امروز: چهارشنبه, ۱۵ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۱ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۶ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
کد خبر: 268172
۴۰۸۸
۱
۰
نسخه چاپی

انواع ظروف آشپزی و تمیز کردن آنها

تغذیه سالم تنها به کیفیت غذاها و نحوه صرف آن محدود نمی شود، بلکه مطمئناً به چگونگی طبخ نیز بستگی دارد. در واقع وسایل و لوازم آشپزخانه هم، به ویژه قابلمه ها و ظروفی که غذا در آن پخته می شود از اهمیت زیادی برخوردار هستند.

انواع ظروف آشپزی و تمیز کردن آنها (قسمت 1)

تمیز کردن انواع ظروف آشپزی

ظروف آلومینیومی

دارای این اِشکال هستند که از خود ذرات فلز آزاد می کنند. به خصوص در مجاورت با غذاهای اسیدی(ترش مزه) به همین دلیل برای پخت خوراکی هائی مانند گوجه فرنگی مناسب نبوده و هرگز نباید برای نگهداری غذاها از آنها استفاده شود.

انواع ظروف آشپزی و تمیز کردن آنها

قابلمه های استیل

احتمال چسبیدن غذا در این ظروف زیاد است، به خصوص اگر ته آنها نازک باشد. اما برای جوش آوردن آب ایده آل و از خود فلز پس نمی دهد.

انواع ظروف آشپزی و تمیز کردن آنها (قسمت 1)

ظروف مسی

خاصیت انتقال گرما در آنها عالی بوده و برای تهیه انواع مربا و سس بسیار مناسب هستند ولی از آنجائی که مس فلزی سمی است، جداره داخلی این ظروف بایستی حتماً قلع اندود شده باشد.

انواع ظروف آشپزی و تمیز کردن آنها

ظروف چدنی

حرارت را به خوبی نگه می دارند، برای پخت و پزهای طولانی مناسب هستند.

انواع ظروف آشپزی و تمیز کردن آنها (قسمت 1)

قابلمه های نچسب(تفلون)

غلاوه بر اینکه غذا به این ظروف نمی چسبد، دارای این مزیت نیز هستند که طبخ خوراکی ها را بدون افزودن چربی(روغن – کره) ممکن می سازد. اشکال عمده آنها این است که در حرارت های بالا پوشش نچسب داخلی می تواند مولکول های زیان آوری را آزاد کند(با ایجاد خراشیدگی در این پوشش نیز احتمال آن زیاد است) به همین جهت تابه های سبک وزن آلومینیومی که با یک لایه نازک تفلون پوشیده شده اند، مردود شناخته می شوند. بالعکس آن هایی که ته ضخیم دارند از ارجحیت برخوردار هستند. طبعاً برای پرهیز از ایجاد خراش در لایه داخلی باید از کفگیرهای چوبی استفاده کرد.

انواع ظروف آشپزی و تمیز کردن آنها (قسمت 1)

ظروف سفالی

تقریباً کنار گذاشته شده اند اما از آنجا که سفال به کندی گرم شده و حرارت را به طور یکنواخت به غذا می رساند، مطمئناً این ظروف بایستی مورد ارزشیابی مجدد قرار گیرند. ظروف سفالی برای خوراکی هائی مثل حبوبات و انواع آش که نیازمند طبخ طولانی می باشند، ایده آل هستند. نباید مستقیم روی آتش قرار گیرند و به همین دلیل بایستی از شعله پخش کن کمک گرفت.

انواع ظروف آشپزی و تمیز کردن آنها (قسمت 1)

ظروف سرامیک

از لحاظ قابلیت هدایت گرما، مشابه ظروف سفالی هستند. با این تفاوت که مقاوم تر هستند و برای قرار گرفتن در فر مناسب هستند. البته باید توجه داشت که انتقال از یخچال به فر گرم بیا برعکس، می تواند باعث شکستن آنها شود.

انواع ظروف آشپزی و تمیز کردن آنها (قسمت 1)

ظروف نشکن شیشه ای(پیرکس)

از لحاظ حرارتی ممکن است تغییرات ناگهانی دما سبب شکستن آنها شود اما از حیث طبخ برای قرار دادن در فر ایده آل هستند. بهتر است از قرار دادن آنها بر روی شعله مستقیم خودداری شود.

انواع ظروف آشپزی و تمیز کردن آنها

ظروف و وسایل پلاستیکی و ملامین

برای تمیز کردن وسایل پلاستیکی باید با مقداری آب و صابون و یک اسفنج آنها را شستشو دهید ولی اگر آنها خیلی کثیف شدند آن را خیس کنید و یک قاشق جوش شیرین بریزید و با یک قطعه پلاستیک آن را بپوشانید و بعد از چند ساعت با یک حوله مرطوب آن را مالش دهید و اثری از لکه باقی نخواهد ماند و انواع خوب پلاستیک ها ملامین ها هستند که سخت تر و مقاوم تر هستند و آنها را می توان با آب داغ و صابون شست و با جوش شیرین لکه زدایی کرد و اگر لکه ها مقاومند می توانید از پربورات سدیم استفاده کنید.

-برای تمیز کردن رویه پلاستیکی کابینت از پارچه مرطوبی استفاده کنید که بر روی آن جوش شیرین ریخته اید استفاده کنید.

منبع: راهنمای جامع خانه داری - سحر کریمی

  • منبع
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید