امروز: پنج شنبه, ۰۳ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۰۶ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 273810
۱۷۸
۱
۰
نسخه چاپی

30 فرد سمی را بشناسید!

زمانی که ویژگی های افراد سمی را مرور کنیم در کمال شگفتی در خواهیم یافت که بسیاری از از این ویژگی ها را در اطرافیانمان می یابیم، یا در آن دسته از دورروبری‌ها که کششی به آنها نداریم. حتی در کمال ناباوری ممکن است خود را در برخی از این دسته ها بیابید

30 فرد سمی را بشناسید!

زمانی که ویژگی های افراد سمی را مرور کنیم در کمال شگفتی در خواهیم یافت که بسیاری از از این ویژگی ها را در اطرافیانمان می یابیم، یا در آن دسته از دورروبری‌ها که کششی به آنها نداریم. حتی در کمال ناباوری ممکن است خود را در برخی از این دسته ها بیابید.

افراد سمی نمی دانند چگونه دوستان خود را حفظ کنند یا بر آنها اثری مثبت و دلپسند بگذارند. در اصل بسیاری از زویژگی های رفتاری آنها طوری است که اطرافیانشان را آزار می دهد و باعث دوری اطرافیانش از آنها می شود.

زمانی که ویژگی های افراد سمی را مرور کنیم در کمال شگفتی در خواهیم یافت که بسیاری از از این ویژگی ها را در اطرافیانمان می یابیم، یا در آن دسته از دورروبری‌ها که کششی به آنها نداریم. حتی در کمال ناباوری ممکن است خود را در برخی از این دسته ها بیابید.

اگر خود را در برخی از این دسته ها دیدید لطفاً عصبانی و برآشفته نشوید و با خود صادق باشید. اگر برای‌تان مهم است که یکی از افراد سمی جامعه نباشید، پس به خاطر داشته باشید آگاهی، نوعی توانمندی است. دانستن اینکه شما نیز گاه می توانید به گونه ای رفتار کنید که برای دیگران سمی باشد، این کمک را به شما می کند که به فکر تغییر رفتار خود بیافتید.

افراد سمی

1- افراد تحقیر کننده

افراد این گروه بسیار از خودمتشکر، تحقیرکننده، عبوس، هوچی، منفور، تهدیدکننده، آبروبر، قدرت‌مدار، نامطمئن، پرخاشگر و عیب‌جو هستند. افراد این گروه به دلیل اعتماد به نفس کمی که سعی در پنهان کردنش دارند بسیار عیب‌جو هستند و با هر آدمی که مواجه می شوند سعی می کنند عیبی در او پیدا کنند. یکی از روش‌های آنها تحقیر دیگران است. آنها علاقه ی زیادی به ریشخند دیگران، مخصوصاً غریبه ها دارند. فرض کنید با آنها در رستوران یا در فرودگاهی نشسته‌اید. آنها درباره‌ی هر فردی که عبور می کند عبارتی منفی برای گفتن دارند. مثلاً «او را نگاه کن چقدر خیکی است»یا «آن آقا را ببین، چقدر زشت است!» و مسلماً پشت سر شما هم حرفی برای گفتن دارند.

افراد این گروه اگر بخواهند از کسی تعریف هم بکنند، در آن هم حرفی منفی می گنجانند. مثلا: «چه لباس قشنگی پوشیده‌ای. با این لباس اصلاً چاق به نظر نمی‌آیی!» که شما را به این فکر می اندازد که آیا واقعاً چاق هستید؟ مثال دیگر از رفتارهای افراد این گروه : اگر شما به دلیل رفتارهای اضافه حقوق بگیرید، می گویند بخت یار شما بوده که در شرکتی کار می کنید که اصولاً در اضافه حقوق دادن خیلی دست و دلباز است. یا اگر ببینند به لطف اراده و همت والا توانسته‌اید رژیم بگیرید و خودتان را لاغر کنید، به شما می گویند زیادی لاغر شده‌اید و ممکن است مریض شوید. شما هیچ‌گاه از اینها تعریفی بدون نقص نمی شنوید. آنها همواره در هر صفحه‌ای سفید لکه ای سیاه پیدا خواهند کرد.

افراد این گروه سفیهانه دیگران را کوچک می کنند تا از خود فردی بزرگ‌تر بسازند. این افراد اعتماد به نفس اندکی دارند و همواره حس می کنند وجود صفات مثبت در شما یا دیگران آنها را تهدید می کند. تنها طریقی که افراد این گروه برای ادامه ی حیات اجتماعی بلدند بریدن و کوچک کردن تصویر دیگران است تا مبادا از تصویر ذهنی آنها از خودشان بزرگ‌تر باشد.

آنها همواره به دنبال یافتن عیوب شما و دیگران هستند چرا که همواره دنیا را از دریچه نگاه معیوب و تنگ خود می نگرند.

2- افراد وراج

افراد این دسته بسیار پرحرف، خودخواه، آزاردهنده، خودشیفته، بی ادب، و ملال آور هستند. آنها معتاد به حرف زدن هستند به طوری که خاموش کردنشان بسیار سخت است. گاه افراد این گروه در برخورد با دیگران یک مشت حرف‌های بی سروته و بی ارزش می زنند.

آنها به سراغ شما می آیند و بی وقفه شروع به حرف زدن می کنند، انگار با خودشان حرف می زنند و گویی شما اصلاً وجود ندارید. این افراد درباره‌ی هر چیز و هر کس حرف می زنند، در حالی که چه بسا حرف‌هایشان ربطی به یکدیگر نداشته باشد. در اصطلاح گویی به اسهال دهانی مبتلا هستند. اینها پیوسته وراجی می کنند و موضوع صحبت‌هایشان می تواند زندگی خودشان یا اقوام یا غریبه ها یا حتی افرادی باشد که به درستی آنها را نمی شناسند.

داستان ها و گفته‌هایشان اصولاً برای دیگران شنیدنی نیست. این افراد ممکن است پانزده دقیقه از وقت شما را بگیرند تا برای‌تان بگویند از خواربارفروشی محل چه خریده اند. افراد این گروه به دلیل نداشتن حس درک اجتماعی چنان درگیر وراجی های خودشان می شوند که حتی متوجه چهره ی شما که گویای بی توجهی و بی علاقگی به حرف‌های آنان است، یا حتی آزردگی شما نمی شوند. این افراد به قدری بی فکر و خودخواه هستند که به رعایت حق دیگران در صحبت اهمیت نمی دهند.

آنها با ندادن اجازه ی حرف زدن به شما، در اصل شما را به بازی می گیرند تا به آنچه خودشان می خواهند عمل کنید، و خواسته‌شان چیزی نیست جز گوش دادن به آنها.

3- افرادخودویرانگر

افراد این دسته قربانی هستند. آنها افرادی هستند فاقد حس واقع‌بینی، ضعیف، دارای قدرت دافعه ی بسیار، منفی، بی ثبات، افسرده، سرگردان، یاغی، و غیرقابل مهار.

اینها به قدری از خود متنفرند که دائم در حال کوچک کردن و سرزنش خود هستند. اغلب در مورد خودشان حرف های منفی می زنند نظیر: من خیلی آدم احمقی هستم. یا این از نفهمی‌ام بود یا من از همه بدترم.

در اصل این گروه قبل از اینکه کسی بخواهد آنان را کوچک کند، خودشان خود را تحقیر می کنند. آنها اصولاً تعریف و تمجید را نمی پذیرند و هر سخن خوب یا مهرآمیزی را که در موردشان گفته می شود رد می کنند. اینها به قدری از خود بیزار به نظر می آیند که حتی ممکن است برای خودویرانگری هر چه بیشتر به اعتیاد رو بیاورند یا به پر خوری افراطی دست بزنند.

توجیه روان‌شناسی تحلیلی این افراد این است که اینها بر این باورند لایق چیزهای خوب و با ارزش در زندگی نیستند و اعتماد به نقش‌شان نیز ناچیز است.

مرگ، نهایت سرنوشت غمبار برای بسیاری از افراد این گروه است. نمونه ی این افراد بازیگر مطرح دوران خود، ریورفینیکس بود که در حالی که همه‌ی دنیا را در پیش رو داشت، خود را برای ادامه ی زندگی دارای کفایت لازم نمی دانست؛ تا جایی که خود را درگیر مواد مخدر و کوکائین کرد و سرانجام هم در کنار پیاده روی یک باشگاه شبانه جان سپرد، در حالی که مردم بی اعتنا از کنار جنازه ی او رد می شدند و تنها نگاهی به او می انداختند.

زمانی که زندگی این افراد مطابق میلشان پیش نمی رود، آنان از خود نیز روی بر می گردانند. شاید بتوان گفت چنین افرادی در اصل به طور ناخودآگاه آرزوی مرگ دارند. بودن در کنار چنین کسانی بسیار طاقت‌فرساست. شاهد خودویرانگری آنان بودن بسیار آزاردهنده است. بگذارید از تجربه ی برنادت برایتان بگویم.

30 فرد سمی را بشناسید!

4- شخصیت اهل جیم شدن

فرد ضعیفی است که شما هیچ‌گاه قادر نیستید او را با مسائل عمده رو به رو کنید. او شخصیتی دمدمی‌مزاج، ترسو، غیرقابل گفتگو، ناصادق، بی وفا و غیر قابل احترام و تنها دارد.

ویژگی عکس العملی شخصیت اهل جیم شدن در مواجهه با مشکلات، فرار از مقابل مشکل است. زمانی که در می یابید نمی تواند مشکلی را به درستی حل کند به ناگاه جیم می شود، درست مانند گاس.

گاس در پیاده روی خیابان پشت چراغ قرمز این پا و اون پا می کرد تا سبز شود. در همین هنگام مردی که در کنار او ایستاده بود به روی دو زانو بر زمین افتاد، به طوری که به نظر می آمد دچار حمله ی قلبی شده است. در این هنگام گاس به جای کمک و بررسی اینکه چه کمکی می تواند به آن فرد بکند، به سرعت هر چه تمام‌تر پا به فرار گذاشت.

واقعیت این است که گاس آدم سنگدلی نبود، بلکه فقط بسیار ترسو بود و از این اتفاق دچار هراس شد به طوری که نمی توانست برای حل آن اقدامی بکند؛ پس برای خلاصی از این ترس تنها کاری که به عقلش رسید این بود که پا به فرار بگذارد.

چنین افرادی نمی توانند در جایگاهی باثبات قرار بگیرند. در اصل آنها افرادی هستند که از حس تعهد و مسئولیت وحشت دارند و فراری‌اند و به حدی در این زمینه ضعیف هستند که نمی توانند با هیچ‌گونه تشویش و اضطراب مقابله کنند، پس از مقابل آن می گریزند.

5- شخصیت آتش زیر خاکستر

افراد این گروه آدم‌هایی بی ثبات، غیرقابل گفتگو، عیب‌جو، غیرقابل‌اعتماد، ضعیف، موذی، مرموز، متغیر، غیرمنطقی و غیرقابل‌مهار هستند.

اینها از جمله بد‌قلق‌ترین آدم‌هایی هستند که می توانید وقت‌تان را با آنها بگذرانید چرا که دقیقاً نمی دانید موضعتان در قبال آنها باید چگونه باشد. به عبارتی می توان از آنها با نام بمب‌های متحرک یاد کرد. افراد این دسته ممکن است ظاهراً خویشتن‌دار، آرام، بشاش، و خوش‌رفتار به نظر بیایند. در برخورد با آنها هیچ‌گاه به راحتی متوجه نخواهید شد که در درون آنها چه افکار و مشکلات و احساساتی در حال غلیان است، یا اصلاً به نظر نمی آید که آنها در دل از شما یا دیگران عصبانی هستند.

آنها هیچ‌گاه علناً به شما نمی گویند که کاری که شما انجام داده اید از نظر آنها اشتباه است. اما به ناگهان مانند آتشفشان فوران می کنند و تمام گداخته‌هایشان را به اطراف می پاشند. مثلاً ممکن است شما به آنها طوری سلام یا نگاه کنید که به نظر آنها بد بیاید، و ناگهان انگار که ماشه ی تفنگی را کشیده باشید. این امر موجب برآشفتن آنها بشود. در این مواقع آنها در طی یک انفجار، خرواری از خشم و تحقیر و فریاد بر سر شما خالی می کنند و حتی شما را از بابت همه ی چیزهایی که در زندگی‌شان به خطا رفته سرزنش می کنند. این رفتار نه تنها باعث بهت و حیرت اطرافیان می شود بلکه بسیار هم هولناک و ترس‌آور است.

افراد این گروه جزو ترسناک ترین دسته‌بندی‌های افراد سمی هستند. چرا که شما هیچ‌گاه نمی توانید پیش‌بینی کنید چه زمان و کجا فوران خواهند کرد.

افراد این گروه خوددار هستند اما خشم را درون خود حبس می کنند، از گفتگو و برون‌ریزی انتظارات و خواسته‌هایشان امتناع می کنند و بر زخم‌های درونشان سرپوش می گذارند ولی در عین حال در ذهنشان آمار و سوابق همه ی چیزهایی را که آنها را آزرده یا ناراحتشان کرده، حفظ می کنند.

6- شخصیت اهل غیبت

افراد اهل غیبت بی ثبات، عیب جو، دروغ‌پرداز، تحقیرکننده، اهل چشم و هم‌چشمی، آسیب‌زننده، ایرادگیر، بدبین، حق به جانب، بدزبان، فضول، بی معرفت، مداخله‌گر، متخاصم، پنهان‌کار و تندخو هستند.

افراد این گروه عاشق نشر اکاذیب درباره ی دیگران هستند، ولو اینکه تمام آن ساخته و پرداخته ی خودشان باشد. افراد جای گرفته در این گروه اساساً افرادی فضول هستند که بزرگترین دلخوشی‌شان تعریف کردن از بدبختی یا مصیبت‌های دیگران است. آنها با آب و تاب برای شما تعریف می کنند که چگونه همسر دوست مشترکشان به همسرش خیانت کرده است. حتی ممکن است در ادامه با خنده و تفریح برای شما تعریف کنند که چگونه بعد از اینکه همسر آن مرد متوجه ماجرا شد، چراغ آباژور را به طرف شوهرش پرتاب کرد و سر او را شکست. افراد این گروه غالباً دارای زندگی های خالی از محتوا هستند و در اصل به این طریق می خواهند از طرف دیگران مورد پذیرش قرار بگیرند و احساس مهم بودن بکنند. آنها گمان می کنند با بیان این صحبت ها برای شما جایی در دلتان باز می کنند.

یکی از مراجعان من که از این قماش است، نزد من اعتراف کرد که با چنین کاری احساس مهم بودن می کند چرا که دوستانش همواره منتظر این هستند تا اخبار جدیدی از دیگران را برای‌شان بازگو کند و او را به ادامه ی این کار تشویق می کنند.

افراد این گروه فقط به زیر و رو کردن زندگی دیگران علاقه دارند و در مورد زندگی خودشان، کمتر چیزی را بروز می دهند. در واقع تنها حیطه ای که آنها در حفظ اسرار آن می کوشند زندگی شخصی خودشان است.

این افراد که شخصیتی متظاهر و دورو دارند بسیار ماهرانه شما را متقاعد می کنند بهترین دوست شما هستند تا اعتماد شما را جلب کنند و اسرار زندگی‌تان را برای‌شان بازگو کنید. دلیل اینکه آنها چیز زیادی درباره ی زندگی خودشان به شما نمی گویند این است که می ترسند شما هم عین همان کار را با آنها انجام دهید.

در مواجهه با افراد این دسته، مهم‌ترین چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است « هر که عیب دگران نزد تو آورد و شمرد/ تو بدان عیب تو نزد دگران برد و شمرد.»

30 فرد سمی را بشناسید!

7- شخصیت همیشه عصبانی

افراد همیشه عصبانی افرادی که در این دسته قرار می گیرند سرسخت، فاقد حس احترام، سلطه‌جو، تفرقه‌افکن، نفرت‌انگیز، ازخودراضی، حمله‌کننده، هوچی، آسیب‌زننده، دارای زبان نیشدار، لجباز، پر سرو صدا، قانون‌شکن، تهدید‌کننده، افسرده، متجاوز، تهدید‌کننده و رئیس‌مآب هستند.

این افراد اصولاً همواره آماده ی جنگ و ستیز یا جر و بحث هستند. حتی اگر در مواردی با شما موافق هم باشند باز ترجیح می دهند با شما از در مخالفت درآیند. کمبود اعتماد به نفس و سردرگمی در آنها باعث می شود برای ارضای حس مهم بودن خود شروع به تحریک دیگران و آغاز بحث و جدل کنند به طوری که خود هدایت بحث را به عهده گیرند.

هرکس و هر چیز به راحتی خشم آنها را بر می انگیزد، گویی از همه ی دنیا انتقاد دارند. افراد این دسته در برخی موارد حتی به تعرض و درگیری و نزاع با دیگران رو می آورند، یا مثلاً می بینیم با مشت به دیوار می کوبند یا در را به شدت بر هم می کوبند.

این افراد اغلب اوقات بدون دلیل بداخلاق و ناراحت‌اند، ولو اینکه شما کاری را مطابق میلشان انجام داده باشید. در اغلب اوقات راه و بهانه ای برای حمله کردن به شما پیدا می کنند. اغلب بزرگترین ترس آنها این است که شما کاری کنید یا حرفی بزنید که موجب وجود احساس بی کفایتی در آنها شود، پس به اصطلاح پیشدستی می کنند و سعی دارند به شما بتازند و شما را شکست دهند، یا خود پیشاپیش ستیزی را با شما آغاز می کنند تا بتوانند بر موقعیت پیش آمده احاطه و تسلط کامل داشته باشند.

اینها اغلب در سختی بزرگ شده اند، پس در هنگام بزرگسالی این احساس را دارند که روزگار با آنها بد تا کرده، یا به قولی به آنها نارو زده است. آنها در عین اینکه افرادی بسیار حساس هستند دائم با استفاده از صورتک شجاعت و قهرمانی سعی در پنهان کردن این ویژگی شان دارند.

ستیزه‌جویان عصبانی اصولاً به دیگران احترام نمی گذارند و سرکش هستند. دلشان می خواهد با همه بجنگند. روش آنها این است که شما را تحریک و ترغیب کنند تا با آنها دربیفتید، تا بتوانند در میان جنگ و جدل به شما ثابت کنند حق با آنهاست ولو اینکه حتی ندانند برای چه می جنگند یا بحث می کنند.

8- محکومان به بداقبالی و تیره روزی

افراد این دسته، افرادی خودآزار با احساس گناه دائم، همواره نگران، همواره دچار احساس پشیمانی، غرغرو، خودخواه، غمگین، ضعیف، خودویرانگر، ترسو، افسرده، قدرنشناس، بدبین، بی روح، بدگمان، عبوس و بی اشتیاق هستند.

افراد این گروه آدم هایی هستند که دیگران از بودن در کنار آنان احساس افسردگی و کسالت می کنند. زمانی که آنها در کنار شما هستند دائماً در حال بیان این هستند که چه زندگی مصیبت‌باری در گذشته و حال داشته اند و دارند و در آینده نیز خواهند داشت؛ و به این ترتیب انرژی شما را تحلیل می برند. در واقع کاری می کنند که شما برای‌شان دل بسوزانید اما علی‌رغم تعریف همه ی مصائب برای شما، هیچ‌گونه توصیه و راهنمایی از شما نمی پذیرند. بیشترین چیزی که آنها را ارضا می کند احساس تاسف و ترحم شما برای آنهاست و اینکه همه بدانند دنیا در حق آنها بد کرده است. افراد این گروه همواره نیمه ی خالی لیوان را می بینند.

این افراد همه ی دنیا را ملامت می کنند و هر کسی را باعث بدبختی و ناکامی‌هایشان می دانند جز خودشان را. زمانی هم که اتفاقی ناجور در زندگی‌شان رخ می دهد، تبدیل به افراد گروه قبل می شوند، یعنی گروه ستیزه‌جویان همیشه عصبانی.

در واقع یکی از شباهت‌های این گروه با ستیزه‌جویان عصبانی این است که اینان نیز برای بی کفایتی و بی لیاقتی های خود دیگران و بی عدالتی‌های زندگی را مقصر می دانند؛ اما تفاوت این دو گروه در واکنش هریک به این نگرش است. افراد این گروه برخلاف گروه قبل به جای استفاده از مشت های گره کرده از اشک و آه و حس ترحم بر خود استفاده می کنند. افراد این دسته زمین و زمان را ملامت می کنند. آب و هوا، زندگی شخصی‌شان، شغلشان، کودکی‌شان و غیره. آنها در اصل خود را همواره قربانی می دانند و از حس ترحم دیگران نسبت به خودشان لذت می برند.

افراد این دسته دائماً در پی بهانه برای نگرانی و غصه خوردن هستند. مثلاً سناریویی را پیشاپیش طرح می کنند، مثل اینکه اگر به مهمانی بروند در آنجا کسی با آنها حرف نخواهد زد، یا اینکه هر روز قبل از ترک منزل پیش‌بینی می کنند که هیچ چیز بر وفق مراد آنها پیش نخواهد رفت.

کافی است مدت کوتاهی در اطراف فردی از این قماش باشید؛ خیلی زود احساس افسردگی و خستگی می کنید چرا که اینها با خصوصیاتی که دارند انرژی شما را تخلیه می کنند.

برای کمک به حل مسایلشان هر راهنمایی یا توصیه ای هم به آنان بکنید، جواب خواهید شنید:« آره...اما...» و سپس شروع می کنند به گفتن اینکه چرا راه حل پیشنهادی شما به درد آنها نمی خورد، و به این ترتیب تمایل دارند جنبه ی منفی و نومیدانه ی هر چیز را مدنظر قرار دهند، به طوری که شما نخواهید توانست چیزی را در آنها تغییر دهید.

متاسفانه این گونه افراد قربانیانی هستند که در هر اجتماهی به وفور به چشم می خورند. اگر هر روز صبح برنامه های تلویزیون را نگاه کنید افرادی را می بینید که از این شکایت دارند که در ازدواجی ناجور گیر افتاده اند یا شوهرشان کتکشان می زند، یا شاکی هستند که خیلی فقیرند یا خیلی چاق اند، یا خیلی از زندگی ناامیدند و غیره. به سر بردن با این گونه افراد نه تنها باعث آزردگی خاطر ما می شود بلکه ما را خسته و افسرده می کند.

9- افراد دورو که لبخندی بر لب و خنجری در دست دارند

افراد این گروه پنهان‌کار، فضول، مرموز، دارای رفتارهای دوگانه، تودار، دغلباز، توطئه‌گر، طفره‌رو، منافق، دروغگو و غیرقابل اعتماد هستند. در اصل چنین افراد خطرناک‌ترین دسته ی افراد سمی و از جمله دوستان ناجور هستند.

هیچ چیز دردناک تر از این نیست که شما دریابید کسی که بیشترین اعتماد را به او داشته اید در حق شما توطئه یا خیانت کرده است.

در نظر داشته باشید که افراد سمی بیشتر افرادی هستند از نوع پرخاشگر – انفعالی(که نمی توانند خشم خود را به طور مستقیم نشان دهند، پس از دری دیگر وارد می شوند)، و دورو و متبسم که از در دوستی وارد می شوند در حالی که پشت شما مشغول توطئه و خنجر زدن هستند. کنفوسیوس می گوید: باعث سرافکندگی است انسانی خود را دوست فردی نشان دهد در حالی که خشم و کینه اش از او را پنهان می کند.

این گونه افراد نظیر آفتاب پرست می توانند خود را استتار کنند و نفرت و حسد خود را پنهان سازند. اینان افرادی دورو و دغلباز هستند چرا که می توانند خود را بر اساس آنچه شما نیاز به شنیدنش دارید تغییر دهند. اینها به راحتی می توانند پای شما را لگد کنند یا به شما پشت‌پا بزنند تا به آنچه خود می خواهند برسند.

شما هیچ‌گاه نباید به چنین کسی که لبخندی بر لب و خنجری در دست دارد اطمینان کنید. آنها از اعتماد شما بر ضد شما استفاده می کنند، آن هم در زمانی که انتظارش را ندارید. آنها توطئه‌گرانی هستند که همواره در پی استفاده از فرصتی مناسب برای ضربه زدن به شما هستند. آنها به شما غبطه می خورند اما شهامت ندارند این را حتی نزد خود اعتراف کنند و نمی توانند بپذیرند که از شما خشمگین هستند یا به شما غبطه می خورند.

این گونه افراد از پذیرش کاستی های خود یا اعتراف به حقیقت درونی خود طفره می روند و شما هیچ گاه نخواهید دانست در ذهن آنها چه می گذرد. آنچه در زندگی شما می گذرد مشغله ی ذهنی آنهاست. در عین حال آنها بسیار عاشق بدگویی از دیگران هستند.

این افراد نمک در چشم و شکر بر لب دارند. ممکن است سخنانی به شما بگویند تا در دل شما جای گیرند و اعتماد شما را جلب کنند، اما در اصل مارهای خوش خط و خالی هستند که از نهاد و فطرت تیره ی خود احساس شرمندگی نمی کنند.

30 فرد سمی را بشناسید!

10- افراد سست عنصر و دمدمی‌مزاج

افراد این دسته به نوعی پرخاشگر – انفعالی هستند؛ ضعیف بودن، ساکت بودن، تعامل اندک با دیگران، وابستگی، چاپلوسی، غیرقابل اعتماد بودن، مرموز بودن، گوسفندوار عمل کردن، تهدیدکنندگی و محافظه‌کاری از ویژگی های ملموس این قبیل افراد است.

همان طور که گفته شد افراد جاگرفته در این دسته پرخاشگر – انفعالی هستند و خشم خود را به شیوه های غیر مستقیم بروز می دهند. همچنین ثبات فکری ندارند و فاقد شهامت لازم برای برقراری رابطه ی سالم هستند. اینها به قولی عضو حزب باد هستند و از هر سو که باد بوزد آنها نیز به همان سو خم می شوند و در تصمیم‌گیری نیز مشکل دارند. اغلب ساکت و پذیرنده هستند و به اصطلاح بله‌قربان‌گو به نظر می آیند. هرچند بعداً از رفتارهایشان می فهمید که بله گفتن‌هایشان در اصل به معنای نه است. آنها ممکن است امروز یک چیز بگویند و روز دیگر چیز مخالف آن، گویی خود نمی دانند چه می خواهند؛ به گونه ای که کار کردن و سروکار داشتن با آنها بسیار دشوار و توان‌فرساست.

چنین افرادی به دلیل نداشتن جوهره ی لازم در تصمیم‌گیری و در نتیجه عدم تعهد به هیچ‌کس و هیچ‌چیز، من جمله خودشان، گمان می کنند اگر مشکلات را پشت گوش بیندازند، آنها به نحوی خود به خود حل می شوند، یا تصمیم‌ها خود به خود اتخاذ می شوند. آنها زمان را تلف می کنند چرا که ناتوانی خود در تصمیم‌گیری و حل مسئله آگاه‌اند و از همین رو احساس ناامنی و عدم اعتماد به نفس می کنند و حتی هیچ‌گاه حاضر نیستند پیه اشتباه کردن را به تن بمالند. اگر اینها را به اتخاذ تصمیم وادار کنید به شدت خشمگین و عصبی می شوند.

این افراد بر اثر ترس‌ها و عدم اعتماد به نفس خود چنان فلج و ناتوان هستند که حتی اگر تحت فشار نیز قرار گیرند نمی توانند اقدام مناسبی صورت دهند. حتی از بروز واکنش یا رفتاری که می تواند باعث نجات فردی دیگر شود نیز امتناع می کنند. افراد این گروه را نمی توان در مواجهه و رویارویی با مسائل و مشکلات قرار داد. اینها از ترس دردسر، از اتخاذ تصمیم و صورت دادن اقدامات مناسب سر باز می زنند و ترجیح می دهند آرامش کاذب خود را به مخاطره نیندازند.

11- افراد فرصت طلب

افراد این گروه بسیار خودخواه، مداخله جو، بازی‌دهنده، از پشت خنجرزن، مرموز، متملق و چاپلوس، بی معرفت، عاری از صداقت، قدرنشناس، بدپیله، و فریبکار هستند.

فرصت‌طلب ها تنها برای خود زندگی می کنند. آنها تنها زمانی شما را در زندگی‌شان می خواهند که برای‌شان سودی دارید. این افراد از هر فرصتی برای جلو انداختن خود استفاده می کنند و زمانی که نتوانند از کسی سود ببرند یا وقتی به آنچه می خواسته اند رسیده باشند و دیگر کاری با آن فرد نداشته باشند او را مانند دستمال استفاده شده و بی مصرف به دور می اندازند بدون اینکه درباره ی رفتارشان تامل کنند.

12- افراد بی ملاحظه و رئیس‌مآب

افراد این گروه افرادی آزاردهنده، تندخو، ستیزه‌جو، زورگو، غیرقابل مهار، عصبانی، خشن، وقیح، پرتوقع، غرغرو، غیرمنطقی، آزارگر، ظالم، متکبر، عیب‌جو، پرسروصدا، تهدیدکننده، غیرقابل گفتگو، نادان و یکدنده هستند.

این دسته به راحتی با گفتارشان می توانند دیگران را ترور کنند. انها خیال می کنند همه چیز را بهتر از دیگران می دانند و روش‌شان بر پایه ی همین که من گفتم استوار است. آنها را فقط زمانی خوشحال می بینید که مدیریت و اداره ی کارها به عهده ی خودشان باشد.

افراد این گروه بسیار سلطه جو هستند و می خواهند همه چیز تحت نظارت و اختیار انها باشد، به طوری که گاه این تمایل به شکلی دگرآزارانه در آنها نمود پیدا می کند. اینها در اصل زمانی به رضایت می رسند که طرف مقابلشان را در حال تقلا و پر پر زدن ببینند. آنها زمانی احساس رضایت می کنند که شما را ببلعند، بجوند و دوباره تف کنند. اینها کسانی هستند که وجودشان اطرافیان را دچار زخم معده می کند؛ دائم در حال آسیب زدن به اطرافیانشان هستند و اگر قرار باشد جایزه ی منفورترین آدم را به کسی بدهند، اینها برنده خواهند شد. در بیشتر موارد می بینیم که دیگران به دلیل نفرتی که از این‌گونه انسان ها دارند سعی می کنند به نحوی از اطاعت از آنها سرپیچی کنند. آنها ممکن است بتوانند با ترویج ترس و نفرت دیگران را به اطاعت از خود وادارند ولی هیچ‌گاه در نظر دیگران از احترام برخوردار نیستند.

13- افراد لوده

افراد جای گرفته در این طبقه اغلب باعث رنجش دیگران اند. از ویژگی های مشترک این گروه حس ناامنی و ضعف شخصیتی است. اینان منفور، خودخواه، پرخاشگر، متلک‌گو، از نظر اجتماعی بی عرضه، نفهم، خام، تشنه ی توجه، متظاهر، پر سرو صدا، سرسخت، بی اعتنا به دیگران و غیر قابل احترام هستند.

افراد این گروه هیچ گاه هیچ کسی را جدی نمی گیرند. اینها معمولاً صحبتشان را با یک سوال کنایی شروع می کنند، مثلا: فلان چیز را راجع به فلانی یا فلان موضوع شنیده ای؟ اینها معمولاً صحبت‌هایشان را با متلک به شما می گویند در حالی که وانمود می کنند دارند با شما شوخی بامزه ای می کنند و اگر ببینند شما از حرف هایشان ناراحت شدید بلافاصله می گویند: انگار جنبه ی شوخی نداری؟ به هرکس این را گفتم خندید، تو چرا ناراحت شدی؟ در اصل شوخی انها مانند سلاحی است که به صورت غیرمستقیم خشم آنها را به طرف شما شلیک می کند.

چنین افرادی مثلاً در یک مهمانی که همه جمع هستند، رو به شما به شوخی می گویند: بیا یک شیرینی دیگر هم بخور! تو خوب بلدی چه جوری هضم اش کنی! اما در اصل با این کنایه اضافه وزن شما را به یادتان می آورند و زمانی که شما را از شوخی خود ناراحت و متعجب می بینند، دوستانه به شما لبخند می زنند و می گویند : ای بابا! جنبه ی شوخی نداری؟ شوخی کردم! اینها در اصل به طریق غیر مستقیم دشمنی خود را به شما بروز می دهند چرا که ترسوتر از آن هستند که بتوانند صادقانه به شما بگویند چه چیزی در شما هست که آنها را اذیت می کند.

هرگاه شما بخواهید زشتی رفتارشان را رک و مستقیم به آنها تذکر دهید، موضوع را با خنده و شوخی برگزار می کنند و از صحبت مستقیم طفره می روند، چرا که توضیح دادن در مورد رفتارها و شوخی های نابجایشان برای شان دشوار است.

کنفوسیوس فیلسوف بزرگ چینی این مقوله را بدین صورت مطرح می کند: هرگاه من روزم را با یک گروه می گذرانم و گفتگوها هیچ گاه به نقطه ی واضح و مشخصی نمی رسد بلکه تنها به حواشی می پردازد، آن روز بسیار احساس فرسودگی می کنم. درست مشابه حسی که ما از بودن در کنار افراد این دسته داریم.

خشمی که از طرز برخورد و گفته های چنین افرادی به شما دست می دهد معمولاً با خنده و شوخی آنان همراه است چرا که نمی توانند صادقانه احساسات خود را نسبت به دیگران بروز دهند و در اصل برای آنها این دسته از احساسات دردناک و غیرقابل تحمل است.

افرادی از این قماش زمانی که از چیزی ناراحت هستند تلاش می کنند دیگران متوجه آن نشوند و حتی سعی می کنند آن را به نحو دیگری بروز دهند، یا حتی کاملاً خلاف آن را نشان می دهند؛ و بدین ترتیب در مواجهه با امور، سپری پیرامون خود درست می کنند تا احساسات درونی خود و خودِ واقعی شان را بپوشانند.

به گفته ی ارتور میلر: همه افراد از شوخ طبعی خوش شان می آید، ولی کسی به آنها پول قرض نمی دهد. به این معنا که کسی آنها را جدی نمی گیرد یا به آنها احترام نمی گذارد.

14- آدم های گیج و گنگ

افراد این دسته عموماً از حضور دیگران غافل اند ولو در جمع باشند. این قبیل آدم ها افرادی غیرقابل اعتماد، پر رو و پرخاشگر هستند که هیچ گاه به درستی منظور خود را بیان نمی کنند. از قدرت تخیل اندکی برخوردارند و در عین صراحت کلام، گستاخ، متهور، خودخواه و همیشه معترض اند و از لحاظ اجتماعی افرادی نالایق به شمار می آیند.

افراد این دسته درک درستی از جمع ندارند، به طوری که نه تنها از دیگران بلکه از اثر گفتار خود بر دیگران نیز فهم مناسبی ندارند. اینها معمولاً تماس چشمی کاملی با دیگران ندارند، وضعیت ایستادن و نشستن شان در مجامع و محافل نیز مناسب نیست، حتی در دست دادن با دیگران نیز روش اصولی ندارند و آهنگ و شدت صدایشان در زمان صحبت ضعیف و منفی است.

در کل می توان گفت اینها از نظر اجتماعی موجوداتی تکامل نیافته اند. گاه می بینید چهل سال از عمرشان گذشته ولی هنوز متوجه احساسات شما و اطرافیانشان نیستند. حرف هایی می زنند که شما را ناراحت و دگرگون می کند بدون اینکه خودشان متوجه باشند. با اینکه گاه می بینیم بسیاری از این قبیل افراد در حرفه و شغل خود موفق هستند و افرادی باهوش به نظر می آیند، از حس احترام گذاشتن به دیگران و محبت داشتن عاری اند به طوری که در نظر دیگران آدم هایی غافل و بی توجه جلوه می کنند.

افراد این دسته به غریبه هایی می مانند مه به طرف شما می آیند و حرفی عجیب می زنند و می روند و پس از رفتن شان شما از خود می پرسید این آدم چطور توانست چنین حرفی بزند. اما بهتر است بپذیرید که آدم هایی از این قماش همین گونه اند و از این گونه حرف ها زیاد می زنند.

15- افراد روان‌نژند

افراد این دسته بی ثبات، بسیار احساساتی یا برعکس بی احساس، مبهم ملال‌آور، ترسناک، غیرقابل اعتماد، غیرقابل پیش‌بینی، غیرقابل مهار، آزاردهنده، تندخو، اهل مشاجره، خشن، گاه غم‌زده، بدبین، سرسخت، نفرت‌آور، شلوغ‌کار، غیرمنطقی، دارای عکس‌العمل های بچگانه، سطحی، آزارگر، بدگمان، ظنین به همه چیز، لجباز، بداخلاق، افسرده، گستاخ، کج خلق، دمدمی مزاج و خودآزار هستند.

وقتی دوروبر چنین فردی هستید ترس و نگرانی شما هیچ‌گاه تمامی ندارد. اینها دائماً باعث آزردگی ذهنی یا احساسی اطرافیان هستند، به قدری که حتی رفتارهای غیرمتعادلی نظیر رفتار بیماران دچار اختلالات دوقطبی از آنان سر می زند، یا رفتارهایشان نظیر بیماران مبتلا به اختلال شخصیت های مرزی است و چه بسا باعث به خطر انداختن زندگی خود و دیگران شوند. در برخی موارد ممکن است دچار نوعی اعتیاد باشند که بیشتر باعث رفتارهای عجیب و غریب و مهرنشده شان می شود.

من معتادان به الکل و مواد مخدر را در در این دسته قرار می دهم چرا که مواد مخدر و الکل خود باعث اختلالات رفتاری می شوند. افراد معتاد به الکل و مواد مخدر ممکن است در حالت عادی ادم هایی معقول و خوب به نظر بیایند، اما پس از مصرف این مواد اغلب به هیولا تبدیل می شوند و رفتارهای خشونت آمیز از آنان سر می زند.

با افراد این دسته دشوارتر از هرکس دیگر می توان کنار آمد چرا که به مثابه ی آتشفشان های خاموش ولی مرگبار هستند؛ یا به عبارتی مانند آتش زیر خاکسترند. یعنی هیچ گاه نمی توانید پیش بینی کنید که کی فوران می کنند و چه چیز باعث رفتارهای به مهارشان می شود.

از آنجا که آمارها نشان می دهد یک درصد کل جمعیت دارای اختلال دوقطبی هستند و همچنین درصد افراد دارای اختلالات روانی و معتادان به الکل و مواد مخدر رو به افزایش است، پس هیچ عجیب و بعید نیست که ما نیز در مسیر زندگی مان به چنین افرادی برخورد کنیم.

30 فرد سمی را بشناسید!

16- دروغگوهای لاف‌زن

افراد این دسته غیرقابل اعتماد، پررو، متظاهر، فضول، فریبکار، پنهان کار، همه چیز دان، عیب‌جو، منفور، غیبت‌کننده، غیرقابل پیش‌بینی، غیرقابل تکیه، ضعیف، از پشت خنجرزن، خودخواه، فاقد صداقت و دارای رفتار و گفتار غیرواقع‌بینانه اند.

افراد این دسته حتی خود گاه نمی دانند که دروغ می گویند یا راست. اینها برای پنهان کردن شخصیت ضعیف و اعتماد به نفس اندکشان به قدری دروغ گفته اند و آن را به کلاف بزرگی تبدیل کرده اند که گاه دیگر حتی خودشان هم دروغ‌های خود را باور می کنند. اینها به راحتی می توانند به زمین و زمان قسم بخورند که آنچه می گویند عین واقعیت است، در حالی که هم شما و هم خودشان می دانید دروغ می گویند. آنها در حالی که خود می دانند دروغ می گویند کوچک ترین واکنش شک برانگیزی هم نشان نمی دهند.

آنچه بیشتر باعث گیج شدن اطرافیان در مورد صداقت آنها می شود این است که گاه در صحبت‌هایشان رگه هایی از حقیقت هم یافت می شود. در اصل این کار را عمداً می کنند؛ یعنی ذره ای از حقیقت را با دروغ های متعدد مخلوط می کنند و درهم می پیچند تا شما را گیج و وادار به باور کنند. آنها در حقیقت هیچ گاه واقعیت را به طور کامل به شما نمی گویند، تا اگر دروغ‌هایشان را رُخ‌شان کشیدید، بتوانند با اصرار و قسم خوردن به شما بباورانند که راست گفته اند.

کنار آمدن با این جور آدم ها بسیار دشوار است چرا که شما هرگز نمی توانید به آنها اعتماد کنید. آنها هیچ گاه با شما صادقانه حرف نخواهند زد. از آنجا که اعتماد اصل زیربنایی هر گفتگو و ارتباطی است، بسیار سخت است که به این گونه افراد احترام گذاشت یا به گفته های آنها استناد یا تکیه کرد.

هر چند در بسیاری موارد این گونه دروغگوها بی آزارند چرا که در بیشتر موارد انگیزه ی آنها از دروغ گفتن تحت تاثیر قرار دادن دیگران برای پنهان کردن اعتماد به نفس اندک و احساس بی ارزشی شان است.

افراد این دسته با کمال پررویی اصرار دارند که گفته ها و در اصل دروغ‌هایشان عین واقعیت است و حتی زمانی که هزاران دلیل و مدرک دال بر دروغ بودن گفته هایشان وجود دارد، باز هم دست از اصرار بر صداقت خود بر نمی دارند.

17- افراد مداخله جو و فضول

افراد این دسته طعنه زن، گستاخ، اهل پیش‌داوری، بی شرم، مرعوب کننده، سلطه جو، شریر، خودستا، حسود، وقیح، دارای زبان تند و تیز، غیبت کننده، عیب جو، مداخله گر، سرکش، فضول، پررو، مهاجم، آزاردهنده، خودخواه و کارشکن هستند.

افراد این گروه با غیبت های خویش دیگران را به کارهای ناروا تحریک می کنند تا بعداً سوژه ای جدید از آن بسازند. اینها به نام دوست، همکار، یا قوم و خویش، در همه ی امور شما اعم از زندگی شغلی و خصوصی تان وارد می شوند تا با تحریک و تشویق شما به کاری اشتباه، بعدها از آن مستمسکی درست کنند تا آبروی شما را ببرند.

آنها درباره ی شما با دیگران فقط غیبت یا اظهارنظر نمی کنند، بلکه در اصل حتی با دیگران دیدارها و گفتگوهایی را برنامه ریزی می کنند و ترتیب می دهند تا درباره ی شما و اشتباهات یا مسائل خصوصی تان به گفتگو بپردازند و شخصیت و آبروی شما را به بازی بگیرند. افراد جای گرفته در این دسته همواره سعی دارند مردم را دچار مشکل و دردسر کنند یا زندگی آنها را نابود یا دچار تلخی و مصیبت کنند.

از آنجا که اینها به زندگی خود کمتر توجه دارند سعی می کنند زندگی شان را از طریق پرداختن به امور زندگی دیگران پر کنند، در اصل زندگی آنها با مداخله و پرداختن به زندگی دیگران و ایجاد دردسر پر می شود و مفهوم می یابد.

18- افراد خسیس و ناخن‌خشک

اینها افرادی خودپرست، فاقد بخشندگی و دست و دلبازی، بدقلق، بدون حس شرمندگی و گناه، خسیس، سلطه جو، مضطرب، ترسو، بدبین، ضعیف، دچار احساس ناامنی، باریک بین، عصبی، از نظر عاطفی رشدنیافته، لجباز و تهدیدکننده هستند که غالباً هم ادای قربانیان مظلوم را درمی‌آورند.

افراد این دسته چنان خود را بی ارزش می پندارند که تا چیزی ارزان یا مجانی نباشد خود را لایق داشتن آن نمی دانند.

در بسیاری موارد حتی می بینیم اینها نه تنها در خرج کردن خسیس هستند، بلکه در زمینه ی محبت نشان دادن و تعریف و تمجید از دیگران نیز امساک می کنند. بیشتر صحبت‌هایشان حول محور پول و نگرانی از پس اندازِ بیشتر می گذرد. مثلاً اینکه برای خرید یک چیز چقدر پول پرداختند، چه چیزی را مفت توانستند به دست بیاورند، یا چگونه با چانه زدن و زرنگی تخفیف گرفتند و البته همه ی اینها را با افتخار به حساب زرنگی و هوش خود می گذارند.

در واقع بگوییم اینها به قدری درگیر پول روی پول گذاشتن و کمتر خرج کردن هستند که در واقع تصویر بزرگ تر و حقیقی، یعنی زندگی را فراموش کرده اند. مثلاً وقتی با دوستانشان به رستوران می روند معمولاً آخرین کسی هستند که دستشان را برای گرفتن صورتحساب دراز می کنند و اگر مجبور به پرداخت صورت حساب شوند آن قدر بالا و پایین و مرور می کنند تا قدری از آن بکاهند و حتی برای پشیزی اضافه تر با پیشخدمت رستوران به مجادله می پردازند؛ و آنچه در انتها به آن می رسند فراری دادن اطرافیان و بیگانه شدن دوستان با آنهاست.

مهم نیست افراد خسیس چقدر پول و درآمد و موقعیت شغلی یا مالی خوب دارند؛ خسیس بودن آنها باعث می شود همه ی محاسن و موقعیت آنها نادیده گرفته شود و کسی برای آنها ارزش و احترام قائل نباشد. همان گونه که کنفوسیوس فیلسوف بزرگ چینی می گوید، دوستی و معاشرت با آدمی را که ارزش دوستی ندارد هیچ گاه بخشی از زندگیتان قرار ندهید.

19- کهنه پرستان متعصب

کهنه پرست‌ها به قول معروف یک کلام هستند. آنها لجباز، سلطه جو، غیرمنطقی، کوته فکر، بی کله، سطحی، تحریک پذیر، عصبی، حق به جانب، منفور، مسامحه‌کار، رعب آور، بی کفایت، غیرقابل پیش بینی، وادارکننده، تهدیدکننده و بی منطق هستند. آنها به راحتی درباره ی دیگران قضاوت می کنند در حالی که همواره در حال دفاع از خود هستند. البته دیگران برای آنها احترامی قائل نیستند.

آدم جزم اندیش فرد متعصبی است که زمانی که تام و تمام به کسی یا چیزی ایمان و باور دارد، دیگر نظر و عقیده ی هیچ کس دیگر برایش مهم نیست و باور و فکر دیگران برایش فاقد ارزش و اعتبار است. این قبیل آدم ها می گویند: فقط همین که من می گویم درست است و بس. آنها به قدری درباره ی چیزی که می گویند اصرار و هیجان دارند که هرکس را که باور آنها را تایید نکند طرد می کنند.

آدم های جزم اندیش و قشری همیشه سعی دارند تا شما را به پذیرش عقیده و نظام فکری خود وادار کنند و اگر شما باوری مستقل داشته باشید یا با باور آنها موافق نباشید، از شما خشمگین می شوند. هرچند ممکن است خشمشان را بروز ندهند، به شما می گویند که در اشتباه هستید و شما را تهدید تلقی می کنند.

شما هیچ گاه قادر نخواهید بود با اینها گفتگویی مسالمت آمیز و هوشمندانه داشته باشید چرا که هیچ تمایلی به شنیدن نظری غیر نظر موافق خودشان ندارند. به نظر می آید اینها خود جواب همه ی پرسش ها را دارند و سررشته ی گفتگو را دربست در اختیار می گیرند.

30 فرد سمی را بشناسید!

20- آدم های خودبین و خودمحور و خودشیفته

افراد این گروه، خودشیفته، خودستا، دچار تزلزل اعتماد بنفس، سطحی، ملال آور، از خودراضی، از لحاظ اجتماعی بی کفایت، خسته کننده، نفرت انگیز، خودمحور، اهل تجمل، متظاهر، بی ملاحظه و خودنما هستند.

افراد این دسته تنها یک نفر را در فهرست زندگی شان قرار داده اند و آن یک نفر خودشان است. به عنوان خودمحورترین موجوداتی که ممکن است در زندگی تان دیده باشید، آنها دوست دارند تنها درباره ی چیزهایی صحبت کنند که به خودشان مرتبط باشد. آنها فقط زمانی به شما گوش می کنند که چیزی مربوط به آنها جزو موضوع باشد. بیشترین کلماتی که در دایره لغات آنها می یابید کلمات من و خودم است. در واقع هر جمله ی آنها با من شروع می شود. اگر سعی کنید که با این قبیل اشخاص گفتگو کنید، بدون شک یکی از ملال آورترین گفتگوهای شما خواهد بود چرا که در مجموع حرف های آنها یک سویه و بیشتر مربوط به خود آنهاست نه در چارچوب گفتگوی متقابل و دو جانبه.

باید بدانیم تا زمانی که ما تنها درباره ی خودم، بچه ام، زندگی ام، شغلم، همسرم، و موفقیت هایم صحبت می کنیم، مردم نمی توانند ارتباط مناسب و صمیمانه ای با ما برقرار کنند. برای مردم بسیار آزاردهنده و حتی تهوع آور است که ببینند شخصی خیال می کند تمام دنیا حول محور او و امور می گردد. زیاد پرداختن به خود از شما فردی ملال آور و کسل کننده می سازد که باعث می شود دیگران از دوستی با شما اجتناب کنند. چنین رفتاری بدون شک شایسته ی فردی بزرگسال و بالغ نیست.

21- بادمجان دورقاب‌چین ها

آدم بادمجان دور قاب‌چین شخصیتی دروغگو، مزخرف گو، دردسرساز، دورو، فضول، متظاهر، متملق، غیبت‌کننده، بی ثبات، دورنگ، چندچهره، بی معرفت، خوش‌خدمت، پرمدعا، سلطه‌جو، فاقد صداقت . سودجو دارد.

آدم بادمجان دورقاب‌چین فردی است با نهایت مهارت در بازیچه قرار دادن دیگران. او حاضر است دست به هرکاری بزند تا رضایت خاطر شما را فراهم کند و تایید شما را بگیرد که به خواسته ی خود برسد. او حتی با دست و دلبازی بهترین هدایا را برای شما می گیرد و طوری رفتار می کند گویی شما بهترین دوستش هستید و حاضر است همه کار برای شما بکند. اما در باطن، ممکن است کوچک‌ترین محبتی هم نسبت به شما در دل نداشته باشد. با این حال در مقابل شما طوری رفتار می کند که شما کوچک ترین تردیدی به علاقه و محبت وی نسبت به خود نکنید.

آنها در رفتارهای محبت‌آمیز خود به قدری اغراق می کنند که اگر بخواهید آنها را از این رفتارشان بازدارید یا نسبت به تملق‌هایشان بی اعتنا باشید آزرده می شوند و با تلاش بیشتری به شما می گویند که شما زیباترین، باهوش ترین و بهترین دوست آنها هستید. این عکس العمل آنها، تنها لبخندی بر لب شما می آورد و آرزو می کنید کاش حرف های آنها حقیقت داشت. زمانی که آنها لبخند شما را می بینند در می یابند که در خام کردن شما موفق بوده اند.

اما گاه تحمل رفتارهای آنها برای شما و دیگران غیرقابل تحمل می شود چرا که می بینند آنها به راحتی مجیز هر کسی را که برای آنها سودی دارد می گویند.

22- شخصیت های همیشه حق به جانب

از ویژگی های اینها لجباز بودن، سلطه‌جویی، کور ذهنی، پیش‌داوری، سرسختی و ایرادگیری است. آنان به ظاهر مهربان اند، اما در اصل کم حرف، ملال آور، عیب جو، خودخواه، کهنه پرست، یک دنده، پرمدعا، رشدنیافته، غیرمنطقی، منفی، خودرأی، باریک بین، متظاهر، و همه‌چیزدان اند.

این عده خیال می کنند بی عیب و نقص اند و در حالی که در مصدر قضاوت نشسته اند، از آن بالا به شما نگاه می کنند و عیب های شما را بر می شمرند. اینها افرادی سرسخت و قاضیانی یک‌طرفه اند که انتظار دارند دیگران بر اساس اصول اخلاقی و درست و نادرست های تعیین شده از طرف آنها زندگی کنند. مثلاً نگاه تحقیرآمیز به عیوب و کاستی های دیگران دارند. اصولاً اینها در باطن مملو از خشم و انتقاد و تنفرند، به طوری که تحمل عیوب و مشکلات دیگران برای‌شان محال است و آنها را مورد انتقاد و تحقیر قرار می دهند. ای قبیل افراد که خود را کمال‌طلب می انگارند، بسیار عیب جو هستند و به کوچک ترین عیوب دیگران توجه می کنند و به همین دلیل تنها به عده ای محدود و معدود علاقه و توجه نشان می دهند، یعنی تنها به کسانی که مورد تاییدشان باشند و از صافی انتقاد آنها به سلامت گذشته باشند. به عبارتی آنها نیز دارای مرامِ «یا آنچه من می گویم یا هیچ» هستند.

اینها نیز ازدسته افرادی هستند که سر کردن یا به خصوص زندگی زیر یک سقف با آنها بسیار دشوار است چرا که معدودند کسانی که می توانند خود را با ملاک ها و معیارهای آنها تطابق دهند.

اینها بدون اینکه گاه حتی خود بدانند آدم های شوربخت و درمانده ای هستند که هیچ‌گاه در زندگی به خود و دیگران آسان نمی گیرند، هیچ گاه از زندگی آن‌گونه که باید و شاید لذت نمی برند و به خود فرصت درنگی برای بوییدن یک گل را نمی دهند.

به عبارتی شاید بتوان گفت سختگیری آنها در زمینه ی عیب جویی از دیگران در اصل تلاشی است که آنها برای پنهان کردن کاستی ها و عیوب خود می کنند. از نظر روانشناسی می توان نظام فکری آنها را این گونه تشریح کرد که از سویی چون آنها هم انسان اند و نظیر هر انسان دیگری نقطه ضعف و کاستی هایی دارند و از سوی دیگر قبول کاستی ها و ضعف‌هایشان با اصول اخلاقی آنها منافات دارد، با انتقاد از دیگران سعی در پنهان کردن عیوب خود دارند و به این ترتیب احساس کم ارزشی را در خود تخفیف می دهند.

23- متکبرهای پر افاده

افراد این گروه بسیار پرمدعا، حق به جانب، سطحی، ازخودراضی، تحقیرکننده، عیب جو، کناره‌جو، ضعیف، هوچی، کم‌حرف، خودخواه، متخاصم، رعب‌آور، خودپرست، قضاوت‌کننده، دارای برخوردهای غیردوستانه و غیرمحترمانه، طردکننده، غیرمنطقی، پررو و متظاهر هستند.

افراد این گروه طوری برخورد می کنند گویی از دیگران برتر هستند. با اینکه سعی در در مهم و متفاوت جلوه دادن خود دارند، باطناً می دانند که از نوعی احساس کم‌ارزشی رنج می برند. آنها خود را برج عاج‌نشین می دانند و اگر شما را جزو آن دسته ندانند حتی زحمت سلام کردن به شما را نیز به خود نمی دهند. زمانی که در جمع هستند با تکبر و تفاخر قدم بر می دارند تا خود را مهم جلوه دهند و تنها زمانی با شما سخن می گویند که شما را به قول خودشان کسی بدانند. گاه البته لطف می کنند و با لحنی مهربان و لی در عین حال تحقیرکننده با شما وارد گفتگوهای کوتاه می شوند. افراد این گروه را بیشتر در جمع امثال خودشان می توان یافت. آنها تنها زمانی شما را به میان خود راه می دهند که شما به ظاهر برازنده باشید یا سرشناس و ثروتند باسید. در اصل اینها نیاز دارند خود را داخل چنین گروه هایی جا کنند تا بتوانند احساس ارزشمند بودن کنند.

افراد این گروه بسیار دمدمی مزاج هستند و نیاز به توجه ویژه دارند. آنها ممکن است خارج از هر صفی خود را جلو بیندازند و مانند بچه های لوس رفتار کنند که خواست هیچ کس جز خودشان برای شان مهم نیست.

24- افراد رقابت جو

افراد این دسته اغلب باعث عصبانیت دیگران می شوند. آنها گستاخ، کهنه‌پرست، منفور، آزاردهنده، خشن، خرابکار، دارای موضع تدافعی تفرقه افکن، منفی و اهل مشاجره هستند، گویی به قولی همواره به دنبال شر می گردند.

افراد این گروه به هر موقعیتی به چشم فرصتی برای جلو افتادن از شما و خودنمایی نگاه می کنند. همه چیز به چشم آنها یک مسابقه و میدان رقابت است، از به دست آوردن یک موقعیت شغلی گرفته تا ربودن دل فردی از جنس مخالف.

وقتی در اطراف چنین فردی هستید باید قید آرامش را بزنید چرا که به نظر می آید اینها همواره آماده ی رقابت و هجوم هستند. اغلب باید گفت افراد این دسته به دلیل اینکه درگیر رقابت با دیگران هستند، اغلب رویکرد و نگرشی منفی نسبت به دیگران دارند.

این افراد بسیار علاقه مندند که دائم خود را به رخ دیگران بکشند و دائم می گویند دیگران با دیدن موفقیت های آنها در گذشته و حال چقدر به آنها غبطه می خورند. آنها دائم در تلاش اند که به شما بفهمانند چقدر از شما بهترند. اما حقیقت امر این است که آنها اعتماد به نفس ناچیزی دارند و تنها طریق پنهان کردن آن را در این می بینند که دیگران را رقیب خود فرض کنند و سعی کنند در این رقابت فرضی خود را برنده نشان دهند.

25- افراد سلطه جو

این عده سلطه طلب، پرخاشگر، خرابکار، سرسخت، بازی دهنده، متکبر، خشن، زورگو، از پشت خنجرزن، حق به جانب، تفرقه افکن، رعب آور، فضول، متعصب، خودپرست، خودرأی، غیرمنطقی، خودخواه، تهدیدکننده، فاقد حس احترام به دیگران، کم‌حرف، لجباز، یکدنده و رشدنیافته هستند.

افراد این دسته هیچ گاه آسوده و در آرامش نیستند. در واقع اگر احساس کنند اختیار دیگران از دستشان خارج شده گویی فلج می شوند. اینها اغلب برای سلطه بر دیگران از خشم و خشونت استفاده نمی کنند بلکه سعی می کنند با زبانی شیرین دیگران را به بازی گیرند و آنها را تحت سلطه ی خود داشته باشند. افراد این دسته عموماً تمایلی به شرکت در کارهای گروهی ندارند چرا که می خواهند هرکاری را به تنهایی و تحت نظارت مستقیم خود انجام دهند. اگر کارها مطابق نظر و خواست آنها پیش نرود تمایل خود را برای ادامه ی انجام آن کار از دست می دهند یا از کوره در می روند و عصبانی می شوند، چرا که دلشان می خواهد رهبری هر ارکستری در دست خود آنها باشد. اگر کارها تحت نظارت و رهبری شخص آنها مباشد، احساس یأس و سرخوردگی آزارشان می دهد و زندگی برای‌شان به جهنم تبدیل می شود. آنها همواره سعی می کنند به زور هم که شده اوضاع را مطابق میل خود بگردانند و هدایت کنند و اگر ببینند با توسل به زور هم اوضاع مطابق میل آنها پیش نمی رود عصبانی می شوند و باز با تلاش بیشتری سعی می کنند اوضاع را بر طبق خواسته ی خودشان تغییر دهند

30 فرد سمی را بشناسید!

26- عیب جویان بهتان‌زن

آدم های جای گرفته در این گروه، همیشه شاکی، رعب‌آور، عیب جو، ستیزه جو، بی پرده، غرغرو، کم حرف، منفور، دارای زبان گزنده، دارای رفتار تحریک آمیز، وقیح، حسود، همه چیزدان، آزارگر، حق به جانب، دارای زبان گزنده، دارای رفتار زننده، آزاردهنده، طردکننده، سرسخت، مستبد، منفی، دارای احساسات فورانی، غیرمنطقی، همیشه ناراضی، طغیانگر، فضول، همیشه بدگمان، سلطه جو، گاه نرم خو، تهدیدکننده، بدخلق و به ظاهر کمال طلب هستند.

افراد این دسته همیشه طوری عمل می کنند و صحنه را طوری می چرخانند که نشان دهند شما در اشتباهید، چرا که در اصل می خواهند این طور جلوه دهند که آنها درست می گویند. آنها قادرند مستقیماً در چهره ی شما نگاه کنند و شما را متقاعد کنند که شما اصلاً عددی نیستید! به دلیل اینکه شما دوروبر چنین فردی قادر به انجام فعالیت هایتان نیستید پس هیچ گاه در کنارشان احساس راحتی و آرامش نمی کنید. اینها حتی به عنوان پدر و مادر هم دائم در حال موعظه یا توبیخ فرزندان خود هستند ولو اینکه فرزندانشان مستوجب سرزنش نباشند.

اینها به جای اینکه ابتدا چیزی را از شما بپرسند، شما را مورد اتهام قرار می دهند و در اصل این شیوه ی همیشگی آنهاست، چرا که به این طریق می خواهند شما را ضعیف کنند تا قدرت را به دست بگیرند و شما را به میل خود راهبری کنند. اصولاً کار اینها این است که ابتدا ایرادی در شما بیابند و سپس آن را با روشی خشن، لحنی حق به جانب و با انتقادات فراوان بر سر شما بکوبند.

اینها همیشه سعی دارند هر کار شما را بی اعتبار جلوه دهند و همیشه دنبال نقاط ضعف شما ولو کوچک هستند، مثلاً حتی به غذایی که شما در رستوران انتخاب کرده ایئ ایراد می گیرند.

اگر مدت طولانی در کنار این آدم ها زندگی کنید به نوعی بیمار خواهید شد چرا که اینها جزو دسته ی آدم های بسیار سمی برای سلامت شما هستند.

این افراد بسیار عیب جو هستند. حتی ایراداتی که به نظر شما پیش پا افتاده و معمولی می نماید برای اینها دستمایه ی حمله و انتقاد استو متاسفانه ما شاهد این نظام رفتاری و فکری در بسیاری از ازدواج ها هستیم، به طوری که به جرأت می توان گفت عامل بسیاری از اخنلافات و طلاق ها همین معضل رفتاری در یکی از دو طرف یا هر دو است.

27- از خودراضی های همه چیزدان

اینها خود را علامه ی دهر می دانند، در حالی که ممکن است از نظر اجتماعی بی کفایت باشند. اینها دچار حس عدم اطمینان به خود، سطحی، ملال‌آور، فریبکار، فضل فروش، کم ظرفیت، غیراجتماعی، قضاوت کننده، خودخواه، حق به جانب، زور‌گو، سرسخت، سلطه جو، ناآگاه، لجباز، وراج، و ایرادگیر هستند.

اینها خیال می کنند که همه چیز را بهتر از بقیه می دانند در حالی که به خصوص در مورد رفتار با مردم و روابط اجتماعی و بین فردی، هیچ نمی دانند. اینها در عین اینکه می خواهند وانمود کنند همه چیزدان هستند(و به همین دلیل تظاهر می کنند اعتماد به نفس فراوان دارند) در واقع اعتماد به نفس اندکی دارند. اگر فردی به واقع دانا باشد و از معلومات بالایی هم برخوردار باشد، چه اصراری دارد که همه بدانند او داناست.

از ویژگی های اینها این است که وقتی با شما صحبت می کنند تصور می کنند به شما لطف کرده اند. اینها معمولاً از کلمات قلنبه سلنبه استفاده می کنند و به محض اینکه شما شروع به سخن گفتن کنید، با اظهار فضل های تصنعی خویش می کوشند شما را تحقیر کنند. حتی گاه با لحن به ظاهر دوستانه این کار را می کنند تا تحقیری که در نیت آنهاست زیاد آشکار نشود، ولی در عین حال فهمیده تر از شما جلوه کنند.

ترفند دیگر اینها در باهوش جلوه دادن خود و ابله نشان دادن شما این است که زمانی که با آنها وارد گفتگو می شوید ناگهان شما را با انبوهی از اطلاعات و داده ها بمباران می کنند ، به طوری که شما را گیج و وادار به سکوت می کنند. حتی اجازه ی تفکر را هم به سرعت از شما می ربایند و به این ترتیب احساس دانا بودن خود را به شما تلقین می کنند و با حس کاذب پیروزی و تفاخر به شما می نگرند. از سویی چون می پندارند همه چیز را خود بهتر می دانند، فرصت یادگیری را نیز به خود نمی دهند.

28- بی احساس های بی عاطفه

از ویژگی های بارز این گروه، سردی، بی اعتنایی، کناره گیری، آرام بودن بیش از حد، ساکت بودن، عدم صداقت و کم ظرفیتی است. از دیگر ضعف های شخصیتی اینها می توان به اعتماد به نفس پایین و غیرقابل تکیه بودن اشاره کرد. اینها ترسو، تودار، رشدنیافته، غیرقابل پیش بینی، کم دل و جرأت، بدگمان و اغلب افسرده اند.

بارزترین خصیصه ی این گروه کناره گیری و سرد بودن است. غالباً برای اطرافیان سخت است که در هر لحظه احساسات این آدم ها را حدس بزنند چرا که برخلاف افراد معمولی احساسات درونی آنها از روی صدا یا حرکات آنها قابل تشخیص نیست. مثلاً گاه حتی شما نمی توانید مطمئن باشید که آیا اینها خوشحال اند یا غمگین، چرا که در بیشتر مواقع نگاهشان بی روح و دلمرده است و شما هیجانی دال بر شادی یا غمگینی در آنها نمی بینید.

هرچند اینها ممکن است در زمینه ی شغلی و کاری افرادی موفق باشند و کارشان را نیز درست انجام دهند، در زمینه ی ارتباطات بین فردی و روابط عاطفی، آدم را واقعاً دلسرد و ناامید می کنند.

گاه به قدری در برخوردهای عاطفی و هیجانی خود در رابطه با دیگران بی اعتنا و یخ زده رفتار می کنند که رویارویی و ارتباط برقرار کردن با آنها کاری فرسایشی به نظر می آید. در بسیاری موارد از اینکه به شما بگویند آیا مشکلی دارند یا نه سر باز می زنند و ترجیح می دهند ساکت بمانند. در بسیاری از موارد نیز می توان گفت از سکوتشان برای مهار و بازی دادن شما یا خشمگین کردنتان استفاده می کنند. حتی از اینکه می بینند سکوتشان باعث ناراحتی شما شده لذت می برند.

هر چند واقعیت این است که این گروه عواطف و احساساتی نظیر دیگران دارند، سعی می کنند دیگران را از آن بی اطلاع نگه دارند تا همچنان از این طریق تسلطشان را بر آنها حفظ کنند.

29- گروه بدبین های منفی باف

افراد این گروه، مرعوب، منفی باف، ترسو، همیشه شاکی، خودویرانگر، افسرده، بی منطق، قضاوت کننده و کم رو هستند. اینها به دلیل حس بدبینی شان همه چیز را نخست مورد تردید قرار می دهند. در اینها حالاتی از خودآزاری، پشیمانی و ناامنی دیده می شود. اغلب حس و حال قربانیان را به خود می گیرند. بسیار عیب جو و سرسخت و طرد کننده هستند. از دیگر ویژگیهای اینها ضعیف بودن، بی ثباتی و همیشه مردود بودن است.

افراد این دسته هیچ گاه هیچ چیز را باور نمی کنند مگر اینکه مدرک و سندی محکمه پسند به شان ارائه شود. حتی گاه اگر چیزی را به چشم خود ببینند یا با گوش خود بشنوند باز هم ممکن است در باورکردنش تردید کنند.

شما همواره تردید را در چهره و نگاه اینها می بینید و آماده اند هر چیزی را که به آنها بگویید بر پایه ی شک و تردید خود رد کنند.

این آدم ها در نهایت بدبینی و ناباوری زندگی می کنند. قبل از اینکه اتفاقی ناگوار بیفتد آنها از قبل با منفی بافی آن را پیش بینی می کنند. سر کردن با این آدم ها بسیار دشوار است چرا که افرادی هستند بسیار منفی باف، که تصور می کنند همه چیز و همه کس علیه آنهاست. در آنها همواره حس بی اعتمادی موج می زند. در نتیجه ی داشتند چنین خصوصیاتی نزدیک شدن به آنها دشوار است چرا که نسبت به خلوصتان همواره بدبین هستند یا خیال می کنند شما قصد دارید با نزدیک شدن به آنها بر ضدشان توطئه کنید.

30- آتش بیارهای معرکه

افراد جای گرفته در این دسته، خرابکار، فضول، سلطه طلب، مداخله جو، آزارگر، منفی باف، تندخو، از پشت خنجرزن، کینه توز، قضاوت کننده، عیب جو، آب زیرکاه، حسود، وادارکننده، غیرقابل تکیه، غیرقابل اعتماد، دروغگو، ستیزه جو، فریبکار، غیرقابل احترام، ایرادگیر، دردسرساز و دورو هستند.

این افراد کسانی هستند که با فضولی و مداخله در امور دیگران سعی می کنند برای آنها مشکل درست کنند. آنها همواره دوست دارند دیگران را دچار دردسر ببینند تا بدین گونه خود را سرگرم کنند. در وصف فریبکاری اینها همین بس که معمولا وانمود می کنند در پدید آندن مشکلات دخالتی نداشته اند و روحشان هم از آن خبر ندارد؛ در حالی که کارگردانی پشت صحنه ی بروز آن مشکل به عهده ی آنها بوده است.

احتمالاً زندگی این گروه به خودی خود فاقد معنا و اهدافی ارزشمند است، به همین دلیل از هر فرصتی برای دردسر درست کردن در زندگی دیگران استفاده می کنند تا قدری هیجان در زندگی خود به وجود آورند. معمولاً اینها با حرف های دوپهلو تلاش می کنند زندگی دیگران را به آشوب بکشند.

افراد این گروه جزو دردسرسازترین آدم های هر اجتماع هستند چرا که با بر هم زدن آرامش زندگی دیگران و مسائل مربوط به آنها، در جهت واکاوی چیزهای منفی و به وجود آوردن مشکل برای مردم تلاش می کنند.

آنها حتی در بسیاری موارد به نحوی موذیانه حقیقت را چنان متفاوت جلوه می دهند یا می پیچانند که دیگران را به انجام کارهایی وادارد که ممکن است در شکا عادی حاضر نباشند انجام دهند. آنها شعله ی آتشی را روشن می کنند و سپس با بادبزن آن را گسترش می دهند تا به آتش سوزی بزرگی تبدیل شود . سپس در کناری می ایستند از تماشای شعله های آن لذت می برند.

افراد این دسته هرگز قادر به نگهداری راز در دل خود نیستند و حتی در اغلب موارد چیزی را که در مورد کسی شنیده اند یا می دانند به گونه ای تحریف شده و بسیار بدتر شاخ و برگ می دهند و برای دیگران تعریف می کنند. اصولاً هدف و سرگرمیِ اینها در زندگیِ روزمرشان مشکل درست کردن برای دیگران است. در یک جمله اینها مانند شیاطینی هستند که سعی دارند موقعیت های زندگی دیگران را بد و بدتر کنند.

منبع: آدم‌های سمی: چگونه نقش آدم‌های سمی را در زندگیتان شناسایی، کنترل و خنثی کنید- لیلیان گلاس

  • منبع
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید