امروز: سه شنبه, ۰۶ آبان ۱۳۹۹ برابر با ۰۹ ربيع الأول ۱۴۴۲ قمری و ۲۷ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 265935
۸۰۷
۱
۰
نسخه چاپی
سندروم X شکننده

20 نشانه فیزیکی و رفتاری سندروم X شکننده

سندرم X شکننده یک بیماری موروثی است که باعث ناتوانی فکری و رشد و نمو است. این بیماری از والدین به فرزندان از طریق ژن ها منتقل می شود

20 نشانه فیزیکی و رفتاری سندروم X شکننده

سندرم X شكننده شايعترين شكل عقب ماندگي ذهنی مادرزادی است كه تا كنون شناسايی شده است. نام های دیگر این بیماری عبارتند از:

سندرم fraX

سندرم FRAXA

FXS

سندرم X مارکر

سندرم مارتین-بل

عقب افتادگی ذهنی وابسته به X

بیضه های بزرگ

سندرم X شکننده یک بیماری موروثی است که باعث ناتوانی فکری و رشد و نمو است. این بیماری از والدین به فرزندان از طریق ژن ها منتقل می شود. این سندروم رایج ترین منبع ارثی ناتوانی روانی بویژه در پسران است. مطابق اعلام GHR) Genetics Home Reference) فراوانی مبتلایان به سندروم X شکننده، 1مورد از هر 4000 مرد و 1مورد در هر 8000 زن است و معمولا علائم و نشانه ها در مردان شدیدتر می باشد.

افراد مبتلا به سندرم X شکننده معمولا طیف وسیعی از مشکلات رشد و یادگیری را تجربه می کنند. این بیماری یک بیماری مادام العمر است.

علائم و نشانه های سندرم X شكننده

1- ناتوانی در هوش و يادگيری دارند. اين مشكلات از اختلالات يادگيری خفيف تا عقب ماندگي شديد می تواند متغير باشد.

2- نوجوانان و بزرگسالان با سندرم X شكننده گوش های بزرگ، صورت دراز با چانه ايی برجسته دارند.

3- فک تحتانی بزرگ

4- كف پای صاف

5- بیضه‌های بزرگ

6- انعطاف پذيری و سستی بيش از حد مفاصل و انواع مشكلات استخوانی

7- بيشتر كودكان با سندرم X شكننده دچار مشكلات رفتاری هستند. اين افراد ممكن است از موقعيت جديد بترسند يا دچار اضطراب شوند. بسياری از كودكان بخصوص پسرها مشكلات تمركز كردن و توجه كردن دارند و حتی ممكن است پرخاشگر باشند.

8- اغلب پسران مبتلا به سندرم X شكننده ، مشكلات زيادی در رابطه با صحبت كردن و تكلّم دارند. آنها ممكن است اغلب در صريح و واضح حرف زدن دچار مشكل يا مبتلا به لكنت زبان باشند و يا حتّی قسمتی از كلمات را حين حرف زدن جا بگذارند. آنها همچنين زمانيكه با ديگران صحبت مي كنند دچار مشكلات دركی هستند براي مثال : اختلال در درك تن صدا و لحن فرد گوينده ، دختران معمولاً مشكلات حاد در زمين صحبت كردن و تكلّم ندارند.

9- بسياری از كودكان مبتلا به واسطۀ بعضي از محّرك های خاص تحريك می شوند از قبيل: نور درخشان، صدای بلند و يا نحوۀ لمس بعضی از اجسام ، بعضی از كودكان دوست ندارند كه لمس شوند و يا حتی در ايجاد تماس چشمی مستقيم با ساير مردم دچار مشكل هستند.

20 نشانه فیزیکی و رفتاری سندروم X شکننده

10- عفونت گوش میانی مکرر و سینوزیت

11- تاخیر در رشد، مانند طولانی تر شدن زمان یادگیری برای نشستن، راه رفتن یا صحبت کردن در مقایسه با دیگر کودکان هم سن

12- اوتیسم

13- تکانشگری

14- مشکلات توجه

15- مشکلات اجتماعی مانند عدم تمایل به برقراری رابطه چشمی با دیگران، عدم علاقه به لمس کردن آن ها و مشکل در درک زبان بدن دیگران

16- بیش فعالی

17- تشنج

18- افسردگی

19- مشکلات خواب

20- ناتوانی در سازگار شدن با تغييرات، ناتوانی در برقرار كردن ارتباط با ديگران، پاسخ‌های تحريكی شديد به محرك‌های بيرونی مانند سروصداهای ناشی از تردد اتومبيل‌ها (ترافيك).

گردآورنده: عاطفه کریمی

پایگاه خبری حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید