امروز: یکشنبه, ۱۲ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۸ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۳ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
کد خبر: 287641
۱۹۲
۱
۰
نسخه چاپی

آداب و رسوم ژاپنی: رازهایی که در پشت پرده فرهنگ این سرزمین پنهان شده‌اند

آداب و رسوم ژاپنی: رازهایی که در پشت پرده فرهنگ این سرزمین پنهان شده‌اند

فرهنگ ژاپنی مجموعه ای از ارزش هاست که به هماهنگی اجتماعی و سخت کوشی اهمیت می دهد. تا قرن دهم، فرهنگ ژاپنی مشابه فرهنگ چینی بود، اما ظهور سامورایی ها در دوره هیان و انزوا در دوره ادو قوانین جامعه را تغییر داد.

در حالی که سبک زندگی ژاپنی اخیراً غربی شده است، مردم ژاپن هنوز هر کاری که ممکن است برای حفظ میراث فرهنگی غنی خود با انجام مراسم چای، پوشیدن کیمونو و مطالعه هنرهای سنتی و صنایع دستی از دوران کودکی انجام می دهند.

آداب و رسوم و سنت های ژاپن

از آنجایی که هماهنگی در ژاپن بسیار مهم است، آداب و رسوم، سنت ها و قوانین آداب معاشرت زیادی برای ایجاد پیوند اجتماعی بین مردم وجود دارد. برخی از سنت های جالبی که خارجی ها را شگفت زده می کند عبارتند از:

 • درآوردن کفش هنگام ورود به خانه
 • استفاده از ماسک هنگام بیماری
 • عدم دست دادن و در آغوش نگرفتن هنگام ملاقات با عزیزان
 • تعظیم 45 درجه برای نشان دادن احترام
 • در هنگام خوردن نودل صدای خرت کردن
 • شستن نمادین دست ها هنگام ورود به معبد
 • پوشیدن دمپایی هنگام استفاده از سرویس بهداشتی
 • برای «روز دختر» سالانه خانه خود را با عروسک تزئین کردن و برای «روز پسر» سالانه خانه را با مجسمه سامورایی تزئین کردن.
 • پرتاب لوبیا به سمت افرادی که در جشنواره "ستابون" لباس شیاطین پوشیده بودند
 • خوردن یک وعده غذایی مخصوص به نام "اوچی" در روز سال نو
 • حمام کردن در شب به جای صبح
 • شرکت در فستیوال های آتش بازی یا جشنواره های خوشبو در طول تابستان با پوشیدن یوکاتا.

آداب و رسوم ژاپنی: رازهایی که در پشت پرده فرهنگ این سرزمین پنهان شده‌اند

برخی از مبانی فرهنگ ژاپن

مردم ژاپن همیشه تواضع و فروتنی نشان می دهند. مردم اغلب برای انتقال پیام تعظیم می کنند: "من بالاتر از شما نیستم.من به شما احترام می گذارم." تعظیم طولانی تر با درجه زاویه بالاتر به معنای احترام بیشتر است.

علاوه بر این، مردم ژاپن به طور همزمان دو دین دارند: آنها هر دو بودایی و شینتوئیست هستند. هنگامی که یک نوزاد ژاپنی به دنیا می آید، مراسم در زیارتگاه شینتو برگزار می شود و هنگامی که شخصی می میرد، مراسم در یک معبد بودایی برگزار می شود.

در نهایت، در ژاپن، مردم به بهداشت وسواس زیادی دارند: وقتی وارد خانه شخصی می‌شوند، کفش‌های خود را در می‌آورند و تقریباً هر روز حمام می‌کنند. بسیاری از خارجی ها از اینکه سطل زباله در مکان های عمومی وجود ندارد اما همه جا هنوز تمیز است تعجب می کنند.

جشنواره ها در فرهنگ ژاپن

تعداد جشنواره ها در ژاپن نسبت به سایر کشورها نسبتاً بیشتر است زیرا ادیان ژاپنی مربوط به جشن گرفتن فصول برداشت محصول و تغییرات فصلی است. هر یک از 47 استان ژاپن جشنواره متفاوتی دارند که معمولاً در تابستان برگزار می شود. مردم محلی معمولا با پوشیدن یوکاتا و صندل در این جشنواره ها شرکت می کنند. معروف ترین جشنواره های ژاپنی عبارتند از:

 • جشنواره گیون در کیوتو. بزرگترین رژه در ژاپن که در دهه 800 شروع شد، زمانی که یک اپیدمی شبیه به کرونا وجود داشت.
 • جشنواره آوا اودوری در توکوشیما. یک جشنواره رقص که در هفته Obon-Week (هفته ای که اعتقاد بر این است که ارواح متوفی از جهان دیدن می کنند) برگزار می شود.
 • جشنواره نبوتا در آئوموری. جشنواره ای اختصاص داده شده به جنگجویان باستانی در شمال ژاپن.

تعطیلات و جشن ها در فرهنگ ژاپن

اگر به تقویم ژاپنی نگاه کنید، متوجه خواهید شد که تقریباً هر ماه یک جشن فرهنگی بزرگ برگزار می شود. ژاپنی ها دوست دارند تغییرات فصلی را جشن بگیرند تا قدردانی خود را از شروع های جدید نشان دهند. سه جشن مهم در ژاپن عبارتند از:

1) روز سال نو. ژاپنی ها بعد از نیمه شب 31 دسامبر از زیارتگاهی دیدن می کنند تا آرزو کنند.

2) جشن شکوفه های گیلاس در ماه آوریل. این رسم است که زیر درختان گیلاس پیک نیک داشته باشند.

3) تعطیلات اوبون در ماه آگوست. ژاپنی ها برای بزرگداشت ارواح کسانی که درگذشته اند به زادگاه خود می روند.

آداب و رسوم ژاپنی: رازهایی که در پشت پرده فرهنگ این سرزمین پنهان شده‌اند

آداب معاشرت در فرهنگ ژاپنی

از آنجایی که ژاپنی‌ها معتقدند افراد نسبت به گروه اهمیت کمتری دارند، همه به شدت از قوانین آداب پیروی می‌کنند. برخی از رایج ترین آداب معاشرت اجتماعی که باید به آنها توجه شود:

 • صحبت نکردن با تلفن هنگام سوار شدن بر قطار
 • جبران لطف شخصی با هدیه دادن یک جعبه شیرینی
 • نخوردن چیزی در حین راه رفتن یا نخوردن چیزی در قطار
 • نگرفتن یا ندادن چیزی فقط با استفاده از یک دست
 • به موقع در یک جلسه حاضر نشدن (قرار است افراد 5 تا 10 دقیقه زودتر به جلسات بیایند، نه در زمان دقیق شروع)
 • ندادن غذا به کسی با استفاده از چاپستیک (انجام این عمل یادآور مراسم خاکسپاری است)
 • هنگام ورود به خانه کسی کفش را درآوردن
 • ننوشتن نام کسی با جوهر قرمز
 • ندادن گلهای داوودی سفید یا زرد به فردی که بیمار است (این عمل یادآور تشییع جنازه است)
 • دوش نگرفتن قبل از ورود به چشمه آب گرم

غذا در فرهنگ ژاپن

غذای اصلی در ژاپن برنج است نه نان. در گذشته مالیات به عنوان برنج جمع آوری می شد و حقوق سامورایی ها به صورت برنج پرداخت می شد.

مردم ژاپن معتقدند برنج سالم تر از گندم است که کربوهیدرات بیشتری دارد و هضم آن دشوارتر است.

تا قرن نوزدهم، ژاپنی ها به ندرت گوشت می خوردند زیرا بودیسم خوردن محصولات حیوانات را ممنوع می کرد. به همین دلیل، آنها لبنیات هم مصرف نمی کردند و برخی ژاپنی ها به عدم تحمل لاکتوز تمایل دارند. سوشی تازه محبوب ترین غذا در سرتاسر ژاپن است، حتی اگر در دهه 1800 فست فود ارزانی برای کارگران بود. امروزه، یک صبحانه معمولی ژاپنی شامل ماهی سرخ شده و سوپ میسو است، در حالی که یک ناهار معمولی نودل رامن یا کاسه برنج با گوشت سرخ شده است.

لباس در فرهنگ ژاپن - کیمونو

به طور سنتی، مردم ژاپن لباس یک تکه ای به نام کیمونو می پوشند که در دوره هیان (794-1185) پدیدار شد. کیمونو از ابریشم ساخته شده است و هر نقوش معنایی دارد.

مرغ ماهی خوار نشان دهنده طول عمر است، درختان کاج نشان دهنده سال جدید هستند، گل داودی نشان دهنده خانواده امپراتوری است.

درختان کاج نشان دهنده سال جدید هستند. گل داودی نشان دهنده خانواده امپراتوری است. کیمونوی تابستانی "یوکاتا" و کیمونوی عروسی "وچیکاکه" نامیده می شود. کیمونوها معمولاً آستین‌های بلندی دارند تا باد از آن عبور کند و بدن را خنک کند. در حالی که کودکان کیمونویی با رنگ های روشن و طرح های گل می پوشند، سالمندان کیمونوهای ساده با نقوش ساده می پوشند. امروزه ژاپنی ها در محل کار و مدرسه لباس های غربی می پوشند اما کیمونو را برای مناسبت ها و مراسم اجتماعی ترجیح می دهند.

کیمونوی تابستانی "یوکاتا" و کیمونوی عروسی "وچیکاکه" نامیده می شود. کیمونوها معمولاً آستین‌های بلندی دارند تا باد از آن عبور کند و بدن را خنک کند. در حالی که کودکان کیمونویی با رنگ های روشن و طرح های گل می پوشند، سالمندان کیمونوهای ساده با نقوش ساده می پوشند. امروزه ژاپنی ها در محل کار و مدرسه لباس های غربی می پوشند اما کیمونو را برای مناسبت ها و مراسم اجتماعی ترجیح می دهند.

آداب و رسوم ژاپنی: رازهایی که در پشت پرده فرهنگ این سرزمین پنهان شده‌اند

هنر در فرهنگ ژاپن

هنرهای ژاپنی را می توان به جمعیت های بومی که هزاران سال پیش در جزیره اصلی پرسه می زدند، ردیابی کرد. ظروف سفالی ساخته شده توسط "جومون" 12000 سال پیش به عنوان قدیمی ترین ظروف در جهان به حساب می آیند. بعدها هنرهای ژاپنی تحت تأثیر بودیسم و فرهنگ چینی قرار گرفتند. قدیمی‌ترین اشکال مجسمه‌های بودایی و نقاشی‌های تک رنگ در معابد شباهت زیادی به هنرهای چینی دارد. با این حال، بسیاری از اشکال منحصر به فرد هنر، مانند ایکبانا، اوکییو و کابوکی، زمانی ظهور کردند که نفوذ چین پس از ظهور طبقه سامورایی در قرن دهم شروع به کاهش کرد.

زیبایی شناسی در فرهنگ ژاپن

هنرهای ژاپنی تحت تأثیر آیین بودیسم ذن قرار گرفتند که در آن مینیمالیسم، فروتنی و سادگی بسیار مهم است. درک زیبایی با مفهوم زیبایی ایده آل در غرب متفاوت است. صنعتگران ژاپنی معتقدند چیزهایی که قدیمی، نامتقارن و طبیعی هستند، از نظر زیبایی شناختی جذاب تر از اشیاء جدید کاملا متقارن هستند. سکوت، فضای باز، سادگی ظریف و پتینه روستایی همیشه در تمام جنبه های هنرهای ژاپنی قابل مشاهده است.

ارزش ها در فرهنگ ژاپن

ژاپن جامعه ای سازگار است که در آن هماهنگی، احترام متقابل و اجماع گروهی ارزشمند است. ارزش‌های دیگری مانند جمع‌گرایی، کوشش و اجتناب از تعارض در واقع نتیجه نیاز به هماهنگی اجتماعی است. مذهب ژاپنی نیز بر ارزش های رایج ژاپنی تأثیر دارد. ارزش های پاکی و پاکی از شینتوئیسم سرچشمه می گیرد در حالی که کمال گرایی و مینیمالیسم از ذن بودیسم می آید. علاوه بر این، گسترش آموزه های آسیای شرقی در ژاپن ممکن است بر فرهنگ تأثیر بگذارد. گفته می شود که ارزش های تفکر طولانی مدت، پشتکار، احترام به سلسله مراتب اجتماعی و احترام به سالمندان از آیین کنفوسیوس نشات می گیرد.

ارتباطات در فرهنگ ژاپن

سبک ارتباطی ژاپنی بسیار منحصر به فرد است، بیشتر به این دلیل که ژاپن بین قرن های 16 و 19 در دنیای بیرونی منزوی بود. همچنین سلسله مراتبی وجود داشت، مشابه سیستم کاست در هند، که در آن سامورایی‌های نخبه در راس بودند و کسانی که از حیوانات مرده مراقبت می‌کردند در پایین بودند. طرد شدن در این جامعه سلسله مراتبی بسیار پرهزینه بود، بنابراین مردم مراقب بودند به دیگران را توهین نکنند.

یکی از منحصربه‌فردترین جنبه‌های سبک ارتباطی ژاپنی، عدم رد است. ژاپنی ها به ندرت از کلمه "نه" استفاده می کنند زیرا طرد کردن کسی به عنوان نشانه بی احترامی تلقی می شود. به همین دلیل، ژاپنی‌ها از نمادگرایی استفاده می‌کنند و معمولاً به‌طور غیرمستقیم درخواست می‌کنند تا طرف مقابل فشاری را احساس نکند. وقتی صحبت از نوشتن می شود، ژاپنی ها ایده های خود را کمتر به وضوح بیان می کنند. غربی ها معمولاً مهم ترین نکته را در ابتدا یا انتهای یک مقاله به وضوح بیان می کنند، اما ژاپنی ها به طور مبهم نکته مهم را جایی در وسط ذکر می کنند.

دین در فرهنگ ژاپن

دو مذهب غالب در ژاپن وجود دارد: شینتو و بودیسم. هیچ کدام از آنها تعریف روشنی از خدا و روز جزا ندارند. شینتوئیسم حتی کتاب مقدس یا مفهوم گناه ندارد. بنابراین، در مفهوم غربی، ادیان ژاپنی بیشتر شبیه سنت ها هستند تا سیستم های اعتقادی مقدس. شینتوئیسم دین خود ژاپن است که در آن برخی از اشیاء طبیعی مقدس تلقی می شوند اما لزوماً به عنوان خدا پرستش نمی شوند. بودیسم پیشنهاد می کند که هرکسی می تواند بودا (انسان روشنفکر) شود اگر امیال دنیوی را ترک کند و زندگی ساده ای داشته باشد. مردم ژاپن به طور سنتی به معابد بودایی و زیارتگاه های شینتو می روند. بنابراین آنها هم شینتوئیست و هم بودایی هستند.

آداب و رسوم ژاپنی: رازهایی که در پشت پرده فرهنگ این سرزمین پنهان شده‌اند

نمادها در فرهنگ ژاپن

ژاپن سبک ارتباطی غیر مستقیم دارد، بنابراین نمادهای زیادی در زندگی روزمره وجود دارد. برخی از نمادهای ژاپنی و معانی آنها عبارتند از: 1- نمک: خلوص 2- مرغ ماهی خوار: طول عمر 3- ساکورا: چیزهای زیبا دوام زیادی ندارند 4- کپور: پشتکار 5- دروازه قرمز: درب دنیای مقدس 6- اژدها: قدرت 7- گل داوودی: خانواده امپراتوری 8- پرچم ژاپن: خورشید 9- دایره گرد: کیهان 10- گربه: ثروت و پول.

ادبیات ژاپنی

ادبیات ژاپنی به مواد نوشتاری اطلاق می شود که نویسندگان ژاپنی در گذشته تولید کرده اند. دو اثر ادبی معروف ژاپنی عبارتند از «داستان جنجی» و «هایکو». داستان جنجی رمانی است که در قرن یازدهم نوشته شده و گاهی به آن اولین رمان جهان می گویند. این داستان در مورد شاهزاده ای است که از خانواده امپراتوری بیرون رانده شد و روابط عاشقانه ای بین مردم عادی داشت. هایکو نامی است که به اشعار مینیمالیستی داده می شود که شامل سه عبارت در 17 سیلابس (5-7-5) است. موضوع معمولاً در مورد تغییرات فصلی است و عبارت در وسط دو مفهوم دور را به هم متصل می کند. اخیرا هاروکی موراکامی با رمان هایش بر اساس شخصیت های عجیب و غریب و لحظات پوچ زندگی به شهرت رسید. سبک او غربی در نظر گرفته می شود، اما رمان های او هنوز زندگی روزمره در ژاپن را منعکس می کند.

داستان های عامیانه و قهرمانان در فرهنگ ژاپن

فولکلور و داستان های عامیانه ژاپنی به شدت تحت تاثیر فرهنگ چینی و هنجارهای جمعی جزایر منزوی ژاپنی است. داستان‌های کوتاه و داستان‌های عامیانه همیشه سعی در آموزش اهمیت صبر، صداقت و سخت کوشی دارند. داستان ها معمولاً شامل 1- پدربزرگ و مادربزرگ پیر 2- یک پسر کوچولوی قوی 3- یک دختر کوچک زیبا که یک شاهزاده خانم بزرگ می شود 4- شیطان (Oni) 5- سامورایی. سامورایی ها معمولا با قهرمان داستان همکاری می کنند. 6- جنگل 7- حیوانی که معلوم می شود انسان یا موجودی با قدرت های ماوراء طبیعی است.

مشهورترین داستان کودکان شاید موموتارو (پسر هلو) باشد. پیرزنی پسر کوچکی را درون دانه هلو پیدا می کند. پسر کوچولو با خوردن کوفته های ساخته شده توسط پیرزن بزرگ می شود. او سپس به جزیره شیاطین می رود و گنجینه های دزدیده شده توسط شیاطین را پس می گیرد. او در طول مبارزه خود با شیاطین از 3 حیوان کمک می گیرد: یک میمون، یک سگ و یک پرنده.

اساطیر و افسانه های ژاپنی

محبوب ترین افسانه های ژاپنی در مورد چگونگی ایجاد جزایر ژاپنی و نحوه عروج امپراتور ژاپن به جهان است. این اسطوره ها در ابتدا در کوجیکی و نیهون شوکی، اولین کتاب های تاریخی که به زبان ژاپنی در حدود قرن هشتم نوشته شده اند، ذکر شده است. طبق افسانه، جزایر ژاپن توسط 2 خدای الهی ایزانامی و ایزاناگی که خواهر و برادر بودند ساخته شده اند.

ایزاناگی بعداً 3 خدا از جمله خدای خورشید آماتراسو را به دنیا آورد. نوه آمتراسو به انسان تبدیل شد و به جهان عروج کرد. آن شخص گیمو، اولین امپراتور ژاپن بود. خدایان زیادی در اساطیر ژاپنی وجود دارد، اما خدای خورشید آماتراسو مهمترین خداست و 3 متعلق مقدس او (آینه، جواهر و شمشیر) هنوز توسط خانواده امپراتوری نگهداری می شود.

موجودات و هیولاها در فرهنگ ژاپنی

در فولکلور ژاپنی، هیولاها، شیاطین و موجودات ماوراء طبیعی معمولاً "یوکای" یا "اکوما" نامیده می شوند. خاستگاه آنها به افسانه های خلقت شینتو و باورهای بودایی برمی گردد. شما همچنین می توانید آنها را به عنوان شخصیت های شیطانی در داستان های عامیانه تصور کنید. سه شخصیت معروف یوکای عبارتند از:

1- تنگو: بینی بلند مشخصی دارد. همیشه شر نیست. تنگو به عنوان دیو محافظ معابد بودایی نیز شناخته می شود.

2- یوکی اونا: زن برفی با موهای بلند تیره که لباس سفید بر تن دارد. بیشتر در داستان های شمال ژاپن رایج است.

3- هیتوتسومه کوزو: کودک طاس یک چشم در داستان های عامیانه

آداب و رسوم ژاپنی: رازهایی که در پشت پرده فرهنگ این سرزمین پنهان شده‌اند

باورها و مفاهیم ژاپنی

Mottai Nai: چیزی را نباید هدر داد، چیزی را نباید دور انداخت.

Wabi Sabi: چیزهایی که قدیمی و طبیعی هستند از نظر زیبایی شناسی بیشتر دلپذیر هستند.

Shibumi: ساده بهترین است.

Mono-no-aware: این واقعیت زندگی است که چیزهای زیبا در زندگی ما برای همیشه ماندگار نیستند.

Kaizen: بهبود مستمر چیزها هرگز کامل نیستند، ما باید به بهبود ادامه دهیم.

Johakyu: شروع آهسته و پایان ناگهانی. بسیاری از فیلم های ژاپنی از این ساختار پیروی می کنند.

Omote Nashi: از میهمانان خود از صمیم قلب پذیرایی کنید.

Zen: اعمال ساده در زندگی ما منجر به بیداری روح ما می شود.

مراسم چای در فرهنگ ژاپن

مراسم چای ژاپنی، تهیه و نوشیدن چای ماچا به صورت تشریفاتی با استفاده از ظروف سنتی است. هدف از مراسم چای ژاپنی ایجاد پیوند بین میزبان و مهمان و همچنین کسب آرامش درونی در زندگی پرمشغله روزمره ما است. مردم ژاپن مراسم چای را بسیار مهم می دانند، زیرا این مراسم توسط راهبان نخبه ذن آغاز شد و در بیشتر طول تاریخ توسط جنگ سالاران نجیب انجام شد. در این مراسم شرکت کنندگان به تمرین سکوت، احترام، توجه و تطهیر نمادین می پردازند. در حالی که امروزه برخی از ژاپنی ها مراسم چای را صرفاً به عنوان یک سرگرمی انجام می دهند، اکثر مردم آن را نوعی هنر سنتی می دانند و آن را هنر چای می نامند.

کشتی سومو در فرهنگ ژاپن

کشتی سومو به عنوان یک مراسم شینتو برای سرگرم کردن خدایان ظهور کرد. مردم بر این باور بودند که اگر خدایان راضی نباشند، فصل برداشت محصول خوبی نخواهند آورد. به همین دلیل است که مرحله سومو، دوهیو، بسیار مقدس در نظر گرفته شده است. در سقف حلقه کشتی سومو معمولا سقف یک زیارتگاه شینتو قرار دارد. کشتی گیران برای پاکسازی نمادین روی صحنه نمک می ریزند و روال های گرم کردن نامنظم را برای ترساندن ارواح شیطانی انجام می دهند. راندها معمولاً فقط 20 تا 30 ثانیه طول می کشد و اگر راند بیش از 4 دقیقه طول بکشد، داور درخواست استراحت می کند. کشتی گیران سومو معمولاً یک غذای پرکالری به نام "chanko nabe" می خورند که خورش گوشت گاو و سبزیجات داغ است. کشتی گیران جوان سومو روزانه حدود 20000 کالری غذا مصرف می کنند. به همین دلیل است که می توانند به راحتی و به سرعت چاق شوند.

سامورایی در فرهنگ ژاپن

سامورایی به معنای "کسی که به ارباب خدمت می کند." اگرچه سامورایی ها طبقه جنگجوی نخبه بودند، اما معنای این کلمه جنگجو نیست. در گذشته، یک سلسله مراتب اجتماعی در ژاپن وجود داشت و طبقه سامورایی در راس این زنجیر قرار داشت. مردم عادی باید در مقابل سامورایی تعظیم می کردند و از تماس چشمی خودداری می کردند. سامورایی‌ها از رمزی به نام «بوشیدو» پیروی می‌کردند. بوشیدو شامل 7 ارزش شامل شجاعت، احترام، افتخار و وفاداری بود. گفته می شود که اکثر مردم ژاپن به دلیل فرهنگ "بوشیدو" شغل خود را تغییر نمی دهند و برای شرکت های خود سخت کار می کنند. شرکت های ژاپنی معمولاً به دلیل قانون "احترام به دشمن" در فرهنگ سامورایی، علیه رقبای خود تبلیغ نمی کنند.

نینجا در فرهنگ ژاپن

در ژاپن، نینجاها را معمولا شینوبی می نامند که به معنای جاسوس است. نینجاها در دهه های 1600 و 1700 بیشتر فعال بودند و به عنوان جاسوس و قاتل برای دایمیوها استخدام شدند. فقط 2 منطقه در ژاپن وجود داشت، ایگا و کوگا که مردم می توانستند نینجا شوند. اگرچه تصویر آنها معمولاً با ترور همراه است، اما بیشتر اوقات آنها جاسوسانی بودند که می توانستند بسیار بی صدا راه بروند، بسیار سریع بدود و سم و مواد منفجره بسازند. از آنجایی که نینجاها نمی توانستند اسب داشته باشند و شمشیر حمل نمی کردند، برای زنده ماندن مجبور بودند خیلی سریع بدود. برخی از نینجاها می توانند بیش از 50 کیلومتر را در یک روز بدوند. آنها همچنین یونیفورم سیاه نمی پوشیدند و لباس های غیر رسمی را ترجیح می دادند زیرا نمی خواستند به عنوان یک جاسوس برجسته شوند.

 • منبع
 • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید