نامزدها و همسرهای قبلی درست مانند خالکوبی­ های نه چندان زیبا و یا زشتی هستند که مجبورید یک عمر آن­ها را تحمل کنید. حتی اگر آن­ها را نبینید، باز می­ دانید که وجود دارند. درست مانند یک خالکوبی زشت و نازیبا مجبورید با پیامد تصمیم­های نادرست و اشتباه خود سر کنید. شکست یا موفق نشدن یک رابطه یا ازدواج کوتاه یا طولانی و قدیمی و گذشته، لزوماً خوشبختی و موفقیت ازدواج بعدی شما را ناممکن نخواهد ساخت. با وجود این اشتباه است که فکر کنید هیچ تأثیری بر ازدواج جدیدتان نخواهد داشت.

به همراه همسرتان هر یک از جمله­ های زیر را با صدای بلند بخوانید و بگویید که آیا به نظر شما درست ­اند یا نادرست.

1- احساس نمی­ کنم که هنوز تمام و کمال همسر قبلی خود را رها کرده و به لحاظ احساسی عاطفی از او جدا شده ­ام.

2- اجازه نخواهم داد همسرم با همسر قبلی خود تماس داشته باشد.

3- چون از همسر قبلی خود بچه دارم او همواره در زندگی من حضور خواهد داشت.

4- همسر قبلی ­ام هنوز مرتب با من تماس دارد.

5- حتی بعد از آن­که دوباره ازدواج کرده­ ام پول و دارایی خود را با همسر قبلی­ ام سهیم می­ شوم.

6- از جانب همسر قبلی همسرم هیچ گونه احساس خطر یا تهدید نمی­ کنم.

7- همسرم فکر می­ کند که همسر قبلی­ ام برای بچه­ هایم بسیار مهم است.

8- اغلب درباره­ ی همسر قبلی ­ام فکر می­ کنم یا درباره­ ی او با دیگران صحبت می­کنم.

9- اعتراف می­کنم که هنوز عاشق همسر قبلی ­ام هستم.

10- همسر قبلی ­ام را در جریان رویدادهای خانوادگی خود قرار می­دهم.

11- ازدواج مجدد به من کمک خواهد کرد تا بتوانم رابطه یا ازدواج قبلی خود را راحت­ تر فراموش کنم.

12- همسر قبلی ­ام شخصی خشن و تهاجمی بود به طوری که گاهی می­ ترسم من و همسر فعلی­ ام از دست او امنیت جانی نداشته باشیم.

13- همسر فعلی ­ام از بسیاری جهات به همسر قبلی­ ام شباهت دارد.

14- قرض ­ها و بدهکاری­ های همسر قبلی ­ام را به گردن گرفته­ ام.

15- هنوز با خانواده­ ی همسر قبلی­ ام ارتباط نزدیک دارم و مایل­ ام ارتباط و تماس خود را با آن­ها حفظ کنم.

16- عکس­هایی را که با همسر قبلی­ ام دارم (یا عکس­هایی را که همسرم با همسر قبلی­ اش داشته) در خانه­ ی جدید خود این طرف و آن طرف نصب خواهیم کرد.

17- دوست ندارم در همان شهری زندگی کنیم که همسر قبلی­ ام زندگی می­ کند.

18- همسرم می­ تواند در گردهمایی­ ها و یا مهمانی­ هایی که خانواده­ ی همسر قبلی­ اش ترتیب می ­دهند به تنهایی شرکت کند.

19- اجازه نخواهم داد پولی را که من درمی ­آورم صرف نفقه و حضانت بچه­ ها و هزینه ­های سرپرستی و مراقبت از آن­ها شود.

20 تلاش می­ کنم تا زندگی همسر قبلی­ ام را خراب کنم و او را بدبخت کنم.

21- پیش­بینی می­ کنم دعواهای قانونی با همسرم طولانی شود و حالا حالاها ادامه یابد.

ارتباط با دیگران

ممکن است رفتار شما با همسرتان و رفتار او با شما بسیار محترمانه و زیبا باشد اما در قبال دیگران چه رفتاری خواهید داشت؟ آیا رفتار همسرتان را در برابر دیگران می­ پسندید و به آن افتخار می­ کنید یا مدام عذر و بهانه می­ آورید و رفتارش را توجیه می­ کنید؟

هر یک از پرسش­ های زیر را به همراه همسرتان پاسخ گویید.

در محل کار

1- چگونه با همکاران خود کنار می ­آیید؟ آیا رابطه­ ی خوبی با آن­ها دارید؟

چنان­چه از آن­­ها سؤال شود شما را چگونه توصیف خواهد کرد؟

2- با کارفرمایان قبلی و فعلی خود چگونه کنار آمده ­اید و رابطه ­ی شما با آن­ها چگونه است و چنان­چه از آن­ها پرسیده شود درباره ­ی شما چه خواهند گفت؟

3-اختلاف نظر و مشاجره­ ای را که در محل کار با رئیس یا یکی از همکاران­تان پیش آمده توصیف کنید. آن را چگونه حل و فصل کردید؟

4- آیا تا به حال در محل کار خود توبیخ و یا بازخواست شده ­اید؟ چنان چه پاسخ مثبت است چه اتفاقی افتاد؟ واکنش شما چه بود؟ چگونه آن را حل و فصل کردید؟

5- آیا تا به حال از شغل خود اخراج یا «تعلیق» شده ­اید؟ چنان چه پاسخ مثبت است چگونگی آن را توضیح دهید.

6- چنان­چه مدیر هستید شیوه ­ی مدیریت خود را توضیح دهید.

7- با مشتریان خود چگونه رفتار می­ کنید؟

8- آیا در کمک کردن به دیگران پیش قدم می­ شوید؟ حتی چنان­چه بخشی از شرح وظایف شغلی شما نباشد؟

9- تا چه حد در «بیهوده­ گویی» و غیبت­ کردن­ هایی که در محل کارتان اتفاق می­ افتد شرکت می ­کنید؟

10- آیا تا به حال سعی کرده­ اید شهرت و احترام یکی از همکاران خود را خدشه­ دار کنید؟

در اجتماع

1- هنگامی که در رستوران فوری به شما توجه نمی­ کنند و یا میز خالی مناسبی پیشنهاد نمی­ دهند کم­ طاقت و بی­ حوصله می­ شوید و کج خلقی می­ کنید؟

2- چنان­چه در رستوران (یا مکان مشابهی) سرویس خوبی به شما ندهند چه واکنشی نشان می­ دهید.

3- چنان­چه فروشنده­ای جنس خراب و معیوبی را به قیمت گران به شما بفروشد و سپس از پس گرفتن آن امتناع ورزد چه کار خواهید کرد؟

4- آیا وقتی با دیگران هستید مدام به آن­ها دستور می­ دهید که چگونه رانندگی کنند، چه غذایی سفارش دهند و به هنگام خرید چه چیزی بخرند؟

5- آیا از منتظر ماندن در صف متنفرید و سعی می­ کنید خود را جلوی دیگران بیندازید و نوبت آنان را نادیده بگیرید؟

6- آیا تا به حال در جاهایی نظیر رستوران، قهوه ­خانه یا مهمانی با کسی دعوا کرده ­اید؟

7- آیا اغلب با غریبه­ ها خوشرو هستید و با آن­ها صحبت می­ کنید یا اخم می­ کنید و با کسی حرف نمی ­زنید؟

8- هنگامی که برای غذا خوردن به رستوران می­ روید به پیش­خدمت­ ها چه ­قدر انعام می­ دهید؟

9- آیا تا به حال شده در خیابان، جاده یا بزرگراه از دست راننده ­ی ماشین دیگری عصبانی شوید؟ جلوی او بپیچید و بخواهید دعوا کنید؟

چنان چه پاسخ مثبت است موقعیت پیش آمد را توصیف کنید.

10- به لحاظ اجتماعی چه رفتارهایی را نمی ­پسندید و مردود می­ دانید؟ (موارد خلاف قانون را منظور نکنید.)

سایر روابط: تفکر و تأمل درباره ­ی پاسخ­های­تان

روان­شناسان در آزمایشی بی ­نظیر و مشهور از گروهی بزرگسال خواستند کوتاه­ترین خطی را که در میان یک گروه خط که روی پوستری نقاشی شده بود شناسایی کنند. به یک یک آن­ها از قبل و پنهانی گفته شده بود که وقتی از آن­ها خواسته می­شود کوتاه­ترین خط را نشان دهند عمداً به بلندترین خط اشاره کنند. به جز یک نفر که این راز را به او نگفته بودند. پس از آنکه آزمایش شروع شد، به نوبت و یکی یکی از افراد خواسته شد جلو بیایند و کوتاه­ترین خط را نشان دهند. تمامی آن­ها به بلندترین خط اشاره کردند. وقتی نوبت به آخرین شخصی رسید که از راز بی­ خبر بود از او خواسته شد که کوتاه­ترین خط را نشان دهد او نیز مانند بقیه بلندترین خط را نشان داد. در حالی که از ماجرا خبر نداشت و مسلم بود که طول کوتاه­ترین خط با بلندترین خط یکسان نبود. این آزمایش تأثیر نظر اکثریت را بر روی افراد نشان می­ دهد. کسانی که در زندگی شما نقش­ های مهمی ایفا می­ کنند بیش­­ترین تأثیر را بر رفتار، حرکت­ ها و گفته ­های­تان خواهند گذاشت. ممکن است که مستقیم از آن­ها خط نگیرید اما در حقیقت همواره نظریات­شان برای شما مهم است.

هنگامی که درباره­ ی پاسخ­ های­تان به پرسش­ های این بخش با همسرتان صبحت می­ کنید ببینید آیا الگوهای زیر در پاسخ­ های­تان مشاهده می­شود یا خیر:

گرایش بیش از حد به خوشحال کردن دوستان، خویشاوندان و بستگان: کسانی­که می­ ترسند دیگران آن­ها را دوست نداشته باشند و از این که اطرافیان خود را سرخورده، دلسرد و ناامید­ کنند می­ پرهیزند، معمولاً خواسته ­ها و نیازهای دیگران را بر خواسته ­ها و نیازهای خودشان مقدم می ­شمارند. چنین شخصی هنگامی که می­ بایست میان کمک کردن به یک دوست و کمک کردن به همسر خود یکی را انتخاب کند معمولاً دوستش را انتخاب می­ کند. زیرا می­ ترسد او را از دست بدهد و تسلیم خواسته­ ها و نیازهای دوستش می­ شود.

رفتار ضداجتماعی: چه در میان پاسخ­ های شما گرایش به این که منزوی شوید و از خویشاوندان سببی و بستگان همسرتان دوری کنید دیده می­ شود این احتمال وجود دارد که تنها شوید و احساس منزوی بودن کنید. چنان­چه همسرتان به این بهانه که بیش از حد زیبا هستید احساس ناامنی می­کند و نسبت به شما بی­ اعتماد است و مثلاً نمی ­تواند اجازه دهد که دور و بر مردهای دیگر تنها بمانید پس حسود، کنترل­ گر و شکاک است.

هدف قابلیت و توانایی سازگار کردن خود با زندگی مشترک: آن دسته از افراد که بیشتر دوست دارند مجرد باشند تا متأهل و آنانی که دوست دارند مانند بچه­ ها که همواره تحت مراقبت و محافظت والدین خویش قرار دارند، زندگی کنند، نوعی تصویر ذهنی از زندگی دارند که با زندگی مشترک و زناشویی همخوانی و هماهنگی ندارد. کسانی­که بیش از حد مستقل و خودمختارند ممکن است چنان درگیر سبک زندگی مجردی خود شده باشند که به سختی بتوانند شخص دیگری را در اولویت­ ها و برنامه ­های زندگی­شان شرکت بدهند. چنین افرادی ممکن است نامزد بسیار دوست داشته باشند و بخواهند با او ازدواج کنند اما ناخودآگاه انتظار دارند که زندگی مشترک، سبک زندگی مجردی آن­ها را هرگز عوض نکند.

احساسات و عواطف حل وفصل نشده نسبت به رابطه و ازدواج قبلی: آیا شما یا همسرتان به هنگام صحبت درباره­ ی روابط و ازدواج قبلی خود درگیر احساسات، خاطرات و عواطف نیرومندی می ­شوید و تمامی ملاقات­ های خود را با جزئیات به خاطر می­ آورید سردرگمی، عشق، علاقه و یا غم و اندوه باشند. در حالی که ممکن است از پایان این روابط مدت­ ها گذشته باشد و زمان و انرژی صرف شده به هنگام فکر کردن و یادآوری خاطرات مربوط به آن از وقت و انرژی که می­ بایست صرف ازدواج فعلی خود بکنید بکاهد و روی کیفیت زندگی فعلی­ تان تأثیر منفی بگذارد.

یک ضرب­ المثل قدیمی اسپانیایی می­گوید: «دوستانت را به من نشان بده تا بگویم که هستی» با گذشت زمان دوستان و اطرافیان شما نیز تغییر خواهند کرد. ممکن است همکاران، دوستان و آشنایان جدیدی بیابید و در کلوپ­ های تازه ­ای عضو شوید و همسایگان و مریدان جدیدی را به حلقه­ ی اجتماعی خود جذب کنید. به موازات آن­که دوستی­ های قدیمی شما پایان می­ یابند، دوستی­ های جدید نیز شکل می­ گیرند. دوستی­­ هایی را که با رباطه و ازدواج فعلی­ تان هم­خوانی دارند و کیفیت آن را ارتقا می­ بخشند حفظ کنید و روابطی را که به رشد و شکوفایی زندگی و ازدواج­تان، کمکی نمی­ کنند کنار بگذارید.

بخش چهارم: بچه ­ها

فرزندان هیچ­گاه شنوندگان و فرمانبرداران خوبی برای بزرگ­ترهای خود نبوده و نیستند اما هرگز در تقلید کردن از رفتار و شخصیت بزرگ­ترهای خود شکست نخورده ­اند. – جیمز بالدوین

این تصمیم که بچه­ دار شوید یا نه بدون شک یکی از بزرگ­ترین تصمیم ­هایی است که در سراسر زندگی خود خواهید گرفت. هیچ موهبتی به اندازه ­ی بچه زندگی شما را از خود متأثر نخواهد ساخت و هیچ کاری مانند پدر و مادر شدن مسئولیت ­های جدید بر دوش شما نخواهد گذاشت. گرچه بسیاری چنینی عقیده دارند که ازدواج کردن و بچه ­دار شدن می­ بایست یکی پس از دیگری اتفاق بیفتد بسیاری از زوج­ های امروزی معتقدند که در مورد بچه­ دار شدن حق انتخاب­ های بیشتری دارند. این قبیل زوج­ ها ازدواج را بیشتر یک دوستی و مؤانست میان دو فرد و دو انسان می­ بینند و معتقدند که غرایز، استعدادها، قابلیت­ ها و توانایی­ های­شان را می ­توانند در نواحی و زمینه­ هایی غیر از بچه ­دار شدن و بزرگ کردن بچه­ ها به کار گیرند. دلائل شما برای بچه­ دار نشدن چه دلائل پزشکی باشد، بچه برخاسته از تفکرات و عقایدتان؛ این انتخاب که بچه­ دار نشوید به هیچ وجه خودخواهانه نیست و می­ تواند انتخابی بسیار آگاهانه و نوع­ دوستانه باشد. وقتی زوجی آگاهانه تصمیم می­ گیرند که هرگز بچه ­دار نشوند و فکر می­ کنند که بچه­ دار شدن برای­شان خوب نیست، این تصمیم آنان می­ تواند بسیار نوع­ دوستانه و انسان­دوستانه باشد.

چنان­چه دوست دارید بچه­ دار شوید بدانید که لذت­ ها و خوشحالی­ های محدودی در دنیا وجود دارند که می­ توانند با لذت بچه­ دار شدن و بزرگ کردن او به همراه همسری مهربان، با محبت و از خود گذشته برابری کنند. بچه­ ها خانه و زندگی شما را از خنده­ ها و شادی­های خود پر خواهند کرد. گرچه این را نیز می ­بایست بدانید که بچه ­ها با هیچ تضمین قبلی به دنیا نخواهند آمد.

بچه­ دار شدن هرگز به این معنا نیست که هنگام پیری و سالخوردگی کسی را خواهید داشت که از شما مراقبت و محافظت کند. پدر و مادران سالخورده و ترک شده ­ی بسیاری هستند که در خانه ­ی سالمندان زندگی می ­کنند و با کمک­های مردمی سرپرستی می ­شوند، نه کمک­های فرزندانشان.

هم­چنین بچه­ دار شدن هرگز به این معنا نیست که هیچ وقت تنها نخواهید بود. پدر و مادران بسیاری هستند که فرزندان خود را سال­هاست ندیده­ اند.

هم­چنین بچه داشتن به این معنا نیست که تمامی عشق و محبتی را که به آن­ها ورزیده و وقت و انرژی را که صرف­شان کرده ­اید به شما باز خواهند گرداند. بسیاری از پدر و مادران هستند که مدت­ ها است با فرزندان خود صحبت هم نکرده ­اند.

بچه ­ها زاییده ­ی عشق پدر و مادرند و می­ بایست بی­ قید و شرط به آنان عشق ورزید. تنها خواسته و توقع ما پدر و مادران می­ بایست آن باشد که آن­ها نیز با فرزندان خود چنین باشند و فرزندان خود را بی­ قید و شرط دوست بدارند.

بیشتر بخوانید:

54 دام در روابط بین زن و شوهر

1001 پرسش قبل از ازدواج (قسمتهای دیگر)

منبع: 1001 پرسش که می بایست قبل از ازدواج از همسر آینده تان بپرسید - مونیکا مندز لیس

پایگاه خبری حقوق نیوز - زناشویی

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید