امروز: چهارشنبه, ۲۷ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۰ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۷ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
کد خبر: 290547
۲۸۸
۱
۰
نسخه چاپی

آیا شما هم بوی کتاب را دوست دارید؟ این پست را بخوانید!

آیا شما هم بوی کتاب را دوست دارید؟ این پست را بخوانید!

بوی کتاب یکی از حس منحصر به فرد و جذاب برای عاشقان کتاب است. این بوها ناشی از ترکیبات شیمیایی مختلفی هستند که در طول زمان در کتاب‌ها ایجاد می‌شوند.

علت بوهای متفاوت

بوهای کتاب به دلیل ترکیبات آلی فرار (VOCs) ایجاد می‌شوند. این ترکیبات شیمیایی در دما و فشار معمولی اتاق تبخیر می‌شوند و بوهای خاصی را به وجود می‌آورند. در کتاب‌های جدید، این بوها بیشتر از مواد شیمیایی مورد استفاده در ساخت کاغذ، جوهر و چسب‌ها ناشی می‌شوند. برای مثال، بوی شیرین کاغذ تازه بیشتر به دلیل مواد شیمیایی مانند اتیل‌هگزانول (ethyl hexanol) است.

بوی کتاب‌های قدیمی و علل شیمیایی آن

بوی کتاب‌های قدیمی ترکیبی از بوی وانیل، بادام، علف خشک، و حتی شکلات و قهوه است. این بوها ناشی از تجزیه مواد مختلف در کتاب‌هاست. به عنوان مثال، تجزیه سلولز در کاغذ به تولید فورفورال (furfural) می‌انجامد که بوی بادام شیرین ایجاد می‌کند. همچنین، لیگنین (lignin) که در دیواره‌های سلولی درختان وجود دارد، در اثر تجزیه بنزآلدئید (benzaldehyde) و وانیلین (vanillin) تولید می‌کند که بوی وانیل ملایمی ایجاد می‌کند.

چرا برخی بوی کتاب قدیمی را دوست دارند؟

بوی کتاب قدیمی برای بسیاری از افراد خوشایند است و این خوشایندی به دلیل ارتباط نزدیک حس بویایی با مرکز حافظه در مغز است. این بوها می‌توانند خاطرات قدیمی و لحظات خوشایندی را زنده کنند. به همین دلیل است که برخی افراد وقتی بوی کتاب قدیمی را استشمام می‌کنند، احساس نوستالژی و آرامش می‌کنند.

اشاره به بوی کتاب در ادبیات

در بسیاری از کتاب‌ها و اشعار به بوی کتاب اشاره شده است. به عنوان مثال، در شعری از خورخه لوئیس بورخس، نویسنده آرژانتینی، آمده است: «بوی کتاب‌های قدیمی، بوی دانایی و عشق به دانش است». این جمله به خوبی نشان می‌دهد که چگونه بوی کتاب‌ها می‌تواند حسی عمیق از احترام و عشق به دانش ایجاد کند.

یا این گفته ری بردبری:

 آیا شما هم بوی کتاب را دوست دارید؟ این پست را بخوانید!

فناوری برای ایجاد بوی کتاب به صورت مصنوعی

پژوهشگران و شرکت‌های مختلفی تلاش کرده‌اند تا بوی کتاب را به صورت مصنوعی ایجاد کنند. این تلاش‌ها شامل تولید شمع‌ها، عطرها و حتی اسپری‌هایی است که بوی کتاب‌های قدیمی را تقلید می‌کنند. این محصولات برای افرادی که عاشق بوی کتاب هستند ولی دسترسی به کتاب‌های قدیمی ندارند، جذابیت زیادی دارد.

  • منبع
  • یک پزشک

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید