امروز: پنج شنبه, ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۳ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۲۰ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
کد خبر: 290190
۳۷۱
۱
۰
نسخه چاپی

5 بیماری که ممکن است عامل بوی بد دهان باشند

5 بیماری که ممکن است عامل بوی بد دهان باشند

همه ما در لحظات مهمی از زندگی مانند یک مصاحبه کاری یا قرار ملاقات با بوی بد دهان مواجه شده ایم، موقعیتی که بسیار خجالت آور و استرس زاست. همانطور که این وضعیت را برای کسی آرزو نمی کنید، خودتان هم آن را دوست ندارید. بوی بد دهان از نظر پزشکی به‌ عنوان هالیتوز شناخته شده و با وجود همه ی تلاش هایتان برای حفظ بهداشت دهان، می‌تواند یک مسئله شرم‌ آور و پایدار باشد.

در حالی که مسواک زدن دو بار در روز گام مهمی برای مقابله با بوی بد دهان است، بوی بد دهان دائمی ممکن است نشان دهنده مشکلات اساسی سلامتی فراتر از رعایت بهداشت ضعیف دندان باشد. در اینجا 5 بیماری که می توانند منجر به بوی بد دهان شوند را معرفی می کنیم.

عفونت دستگاه تنفسی

عفونت های تنفسی مانند سینوزیت، برونشیت و ذات الریه می توانند منجر به بوی بد دهان شوند. هنگامی که این عفونت ها رخ می دهند، باکتری ها در دستگاه تنفسی تکثیر شده و ترکیبات بدبویی تولید می کنند که از طریق بازدم آزاد می شوند.

یک مطالعه منتشر شده در مجله میکروبیولوژی دهان نشان داد که افراد مبتلا به عفونت های تنفسی دارای سطوح بالاتری از ترکیبات فرار گوگردی (VSCs) می باشند که مسئول بوی بد دهان هستند.

آیا سرطان ریه هم می تواند دلیل بوی بد دهان باشد؟ آسیب شناسان به طور معمول بیوپسی و اسکن اولتراسوند (سونوگرافی) را برای تشخیص سرطان ریه انجام می دهند، اما طبق یک مطالعه، استفاده از تست های تنفس ممکن است جایگزین ارزان تر و غیرتهاجمی باشد.

محققان از یک “بینی الکترونیکی” از پیش برنامه ریزی شده استفاده کردند که پروفایل های مختلف ترکیبات آلی فرار (VOCs) را در بازدم تشخیص می دهد تا نمونه های تنفسی 475 نفر را مورد بررسی قرار دهند. این گروه شامل ترکیبی از 252 بیمار سرطان ریه، 223 بیمار با شرایط مختلف ریوی و داوطلبان سالم، 265 سیگاری و 210 غیر سیگاری بود.

آنها دریافتند که در بین غیر سیگاری ها، بینی الکترونیکی سرطان ریه را در 128 نفر به درستی شناسایی کرد و تنها در 5 نفر به اشتباه تشخیص داد.

علاوه بر این، یک مطالعه نشان داد که دقت تست های تنفسی برای تشخیص سرطان ریه به لطف استفاده از VOC های خاص تر، همچنان بهبود می یابد.

بیماری های گوارشی

اختلالات گوارشی مانند ریفلاکس اسید، بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) و زخم معده می توانند در ایجاد هالیتوز نقش داشته باشند. رفلاکس اسید زمانی اتفاق می‌ افتد که اسید معده به مری بر می‌ گردد و باعث ایجاد طعم و بوی نامطبوع در دهان می‌ شود.

مطالعه ای که توسط دانشگاه آدلاید انجام شد نشان داد که افراد مبتلا به GERD در مقایسه با افرادی که این بیماری را ندارند بیشتر در معرض ابتلا به بوی بد دهان قرار دارند.

هر دو شرایط گوارشی می توانند پردازش موثر غذا در معده را به تاخیر انداخته یا از آن جلوگیری نمایند. هنگامی که غذا در سیستم گوارش حرکت نمی کند، می تواند شروع به پوسیدگی کند.

مقدار کمی از غذای هضم نشده حتی ممکن است برگشت کرده و باعث بوی بد دهان شود. دندانپزشکان همچنین ممکن است GERD را در بیمارانی که متوجه التهاب گلو و فرسایش اسیدی در دندان ها شوند، تشخیص دهند.

اما GERD تنها مشکل سلامت گوارشی نیست که می تواند بر تنفس شما تأثیر بگذارد. یک مطالعه نشان می دهد که باکتری هلیکوباکتر پیلوری که باعث زخم معده می شود می تواند عامل بوی بد دهان باشد.

دیابت

دیابت یک اختلال متابولیک است که با سطح بالای قند خون مشخص می شود و می تواند منجر به عوارض مختلفی از جمله بوی بد دهان شود. وجود کتون ها در تنفس افراد مبتلا به دیابت کنترل نشده می تواند باعث ایجاد بوی متمایز میوه ای شود که به نام “نفس استون” شناخته می شود. تحقیقات منتشر شده در Journal of Diabetes Investigation ارتباط بین دیابت و بوی بد دهان را تایید کرده و بر اهمیت مدیریت سطح قند خون برای کاهش بوی بد دهان تاکید می کند.

دیابتی که به درستی کنترل نشود، می تواند شما را مستعد ابتلا به بیماری های لثه و خشکی دهان کند. وقتی سطح قند خون شما ثابت نیست، بدن ضعیف شما قادر به مبارزه با باکتری‌ هایی که می‌ توانند باعث عفونت‌ هایی شوند که به لثه‌ ها آسیب می‌ رسانند، نیست. همین عفونت ها باعث بوی بد دهان می شوند.

بر اساس یک مطالعه، بوی میوه ای یا بویی شبیه به استون (که معمولاً در پاک کننده لاک ناخن استفاده می شود) نیز می تواند نشان دهنده یک عارضه جدی در بیماران مبتلا به دیابت به نام کتواسیدوز باشد. وقتی بدن شما انسولین کافی ندارد، در عوض از اسیدهای چرب برای انرژی استفاده می کند که کتون های اسیدی تولید می کند. این اسیدها می توانند در خون شما جمع شده و منجر به کمای دیابتی یا مرگ گردند.

بیماری کلیوی

بیماری کلیوی بر توانایی بدن در فیلتر کردن مواد زائد از خون تأثیر گذاشته و منجر به تجمع سموم در جریان خون می شود. این سموم می توانند باعث ایجاد بوی آمونیاک مانند در نفس شوند که معمولاً به آن «نفس اورمیک» می گویند.

مطالعه ای که توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس انجام شد، ارتباط قابل توجهی را بین تنفس اورمیک و بیماری کلیوی نشان داد که اهمیت تشخیص زودهنگام و مدیریت مشکلات کلیوی را برجسته می سازد.

بوی ماهی همیشه از غذا های دریایی نیست: دهانی که بوی ادرار با بوی ماهی شبیه آمونیاک می دهد، ممکن است نشان دهنده نارسایی کلیه باشد.

کلیه ها با ایجاد ادرار، مواد شیمیایی سمی را از خون خارج می کنند. در نارسایی کلیه، که به عنوان بیماری کلیوی مرحله نهایی نیز شناخته می شود، کلیه ها آنقدر آسیب می بینند که دیگر قادر به فیلتر کردن مواد زائد و مواد شیمیایی سمی خون نیستند. هنگامی که این اتفاق می افتد، سموم خطرناک و مواد زائد خارج نشده از بدن شما جمع می شود و تقریباً بر هر قسمت از بدن شما تأثیر می گذارد.

بر اساس یک مطالعه، زمانی که نارسایی کلیه سیستم تنفسی را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث مشکلات تنفسی می شود، بوی ماهی مانند در تنفس شما می تواند ایجاد شود.

بیماری های کبدی

مشکلات کبد، مانند سیروز یا بیماری کبد چرب، به دلیل تجمع سموم در بدن می تواند منجر به بوی بد دهان شود. این سموم معمولاً توسط کبد متابولیزه می شوند، اما زمانی که کبد به درستی کار نمی کند، می توانند تجمع پیدا کرده و منجر به بوی بد دهان شوند.

مطالعه‌ای که در مجله تحقیقات تنفس منتشر شده است نشان می‌ دهد که افراد مبتلا به بیماری کبدی نمایه‌ های تنفسی مشخصی از خود نشان می‌ دهند که نشان‌ دهنده ارتباط بالقوه بین اختلال عملکرد کبد و بوی بد دهان است.

  • منبع
  • مجله پزشکی سلام

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید