امروز: چهارشنبه, ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ برابر با ۱۸ رجب ۱۴۴۲ قمری و ۰۳ مارس ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 270946
۴۳۲
۱
۰
نسخه چاپی
دیابت بارداری(Gestational diabetes)

اطلاعات کامل درباره دیابت بارداری

عدم تحمل گلوکز با شدت متغیر که اولین بار در طی بارداری شروع و یا تشخیص داده شود، دیابت بارداری گفته می شود و یا دیابت بارداری اختلال در تحمل کربوهیدرات ها است که برای اولین بار در طی بارداری تشخیص داده می شود

اطلاعات کامل درباره دیابت بارداری

تعریف دیابت

دیابت یا بیماری قند به علت ناتوانی بدن در تولید یا مصرف انسولین پدید می آید. انسولین ماده ای است که توسط لوزالمعده تولید می شود و باعث می گردد قند یا به عبارتی مهم ترین منبع انرژی بدن، مورد استفاده قرار گیرد.

سازمان بهداشت جهانی WHO با توجه به آمار و روند رو به تزاید بیماری دیابت در جهان، دیابت را به عنوان یک اپیدمی نهفته اعلام کرد و از سال 1993 تمام کشورهای جهان را به مقابله با این اپیدمی فراخواند و با توجه به افزایش جمعیت بالغ جهان از 4% در سال 1995 به 4/5 درصد در سال 2025، تعداد مبتلایان به دیابت از 135 میلیون نفر به 300 میلیون نفر خواهد رسید که در این افزایش یهم کشورهای در حال پیشرفت 170 درصد خواهد بود در حالی که این افزایش در کشورهای پیشرفته 42 درصد می باشد.

بـر اسـاس تخمين سازمان بهداشت جهاني آسياي جنوب شرقي در سال 2025 بالاترين شيوع ديابت نوع 2 را در جهان خواهد داشت و به دو برابر ميزان آن در سـال 2000 خواهـد رسـيد.

دیابت بارداری چیست؟

دیابت بارداری مهمترین عارضه طبی و اختلال متابولیکی شایع در زمان بارداری است و تقریباً در 7% تمام بارداری ها رخ می دهد.

عدم تحمل گلوکز با شدت متغیر که اولین بار در طی بارداری شروع و یا تشخیص داده شود، دیابت بارداری گفته می شود و یا دیابت بارداری اختلال در تحمل کربوهیدرات ها است که برای اولین بار در طی بارداری تشخیص داده می شود.

هرچند دیابت در بارداری یک حالت عدم تحمل کربوهیدرات است، دیابت بارداری تنها در نسبت معدودی از زنان باردار ایجاد می شود. با پیشرفت بارداری افزایش مقاومت بافتی به انسولین باعث درخواست انسولین بیشتر می شود؛ در بیشتر بارداری ها این درخواست تامین می گردد و در نتیجه تعادل بین مقاومت به انسولین و تولید انسولین فراهم می شود. ولی اگر مقاومت غلبه کند، زنان هیپرگلیسمی می شوند و در این شرایط سطح گلوکز خون در طی بارداری بالا رفته، علائم دیابت در زن باردار که پیشتر دیابت برایش مطرح نبوده است، آشکار می گردد. این حالت اغلب در آخر بارداری روی می دهد؛ به طوری که مقاومت به انسولین به نحو پیش رونده تا هنگام زایمان افزایش می یابد. بعد از زایمان، در اغلب موارد این پدیده به سرعت ناپدید می شود.

زمانی که فرد قادر به ترشح انسولین کافی جهت جبران افزایش تغذیه ای در طی بارداری همچنین افزایش تولید چربی و هورمون های ضد انسولین که در حین بارداری تولید می شوند مانند جفتی انسان، پرولاکتین، کورتیزول و پروژستروم نباشد، دیابت بارداری ایجاد می شود.

خطر ايجاد ديابت بارداري، بايد در اولين ويزيت دوران بارداري مورد ارزيابي قرار گيرد. خانم هايي كه در خطر بالاي ديابت بارداري هستند (چاقي، سابقه فاميلي قوي از ديابت نوع 2 ،سابقه ديابت بارداري يا گلوكوزوري) بايد آزمايش گلوكز خون را در اولين فرصت ممكن انجام دهند.

عوامل خطر ديابت بارداري

امروزه مطالعات متعددی برای شناسایی عوامل خطر در بروز دیابت بارداری در حال انجام هستند.

عوامل خطر ديابت بارداري شامل:

1-چاقی

2-وجود سابقه قوي ديابت نوع 2 در خويشاوندان درجه اول به خصوص فرزندان مادران داراي ديابت نوع 2 خطر بيشتري در ايجاد ديابت بارداري دارند.

3- سابقه قبلي ديابت بارداري

4-گلوكوزوري (با اين وجود به عنوان يك نشانه قابل اعتماد در تشخيص ديابت بارداري نمي باشد).

5-سابقه تولد نوزاد با وزن بيش از 4 كيلوگرم

6- تولد نوزاد مرده و يا نوزاد با مالفورماسيون زمان تولد

7- وجود مايع آمنيوتيك زياد (پلي هيدرآمنيوس)

8- خانمها با سن بيشتر از 25 سال

9- متعلق بودن به يك گروه نژادي با شيوع بالاي ديابت (به عنوان مثال بوميان امريكايي، اسپانيايي، آسيايي، آفريقايي)

10-وزن كم هنگام تولد، در يك مطالعه نشان داده شد كه وزن كم مادر هنگام تولد همراه با افزايش خطر ديابت بارداري تا دو برابر است. اين مطالعه پيشنهاد مي كند آگاهي از وزن هنگام تولد خانم هاي باردار از دو جهت مفيد مي باشد، اول جهت ارزيابي خطر كلي ايجاد ديابت بارداري و دوم پيشگيري بهتر تولد نوزاد با وزن بالا در يك خانم باردار ديابتي.

11-مصرف سیگار قبل یا حین بارداری یک عامل خطر با اهمیت جهت ابتلا به دیابت بارداری می باشد.

همچنين نشان داده شده است كه خانم هايي كه نسبت به سن بارداري كوچكتر يا بزرگتر هستند و يا خانم هايي كه خيلي كوتاه قد و يا بلند قد هستند، در خطر ايجاد ديابت بارداري مي باشند.

اطلاعات کامل درباره دیابت بارداری

دیابت پس از زایمان

مطالعات متعددي نشان مي دهند كـه زنـان بـا سـابقه ديابـت بارداري در معرض خطر ابتلا به ديابت به ويژه ديابـت نـوع 2 مي باشند.

شيوع ديابت نوع 2 پس از زايمان در ميان زنـان بـا تاريخچـه ديابــت بــارداري از 3 %تــا 65 %گــزارش شــده اســت.

مهمترين عوامل پيشگويي كننـده ابـتلا بـه ديابـت نـوع 2 در دوران پس از زايمان در زنـان بـا تاريخچـه ابـتلا بـه ديابـت بارداري عبارتند از:

1-سن بالاي مادري

2- اضافه وزن قبل از بـارداري

3- نياز بـه مـصرف انـسولين طـي بـارداري

4- شـدت اختلال تحمل كربوهيدرات طي بارداري

5- سابقه زايمـان نـوزاد درشـت،

6-تعـداد زايمـان

7- ظهـور آنتـي بادي هاي ضد سلول β پانكراس

8- تشخيص زودرس طـي بارداري و سطح قند خـون ناشـتا در پاسـخ بـه آزمـون تحمل گلوکز می باشند.

عوارض دیابت بارداری

اختلال در متابولیسم گلوکز در طی حاملگی نتایج زیانباری از قبیل:

1-پره اکلامپسی

2- زایمان زودرس

3- سقط آنی و ناهنجاری های مادرزادی

4-دیستوشی شانه،

5- مرگ های حول زایمانی را برای مادر و نوزاد در پی دارد.

پیامدهای دیابت بارداری

دیابت بارداری عامل خطر قوی برای پیامدهای ناگوار حاملگی است که عوارض و میرایی حین زایمان را افزایش می دهد و تقریباً 40 درصد از مبتلایان به دیابت حاملگی طی 20 سال به دیابت آشکار مبتلا می شوند. همچنین برآورد شده است که دیابت حاملگی در 69-30 درصد از حاملگی های بعد از اولین حاملگی همراه با دیابت اتفاق خواهد افتاد. و نوزادان مادران دیابتی در خطر بالاتری از دیابت می باشند. به طوری که خطر بیماری دیابت نوع یک در طول عمر به طور متوسط در فرزندان 6 درصد، در خواهران و برادران 15 درصد، و در دوقلوها 30 درصد برآورد شده است.

منابع:

1- دیابت و بارداری - بنیاد امور بیماری های خاص - پیوند - شماره 297-298-299 - 1383

2- شیوع دیابت بارداری در زنان جوان - باقر لاریجانی و دیگرا - مجله غدد درون ریز و متابولیسم ایران - شماره 2 - 1381

3- مروری بر اپیدمولوژی دیابت بارداری در ایران - محسن جانقربانی - بهناز انجذاب - دانشکده علوم پزشکی اصفهان - شماره 110 - 1389

4- رابطه مصرف سیگار بابروز دیابت بارداری - هانیه علم الهدی و دیگراه - دانشگاه علوم پزشکی زنجان - شماره 71 - 1389

5- عوامل پیشگویی کننده دیابت پس از بارداری در زنان با سابقه دیابت بارداری - ژیلا مقبولی و دیگران - مجله دیابت و لیپید ایران - شماه 3 - 1384

6- تعیین عوامل خطرساز دیابت در دوران بارداری در زنان شهر شیراز - ابوالفضل محمدبیگی - مجله دیابت و لیپید ایران - شماره 1- 1386

پایگاه خبری حقوق نیوز - بهداشت زنان

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید