امروز: چهارشنبه, ۰۸ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۴ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۹ نوامبر ۲۰۲۳ میلادی
کد خبر: 274424
۱۰۳۷۹
۲۸
۲
نسخه چاپی

ام کلثوم کیست؟ | موسیقی حرفه‌ای و ام‌کلثوم | ام کلثوم در ایران + آهنگ الاطلال (ویرانه) ام کلثوم

اگرچه ترانه‌های ام کلثوم به زبان عربی است ولی در ایران نیز محبوبت خاصی دارد و تأثیر شعر و ترانه‌های او بر شعر و ترانه‌های فارسی دیده می شود. استاد محمد رضا شجریان صدای ایشان را می ستاید

ام کلثوم کیست؟ | موسیقی حرفه‌ای و ام‌کلثوم | ام کلثوم در ایران + آهنگ الاطلال (ویرانه) ام کلثوم

ام کلثوم از مشهورترین خوانندگان مصر و دنیای عرب و معروف به کوکب الشرق که از مهمترین صداهای آواز عربی به شمار می رود. هنوز هم نسل های عربی به آوازها و ترانه هایش گوش سپرده و با آنها خاطره بازی می کنند.

ام کلثوم کیست؟

فاطمه دختر شیخ ابراهیم سید بلتاجی معروف به ام کلثوم در شهر تامای زاهر در استان دقهلیه دلتای نیل در خانواده ای فقیر به دنیا آمد. پدرش شیخِ مسجد روستا و مادرش زنی خانه دار بود که وظیفه ی نگهداری و تربیت از ام کلثوم و دو فرزند دیگرش را بر عهده داشت.

او در کودکی همراه پدرش به جشن های عروسی می رفت و در آنجا آواز می خواند و در مناسبت های دینی قرآن تلاوت می کرد. البته پدرش به او گفته بود که یک دختر اجازه ندارد آشکارا و در جلوی چشم مردم قرآن و یا آواز بخواند. به همین دلیل ام کلثوم لباس پسرانه می پوشید و به مجالس می رفت. همه فکر می کردند که او یک پسربچه است. ام کلثوم در اين باره می گفت:

"پدرم آدم سرسختی بود. خیلی سخت اجازه می داد تا در مقابل مردهایی که نمی شناخت آواز بخوانم اما از آنجایی که پول هایی که من در این مجالس به دست می آوردم کمک حال خانواده ام بود اجازه داد تا در مقابل مردها هم آواز بخوانم اما فقط در لباس های پسرانه.‌ من تا سالها با لباس های مبدل پسرانه آواز می خواندم ...پدرم اینگونه خودش و دیگران را اقناع می کرد کسی که آواز می خواند یک پسر است و نه یک دختر."

ام کلثوم هفت ساله بود که آوازه ی صدایش در همه جا پیچید. او در خانه ی ثروتمندانی که قدرت صدا و نحوه ی اجرای او را دوست داشتند آوازخوانی می کرد و یکبار به عنوان دستمزد ۱۰ قِرش گرفت که مساوی با نیمی از حقوق پدرش بود. ام کلثوم از آن پس در حوالی دلتای نیل به خانه ی ثروتمندان می رفت و در مناسبت های خانوادگی و دینی می خواند.

در شانزده سالگی یک خواننده ی معروف به نام ابوالعلامحمد و نوازنده ای به نام زکریا احمد با دیدن استعداد ام کلثوم او را به قاهره دعوت کردند. او در سال ۱۹۲۳ دعوت به قاهره را پذیرفت و همراه خانواده رهسپار پایتخت مصر شد.

ام کلثوم کیست؟ | موسیقی حرفه‌ای و ام‌کلثوم | ام کلثوم در ایران + آهنگ الاطلال (ویرانه) ام کلثوم

موسیقی حرفه‌ای و ام‌کلثوم

با سفر به قاهره فعالیت حرفه ای او رسما آغاز شد و درس موسیقی را در نزد معلم های خصوصی فراگرفت. در آن زمان انجمن "موسیقی شرقی" در قاهره دختران را نمی پذیرفت و او مجبور شد تا عود و آواز را در نزد معلمان خود به طور خصوصی فرابگیرد.

زمانی که ام کلثوم به قاهره رفت ستاره ی اقبالش درخشیدن گرفت. خوانندگان وقت مصر به این موضوع واکنش نشان داده و به او لقب دختر دهاتی و بدوی را داده بودند. دلیل این لقب پیشینه ی زندگی ام کلثوم در روستا و نحوه ی لباس پوشیدنش بود.

ام کلثوم در لباس پوشیدن آداب و سنت های روستای زادگاهش را حفظ می کرد. لباس گشاد بلند تا زانو می پوشید و سرش را با یک تکه پارچه شبیه به روسری می بست و در جشنها آوازهای روستایی با پس زمینه ی عاشقانه می خواند.

مرحله ی محوری و مهم در سرنوشت حرفه ای ام کلثوم در سال ۱۹۲۶ ميلادی رقم خورد و او که اینک به خواننده ای خوش صدا و صاحب نام تبدیل شده بود با شرکت سازنده ی صفحه های گرامافون قرارداد بست و درآمد سالانه ای را از آن دریافت نمود. او با این قرارداد به امنیت اقتصادی دست یافت و پس از آن وارد دنیای مد شد و از این تاریخ به بعد در لباس های او نیز تحولاتی رخ داد و دامن های کوتاه و دلتایی او به دامن های شهری فاخر تبدیل شد.

احمد رامی شاعر معروف عرب ۱۳۷ ترانه برای او نوشت. ام کلثوم در قاهره به سوی حرفه ای شدن پیش رفت. گروه موسیقیایی کارآزموده و استفاده از ترانه های با اصالت و عمیق به شهرت و محبوبیت او افزود. او آنقدر زیبا می خواند که حتی افراد بی سواد هم لغت های عمیق و شعرهای پر معنای او را حفظ کرده بودند. در سال ۱۹۳۰ راهش به سینما باز شد و در فیلم های رومانتیک و عاشقانه بازی کرد. او در فیلم هایی که نقش می گرفت ترانه خوانی هم می کرد.

دهه ی چهل قرن پیش دوران طلایی ام کلثوم بود. او در دو فیلم سلامه و فاطمه بازی کرد. مضمون این دو فیلم تاکید بر ارزش ها و رعایت اخلاقیات در جامعه و پرهیز از بداخلاقیها و ناهنجاری های اجتماعی بود. برنامه های او با استقبال‌ گسترده ای در سراسر خاورمیانه روبرو شد و حالا دیگر به او لقب صدای مصر, صدای شرق و ستاره ی شرق را داده بودند.

ام کلثوم در دهه ی پنجاه و شصت قرن بیستم سلامتی اش را به تدریج از دست داد و دچار التهاب کلیه شد اما همچنان به اجرای برنامه می پرداخت. او در سال ۱۹۵۴ با پزشک معالج خود که از طرفدارانش بود ازدواج کرد و در سال ۱۹۶۷ اولین اجرای خود را در پاریس و در خارج از مرزهای جهان عرب به روی صحنه برد. او در همان سال به شهرهایی مثل بغداد, دمشق, بیروت و طرابلس رفت تا تصویر مصر را پس از شکست ژوئن ۱۹۶۷ ترمیم کند. او با ویزای دیپلماتیک و به عنوان سفیر مصر به این مناطق سفر کرد و عواید و درآمد آن را به حساب دولت مصر و در جهت مسلح سازی ارتش مصر صرف کرد.

ام کلثوم کیست؟ | موسیقی حرفه‌ای و ام‌کلثوم | ام کلثوم در ایران + آهنگ الاطلال (ویرانه) ام کلثوم

مرگ و تشییع جنازه ام کلثوم

در سال ۱۹۷۵ ميلادی حال ام کلثوم رو به وخامت نهاد. روزنامه ها هر روز از شرایط جسمانی او خبر تهیه می کردند. در سال ۱۹۷۵ او بر اثر نارسایی قلبی از دنیا رفت. مرگ او حادثه ی بزرگی در جهان عرب بود به طوری که چهار میلیون عرب به تشییع جنازه ی او رفتند. بنابر گزارش وب سایت أراجیك تعداد تشییع کنندگان او بیش از افراد حاضر در تشییع جنازه ی جمال عبدالناصر تخمین زده شد. در دوران ملک فاروق نشان "کمال" و "زن صاحب عصمت" را به او اعطا کردند.

ام کلثوم کیست؟ | موسیقی حرفه‌ای و ام‌کلثوم | ام کلثوم در ایران + آهنگ الاطلال (ویرانه) ام کلثوم

ام کلثوم و سیاست

محسن بوالحسنی شاعر، نویسنده و روزنامه نگار در کتابی در باب زندگی و آثار خواننده معروف عرب ام کلثوم به نام ˝اولین پنجشنبه˝ درباره زندگی سیاسی ام کلثوم می گوید:

داستان ام‌کلثوم فقط داستان یک خواننده نیست. داستان یک نماد و سمبل است برای مصر. راحت‌تر اگر بگویم، ام کلثوم خودِ مصر است و لقبی مثل "هرم چهارم مصر" یا "هرم الرابع" بی‌دلیل به او داده نشده است. زنی روستازاده که آن‌قدر فقیر بود که هیچ کس فکر نمی‌کرد یک روز بتواند سرنوشت مصر را تغییر بدهد و رئیس جمهور مصر نطق‌هایش را قبل از اجراهای او از رادیو پخش کند تا شنونده‌های بیشتری به او گوش کنند. ام کلثوم اگر نبود شاید مصر تا سال‌های سال همچنان زیر سلطه استعمار انگلیس می‌ماند. اما به این نکته توجه داشته باشیم که ام‌کلثوم چهره‌ای سیاسی نبود. البته خیلی‌ها این نظر را دارند که او به سیاست نزدیک شده بود. من تمام این موضوع را رد نمی‌کنم اما اگر می‌گویم سیاسی نبود به این دلیل است که ام‌کلثوم با هنری که داشت به کشورش که تازه از استعمار انگلیس خارج شده بود کمک می‌کرد. سرود ملی مصر را خوانده بود و یک ترانه از نزار قبانی هم برای مرگ جمال عبدالناصر خواند و کارهایی از این قبیل...

ام کلثوم پس از مرگ عبدالناصر ترانه ی معروف خود تحت عنوان " نامه ای به عبدالناصر" را برای او خواند که با استقبال زیادی روبرو شد. در سال ۲۰۱۷ تلویزیون عربستان در اقدامی بی سابقه تصاویری از کنسرت موسیقی ام کلثوم را پس از دهه ها توقف از تلویزیون رسمی عربستان پخش کرد. این تصمیم پس از آزادی رانندگی زنان در این کشور اتخاذ شد.

ام کلثوم در ایران

اگرچه ترانه‌های ام کلثوم به زبان عربی است ولی در ایران نیز محبوبت خاصی دارد و تأثیر شعر و ترانه‌های او بر شعر و ترانه‌های فارسی دیده می شود. استاد محمد رضا شجریان صدای ایشان را می ستاید.

لینک کوتاه https://b2n.ir/153609


  • منبع
  • برترین ها
  • الو دکتر
  • هنرآنلاین
  • آپارات

۲ دیدگاه

 
ir
سعید | ۷ ماه پیش
به معنای کامل انسان بودن
۰
۰
 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید