امروز: جمعه, ۱۵ مرداد ۱۴۰۰ برابر با ۲۶ ذو الحجة ۱۴۴۲ قمری و ۰۶ اوت ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 271736
۲۴۷۶
۱
۰
نسخه چاپی

انواع شیرینی | 40 نوع شیرینی و طرز تهیه آن ها

انواع شیرینی | 40 نوع شیرینی و طرز تهیه آن ها

انواع شیرینی

1- نان گردویی یک

مواد لازم

مغز گردو 400 گرم

زرده تخم مرغ 5 عدد

خاکه قند 5 قاشق غذاخوری

وانیل نصف قاشق مرباخوری

طرز تهیه

گردو را تفت داده که پوست آن گرفته شود. در ظرفی پنج عدد زرده تخم مرغ را با قاشق سوپخوری خاکه قند نرم خوب بزنید، گردو و وانیل را ریخته خوب مخلوط کنید. بعد در ظرفی که به آن را کاغذ پهن کرده، از مایه به ش کل و یا اندازه گردو روی کاغذ گذاشته در فر بگذارید، یا آن که زیر و روی ظرف آتش ذغال گذاشته هفت تا هشت دقیقه بیشتر لازم نیست، نگاه کنید اگر زیر آن قرمز شده از روی آتش بردارید و سرد که شد از روی کاغذ برداشته در ظرف بچینید.

انواع شیرینی | 40 نوع شیرینی و طرز تهیه آن ها

2- نان گردویی دو

مواد لازم

دارچین 100 گرم

آرد سفید 500 گرم

خرما 500 گرم

گردو 400 گرم

مغز پسته 200 گرم

طرز تهیه

مغز گردو را در تاره تفت داده پوست آن را گرفته از چرخ رد نموده حاضر است. آرد را در روغن سرخ کرده که مایه غلیظی آماده است. گرد دارچین را در کف سینی پخش نموده نیمی از آن مایه را در سینی صاف و یکدست پهن کرده و نیمی از مغز گردوی چرخ شده را روی آن صاف و یکدست پهن کنید. خرمای هسته و ته گرفته و از وسط دو نیم شده را روی گردو صاف و متصل بهم بچینید. بقیه گردو را روی خرما صاف و مرتب پهن کنید بقیه آرد سرخ شده را روی آن صاف و یکدست بپوشانید، یک کاغذ سفید پاک روی آن گذاشته و روی کاغذ با سینی آن را فشار دهید که بهم بچسبند، بعد کاغذ را برداشته و مغز پسته ریز خرد شده را روی آن پخش نموده و با کف دست آن را فشار داده که جانشین شود. پس از آنکه خنک شد آن را چهارگوش یا لوزی ببرید.

انواع شیرینی | 40 نوع شیرینی و طرز تهیه آن ها

3- نان آردی

مواد لازم

نارگیل پودرشده 200 گرم

آرد گندم 300 گرم

مغز بادام خرد شده 200 گرم

کره یا روغن 200 گرم

شکر 200 گرم

دارچین کوبیده 150 گرم

طرز تهیه

شکر را با قدری آب پخته تا خوب قوام آید آرد گندم و مغز بادام را در روغن سرخ کنید، زمین گذارده شکر را در آن ریخته خوب بهم زده (شکر آب غلیظ شده) گرد دارچین را در ظرفی پهن نموده و مایه را روی دارچین صاف و به قطر یک سانت پهن کرده و نارگیل ریز خرد شده را روی آن پاشید و روز بعد چهارگوش با لوزی بریده و در ظرف بچینید.

انواع شیرینی | 40 نوع شیرینی و طرز تهیه آن ها

4- برشتوک نخودچی

مواد لازم

آرد نخودچی یک کیلو

خاکه قند نیم کیلو

هل کوبیده نصف قاشق چایخوری

روغن 750 گرم

طرز تهیه

روغن را در یک ظرف ریخته و روی حرارت می گذاریم تا داغ شود آرد نخودچی را در آن می ریزیم و حرارت را ملایم می کنیم و بهم می زنیم تا آرد کاملاً سرخ شود و طلایی رنگ گردد و بعد آرد نخودچی را از روی حرارت برمی داریم و هل کوبیده نرم و خاکه قند را در آن می ریزیم و مخلوط می نماییم. سپس مایه را در سینی کوچک می ریزیم و با پشت قاشق روی آن را صاف می کنیم بعد از سرد شدن برشتوک را چهارگوش می بریم و مقداری پودر پسته روی آن می پاشیم و در ظرف می چینیم.

طرز تهیه آرد برنج

برنج را چندین بار می شوییم و دو روز در آب سرد خیس می کنیم و در این مدت چند بار آب برنج را عوض می نماییم بعد از دو روز برنج را در آبکش می ریزیم تا آب آن برود بعد برنج را می کوبیم تا کاملاً نرم شود بعد در یک سینی بزرگ پهن می کنیم تا خشک گردد و خشک که شد آن را الک کرده دوباره می گذاریم خشک شود و یک بار دیگر آن را الک می کنیم.

انواع شیرینی | 40 نوع شیرینی و طرز تهیه آن ها

5- نان برنجی

مواد لازم

آرد برنج یک کیلو

خاکه قند 350 گرم

روغن نیم کیلو

تخم مرغ 2 عدد

گلاب یک فنجان

طرز تهیه

خاکه قند و روغن و زرده تخم مرغ ها را خوب می زنیم تا نرم شود سفیده تخم مرغ ها را جداگانه می زنیم که سفت گردد و از همزن نریزد بعد سفیده زده شده و گلاب را با خاکه قند و روغن مخلوط می کنیم. آرد را می ریزیم و بهم می زنیم تا تمام مواد با هم مخلوط شوند این خمیر باید نرم و لطیف باشد خمیر را در یک کیسه نایلون می ریزیم و می گذاریم یک روز بماند بعد از این مدت از خمیر گلوله های کوچکی به اندازه یک فندق برمی داریم در کف دست آن را به اندازه یک دو ریالی پهن می کنیم و روی آن را با شیئی استوانه ای نقشه می اندازیم و یا با قالب های مخصوص روی آنها را نقش می اندازیم. تمام خمیر را دانه دانه به همین شکل درست می کنیم و داخل سینی فر می چینیم و در فر با حرارت 300 درجه سانتی گراد به مدت 20 دقیقه می گذاریم بپزد. نان ها باید کمی برشته شوند بعد سینی را از فر بیرون می آوریم و بعد از سرد شدن شیرینی ها را در ظرف می چینیم.

انواع شیرینی | 40 نوع شیرینی و طرز تهیه آن ها

6- سوهان عسلی

مواد لازم

عسل 3 قاشق سوپخوری

شکر 150 گرم

روغن مایع 4 قاشق سوپخوری

خلال بادام 150 گرم

زعفران ساییده یک قاشق چایخوری

طرز تهیه

ته سینی را چرب کرده آماده می گذاریم. خلال بادام را می شوییم و خشک می کنیم. در یک ظرف کوچک شکر و روغن و عسل را می ریزیم و روی حرارت تند و یکنواخت می گذاریم گاهی بهم می زنیم تا ش کر آب گردد و طلایی شود خلال بادام را توی مایه می ریزیم و بهم می زنیم (البته زیاد بهم نمی زنیم چون روغن می اندازد) وقتی مایه طلایی شد زعفران را در کمی آب جوش حل کرده داخل مایه می ریزیم کمی بهم می زنیم تا مایه یکدست شود برای این که متوجه شویم سوهان عسل آماده است کمی از مایه را گوشه سینی می ریزیم اگر مایه خودش را گرفت و بسته شد سوهان حاضر است حرارت را خیلی کم می کنیم بطوری که فقط مایه گرم بماند سپس از مایه با قاشق مرباخوری به فاصله روی سینی می ریزیم تا مایه تمام شود فوری روی هر سوهان دو سه عدد خلال پسته قرار می دهیم پس از سرد شدن آنها را با نوک کارد از سینی جدا می کنیم و در ظرف درداری نگاه می داریم.

طرز تهیه شربت باقلوا

شکر را با آب مخلوط کرده روی حرارت می گذاریم تا بجوشد و کمی غلظ شود. گلاب را داخل آن می ریزیم پس از چند جوش شربت را از صافی رد می کنیم اگر باقلوا خشک شد کمی شربت گرم روی آن می دهیم.

انواع شیرینی | 40 نوع شیرینی و طرز تهیه آن ها

7- باقلوا

مواد لازم

بادام پوست گرفته نیم کیلو

هل کوبیده یک قاشق سوپخوری

خاکه قند 250 گرم

لواش باقلوا

شیر یک استکان

آرد 150 تا 200 گرم

زرده تخم مرغ 2 عدد

بیکینگ پادر نصف قاشق مرباخوری

روغن مایع 2 قاشق

شربت باقلوا

شکر نیم کیلو

گلاب یک استکان

آب 1/5 پیمانه

طرز تهیه

اول خمیر لواش باقلوا را درست می کنیم. شیر و روغن و بیکینگ پادر زرده تخم مرغ را داخل ظرف ریخته مخلوط می نماییم کم کم آرد را روی مایه می ریزیم و با دست بهم می زنیم تا خمیر شود به طوری که خمیر سفت باشد و به دست نچسبد بعد خمیر را خوب مالش می دهیم سپس آن را داخل یک کیسه نایلون قرار می دهیم و به مدت دو سه ساعت می گذاریم روی یک میز یا تخته بزرگ کمی آرد می پاشیم و بعد خمیری را که در کیسه نایلون گذاشته بودیم به سه قسمت مساوی تقسیم می کنیم باقلوا را بهتر است که در جعبه های کوچک نیم کیلویی و یا یک کیلویی درست کنیم در صورت تهیه در جعبه یک چهارگوش حلب مخصوص باقلوا آماده می گذاریم. از خمیر گلوله ای به اندازه یک گردو برمی داریم روی میز کمی آرد می پاشیم و خمیر را با نورد نازک تا حدی که ممکن است بار می کنیم با برس مخصوصی آرد روی لواش را پاک می نماییم جعبه را روی لواش می گذاریم. لواش را طوری که تقریباً اطرافش نیم سانت از جعبه بزرگتر باشد می بریم و این لواش را در جعبه می اندازیم و به همین ترتیب دو ورقه لواش توی جعبه می اندازیم بعد روی لواش را با مایه آماده شده بادام پر می کنیم و با پشت قاشق مایه را فشار می دهیم تا سفت و صاف شود کمی گلاب با دست روی مواد می پاشیم و دو تا چهار ورقه لواش روی جعبه می اندازیم و بعد با یک کارد باریک و تیز باقلوا را که هنوز نپخته ایم به شکل لوزی یا چهار گوش می بریم. ۹۰ گرم روغن آب کرده جرم گرفته را داغ می کنیم و روی جعبه می دهیم و جعبه را به مدت 20 دقیقه در فر با حرارت 300 درجه سانتی گراد قرار می دهیم بعد جعبه را پس از این مدت روی پنجره بالای فر به مدت یک ربع می گذاریم تا روی باقلوا کمی طلایی شود بعد باقلوا را از فر بیرون می آوریم کمی سرد شود و شربت باقلوا را آماده می کنیم و روی باقلوا می دهیم (شربت باقلوا را یک مرتبه روی باقلوا نمی دهیم بلکه به دفعات روی باقلوا می ریزیم تا خمیر نشود). در چند جعبه می توانیم باقلوا را آماده کنیم. در سینی هم به همین طریق می توانیم باقلوا را درست کنیم. لواش را به اندازه سینی باز می کنیم.

باقلوای پسته

باقلوای پسته هم به شکل باقلوای بادام درست می شود. به جای نیم کیلو بادام نیم کیلو پسته سبز چرخ شده استفاده می کنیم.

باقلوای گردو

این باقلوا هم مانند باقلوای بادام تهیه می شود به جای بادام از نیم کیلو مغز گردوی چرخ کرده استفاده می کنیم.

انواع شیرینی | 40 نوع شیرینی و طرز تهیه آن ها

8- قطاب

مواد لازم

آرد 150 گرم (به اندازه ای که مایه خمیر شود)

زرده تخم مرغ 2 عدد

ماست نصف پیمانه

بیکینگ پادر یک قاشق مرباخوری

روغن نصف پیمانه ( 100 گرم)

طرز تهیه

زرده تخم مرغ و ماست و بیکینگ پادر و روغن را مخلوط کرده آرد را کم کم به آن اضافه می نماییم بهم می زنیم تا مایه خمیر شود طوری که خمیر زیاد سفت نشود و به دست هم نچسبد. این خمیر را کمی ورز می دهیم و در کیسه نایلون به مدت یک تا دو ساعت می گذاریم بماند.

مواد لازم برای وسط قطاب

بادام چرخ کرده 250 گرم

هل کوبیده یک قاشق سوپخوری

خاکه قند 150 گرم

طرز تهیه

بادام و خاکه قند و هل را مخلوط کرده آماده می گذاریم از خمیر گلوله ای به اندازه یک پرتقال برمی داریم و روی میز با خمیر بازکن خمیر را باز می کنیم تا قطر خمیر به اندازه نیم سانتی متر شود سپس با گردی دهانه یک استکان یا لیوان دایره ای از توی خمیر در می آوریم دایره را کف دست پهن می کنیم کمی از مواد بادام وسط دایره می ریزیم و یک طرف خمیر را روی مواد برمی گردانیم تا به شکل نیم دایره بشود سپس اطراف خمیر را بهم می چسبانیم و دور خمیر را پیچ میدهیم. بعد در یک ظرف کوچم روغن فراوان می ریزیم و می گذاریم داغ شود و قطاب ها را در روغن سرخ می کنیم بعد با کفگیر قطاب ها را از روغن در می آوریم و در صافی می گذاریم تا روغن زیادی آن گرفته شود و بعد آنها را گرم گرم در خاکه قند می غلتانیم و در ظرف می چینیم.

انواع شیرینی | 40 نوع شیرینی و طرز تهیه آن ها

9- نان پنجره ای

مواد لازم

آرد سفید 2 استکان

شیر یک لیوان

تخم مرغ 6 عدد

گلاب 4 قاشق سوپخوری

نشاسته 1 قاشق سوپخوری

طرز تهیه

در یک ظرف تخم مرغ ها را خوب هم می زنیم که یکدست شود. نشاسته را در گلاب و شیر سرد حل کرده به تخم مرغ ها اضافه می کنیم. بعد آرد را می ریزیم خوب بهم می زنیم تا مایه صاف و یکدست شود سپس در یک ظرف گودی روغن فراوان ریخته می گذاریم داغ شود. روغن به اندازه ای باشد که روی قالب نان پنجره را بگیرد. قالب نان پنجره را درون روغن می گذاریم تا خوب گرم شود سپس قالب را تکان می دهیم تا شیرینی از قالب جدا شود و در روغن بیافتد. یک طرف آن که کمی برشته شد آن را برمی گرانیم تا طرف دیگرش هم برشته شود باید دقت کنیم که رنگ شیرینی ها قهوه ای نشود. زود باید از روغن دربیاوریم و در صافی قرار بدهیم تا روغن زیادی آن گرفته شود. با تمام مایه به همین ترتیب نان پنجره ای دست می کنیم تا تمام شود. شیرینی ها را در ظرف می چینیم و روی آنها خاکه قند نرم می پاشیم.

انواع شیرینی | 40 نوع شیرینی و طرز تهیه آن ها

10- توت

مواد لازم

بادام چرخ کرده نیم کیلو

گلاب یک استکان

خاکه قند نیم کیلو

طرز تهیه

در یک ظرف بادام و خاکه قند را مخلوط می کنیم گلاب را کم کم روی آن می ریزیم و بهم می زنیم تا مایه خمیر شود زیاد شل نباشد باید خمیر چسبندگی پیدا کند. بعد از مایه به اندازه یک فندق برمی داریم و با دست به شکل توت درست می کنیم و آن را داخل شکر می غلتانیم و یک خلال پسته مانند دم توت طبیعی به ته آن فرو می کنیم. تمام خمیر توت به همین شکل آماده می نماییم و آنها را در یک ظرف سربسته نگه می داریم تا خشک نشود. اگر بادام توت را در یاس بخوابانیم شیرینی معطر خواهد شد (اگر خمیر توت شل بود مقداری پودر بادام و یا خاکه قند به آن اضافه می کنیم).

انواع شیرینی | 40 نوع شیرینی و طرز تهیه آن ها

11- پفک

مواد لازم

سفیده تخم مرغ 4 عدد

آب لیمو 3 قاشق سوپخوری

خاکه قند 250 گرم

وانیل نصف قاشق چایخوری

طرز تهیه

سفیده تخم مرغ را در ظرفی می ریزیم و با همزن آنقدر می زنیم که سفید شود سپس خاکه قند را کم کم به آن اضافه می کنیم و روی حرارت ملایم طوری که فقط گرم شود قرار می دهیم و مرتب بهم می زنیم. دقت می کنیم مایه داغ و پخته شود بعد آب لیمو را قطره قطره داخل آن می ریزیم و خوب بهم می زنیم. مایه که پف کرد از روی حرارت برمی داریم و با قاشق یا قیف روی کاغذ روغنی می ریزیم و در فر با حرارت ۱۷۰ درجه چند دقیقه قرار می دهیم تا پفک ها خشک شوند بعد آنها را از فر بیرون می آوریم. اگر بخواهیم پفک رنگی باشد می توانیم مختصری رنگ مخصوص شیرین به مایه اضافه کنیم.

انواع شیرینی | 40 نوع شیرینی و طرز تهیه آن ها

12- زولبیا

مواد لازم

آب 5 قاشق سوپخوری

ماست یک لیوان (300 گرم)

نشاسته یک کیلو

طرز تهیه

نشاسته را با آب مخلوط کرده ماست را می ریزیم و بهم می زنیم تا مایه صاف و یکدست شود روغن زیادی داغ می کنیم مایه را در قیف ریخته و در روغن به شکل زولبیا می ریزیم. حرارت را کم کرده یک طرف زولبیا طلایی که شد برمی گردانیم تا طرف دیگر آن برشته شود بعد با کفگیر زولبیای سرخ شده را از روغن در می آوریم و در شربت می اندازیم. شربت به خورد زولبیا که رفت آن را از شربت بیرون می آوریم. تمام مایه را به همین ترتیب آماده می کنیم و در دیس می چینیم.

انواع شیرینی | 40 نوع شیرینی و طرز تهیه آن ها

13- بامیه

مواد لازم

آرد یک پیمانه

تخم مرغ 3 عدد

روغن مایع 4 قاشق سوپخوری

آب یک لیوان کوچک

شربت غلیظ 2 پیمانه

طرز تهیه

آب و روغن را در یک ظرف می ریزیم و روی حرارت می گذاریم تا جوش بیاید آرد را داخل آب که جوش آمده می ریزیم و آهسته بهم می زنیم تا مایه سفت شود. مایع را از روی حرارت برمی داریم و می گذاریم کمی سرد شود. پس از سرد شدن مایه تخم مرغ ها را در مایه می شکنیم و با دست ورز می دهیم تا خمیر نرم و یکدست شود بعد در ظرفی روغن مایع را می ریزیم و می گذاریم داغ شود. سپس خمیر بامیه را داخل کیسه قیفی شکل که ماسوله ستاره ای داخل آن قرار داده ایم می ریزیم حرارت را کم می کنیم. دهانه قیف را جمع می نماییم. کیسه را فشار می دهیم تا از مایه داخل روغن بیفتد. چهار تا پنج عدد که ریختیم آنها را سرخ می کنیم بعد بامیه های طلایی شده را از روغن در می آوریم ودر صافی می ریزیم تا روغن زیادی آن گرفته شود. سپس بامیه های آماده شده را در شربت می ریزیم. به همین ترتیب تمام خمیر بامیه را در قیف ریخته و در روغن سرخ و طلایی می کنیم تا مایه تمام شود.

شربت زولبیا و بامیه

مواد لازم

شکر 2 پیمانه

آب 1 پیمانه

گلاب یک استکان

آبلیمو یک قاشق چایخوری

طرز تهیه

آب و شکر را مخلوط کرده روی حرارت زیاد می گذاریم تا بجوش آید و کاملاً غلیظ گردد و سپس آن را از روی حرارت برمی داریم و یک قاشق چایخوری آبلیمو در آن می ریزیم و آن را از صافی رد می کنیم و سپس از آماده شدن جهت استفاده برای روی زولبیا و بامیه از آن استفاده می نماییم.

انواع شیرینی | 40 نوع شیرینی و طرز تهیه آن ها

14- شیرینی بادامی

مواد لازم

سفیده تخم مرغ 4 عدد

خاکه قند 250 گرم

وانیل نصف قاشق چایخوری

پودر بادام 150 گرم

طرز تهیه

تخم مرغ ها را می شکنیم و سفیده آن را خوب بهم می زنیم تا سفید شود و بعد خاکه قند را کم کم داخل آن می ریزیم و ظرف مایه را در ظرف آبی گذاشته و روی حرارت قرار می دهیم و مرتب بهم می زنیم تا مایه گرم شود و کش پیدا کند بعد آن را از روی حرارت برمی داریم و پودر بادام و وانیل را با آن مخلوط می کنیم. ته سینی فر را با یک کاغذ روغنی می پوشانیم و از مایه به اندازه یک فندق برمی داریم و روی کاغذ می چینیم سپس فر را با درجه حرارت 300 درجه سانتی گراد روشن می کنیم و سینی را به مدت 20 دقیقه روی پنجره وسط فر قرار می دهیم تا شیرینی ها کمی طلایی شود. پس از آماده شدن آن را از فر خارج می کنیم و پس از سرد شدن با نوک کارد شیرینی ها را بر می داریم و در ظرف مناسب می چینیم.

انواع شیرینی | 40 نوع شیرینی و طرز تهیه آن ها

15- شیرینی فندقی

مواد لازم

آرد سفید یک کیلو

خاکه قند یک کیلو

مغز فندق بوداده 250 گرم

مغز بادام بوداده 150 گرم

هل کوبیده یک قاشق سوپخوری

روغن 300 گرم

طرز تهیه

مغز بادام و فندق باید بدون نمک باشد. بادام و فندق را چرخ می کنیم روغن را در ظرف می ریزیم و روی حرارت می گذاریم تا داغ شود. آرد را در روغن داغ ریخته سرخ می کنیم تا کمی طلایی گردد. بعد فندق و بادام و هل را داخل آرد می ریزیم و بهم می زنیم تا کمی دیگر سرخ شود سپس ظرف را از روی حرارت برمی داریم کمی که سرد شد خاکه قند را داخل مخلوط آرد سرخ شده ریخته بهم می زنیم تا یکدست شود. بعد مایه را در یک سینی می ریزیم و با پشت قاشق آن را صاف می کنیم و کمی پودر پسته روی آن می پاشیم و می گذاریم کاملاً سرد شود و بعد به صورت لوزی یا چهار گوش می بریم و در ظرف می چینیم.

انواع شیرینی | 40 نوع شیرینی و طرز تهیه آن ها

16- شیرینی خشک

مواد لازم

آرد سفید یک کیلو

خاکه قند 300 گرم

روغن 400 گرم

وانیل نصف قاشق چایخوری

پوست پرتقال خلال یا لیموترش یا دارچین یک قاشق سوپخوری

طرز تهیه

روغن و اسانسی را که مورد علاقه شماست و خاکه قند را مخلوط کرده خوب می زنیم تا نرم و لطیف شود. آرد را می ریزیم و خوب بهم می زنیم و خمیر را ورز می دهیم تا نرم گردد و چسبندگی پیدا کند روی خمیر را یک پارچه می اندازیم و میگذاریم دو تا سه ساعت بماند بعد روی خمیر را بر می داریم و به هر شکلی که بخواهیم قالب می زنیم و در سینی فر گذاشته و با درجه حرارت ۱۸۰ درجه به مدت نیم ساعت می گذاریم شیرینی ها بپزد. بعد از فر درآورده می گذاریم سرد شود و در ظرف می چینیم.

انواع شیرینی | 40 نوع شیرینی و طرز تهیه آن ها

17- شیرینی کشمشی

مواد لازم

آرد سفید 100 گرم

کره 150 گرم

تخم مرغ 3 عدد

شکر 75 گرم

کشمش ریز سیاه 4 قاشق سوپخوری

وانیل نصف قاشق چایخوری

طرز تهیه

کره و شکر و وانیل را در ظرف ریخته و خوب می زنیم تا کره نرم و لطیف شود یک دانه از تخم مرغ ها را داخل مایه می شکنیم و خوب می زنیم سپس دو عدد تخم مرغ دیگر را می شکنیم و مایه را می زنیم. بعد آرد را در مایه می ریزیم و بهم می زنیم تا تمام مواد مخلوط شود. کشمش تمیز و پاک کرده را داخل مایه می ریزیم و مایه را یک هم می زنیم مایه شیرینی حاضر است کف سینی فر را کمی چرب کرده کاغذ توی سینی می اندازیم و روی کاغذ را هم کمی چرب می نماییم. فر را با حرارت 350 درجه سانتی گراد روشن می کنیم تا گرم شود. سپس از مایه با قاشق به اندازه یک گردو برمی داریم و با فاصله در سینی می ریزم سینی را به مدت 20 دقیقه در فر قرار می دهیم تا نان کشمشی برشته گردد بعد سینی را از فر خارج می سازیم و می گذاریم سرد شود. نان ها را با نوک کارد از کاغذ جدا کرده و در ظرف می چینیم.

انواع شیرینی | 40 نوع شیرینی و طرز تهیه آن ها

18- شیرینی کره ای

مواد لازم

آرد سفید 250 گرم

کره 250 گرم

خاکه قند 100 گرم

وانیل نصف قاشق چایخوری

زرده تخم مرغ یک عدد

آب 2 قاشق سوپخوری

طرز تهیه

کره را در یک ظرف با همزن می زنیم تا نرم شود. خاکه قند را کم کم به آن اضافه می کنیم و می زنیم تا کرم سفت و لطیفی به دست آید. زرده تخم مرغ و وانیل و آب را داخل آن ریخته و آنها را با هم می زنیم. آرد را کم کم به آن اضافه کرده خوب مخلوط می نماییم تا به شکل خمیر درآید. خمیر را کمی ورز می دهیم و داخل کیسه نایلون می گذاریم و به مدت یک تا دو ساعت در یخچال قرار می دهیم بعد از این مدت از خمیر گلوله هایی به اندازه یک فندق برمیداریم و با دست آن را گرد می کنیم و با فاصله در سینی فر می گذاریم و در وسط هر کدام یک خلال پسته خرد می کنیم. سپس سینی را به مدت ۲۰ دقیقه در فر در قسمت وسط قرار می دهیم تا شیرینی کمی طلایی رنگ شود. بعد سینی را از فر بیرون می آوریم و پس از سرد شدن شیرینی را از سینی درآورده و در ظرف می چینیم.

انواع شیرینی | 40 نوع شیرینی و طرز تهیه آن ها

19- شیرینی زبان گربه

مواد لازم

آرد سفید 120 گرم

تخم مرغ 2 عدد

کره 150 گرم

وانیل نصف قاشق چایخوری

خاکه قند 100 گرم

طرز تهيه

کره را با خاکه قند و وانیل مخلوط می کنیم و یکی از تخم مرغ ها را داخل آن می ریزیم و بهم می زنیم تا کاملاً مخلوط شوند و بعد تخم مرغ دومی را به آن اضافه می نماییم و خوب می زنیم و آرد را کم کم داخل مایه می ریزیم و هم می زنمی ته سینی فر را کمی چرب کرده خمیر شیرینی را در قیف ساده می ریزیم و به صورت لوله های باریک و با فاصله در سینی می ریزیم و در فر با حرارت 220 درجه سانتیگراد قرار می دهیم تا شیرینی بپزد و روی آن طلایی شود بعد از این مدت سینی را از فر بیرون می آوریم و پس از سرد شدن شیرینی ها را در ظرف می چینیم.

انواع شیرینی | 40 نوع شیرینی و طرز تهیه آن ها

20- گوش فیل

مواد لازم

آرد 150 گرم

شیر یک استکان

زرده تخم مرغ 2 عدد

روغن آب کرده 3 قاشق غذاخوری

بیکینگ پادر نصف قاشق مرباخوری

طرز تهیه

شیر و روغن و زرده تخم مرغ، بیکینگ پادر را مخلوط می کنیم و کم کم آرد را می ریزیم و مرتب بهم می زنیم تا مایه خمیر شود و به دست نچسبد و زیاد هم سفت نباشد بعد خمیر را خوب ورز می دهیم و می گذاریم دو ساعت در کیسه نایلون بماند. سپس روی میز مقدرای آرد می پاشیم و خمیر را باز می کنیم مانند لواش باقلوا. اگر بخواهیم گوش فیل پف کند لواش ها را دولا می کنیم در غیر این صورت لواش ها را یک لا با دهانه استکان یا لیوان گردگرد می بریم. اگر لواش را دولا کرده ایم اول آنها را می بریم دو قطعه لواش را روی هم قرار می دهیم و اطراف آنها را بهم می چسبانیم و یک طرف آن را کمی جمع می کنیم تا چین خوردگی پیدا کند سپس روغن فراوانی داغ می کنیم و نان های آرد شده را در روغن می گذاریم و با حرارت ملایم یک طرف نان ها که برشته شد آن را برمی گرانیم تا طرف دیگرش هم برشته شود آنگاه نان های آماده شده را در صافی می گذاریم تا روغن زیادی آن گرفته شود. وقتی نان ها سرد شدند دو طرف آنها را کمی خاکه قند می پاشیم و در ظرف می چینیم.

انواع شیرینی | 40 نوع شیرینی و طرز تهیه آن ها

21- نقل بادام

مواد لازم

خلال بادام 300 گرم

شکر 1/5 کیلو

آب یک استکان

گلاب یک استکان

طرز تهیه

(خلال های بادام را اگر در یاس بخوابانیم نقل ما معطر می شود). بادام ها را در یک ماهی تابه می ریزیم و روی حرارت ملایم می گذاریم تا بادام ها گرم شود. بعد شکر و گلاب و آب را می گذاریم تا بجوشد قوام آید و حالت کشی پیدا کند. این شکر قوام آمده را داخل آبکش کوچک که سوراخ های گرد دارد می ریزیم و آبکش را روی بادام ها داخل ماهیتابه می گیریم تا شکر قوام آمده روی بادام ها بریزد. ماهیتابه را تکان می دهیم تا شکر قوام آمده روی تمام بادام ها را مانند قشری پوشانده و چون بادام روی حرارت ملایم است نقل ها سفید می شود (بجای آبکش از یک کفگیر سوراخ دار هم می توانیم استفاده کنیم.) این کار را ادامه می دهیم تا شکر قوام آمده تمام شود و بادام ها به شکل نقل دراید. بعد نقل ها را از هم جدا می کنیم تا بهم نچسبد و آنها را دانه دانه روی کاغذ روغنی قرار می دهیم تا خشک شود. اگر بخواهیم نقل بادام درشت شود باید از مغز بادام درسته استفاده کنیم و طریقه درست کردن فرقی ندارد.

انواع شیرینی | 40 نوع شیرینی و طرز تهیه آن ها

22- برگ های پاییزیی

مواد لازم

آرد سفید 275 گرم

پودر قند 150 گرم

تخم مرغ یک عدد

کره 120 گرم

جوش شیرین نصف قاشق چایخوری

زرده تخم مرغ 3 عدد

طرز تهیه

پودر قند، آرد، جوش شیرین و یک دانه تخم مرغ و کره را با هم مخلوط کرده خوب ورز بدهید تا آن که خمیر نرمی عمل آید. آن را روی تخته خمیر بازکنی گذاشته کمی آرد روی تخته پاشیده و آن را نازک باز کنید بعد آن را با قالبی به شکل برگ درخت قالب کنید و در سینی شیرینی پزی که ته آن را چرب کرده و کمی آرد پاشیده اید برگ ها را چیده آن سه زرده تخم مرغ را در ظرفی زده با قلم موی بسیار تمیز خشک روی آن برگ ها بمالید که بخوبی و سراسر زرد شود و بعد در فر ملایم پخته شود.

انواع شیرینی | 40 نوع شیرینی و طرز تهیه آن ها

23- سیگارت

مواد لازم

آرد سفید 75 گرم

کره 150 گرم

خاکه قند 100 گرم

سفیده تخم مرغ 3 عدد

وانیل نصف قاشق چایخوری

طرز تهیه

کره را خوب می زنیم تا نرم شود خاکه قند را به آن اضافه کرده مخلوط می کنیم. سفیده تخم مرغ را کم کم داخل مایه ریخته بهم می زنمی تا مایه صاف و یکنواخت باشد آرد را در مایه می ریزیم وانیل را هم اضافه کرده خوب مخلوط می نماییم. سینی فر را کمی چرب کرده مایه را در قیف می ریزم و به صورت گلوله های کوچک به اندازه گرد و با فاصله روی سینی ریخته سینی را تکان می دهیم تا گلوله ها کمی پهن شود بعد سینی را به مدت ۱۵ دقیقه با حرارت ۱۸۰ درجه قرار می دهیم نان ها باید پهن و نازک باشد بعد از این مدت سینی را از فر بیرون می آوریم و همان موقع تا نان ها گرم است هر کدام از نان ها را دور شیئی استوانه ای مانند مداد یا چیز دیگری می پیچیم و لوله می کنیم و یا مانند قيف آنها را لوله کرده در ظرف می چینیم.

انواع شیرینی | 40 نوع شیرینی و طرز تهیه آن ها

24- نان نارگیلی

مواد لازم

آرد سفید یک کیلو

روغن 500 گرم

خاکه قند 700 گرم

پودر نارگیل نیم کیلو

طرز تهیه

فر را با حرارت 180 درجه سانتی گراد روشن می کنیم. روغن و خاکه قند را با هم مخلوط کرده می زنیم تا نرم و پفکی شکل گردد و آرد را کم کم داخل آن می ریزیم و ورز می دهیم تا نرم شود و چسبندگی پیدا کند سپس پودر نارگیل را به آن اضافه می کنیم و خمیر را به آرامی دوباره ورز می دهیم تا یکدست و صاف شود بعد خمیر را در کیسه نایلون می گذاریم دو تا سه ساعت بماند روی میز یا تخت های خمیر را به قطر یک سانتی متر باز می کنیم و با قالب های گرد کوچک و ظریفی خمیر را قالب می زنیم و با فاصله در سینی می چینیم. سینی را در قسمت وسط فر به مدت بیست دقیقه قرار می دهیم تا شیرینی بپزد و روی آن طلایی شود. سینی را از فر بیرون می آوریم و می گذاریم کاملاً سرد گردد. چون این شیرینی بسیار ترد و لطیف است و زود از هم می پاشد باید سرد شود و بعد از سینی جدا می کنیم و در ظرف می چینیم.

انواع شیرینی | 40 نوع شیرینی و طرز تهیه آن ها

25- نان قندی

مواد لازم

آرد سفید یک کیلو

خاکه قند 350 گرم

روغن 600 گرم

جوش شیرین یک قاشق چایخوری

طرز تهیه

روغن و جوش شیرین و خاکه قند را مخلوط کرده بهم می زنیم تا مایه نرم شود. آرد را داخل مایه می ریزم و بهم می زنیم. خمیر را خوب مالش می دهیم تا خمیر نرم گردد و چسبندگی پیدا کند بعد خمیر را در کیسه نایلون می ریزیم و می گذاریم چند ساعت بماند بعد با دست از خمیر به اندازه یک فندق برمی داریم و در دست گرد می کنیم و روی آن کمی سفیده تخم مرغ می مالیم. می توانیم کمی هم خشخاش روی آنها بپاشیم بعد آنها را در سینی می چینیم و در فر با حرارت 220 درجه قرار می دهیم تا به مدت یک ربع بماند و بعد از این مدت حارت را کمتر می کنیم و یک ربع دیگر شیرینی را می گذاریم در فر بماند تا روی آنها طلایی شود. سپس سینی شیرینی را از فر خارج می سازیم و بعد از سد شدن نان ها را در ظرف می چینیم.

انواع شیرینی | 40 نوع شیرینی و طرز تهیه آن ها

26- نان چایی

مواد لازم

آرد سفید یک کیلو

روغن 400 گرم

وانیل نصف قاشق چایخوری

خاکه قند 300 گرم

طرز تهیه

روغن، خاکه قند و وانیل را مخلوط کرده می زنیم تا مایه نرم شود آرد را داخل مایه می ریزیم و بهم می زنیم و خمیر را ورز می دهیم تا نرم و چسبندگی پیدا کند. خمیر را در کیسه نایلون می ریزیم و سه چهار ساعت می گذاریم بماند بعد خمیر را روی میز به قطر نیم سانتی متر باز می کنیم. سپس با قالب گردی به اندازه یک دهانه استكان می بریم و در سینی می چینیم. تمام خمیر را به این صورت آماده می کنیم و روی آنها کمی سفیده تخم مرغ می مالیم و سینی را در قسمت وسط فر قرار می دهیم به مدت بیست دقیقه می گذاریم بماند. بعد از این مدت سینی را برای بیست دقیقه دیگر روی پنجره بالای فر قرار می دهیم تا روی نان ها طلای شود. سپس سینی را از فر بیرون می آوریم و پس از سرد شدن آنها را از سینی جدا می سازیم و در ظرف می چینیم.

انواع شیرینی | 40 نوع شیرینی و طرز تهیه آن ها

27- قرص خورشید

مواد لازم

آرد برنج یک کیلو

خاکه قند 350 گرم

گلاب یک استکان

تخم مرغ 2 عدد

روغن نیم کیلو

زعفران ساییده یک قاشق چایخوری

خاکه قند 250 گرم

بادام چرخ کرده 300 گرم

هل کوبیده یک قاشق چایخوری

طرز تهیه

روغن و خاکه قند و زرده تخم مرغ ها را مخلوط می کنیم و خوب بهم می زنیم تا نرم شود. سفیده تخم مرغ را هم جداگانه خوب بهم می زنیم. گلاب و سفیده زده شده را در داخل خاکه قند و زرده تخم مرغ می ریزیم سپس آرد را به آن اضافه می کنیم و زعفران ساییده شده را در کمی آب جوش حل می کنیم و در مایه می ریزیم و کاملاً بهم می زنیم تا مخلوط شوند. البته اول این خمیر کمی شل است بعد از چند ساعت ماندن خمیر سفت می شود آنگاه خمیر را در یک کیسه نایلونی می ریزیم و می گذاریم یک ساعت روز بماند بعد مواد داخل خمیر را آماده می نماییم و بادام چرخ کرده و 250 گرم خاکه قند و هل کوبیده نرم را مخلوط می کنیم. سپس خمیر را به اندازه یک فندق برمی داریم وسط آن را با انگشت کمی گود می کنیم و با قاشق چایخوری کمی از مواد بادام و خاکه قند و هل را وسط آن می ریزیم و با دست خمیر را جمع می کنیم طوری که مواد داخل آن دیده نشود. مواظ باشید خمیر ترک نخورد می توانیم روی آن را نقش هم بیندازیم و با خلال پسته آن را تزیین کنیم و داخل سینی چرب کرده آنها را می چینیم و در فر با ۲۲۰ درجه به مدت نیم ساعت قرار می دهیم تا کمی برشته شوند بعد سینی را از فر خارج کرده و پس از سرد شدن قرص خورشیدها را در ظرف مناسب می چینیم.

انواع شیرینی | 40 نوع شیرینی و طرز تهیه آن ها

28- رنگینک

مواد لازم

آرد گندم یک کیلو

روغن 500 گرم

مغز گردو 250 گرم

خاکه قند 250 گرم

پودر پسته 2 قاشق سوپخوری

خرما یک کیلو

دارچین 2 قاشق سوپخوری

هل کوبیده یک قاشق مرباخوری

طرز تهیه

روغن را در یک ظرف می ریزیم و روی حرارت می گذاریم تا آب شود آرد را الک کرده داخل روغن داغ می ریزیم و مرتب بهم می زنیم تا آرد طلایی گردد و بوی آرد سرخ شده به مشام برسد آرد را از روی حرارت برمیداریم و می گذاریم کمی سرد شود بعد خاکه قند، دارچین و هل ساییده نرم را با آرد سرخ شده مخلوط می نماییم و خوب بهم می زنیم تا یکدست شود. هسته های خرما را در می آوریم و وسط هر دانه خرما نصف مغز گردو قرار می دهیم نصف از آرد سرخ شده را در یک دیس می ریزیم و با پشت قاشق روی آن را صاف می کنیم. خرما را روی آرد به طور مرتب بغل هم می چینیم بقیه آرد را روی خرماها می ریزیم. تمام سطح خرما را با آرد می پوشانیم و روی آنها را صاف می کنیم و کمی از خاکه قند و دارچین و پودر پسته روی آنها می پاشیم و با آرد آن را به شکل لوزی یا مربع می بریم و در ظرف می چینیم.

انواع شیرینی | 40 نوع شیرینی و طرز تهیه آن ها

29- نارنجک

مواد لازم

آرد گندم 2 پیمانه

تخم مرغ یک عدد

ماست 2 پیمانه

جوش شیرین یک قاشق چایخوری

طرز تهیه

تخم مرغ و جوش شیرین و ماست را مخلوط کرده و آرد را اضافه می کنیم بهم می زنیم تا تمام مواد مخلوط شده و مایه صاف و یکدست گردد. روغن فراوان را روی حرارت می گذاریم تا داغ شود بعد از مایه گلوله هایی به اندازه یک فندق برمی داریم و در روغن می گذاریم بهمین ترتیب چند عدد در روغن می ریزیم بعد آنها را زیر و رو می کنیم تا نان ها پف کرده و طلایی شوند. سپس با کفگیر آنها را از روغن درآورده در صافی می گذاریم تا روغن زیادی آن گرفته شود بعد نان ها را در شربت قند یا کارامل می غلتانیم و در ظرف می گذاریم و مقداری خامه فرم گرفته روی آنها می ریزیم و کمی پودر پسته روی آنها می پاشیم.

طرز تهیه شربت قند برای نارنجک

یک پیمانه و نیم شکر را با نصف فنجان آب مخلوط می کنیم و می گذاریم روی حرارت تا بجوشد و کمی غلیظ شود و یک قاشق غذاخوری آبلیمو به آن اضافه می کنیم بعد از دو سه جوش شربت را از روی حرارت برمی داریم.

طرز تهیه شربت کارامل

یک پیمانه شکر را در ظرف می ریزیم و دو قاشق سوپخوری آب روی شکر ریخته روی حرارت می گذاریم و بهم می زنیم تا شکر آب شود و طلایی گردد بعد نصف پیمانه آب جوش روی آن می ریزیم و می گذاریم چند جوش بزند تا شکر کارامل شده حل شود و شربت هم غلیظ گردد. این شربت برای نارنجک مصرف می شود.

انواع شیرینی | 40 نوع شیرینی و طرز تهیه آن ها

30- شیرینی دارچینی

مواد لازم

دارچین 1 قاشق سوپخوری

پودر کاکائو 1 قاشق سوپخوری

مغز گردو خرد شده 100 گرم

روغن به میزان کافی

آرد 500 گرم

پودر قند 200 گرم

طرز تهیه

ابتدا روغن را درون تابه بریزید و بگذارید تا کاملاً داغ بشود. سپس آرد را به آن بیافزایید و خوب تفت دهید تا بوی خامی از آن از بین برود. پودر قند، دارچین و کاکائو را به آرد اضافه کنید و خوب هم بزنید. سپس 100 گرم گردو را اضافه کنید و آن را با مواد خوب مخلوط کنید. خمیر آماده شده را درون ظرف دلخواه بریزید و به مدت 1 الى 2 ساعت درون یخچال قرار دهید تا سفت بشود. سپس آن را برش دهید و با پودر پسته تزیین کنید.

طرز تهیه انواع شیرینی(قسمت 3)

31- شیرینی لوز قندی

مواد لازم

آرد دو و یک سوم پیمانه

تخم مرغ 1 عدد

نمک یک ششم قاشق چایخوری

شیر 5 قاشق سوپخوری

پودر قند یک دوم پیمانه

وانیل یک دوم قاشق چایخوری

کره یک دوم پیمانه

طرز تهیه

ابتدا کره را با پودر قند مخلوط کنید تا کاملاً سفید شود. سپس تخم مرغ و وانیل را به آن بیافزایید و خوب بزنید تا کاملاً یکدست شود. شیر را همراه نمک به آن اضافه کنید. سپس آرد را آرام آرام به آن اضافه کنید و با دست خوب ورز دهید تا خمیر صاف و یکدست بشود. بر روی یک سطح صاف مقداری آرد بپاشید و خمیر را بر روی آن قرار دهید و با وردنه صاف کنید و با قالب دلخواه قالب بزنید. مقداری روغن در تابه بریزید و بر روی حرارت قرار دهید تا داغ شود. سپس خمیرهای قالب زده شده را درون روغن قرار دهید تا طلایی رنگ شود. لوزهای آماده شده را در صافی بگذارید تا روغن اضافی آن گرفته شود. سپس آن را با پودر قند بپوشانید. در صورت تمایل می توانید لوز را با پودر پسته تزیین نمایید.

انواع شیرینی | 40 نوع شیرینی و طرز تهیه آن ها

32- شیرینی لوز نارگیل

مواد لازم

پودر نارگیل 1 پیمانه

آبلیمو 2 قاشق غذاخوری

شکر 1 پیمانه

آب یک دوم پیمانه

طرز تهیه

ابتدا آب و شکر را در ظرفی مناسب مخلوط کنید. سپس ظرف محتوی آب و شکر را بر روی حرارت بگذارید تا شربت بجوشد و قوام آید. چند قطره از شربت را در ظرفی بریزید. وقتی شربت به دست شما چسبید، آبلیمو را به آن اضافه کنید و ظرف شربت را از روی حرارت بردارید. آبلیمو را به این جهت به شربت اضافه می کنند که شربت شکرک نزند. با قاشق شربت دور ظرف را بگیرید و شربت را مدام هم بزنید تا سرد شود و حالت خمیری شکل پیدا کنید. سید پودر نارگیل را به شربت اضافه کنید و مواد را خوب مخلوط کنید تا یکدست شود. ته سینی را کمی پودر نارگیل باشید و شیرینی آماده شده را در سینی صاف کنید. در صورت تمایل می توانید مقداری پودر پسته برای تزیین روی آن بریزید. یک کاغذ روغنی بر روی شیرینی بگذارید و سپس ظرف را 26 ساعت در یخچال قرار دهید. بعد از این مدت شیرینی آماده برش زدن است.

انواع شیرینی | 40 نوع شیرینی و طرز تهیه آن ها

33- شیرینی زعفرانی

مواد لازم

آرد 2 پیمانه

کره 1 پیمانه

پودر قند یک دوم پیمانه

آب و زعفران 1 قاشق چایخوری

زرده تخم مرغ 2 عدد

مربای له شده یک دوم پیمانه

طرز تهیه

ابتدا کره و پودر قند را با هم مخلوط کنید تا صافي یکدست شود. تخم مرغ ها را دانه دانه و با فاصله یک دقیقه به مواد اضافه کنید و هم بزنید. سپس آب و زعفران را به مواد بالا اضافه کنید و عمل هم زدن را ادامه دهید. آرد را کم کم به مواد اضافه کنید و با دست خوب ورز دهید. تا زمانی آرد را اضافه کنید که خمیر به دست شما نچسبد. سینی را کمی چرب کنید، خمیر را به صورت گلوله های کوچک و یکدست درست کنید و روی آن را سوراخ کنید. فر را با حرارت 300 درجه فارنهایت گرم کنید و سینی را به مدت 10 دقیقه روی قسمت وسط قرار دهید. روی شیرینی آماده شده پودر قند بپاشید و روی قسمت فرورفته مقداری مربای له شده بریزید.

طرز تهیه انواع شیرینی(قسمت 3)

34- شیرینی های ورقه ای (پاپیونی، ناپلئونی، قیفی و زبان)

مواد لازم

آرد 3 لیوان

روغن مایع 3 قاشق غذاخوری

جوش شیرین یک چهارم قاشق چایخوری

وانیل یک چهارم قاشق چایخوری

پودر قند مقداری

آب 1 لیوان

تخم مرغ 1 عدد

نمک یک چهارم قاشق چایخوری

نمک کره یا روغن 220 گرم

طرز تهیه

ابتدا آرد را درون یک کاسه بزرگ بریزید. سپس آب، روغن مایع، تخم مرغ، نمک، وانیل و جوش شیرین را اضافه کنید و با قاشق خوب هم بزنید. پس از چند دقیقه خمیر را با دست خوب ورز دهید. زمانی خمیر آماده است که به دست شما نچسبد. بهمین منظور تا زمانی آرد را اضافه کنید که خمیر به دست نچسبد. خمیر آماده شده را 4 الى 5 دقیقه درون یخچال قرار دهید. پس از این مدت بر روی تخته با یک سطح صاف مقداری آرد بپاشید و خمیر را با وردنه پهن کنید. خمیر را طوری پهن کنید که قسمت وسط آن برجسته تر باشد. حال کره را بر روی قسمت برجسته بگذارید و خمیر را از چهار طرف تا کنید تا این که به صورت یک مربع کوچک در آید.

بعد خمیر را به مدت 5 دقیقه در یخچال قرار دهید. مجدداً خمیر را روی تخت بگذارید و با وردنه که با آرد آغشته است بکوبید. در این صورت خمیر بزرگتر و صاف تر از مرحله اول می شود. در مرحله دوم دیگر کره مشخص نیست. با یک برس آردهای روی خمیر را بگیرید. اگر آرد بر روی خمیر باشد خمیر خشک می شود و می شکند. توجه داشته باشید که وردنه را نیز نباید محکم بگوبید چون خمیر سوراخ می شود و کره از درون آن بيرن میزند. مجدداً خمیر را تا کنید و به مدت 20 دقیقه دیگر آن را در یخچال قرار دهید. پس از این مدت برای بار سوم خمیر را با وردنه صاف کنید و چون کره در آن نفوذ کرده است خمیر زودتر صاف می شود. عمل صاف خمیر را به آرامی انجام دهید تا به نازکی نان لواش شود. در این صورت شیرین تر می شود.

حالا خمیر را به آرامی تا کنید و آردهای روی آن را پاک کنید و برای آخرین بار خمیر را با وردنه پهن کنید. یک قسمت را ضخیم برای شیرینی زبان و پاپیونی، قسمت دیگر را نازکتر برای ناپلئنی و قیفی جدا کنید. با چاقو دو قسمت ضخیم و نازک را جدا کنید. قسمت نازک را در سینی فر بگذارید و قسمت وسط آن را با رولت چند چاک بدهید تا کاملاً بپزد. حالا قسمت ضخیم را روی همان تخته قالب بزنید و در سینی فر بگذارید. خرده های خمیر اضافی را در سینی بگذارید تا بعد از پخته شدن جهت شیرین ناپلئونی از آن استفاده کنید. باقی مانده خمیر را برای ناپلئنی برش دهید. خمیر را به صورت مستطیل بپیچانید تا به صورت پاپیون در آید. اگر می خواهید که شیرینی ضخیم تر باشد دو لایه را بر روی هم قرار دهید. برای شیرینی قیفی خمیر را به قطر یک سانتی متر برش دهید.

خمیر باریک و دراز را بر روی قالب قیفی بپیچانید. روی خمیر زبان را با چاقو از وسط یک برش طولی و عمیق بدهید تا بهتر بپزد. برای خوش رنگ شدن شیرینی می توانید کمی زرده تخم مرغ بر روی آن بمالید. فر را با حرارت 220 درجه سانتی گراد گرم کنید و قالب را به مدت 20 الی 30 دقیقه در فر قرار دهید. در صورت تمایل می توانید بر روی شیرینی زبان کمی شکر بپاشید. توجه داشته باشید که شیرینی قیفی را از قالب جدا نکنید بلکه با همان قالب، شیرینی را در فر بگذارید. در این زمان که شیریی پخته می شود شما می توانید کرم برای شیرینی ورقه ای را آماده کنید. بدین ترتیب که 2 لیوان شیر، 4 قاشق غذاخوری روغن، 4 قاشق غذاخوری شکر، یک چهارم قاشق چایخوری وانیل، 4 قاشق غذاخوری آرد و یک عدد تخم مرغ را مخلوط کنید و مرتب هم بزنید تا آرد گلوله نشود. ظرف را بر روی حرارت قرار دهید تا به صورت فرنی درآید. حالا شیرینی ها آماده است شیرینی بزرک که برای ناپلئونی است را از وسط دو نیم کنید. روی یکی از نیمه ها کرم بمالید بعد تکه دیگر را روی آن بگذارید و مجددا روی آن را با کرم بپوشانید. خردههای خمیری که پخته بودید را با الک درشت صاف کنید و بر روی شیرینی بپاشید. پودر قند را نیز الک کنید و بر روی شیرینی بپاشید. اکنون بر روی شیرینی پاپیونی هم پودر قند بپاشید.

در صورت دلخواه بر روی آن شیره بریزید. بر روی شیرینی زبان باید شهد بریزید و داخل قیف ها را پر کنید.

انواع شیرینی | 40 نوع شیرینی و طرز تهیه آن ها

35- نان خامه ای

مواد لازم

آرد سفید یک پیمانه

تخم مرغ 5 عدد

شکر 2 قاشق سوپخوری

روغن آب شده 4 قاشق سوپخوری

آب یک پیمانه

طرز تهیه

آب و شکر و روغن را در یک ظرف می ریزیم و روی حرارت ملایم قرار می دهیم تا جوش بیاید، آرد را داخل آن می ریزیم و یکی دو بار آهسته آن را هم می زنیم تا (مایه سفت شود و آب آن تمام گردد، مایه تا روی حرارت هست نباید زیاد بهم بزنیم چون مایه روغن می اندازد و بریده می شود) بعد ظرف را از روی حرارت برمی داریم و تخم مرغ ها را دانه دانه در مایه می شکنیم و بهم می زنیم تا نرم و لطیف شود و گلوله نداشته باشد این خمیر را آماده می گذاریم ته سینی را چرب می نماییم. فر را با حرارت 220 درجه سانتی گراد روشن می کنیم. سپس از مایه خمیر به اندازه یک گردو با فاصله در سینی می چینیم سینی را روی پنجره وسط فر قرار می دهیم به مدت نیم ساعت می گذاریم در فر بماند بعد از مدت درجه فر را ۱۸۰ می کنیم و یک ربع دیگر نان را با این حرارت می گذاریم در فر بماند تا نان ها کاملاً پف کرده و طلایی شوند. سینی را از فر بیرون می آوریم و می گذاریم کاملاً سرد شود بعد پهلوی نان ها را با کارد یک چاک می دهیم و با خامه پر می کنیم.

انواع شیرینی | 40 نوع شیرینی و طرز تهیه آن ها

36- نان خامه ای با کرم شکلاتی

مواد لازم برای کرم شکلات

شیر یک پیمانه

کره 50 گرم

کاکائو 4 قاشق سوپخوری

شکر 6 قاشق سوپخوری

طرز تهیه

خمیر نان خامه ای را طبق دستور آماده می کنیم و داخل آن را با کرم یا بستنی یا خامه و یا خامه با میوه خرد شده پر می نماییم و کرم شکلاتی را می سازیم. شیر و شکر و کاکائو را در ظرفی می ریزیم و روی حرارت ملایم می گذاریم تا بجوش آید. مرتب آن را هم می زنیم تا مایه شکلات غليظ شود. کره را داخل مایه می گذاریم یک جوش که زد و کره آب شد کرم را از روی حرارت برمی داریم. کمی که سرد شد مصرف می کنیم این کرم شکلات را روی نان خامه ای با اکلر می ریزیم تا به صورت یک قشر روی آنها را بپوشاند.

انواع شیرینی | 40 نوع شیرینی و طرز تهیه آن ها

37- شیرینی لطیفه

مواد لازم

آرد 1 پیمانه

تخم مرغ 3 عدد

شکر یک دوم پیمانه

بیکینگ پادر یک دوم قاشق چایخوری

وانیل یک چهارم قاشق چایخوری

خامه فرم گرفته به میزان لازم

طرز تهیه

ابتدا زرده و سفیده تخم مرغ ها را از هم جدا کنید. سپس کمی از شکر را با وانیل و زرده بزنید تا کاملاً صاف و کشدار شود. سفیده تخم مرغ ها را بزنید تا کمی پف کند. آنگاه بقیه شکر را به آن اضافه کنید و خوب مخلوط کنید تا سفیده کاملاً پف کند و از ظرف نریزد. بلافاصله سفیده را با زرده مخلوط کنید و خیلی آرام و دورانی هم بزنید. سپس آرد و بیکینگ پادر را مخلوط کنید و آن را به مواد اضافه کنید. مواد را درون کیسه قیفی بدن ماسوله بریزید. درون سینی را کاغذ روغنی بگذارید و آن را کمی چرب کنید سپس مواد را با فاصله درون سینی بریزید. سینی را درون فر 175 درجه سانتی گراد و بر روی قسمت وسط به مدت 15 دقیقه قرار دهید. شیرینی ها را به وسیله کاردک از کاغذ جدا کنید. خامه فرم گرفته را درون کیسه قیفی شکل بریزید و وسط لطیفه ها را با خامه پر کنید.

انواع شیرینی | 40 نوع شیرینی و طرز تهیه آن ها

38- شیرینی قیفی خامه ای

مواد لازم

آرد 3 لیوان

روغن مایع 6 قاشق غذاخوری

جوش شیرین دو سوم قاشق چایخوری

خامه فرم گرفته 300 گرم

آب یک دوم لیوان

شکر 2 قاشق غذاخوری

نمک یک دوم قاشق چایخوری

طرز تهیه

ابتدا آب و شکر را با هم مخلوط کنید و هم بزنید تا حل شود. سپس نمک و جوش شیرین را اضافه کنید. روغن مایع را هم اضافه کنید و خوب هم بزنید. پس از آن آرد را اضافه کردید با دست خوب ورز دهید به طوری که خمیر به دست شما نچسبد. بر روی یک تخته یا سطح صاف مقداری آرد بپاشید و خمیر را روی تخته با وردنه باز کنید. با چاقو برش هایی مستطیل به شکل نوار و به اندازه 2 سانتی متر و به ضخامت 2 الی 3 سانتی متر بدهید. بعد برش ها را روی قیف مخصوص بپیچید. وقتی به قسمت آخر رسیدید قسمت آخر را به لایه قبلی محکم فشار دهید. سپس قیف ها را در روغن داغ قرار دهید تا خوب طلایی رنگ بشود. بعد قیف ها را از روغن بیرون آوردی و در صافی بگذارید تا روغن اضافی آن گرفته شود. بعد از آن که شیرینی خنک شد نان را از قیف جدا کنید و درون نان قیفی را با خامه فرم گرفته پر کنید.

انواع شیرینی | 40 نوع شیرینی و طرز تهیه آن ها

39- شیرینی شکلاتی

مواد لازم

سفیده تخم مرغ 2 عدد

خاکه قند 100 گرم

پودر بادام 75 گرم

مواد پرکننده

کره 25 گرم

آب داغ یک قاشق مرباخوری

خاکه قند 50 گرم

کاکائو 2 قاشق مرباخوری

شکلات آب شده 50 گرم

طرز تهیه

دو عدد سینی شیرینی پزی را پس از آن که کمی چرب کردیم کف آنها کاغذ می اندازیم و روی کاغذها را هم کمی چرب می کنیم و در یک ظرف سفیده تخم مرغ را خوب میزنمی تا پفکی شود و کم کم خاکه قند را به آن اضافه می کنیم و به زدن ادامه می دهیم تا خاکه قند تمام گردد بعد پودر بادام را داخل آن ریخته و با هم مخلوط می کنیم. سپس مایه آماده شده را داخل قیف یک یک ماسوله ای که سر آن صاف و نسبتاً گشاد باشد می ریزیم و در سینی ها روی کاغذ با فاصله مایه شیرینی را ریخته تا مایه تمام شود فر را با حرارت 250 درجه روشن می کنیم. بعد سینی ها را به مدت یک ساعت در فر قرار می دهیم تا شیرینی ها خودشان را بگیرند و خشک شوند بعد از این مدت سینی ها را از فر بیرون می آوریم و تا شیرینی ها گرم می باشند کاغذ را بر می داریم و می گذاریم آنها کاملاً سرد شوند. سپس مواد پرکننده شیرینی را آماده می کنیم. کره را در یک ظرف خوب می زنیم تا نرم و لطیف شود کاکائو و خاکه قند و آب را به آن اضافه می نماییم. همه را با هم مخلوط می کنیم یک عدد از شیرینی ها را که حالا سرد شده است برمی داریم و یک قشر از این کرم روی آن می مالیم و یک شیرینی دیگر مانند ساندویچ روی آن قرار می دهیم و کمی فشار می دهیم تا بهم بچسبند. تمام شیرینی ها را به همین طریق آماده می کنیم و در یک ظرف می چینیم و به مدت ۲۰ دقیقه در یخچال می گذاریم. شکلات را در ظرف کوچکی ریخته و روی بخار آب گرم قرار می دهیم تا شکلات آب گردد. سپس شیرینی ها را یک یک برمی داریم و نصف آن را داخل شکلات آب شده فرو می کنیم. تمام شیرینی ها را به همین طریق درست کرده در ظرف می چینیم.

انواع شیرینی | 40 نوع شیرینی و طرز تهیه آن ها

40- رولت

مواد لازم برای رولت

آرد دو سوم پیمانه

شکر دو سوم پیمانه

تخم مرغ 4 عدد

بیکینگ پادر 1 قاشق چایخوری

وانیل یک چهارم قاشق چایخوری

مواد لازم برای داخل رولت

خامه دو و یک دوم پیمانه

آب یک سوم پیمانه

زرده تخم مرغ 6 عدد

شیر دو و یک دوم پیمانه

شکر یک و یک چهارم پیمانه

وانیل یک چهارم قاشق چایخوری

پودر نارگیل دو ویک دوم قاشق سوپخوری

طرز تهیه

ابتدا زرده تخم مرغ را با نیمی از شکر و وانیل مخلوط کنید و خوب بزنید تا کرم رنگ و کشدار شود. سپس سفیده های تخم مرغ را با اهم بزنید و باقی شکر را اضافه کنید و خوب مخلوط نمایید. سفیده ها و زرده را همراه با آرد و بیکینگ پادر و وانیل مخلوط کنید. سپس سینی فر را کمی چرب کنید و مواد آماده شده را درون آن بریزید و صاف کنید. اکنون سینی را در فر با حرارت 240 درجه سانتی گراد به مدت ۱۵ دقیقه قرار دهید.

طرز تهیه داخل رولت

زرده تخم مرغ را با وانیل و شکر مخلوط کنید تا کشدار و کرم رنگ شود. اکنون شیر را به این مواد اضافه کنید. توجه داشته باشید که شیر باید داغ باشد و آن را کم کم به مواد اضافه کنید. سپس پودر ژلاتین و آب را مخلوط کنید و بر روی بخار آب قرار دهید.

زرده و شیر مخلوط شده را به مدت ۱۰ دقیقه بر روی حرارت ملایم خوب هم بزنید تا کمی غلیظ شود. سپس ژلاتین که بر ریو بخار آب گذاشته بودید را به آن اضافه کنید بعد از آن که این مواد سرد شد خامه را به آن بیافزایید و هم بزنید تا مواد آماده با یکدیگر مخلوط شوند. رولتی که قبلاً درون فر گذاشته بودید را بیرون آورید و اطراف آن را با کاردک جدا کنید. اگر کاغذ روغنی در ته سینی گذاشته بودید از رولت جدا کنید و بگذاریت تا کمی هوا بخورد و خنک شود. رولت را درون یک پارچه تمیز بپیچانید و 2 ساعت درون یخچال قرار دهید و کمی مارمالاد روی آن بریزید و لوله کنید و سپس برش بزنید. رولت هایی که برش زده اید درون یک کاسه قرار دهید تا کاملاً سطح کاسه پر شود. سپس مواد آماده شده را روی آنها ریخته و باقی مانده رولت ها را روی آن بگذارید. در انتها یک لایه محافظ روی آن بکشید و آن را به مدت 7 الی 8 ساعت درون یخچال قرار دهید و بعد از این مدت به صورت وارونه از درون کاسه بیرون بیاورید.

  • منبع
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید