امروز: یکشنبه, ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۲۱ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۰۳ مارس ۲۰۲۴ میلادی
کد خبر: 265466
۴۷۲۴۸
۲۳
۲
نسخه چاپی
ارتباط یائسگی و روابط جنسی

تأثیر سن و تغییرات هورمونی بر میل جنسی زنان: نقش یائسگی در کاهش میل جنسی

با آغاز دوره یائسگی، تخمدان ها تغییر رویه می دهند و دیگر مثل گذشته هورمون نمی سازند. الگوی سابق که تغییر کند و هورمون های جنسی زنانه (استروژن و پروژسترون) کم شود، دیگر تخمک گذاری مثل قبل اتفاق نمی افتد و امکان باروری هم به صورت طبیعی از بین می رود. با وجود تمام این اتفاقات آیا میل جنسی کاهش می یابد؟ آیا از نظر پزشکی، یائسگی منعی برای رابطه جنسی زنان محسوب می شود؟

تأثیر سن و تغییرات هورمونی بر میل جنسی زنان: نقش یائسگی در کاهش میل جنسی

 تاثیر یائسگی بر عملکرد جنسی زنان

کاهش هورمون استروژن و یائسگی می تواند سبب بروز تغییراتی در تمایل و عملکرد جنسی یک زن شود. زنان در دوره یائسگی و پس از ان ممکن است متوجه شوند که براحتی برانگیخته نمی شوند و احتمالا به لمس و فشار کمتر حساس هستند. در نتیجه این عوامل سبب بروز کاهش در تمایل جنسی می شوند.

از طرف دیگر کاهش سطح استروژن سبب کاهش خونرسانی به واژن می شود و کاهش خونرسانی به واژن به نوبه خود روی لغزندگی اندام تاثیر منفی می گذارد و خشکی زیاد واژن مانع از کسب رابطه جنسی خوشایند می شود.

کاهش سطح استروژن تنها علت مطرح شده برای کاهش تمایل جنسی زنان یائسه نیست؛ عوامل متعدد دیگری نیز وجود دارند که می توانند اشتیاق یک زن برای رابطه جنسی را در دوره یائسگی و پس از ان تحت تاثیر قرار دهند. از جمله:

• مشکلات کنترل مثانه

• اختلالات خواب

• افسردگی یا اضطراب

• استرس

• داروها

• بیماری ها و مشکلات طبی

بیش از ۴۰ درصد از بانوان در سن یائسگی و پس از آن از مشکلات واژن پس از یائسگی (آتروفی واژن) یا پیری واژن رنج می‌برند. دیواره‌های واژن به مرور زمان نازک‌تر می‌شود و خاصیت ارتجاعی طبیعی و خون‌رسانی آن کاهش می‌یابد. در اثر خشک و باریک شدن غشاء مخاطی محافظ واژن خاصیت لغزندگی واژن کاهش می‌یابد. به هم خوردن تعادل طبیعی اسیدیته (pH) محیط داخلی، به شدت عملکرد و سلامت واژن را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

یکی از نگرانی‌های بعد از یائسگی برای زنان، عدم رضایت از عملکرد جنسی خود به دلیل توقف فعالیت تخمدان‌هاست. بر این اساس، بسیاری از آنها از کاهش تمایلات جنسی خود، کاهش تحریک و برانگیختگی جنسی و به ارگاسم رسیدن و کاهش رطوبت واژن و ناحیه تناسلی ابراز نگرانی می‌کنند.

محققان معتقدند که زنان یائسه با هورمون‌ درمانی در کوتاه‌مدت می‌توانند عوارض ناشی از یائسگی را در فرآیند روابط جنسی خود کاهش دهند و مانند قبل از زندگی و عملکرد جنسیشان لذت ببرند. آنها از کم‌رنگ شدن روابط زناشویی خود بعد از این دوران هراس دارند.

بسیاری از زنان یائسه تصور می‌کنند تغییرات ایجاد شده در بدن آنها که منجر به کاهش عملکرد جنسی آنها می‌شود، قابل تغییر نیست اما با استفاده از برخی راهکارها می‌توان این عوارض را کم‌رنگ کرد یا از بین برد.

یک گروه تحقیقاتی، طی سه سال گذشته مطالعاتی روی گروه ۶۷۰ نفره‌ای از زنان انجام دادند که وارد دوران یائسگی شده بودند. این زنان که بین گروه سنی ۴۲ تا ۵۸ سال بودند، با قرص‌های مکمل استروژن، تزریق استروژن از طریق چسب پوستی یا شبه‌ داروهای ساختگی تحت درمان قرار گرفتند. از سوی دیگر، محققان پرسشنامه‌هایی را درباره میزان تمایلات و دردهای مرتبط به این دوران را به آنها دادند تا اطلاعاتی از آنها در اختیار داشته باشند.

زنانی که امتیازی کم‌تر از حد تعیین شده کسب کردند، در گروهی قرار گرفتند که بعد از یائسگی عملکرد جنسی کمی داشتند. نتایج نشان داد که به طور کلی، عملکرد جنسی زنانی که از طریق پوست تحت درمان با استروژن قرار گرفتند، در مقایسه با زنانی که از شبه داروها استفاده کرده بودند بعد از یک دوره چهار ساله بهبود یافت.

پزشکان معتقدند که نحوه استفاده از استروژن در این میان حائز اهمیت است و تزریق استروژن از طریق چسب‌های پوستی تأثیر بسزایی در بهبود عملکرد جنسی زنان یائسه داشته است. در همین حال، گفته شد که استفاده از قرص استروژن و شبه‌داروها تأثیر چندانی روی روابط جنسی آنها نداشته است.

یافته‌ها نشان می‌دهد زنانی که از چسب‌های پوستی برای بهبود فعالیت جنسی خود استفاده می‌کردند، نسبت به آنهایی که از شبه داروها مصرف می‌کردند خشکی واژن کم‌تر و درد کم‌تری هم هنگام مقاربت داشتند.

این پزشکان معتقدند که استفاده از استروژن در هر فرد متفاوت است و اثرات مختلفی به جا می‌گذارد بنابراین، نوع و میزان مصرف آن باید طبق وضعیت هر فرد تعیین شود. به عنوان مثال، زمانی که استروژن‌های چسب پوستی در بهبود عملکرد جنسی مؤثرند، استروژن‌های خوراکی در بهبود روحیه زنان یائسه تأثیرگذار است و به طور کلی، اثرات آنها با یکدیگر فرق دارد.

آیا یائسگی در همه زنان باعث کاهش میلی جنسی خواهد شد؟

خیر! برخی از زنان پس از یائسگی میل جنسی بیشتری دارند. دلیل این امر می‌تواند از بین رفتن ترس از باردار شدن باشد. همچنین، بسیاری از زنان یائسه اغلب مسئولیت کمتری دارند و به همین دلیل در نهایت آرامش می‌توانند رابطه جنسی لذت بخشی را تجربه کنند.

تأثیر سن و تغییرات هورمونی بر میل جنسی زنان: نقش یائسگی در کاهش میل جنسی

توصیه هایی برای حفظ روابط زناشویی پس از یائسگی

اگر برایتان جای سوال دارد که آیا زنان بعد از یائسگی ارضا می شوند یا خیر؟ باید گفت بله. حتی بسیاری از زنان پس از یائسگی میل جنسی بیشتری دارند. نکات زیر برای حفظ روابط زناشویی پس از یائسگی به شما کمک زیادی خواهد کرد:

1. سعی کنید رابطه جنسی منظم داشته باشید

یکی از راهکارها برای حفظ رابطه زناشویی در دوران یائسگی این است که سعی کنید رابطه جنسی منظم داشته باشید. در فرصت‌های مناسب، با انجام فعالیت هایی مانند بوسیدن، ماساژ و نوازش، شریک زندگی خود را به برقراری رابطه تشویق کنید.

2. از روان کننده و مرطوب کننده های واژن استفاده کنید.

یکی از مشکلات رایج زنان پس از یائسگی که رابطه جنسی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، خشکی واژن است. مرطوب بودن واژن در زمان نزدیکی برای لذت بردن از رابطه جنسی، ضروری است. در هنگام برقراری رابطه جنسی، جریان خون در دستگاه تناسلی افزایش پیدا می‌کند و این امر باعث افزایش ترشحات و لغزندگی بیشتر واژن می‌شود. استفاده از مرطوب کننده‌ها و روان کننده‌های واژن مانند ژل لوبریکانت باعث افزایش لذت میل جنسی خواهد شد.

3. استرس خود را کنترل کنید.

همان طور که گفته شد، استرس یکی از عواملی است که در کاهش میل جنسی تاثیر گذار است. برخی از عوامل کاری، خانوادگی و یا حتی زناشویی می‌توانند عامل استرس باشند. برای کنترل استرس می‌توانید برخی از اقدامات زیر را انجام دهید:

• پیاده روی یا نشستن در فضای آزاد

• انجام فعالیت های ورزشی سبک حداقل 30 دقیقه در روز

• داشتن رژیم غذایی سالم و سرشار از مواد مغذی

• خواب کافی

سعی کنید در مورد مشکلات زناشویی پس از یائسگی با پزشک خود صحبت کنید. پزشک شما ممکن است شما و شریک زندگی‌تان را به یک فرد متخصص در زمینه عملکرد جنسی، ارجاع دهد. مراجعه به یک متخصص در این زمینه، می‌تواند بسیار موفق باشد، حتی اگر به صورت کوتاه مدت انجام شود.

4. فعالیت جنسی جدید داشته باشید

ممکن است فعالیت‌هایی جنسی قبلی، دیگر برای شما جذابیت خاصی نداشته باشد. حتی برخی از پوزیشن‌ های جنسی به دلیل خشکی واژن می‌توانند باعث شوند که زنان احساس ناخوشایندی در رابطه جنسی تجربه کنند. برای افزایش میل جنسی پس از یائسگی، بهتر است فعالیت‌های جنسی جدید را امتحان کنید.

5. تمرین کگل را انجام دهید

برخی از تحقیقات نشان داده است که انجام تمرین کگل با اوج لذت جنسی و رضایت جنسی همراه است. با انجام این ورزش می‌توانید ماهیچه های کف لگن را تقویت کنید و بی اختیاری ادرار را کاهش دهید.

6. با همسر خود صمیمی باشید

معمولا زوج هایی که صمیمیت بیشتری داشته باشند، رابطه جنسی بهتری را تجربه خواهند کرد. برای بیشتر شدن حس صمیمیت و افزایش میل جنسی رعایت نکات زیر می‌تواند کمک کننده باشد:

• برای تقویت میل جنسی، خیال پردازی کنید. اگر به نوع خاصی از رابطه جنسی علاقمند هستید، در مورد آن فکر کنید و یا حتی خیال پردازی کنید.

• قبل از برقراری رابطه جنسی، ماساژ را امتحان کنید. حتی رابطه جنسی دهانی ممکن است احساس خوبی در شما ایجاد کند. این فعالیت‌ها می‌توانند باعث شود احساس راحتی بیشتری با همسر خود داشته باشید و صمیمیت بین شما بیشتر شود.

• در مورد علائق جنسی خود با شریک زندگیتان صحبت کنید. در مورد نوع خاصی از رابطه جنسی یا فعالیت‌هایی که در طول رابطه شما را آزار می‌دهد، حرف بزنید.

• در هنگام برقراری رابطه جنسی، باید نگرانی‌ها و فشارهای روانی را کنار بگذارید. معاقشه با همسر و تماشای فیلم‎‌های رمانتیک می‌تواند برای تقویت میل جنسی به شما کمک کند.

  • منبع
  • حقوق نیوز

۲ دیدگاه

 
ir
سامیه | ۴ سال پیش
سلام آیا یائسگی باعث خشکی واژن میشود؟ آیازنی که از شوهرش کوچکتر است باید نگران زندگی خود باشد؟
۰
۰
 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید