امروز: یکشنبه, ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ برابر با ۲۱ ذو الحجة ۱۴۴۲ قمری و ۰۱ اوت ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 274301
۲۱۲۱
۲
۱
نسخه چاپی

18 علت خیانت زنان | انواع خیانت

بی وفایی به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد. معمولا افراد با این دلایل وارد روابط دوستانه و یا خارج از رابطه متعهدانه خود می‌شوند. اما خیلی از این روابط را خیانت به حساب نمی‌آورند. پس از مدتی به تعهد و اعتماد شریک عاطفی خود پشت می‌کنند و مرز‌ها را می‌شکنند. بی وفایی انواع متفاوتی دارد

 18 علت خیانت زنان | انواع خیانت

خیانت، یکی از آسیب زننده‌ترین عوامل در تخریب رابطه در زندگی زناشویی است که در اکثر موارد به جدایی ختم می‌شود. خیانت به معنی برقراری ارتباط عاطفی و یا جنسی به صورت موازی است. خیانت ازهر نوع که باشد باعث آسیب زدن به ارتباط عاطفی می‌شود. وقتی مشخص شود فردی در ارتباط عاطفی مرتکب خیانت شده، علاوه بر ایجاد احساس غیرقابل اعتماد بودن در ارتباطش، در سایر ارتباطات نیز معمولا طرد می‌شود. افراد به دلایل مختلفی خیانت می‌کنند با این حال هیچ عذری برای خیانت پذیرفته نیست. بیان خواسته‌ها و توانایی حل مسائ و مشکلات به صورت ریشه ای نقش مهمی در پیشگیری از بروز خیانت دارد

معمولا در فرهنگ عمومی جوامع مختلف خیانت مردان به زنان مود توجه قرار گرفته است و معمولاً تعداد مردهایی که به همسر خود خیانت می کنند از تعداد زنانی که به شوهر خود خیانت می کنند بیشتر است. ولی تحقیقات اخیر نشان می دهد که در سال های اخیر تعداد زنان خیانتکار نسبت به قبل بیشتر شده است.

انواع خیانت

بی وفایی به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد. معمولا افراد با این دلایل وارد روابط دوستانه و یا خارج از رابطه متعهدانه خود می‌شوند. اما خیلی از این روابط را خیانت به حساب نمی‌آورند. پس از مدتی به تعهد و اعتماد شریک عاطفی خود پشت می‌کنند و مرز‌ها را می‌شکنند. بی وفایی انواع متفاوتی دارد، در اینجا آن را در چهار دسته طبقه بندی کرده‌ایم:

1- عاطفی

2- جنسی

3- عاطفی جنسی

4- خیانت توافقی

انواع خیانت عاطفی

احساسات و عواطف سرمایه‌های روانی فرد هستند. معمولا احساس و عاطفه در رابطه سرمایه گذاری می‌شوند. گاهی سرمایه گذاری عاطفی و احساسی فرد در رابطه دیگری به جز رابطه اصلی انجام می‌شود. ازدواج ناخواسته، سردی عاطفی، عدم توجه به نیاز‌های عاطفی، گلایه، انتقاد و . . . از دلایل بی وفایی عاطفی هستند. انواع بی وفایی عاطفی عبارتند از:

1. بی وفایی کلامی

گاهی بی وفایی فقط در کلام اتفاق می‌افتد. درد و دل و مطرح کردن مسائل با فردی غیر از شریک عاطفی می‌تواند منجر به رابطه عاطفی و سپس رابطه جنسی شود. اینطور تصور می‌شود که صحبت کردن بی وفایی نیست اما وقتی که صحبت کردن باعث شود فرد مسائل را به جای همسر، به کسان دیگر مطرح کند سبب بی توجهی در رابطه اصلی می‌شود.

2. بی وفایی مجازی

افراد در دنیای مجازی اقدام به ارتباط با افراد دیگر می‌کنند. وجود نقص در رابطه اصلی باعث وابستگی به دوستان مجازی می‌شود. به مرور زمان روابط مجازی جایگزین رابطه واقعی می‌شود. خیلی اوقات افراد، دنیای مجازی را به عنوان یک صحبت عادی یا رابطه‌ای در نظر می‌گیرند که به راحتی می‌تواند قطع شود. اما رابطه مجازی می‌تواند وابستگی ایجاد نماید و به زندگی مشترک آسیب بزند.

3. خیانت افلاطونی

عشق افلاطونی یعنی عشق بدون هزینه. رابطه بدون تعهد و توقع. جملاتی مانند ما دوستیم ما همکاریم ما همسایه‌ایم ما هم کلاسی هستیم، که فرد در برقراری روابط افلاطونی به کار می‌برد. دراین روابط گاه وابستگی ایجاد می‌شود. این روابط معمولا دوره‌ای هستند و ادامه پیدا نمی‌کنند. کوتاه بودن و خالی از توقع و تعهد بودن این روابط باعث می‌شود افراد احساس نکنند که این روابط خیانت محسوب می‌شوند اما روابط افلاطونی تاثیر خود را روی کیفیت رابطه اصلی فرد می‌گذارند.

انواع خیانت جنسی

برقراری رابطه جنسی با فردی غیر از شریک عاطفی خیانت جنسی محسوب می‌شود. اولین مسئله ای که روابط فرازناشویی به ذهن می‌آورد رابطه جنسی است. نارضایتی از رابطه جنسی، تنوع طلبی جنسی، مشکلات عاطفی و... افراد را به برقراری روابط جنسی و خیانت می‌کشاند.

1- رفتاری: بی وفایی جنسی رفتاری یعنی افراد اقدام به برقراری رابطه جنسی می‌کنند.

2- ذهنی: بی وفایی جنسی ذهنی یعنی افراد در ذهن خودشان رابطه با افراد دیگر را تصویرسازی می‌کنند و به آن فکر می‌کنند.

3- کلامی: در این نوع از بی وفایی جنسی، رفتار جنسی اتفاق نمی‌افتد اما صحبت‌هایی با منظور جنسی رد و بدل می‌شود. معمولا بی وفایی کلامی به همراه خیانت ذهنی رخ می‌دهد.

خیانت عاطفی جنسی

اکثرا خیانت‌ها از این نوع هستند یا وارد این مرحله می‌شوند. یعنی خیانت در سطح عاطفی یا جنسی تنها باقی نمی‌ماند. بلکه فردی که خیانت جنسی انجام می‌دهد پس از مدتی درگیری احساسی هم پیدا می‌کند یا فردی که در حال خیانت عاطفی است رابطه جنسی نیز برقرار می‌کند. قطع رابطه عاطفی می‌تواند از پیشروی بی وفایی جلوگیری کند.

خیانت توافقی

بعضی روابط در نگاه اول بی وفایی به نظر نمی‌آیند، ملاک بی وفایی تأثیرگذاری بر روی رابطه اصلی است. روابطی که به نظر خیانت آمیز نیستند می‌توانند در طی زمان باعث نابودی رابطه اصلی بشوند، بنابراین بی وفایی محسوب می‌شوند. نوعی دیگری از بی وفایی که اخیرا به چشم می‌خورد خیانت توافقی است.

در این نوع بی وفایی هر دو طرف و یا فقط یک طرف روابط فرازناشویی را می‌پذیرند. گفتنی است حتی در این روابط نیز شاهد آسیب‌های خیانت مانند بی‌اعتمادی به مردم، افسردگی، اختلالات اضطرابی، کاهش اعتماد به نفس و... هستیم.

 18 علت خیانت زنان | انواع خیانت

علل خیانت زنان

اینکه چرا زن ها خیانت می کنند می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. زنان معمولا به یک یا چند دلیل زیر خیانت می‌کنند:

1. زمانی که نادیده گرفته می‌شوند

گاهی زنان احساس می‌کنند که بیشتر مسئول نگهداری خانه و فرزندان یا تأمین‌کننده مالی هستند تا همسر. در چنین شرایطی است که به‌دنبال فردی می‌گردند که آنها را به‌خاطر خودشان بخواهد نه به‌خاطر خدماتی که در خانه ارائه می‌دهند.

2. به‌دنبال همدم می‌گردند

داشتن رابطه‌ عاطفی با شریک زندگی برای زنان بیشتر از رابطه جنسی اهمیت دارد. آنها دوست دارند با شریکشان صحبت کنند، خوش بگذرانند و آشیانه و زندگی اجتماعی بسازند و… . وقتی آنها حس می‌کنند که با همسرشان چنین رابطه‌ای ندارند، جای دیگری دنبال آن می‌گردند.

3. برآوردن نیازهای دیگران زنان را خسته می‌کند

پژوهش‌های جدید روی زنان بی‌وفا نشان می‌دهند: خیلی از زن‌ها با وجود اینکه همسر و کار و زندگی‌شان را دوست دارند، خیانت می‌کنند. این زنان اغلب بیان می‌کنند که از اینکه مجبورند همواره پشتوانه‌ای احساسی برای دیگران باشند، خسته شده‌اند و احساس می‌کنند به‌اندازهٔ کافی از آنها حمایت نشده است؛ به‌همین دلیل، داشتن رابطه‌ خارج از ازدواج به‌گونه‌ای برایشان کامیابی محسوب می‌شود.

4. احساس تنهایی می‌کنند

تنهایی یکی از دلایل خیانت زن ها است.

دلایل زیادی وجود دارد که باعث می‌شود زنان احساس تنهایی در رابطه کنند. شاید همسرشان ساعات کاری طولانی دارند و یا به‌طور منظم به سفرهای کاری می‌رود یا شاید از نظر احساسی از همسرشان دور هستند. این زنان برای پرکردن خلأ تنهایی به‌دنبال رابطهٔ خارج از ازدواج می‌گردند.

5. از رابطه‌شان بیش از اندازه انتظار دارند

بعضی زنان، انتظارات غیرقابل‌توجیهی از شریک زندگی‌شان دارند. آنها می‌خواهند فردی که دوستش دارند ۲۴ساعته در خدمت‌شان باشد و وقتی چنین اتفاقی نمی‌افتد، جای دیگری به‌دنبال توجه می‌گردند.

6. به سوءاستفاده یا آسیب‌های دوران کودکی‌شان واکنش نشان می‌دهند یا می‌خواهند آن را بازسازی کنند

گاهی زنانی که در کودکی‌ (یا بزرگ‌سالی) دچار آسیب‌های روحی و جسمی، به‌ویژه آسیب‌های جنسی شده‌اند، به‌دنبال راهی برای بازسازی آن آسیب‌ها می‌گردند تا بتوانند این بار آنها را کنترل کنند یا بر آنها مسلط شوند.

7. از رابطه جنسی با شریکشان راضی نیستند

این برداشت اشتباه در جامعه وجود دارد که فقط مردان باید از رابطهٔ جنسی راضی باشند و از آن لذت ببرند. اما زنان بسیاری نیز هستند که این رابطه برایشان لذت‌بخش است و اگر رابطهٔ جنسی با همسرشان، به‌ هر دلیلی، برایشان لذت‌بخش نباشد، جای دیگری به‌دنبال آن می‌گردند.

آلیسیا واکر دکترای جامعه‌ شناسی و استاد دانشگاه میسوری است. او به‌ هدف تحقیق برای کتابش، «اسرار زندگی زن خیانتکار»، یک سال با زنانی مصاحبه کرد که رابطه خارج از ازدواج داشتند. او می‌گوید «من متوجه شدم زنان به‌ این دلیل که می‌خواهند زندگی‌شان را با همسرشان حفظ کنند، با فرد دیگری رابطه برقرار می‌کنند؛ زیرا اعتقاد دارند اگر نیازهای جنسی‌شان برآورده نشود، مجبور به جدایی از همسرشان خواهند شد. تصمیم به خیانت به همسر برای هیچ‌کدام از زنان مصاحبه‌شونده آسان نبود؛ اما بعد از اینکه متوجه شدند سال‌ها تلاش برای بهبود رابطه با همسرشان ناکام مانده است، تصمیم گرفتند به‌دنبال رابطه دیگری بگردند.»

8. حس می‌کنند به دام افتاده‌اند

شارلین روآن (Charlynn Ruan)، دکترای روانشناسی بالینی، در پاسخ به اینکه چرا زن ها خیانت می کنند می‌گوید: آنها می‌خواهند از رابطه‌ای که حس می‌کنند به دامشان انداخته است نجات پیدا کنند. گاهی زنان با مردی زندگی می‌کنند که در ظاهر بسیار خوب به نظر می‌رسد اما در باطن فردی کنترل‌کننده یا اعصاب‌خرد‌کن است یا نیازهای عاطفی آنها را برآورده نمی‌کند. ممکن است زنانی که با چنین افرادی در رابطه هستند تلاش‌هایی برای تغییر و بهبود وضعیت شریک زندگی‌شان انجام دهند؛ برای نمونه به روان‌شناس مراجعه کنند یا بارها با شریک زندگی‌شان این مشکل را در میان بگذارند و از او بخواهند تغییر کند. این زنان بعد از اینکه می‌دیدند تلاش‌هایشان نتیجه‌ای ندارد، برای فرار از این موقعیت به رابطه خارج از ازدواج روی می‌آوردند.

اغلب این‌گونه زنان مشکلی دارند که در روان‌شناسی به آن «دلبستگی ناایمن» گفته می‌شود. آنها احساس ناامنی می‌کنند و برای اطمینان از اینکه آسیب احساسی نمی‌بینند و در امان هستند، به‌دنبال دریافت توجه از فرد دیگری می‌گردند؛ برای نمونه، وقتی در خانه دعوا می‌کنند یا همسرشان آنها را تهدید می‌کند یا به‌ هر دلیلی احساس ناامنی به آنها القا می‌شود، برای جبران این حس به‌دنبال فردی می‌گردند که قدرشان را بداند و به آنها توجه کند.

9- انتقام جویی

گاهی بی وفایی یک زن از حس انتقام جویی او ناشی می شود. گاهی زنان بر خلاف میل باطنی خود به شوهر خود خیانت می کنند تا به او بفهمانند حس مورد خیانت قرار گرفتن چه قدر دردناک است و جالب اینکه در خیلی از موارد این حربه زنان جواب می دهد. دکتر بنی وِیل می گوید " مردها به اندازه زنان احساساتی نیستند بنابراین در اکثر مواقع درد و رنج ناشی از خیانت همسر را درک نمی کنند، مگر اینکه خودشان طعم آن را بچشند. زنان با این کار در واقع می خواهند شرایطی برابر با شوهر خود داشته باشند چون احساس می کنند آنچه تا به حال به آن پایبند بوده اند دیگر اعتبار و ارزشی ندارد.

10- بی تفاوتی همسر

گاهی بی وفایی زنان از احساس نادیده گرفته شدن یا بی تفاوتی همسر نسبت به مسائل و مشکلات ناشی می شود. روث هوستون، کارشناس و موسس سایت معتبر infidelityAdvice.com، می گوید اکثر زنان ابتدا سعی می کنند به همسرشان بفهمانند که مشکلی وجود دارد و چیزی آنها را ناراحت کرده است. اما اگر شوهر متوجه این اشارات غیرمستقیم نشود، به همسر خود بی اعتنایی کند یا گلایه های او را جدی نگیرد، زن به خیانت روی می آورد چون احساس می کند راه دیگری نمانده است.

11- احساس ناامنی و خلاء عاطفی

زنان نیاز دارند که دوست داشته شوند و مورد تحسین و قدردانی قرار گیرند. مییرز، کارشناس خانواده، می گوید خیانت معمولاً زمانی اتفاق می افتد که زنی احساس کند آن طور که باید و شاید مورد علاقه و توجه همسرش قرار نمی گیرد و همسرش قدر او را نمی داند. معمولاً زنان به سمت مردهایی دیگر جذب می شوند چون از زبان آنها تعریف ها و تحسین هایی را می شنوند که از زبان شوهر خود نمی شنوند. زنان دوست دارند همیشه به چشم همسرشان خاص و فوق العاده باشند و تشنگی و عشق او را احساس کنند.

12- بازگشت به روابط قبلی

میرز می گوید بازگشت به روابط قبلی راهی آسان برای یافتن کسی است که بتواند کمبودهای زندگی زنان را برای مدتی کوتاه جبران کند. البته این راه حل بسیار مقطعی است و نمی تواند تاثیر ماندگاری داشته باشد. البته آنچه زنان می خواهند شخص قبلی نیست بلکه یا احساساتی است که در رابطه قبلی تجربه کرده اند و یا دیدی است که در آن زمان نسبت به خود داشته اند." به عقیده ویل " بازگشت به روابط گذشته باعث می شود زنان احساس جوانی، سرزندگی و جذابیت کنند.

13- رابطه طولانی و یکنواخت

اکثر زوج هایی که برای مدت طولانی با هم زندگی کرده اند، کم کم احساس می کنند آن حرارت و عشق روزهای اول را ندارند. بومن، کارشناس خانواده، می گوید روزهای اول یک رابطه زمانی هستند که احساس می کنید انتخاب شده اید و مورد توجه و علاقه هستید. اما در مورد روابط طولانی قضیه کاملاً متفاوت است چون دیگر هورمون هایی که در اوایل رابطه با دیدن طرف مقابل در بدنتان ترشح می شد کمتر شده اند. البته این مشکل اجتناب ناپذیر نیست و تکنیک هایی برای مبارزه با احساس یکنواختی و تولید دوباره هورمون ها وجود دارد. مثلاً می توانید هر روز همسر خود را به مدت 20 ثانیه در آغوش بگیرید و حرف های عاشقانه بزنید. ویل می گوید نکته جالب اینکه عدم وجود اختلاف و مشاجره همیشه نشان خوبی نیست. دعوا و جدل گاهی عشق ما را بیشتر می کند. آمار نشان می دهد زوج هایی که همیشه رابطه ای آرام و بدون تنش دارند بیشتر در معرض خطر خیانت و بی وفایی هستند.

14- ترس از خیانت شوهر

بسیاری از زنان خیانت و بی وفایی را جزئی جدایی ناپذیر از شخصیت مردان می دانند و به همین دلیل همیشه دچار استرس و ترس هستند، حتی اگر شوهرشان واقعاً به آنها خیانت نکند. گاهی بی وفایی و شروع یک رابطه مخفیانه راهی است برای کاهش این اضطراب.

15- روابط زناشویی سرد و یکنواخت

زوج هایی که برای مدت طولانی در کنار هم زندگی کرده اند معمولاً از یکنواختی و سردی روابط جنسی شکایت می کنند. در پژوهشی که در سال 2010 صورت گرفت، 81 درصد از زنان می گفتند روابط زناشوییشان سرد و قابل پیش بینی شده و دیگر جذابیتی ندارد. مِیِر می گوید گاهی زنان برای ایجاد تنوع و تجربه های جدید مرتکب خیانت و بی وفایی می شوند.

16- نبود نقاط مشترک

اگر زنی احساس کند که دیگر دغدغه یا علاقه مشترکی با شوهر خود ندارد، ممکن است به طرف کس دیگری جلب شود که این دغدغه ها و علایق را دارد. اکثر زوج ها در روزهای اول آشنایی احساس می کنند کسی را پیدا کرده اند که مثل آنها فکر می کند و با آنها همدل و همفکر است. اما در بسیاری از موارد بعد از چند سال این احساس از بین می رود. هوستون می گوید بعضی از زنان برای مبارزه با احساس تنهایی و خلاء به بی وفایی روی می آورند.

17- بیماری

زنانی که به بیماری ها خطرناک مانند سرطان سینه مبتلا می شوند، ممکن است ناگهان دیدی متفاوت به زندگی پیدا کنند، همه قسمت های زندگی خود را از اول مرور کنند و به مرگ و نیستی بیشتر فکر کنند. بومن می گوید بدتر اینکه این زنان ممکن است احساس کنند درست زمانی که بیش از همیشه به شوهرانشان نیاز داشته اند تنها مانده اند و دیگر مورد توجه شوهرانشان نیستند. احساسات این زنان آسیب پذیر می شود و برای جبران این کمبودها و احساسات منفی به خیانت روی می آورند. این احتمال هم وجود دارد که احساس کنند زمان زیادی برایشان باقی نمانده و باید از زمانی که دارند بیشترین استفاده را بکنند.

18- جلب توجه و ماجراجویی

ویل عقیده دارد زنان ممکن است احساس کنند که کسی قدر آنها را نمی داند. آنها همه زمان خود را به کارهای خانه اختصاص می دهند، کارهای خانه را انجام می دهند، از بچه ها مراقبت می کنند... حتی بسیاری از آنها بیرون از خانه هم کار می کنند. آنها می خواهند مورد احترام قرار بگیرند و ارزش زحمت هایشان شناخته شود. هوستون می گوید زنان همچنین به دنبال کمی هیجان و سرگرمی در زندگی هستند . بسیاری از این زنان تنها به کمی محبت و توجه نیاز دارند. زنی که در زندگی زناشویی خود از شادی و هیجان و تنوع کافی برخوردار باشد و رابطه ای گرم و صمیمی با شوهر خود داشته باشد هرگز خیانت نمی کند.

  • منبع
  • هنر زندگی
  • چطور

۱ دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید