امروز: پنج شنبه, ۱۱ آذر ۱۴۰۰ برابر با ۲۶ ربيع الآخر ۱۴۴۳ قمری و ۰۲ دسامبر ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 273563
۴۵۶
۱
۰
نسخه چاپی

ایتالیا | معماری ایتالیا | آشپزی ایتالیایی | هنر ایتالیا

ایتالیا محل تولد تعدادی از سبک‌های معماری در جهان، شامل کلاسیک رومی، رنسانسی، باروکی و نئوکلاسیک بوده است. سبک معماری ایتالیا از سبک‌های قدیمی اتروسک و یونانی آغاز می‌شود و بعدها پیشرفت کرده و سبک کلاسیک رومی را نیز دربر می‌گیرد. به مرور زمان، دوران رنسانس و باروک نیز بر معماری ایتالیا تاثیر می‌گذارند

فرهنگ ایتالیایی با هنر، خانواده، معماری، موسیقی و غذا پیوند عمیقی دارد. این کشور زادگاه امپراطوری روم و مرکز اصلی رنسانس بوده و فرهنگ آن طی قرن‌ها بسیار غنی شده است.

فرهنگ و هنر در ایتالیا

ایتالیا | معماری ایتالیا | آشپزی ایتالیایی | هنر ایتالیا

زندگی خانوادگی در ایتالیا

خانواده یکی از مهم‌ترین ارزش‌ها در فرهنگ ایتالیایی به شمار می‌رود. یکپارچگی و وحدت خانوادگی این ملت بر خلاف طرز تفکر غربی، بر پایه و اساس خانواده گسترش یافته است. ایتالیایی‌ها دور همی‌های خانوادگی زیادی دارند و از اینکه با خویشان خود وقت صرف کنند لذت می‌برند. آن‌ها فرزندان خود را تشویق می‌کنند تا در دوران بزرگسالی و پس از ازدواج نیز رابطه نزدیک خود با خانواده را حفظ کرده و خانواده آتی خود را نیز به این شبکه اضافه کنند.

ایتالیا | معماری ایتالیا | آشپزی ایتالیایی | هنر ایتالیا

معماری در ایتالیا

ایتالیا محل تولد تعدادی از سبک‌های معماری در جهان، شامل کلاسیک رومی، رنسانسی، باروکی و نئوکلاسیک بوده است. سبک معماری ایتالیا از سبک‌های قدیمی اتروسک و یونانی آغاز می‌شود و بعدها پیشرفت کرده و سبک کلاسیک رومی را نیز دربر می‌گیرد. به مرور زمان، دوران رنسانس و باروک نیز بر معماری ایتالیا تاثیر می‌گذارند.

معماری روم باستان، عناصری از معماری یونانی در حدود دو قرن پپیش از میلاد را اقتباس کرده و سبک‌های متفاوتی از معماری را به وجود آورده است. استفاده از گنبد‌ها و طاق‌های قوسی و ترکیب آن با دانش دقیق آن‌ها در ساخت مواد اولیه، رومیان را قادر ساخت که بسیاری از شاهکارهای بی‌نظیر معماری را در ایتالیا بنا کنند. تماشاخانه‌ی کلوسئوم (Colosseum)، قنات‌های رومی، حمام‌های Diocletian و Caracalla نمونه‌های بی‌نظیری از این شیوه‌ی معماری هستند.

ساخت کلیسا در ایتالیا با بنای کلیسای قدیمی سنت پیتر در دوران مسیحیت اولیه آغاز شد. درواقع این کلیسا اولین نمونه‌ی قابل‌ توجه کلیسای مسیحی در ایتالیا است.

معماری روم شرقی یا بیزانس پس از سقوط امپراتوری روم غربی در سال ۴۷۶ میلادی در ایتالیا گسترش یافت. آن‌ها سبک معماری رومی را حفظ کردند. بناهای ساخته شده توسط آن‌ها گنبد‌های مسطح‌تری داشتند و به جای مجسمه از موزاییک‌های طلاکاری شده و تصاویر، استفاده می‌کردند. کلیسای سنت مارک در ونیز یکی از نمونه‌های فوق‌العاده‌ی معماری بیزانس است.

جنبش رومانسک (Romanesque) که در سال‌های ۸۰۰ تا ۱۱۰۰ میلادی به وقوع پیوست، بهترین شاهکارهای معماری ایتالیا را تقدیم این کشور کرده است. برج کج پیزا و کلیسای Sant'Ambrogio در این دوره ساخته شده‌اند.

دوره‌ی رنسانس در قرن پانزدهم میلادی، به‌عنوان دوره‌ای طلایی در معماری ایتالیا در نظر گرفته می‌شود. معماران بزرگی نظیر فیلیپو برونلسکی، لئون باتیستا آلبرتی، دوناتو برامانت و آندرا پالادیو در این دوره سهم بسزایی در معماری ایتالیا داشتند.

کلیسای سنت پیترو یکی از ارزشمندترین دستاوردهای معماری این دوره است. از میان سایر بناهای باشکوه و چشم‌گیری که در این دوران ساخته شدند، کلیسای جامع فلورانس، کلیسای سنت لورنزو، کلیسای سنت آندریا، کاخ Medici Riccardi و ویلای روتوندا را می‌توان نام برد.

امروزه ایتالیا به داشتن بیش از ۹۵ هزار کلیسای باشکوه، ۴۰ هزار برج و قلعه، ۳۰ هزار اقامتگاه تاریخی به همراه ۴ هزار باغ، ۳۶ هزار بایگانی و کتابخانه، ۲۰ هزار شهر و روستای تاریخی، ۵۶۰۰ موزه و سایت باستان‌شناسی و ۱۵۰۰ صومعه می‌بالد.

ایتالیا | معماری ایتالیا | آشپزی ایتالیایی | هنر ایتالیا

هنر در ایتالیا

هنر ایتالیا بر بسیاری از جنبش‌های بزرگ هنری تاثیرگذار بوده و نقاشان و مجسمه‌سازان برجسته‌ای را به دنیای هنر تقدیم کرده است. به علاوه، تعدادی از معروف‌ترین موزه‌ها، نگارخانه‌های آثار هنری و نمایشگاه‌های معروف دنیا در ایتالیا قرار دارند.

رم، فلورانس، ونیز، میلان، ناپل و تورین، پایتخت‌های هنری کشور ایتالیا محسوب می‌شوند. هنر در این کشور در دوران روم باستان، تغییر شکل یافت. هنر رومی سه شاخصه‌ی مهم به هنر ایتالیا افزود: هنر پرتره، نقاشی از منظره و نمایش تاریخ. پس از سقوط امپراتوری روم، هنر سنتی رومی به حیات خود ادامه داد. رنسانس ایتالیایی دورانی طلایی در هنر این کشور است. دورانی که از قرن چهاردهم تا هفدهم ادامه داشت. نقاشان معروفی چون پائولو آچلو، فرا آنجلیکو، مازاتچو، پیرو دلا فرانچسکا، آندرا منتنا، فیلیپو لیپی، جورجونه، تینتورتو، ساندرو بوتیچلی، لئوناردو داوینچی، میکل آنژ، رافائل، جووانی بلینی و تی شن، بسیاری از آثار قابل توجه خود را در این دوران به منصه ظهور رسانده‌اند.

ایتالیا ترکیبی غنی از شاهکارهای هنری دوران گوناگون از یونان باستان گرفته تا امپراتوری روم و زمان حاضر است. در شهرهای فلورانس، ونیز و رم، موزه‌ها، نگارخانه‌ها و نمایشگاه‌های متعدد هنری وجود دارند. موزه‌های ایتالیا همواره یکی از جاذبه‌های مورد علاقه‌ی گردشگران هستند و برخی از بزرگترین آثار هنری و فرهنگی جهان را به نمایش می‌گذارند. قلعه‌ی Sforza در میلان و نگارخانه‌ی اوفیتزی در فلورانس دو نمونه از شناخته‌شده‌ترین موزه‌های ایتالیا هستند.

مجسمه‌سازانی مانند لورنتسو گیبرتی، لوکا دلا روبیا، دوناتلو، فیلیپو برونلسکی و آندرئا دل وروکو، شاهکارهای متعددی را تقدیم هنر ایتالیا کرده‌اند. شهرهای رم، فلورانس، آسیزی، ونیز، سینا، پیزا و ناپل به خاطر این آثار هنری، شهره‌ی خاص و عام هستند. نگارخانه‌ی اوفیتزی (Uffizi) در فلورانس، موزه‌ی Capitoline در رم، نگارخانه‌ی هنری Brera در میلان و سایت‌های باستان‌شناسی متعددی از جمله هرکولانیوم (Herculaneum) و پمپئی (Pompei)، از جاذبه‌های گردشگری مورد علاقه‌ی هنردوستان هستند.

ایتالیا | معماری ایتالیا | آشپزی ایتالیایی | هنر ایتالیا

موسیقی در ایتالیا

موسیقی، نقش مهمی در فرهنگ ایتالیا بازی می‌کند. پیانو و ویولون در ایتالیا اختراع شده‌اند و فرم‌های موسیقی کلاسیک مانند سمفونی، کنسرتو و سونات در این کشور شکل گرفته‌اند.

موسیقی در ایتالیا به شدت تحت تاثیر تاریخ است. موسیقی سنتی این کشور از منطقه‌ای به منطقه‌ی دیگر متفاوت است. سبک‌های موسیقی فولکلور، یک‌صدایی، چندصدایی و ترانه‌های کلیسایی هستند. موسیقی محلی ایتالیا، تصنیف‌ها، آهنگ‌های تغزلی و ترانه‌های فصلی را نیز شامل می‌شود که متناسب با رویداد‌های گوناگون ساخته و اجرا می‌شدند. همچنین ترانه‌های کودکانه و لالایی‌ها نیز بخش دیگری از این موسیقی را تشکیل می‌دهند.

اپرا، یکی از مشهورترین فرم‌های موسیقی، در ایتالیا و در اوایل قرن هفدهم میلادی ابداع شد. از میان معروف‌ترین اپراهای ایتالیا، روسینی (Rossini)، بلینی (Bellini)، دونیزتی (Donizetti)، وردی (Verdi) و پوچینی (Puccini) را می‌توان نام برد که هنوز هم در سراسر جهان اجرا می‌شوند.

خانه‌ی اپرای La Scala در میلان یکی از بهترین خانه‌های اپرا در سراسر جهان است. جاز، یکی دیگر از ژانر‌های موسیقی است که در ایتالیا ریشه‌دار است. میلان، رم و سیسیل از مشهورترین مراکز موسیقی جاز در دنیا هستند. موسیقی در بخش‌های شمالی این کشور تحت تاثیر فرهنگ سلتیکی و در بخش‌های جنوبی آن متاثر از موسیقی یونانی و عربی است. جزیره‌ی ساردینیا در غرب ایتالیا، به سبک متمایز آواز به همراه کلارینت شهرت دارد.

از میان رقص‌های مشهور محلی ایتالیا که در نواحی شمالی آن اجرا می‌شوند می‌توان monferrina، girometta، giga، ruggero، veneziana و bergamasca را نام برد.

رقص‌های saltarello romagna، saltarello ciociara، lu sardarellu، laccio d'amore، trescone و tresconeto در قسمت‌های مرکزی ایتالیا و رقص‌های tarantella napoletana، tarantella calabrese، ndrezzata، pizzica، la pecorara و la vala در قسمت‌های جنوبی، رواج دارند.

ایتالیا | معماری ایتالیا | آشپزی ایتالیایی | هنر ایتالیا

آشپزی ایتالیایی

ایتالیایی‌ها غذاهای بسیار معروفی دارند و آشپزی آن‌ها فرهنگ غذای جهان را به‌شدت تحت‌تأثیر خود قرار داده است. حتی عده‌ای آشپزی را در ایتالیا، یک هنر بی‌بدیل می‌دانند. بخش اعظمی از غذاهای خوشمزه‌ی این کشور را، 2 جزء پنیر و پیتزا تشکیل می‌دهند. پاستا‌ها در اشکال مختلفی نظیر پنه، اسپاگتی، فوسیلی، لازانیا و لینگوئینی تولید می‌شوند که طول و عرض‌های مختلفی دارند. غذا در ایتالیا صرفاً یک مقوله‌ی ساده نیست. آن‌ها معتقدند که غذا زندگی آن‌ها را می‌سازد و باعث دورهم جمع شدن اعضای مختلف فامیل می‌شود. جالب است بدانید که غذاها در مناطق مختلف ایتالیا، متفاوت می‌باشد و هیچ دو منطقه‌ای غذای یکسان نمی‌خورند. اگر از مردم دیگر کشورها در مورد غذاهای ایتالیایی سوال کنید، به غذاهایی مانند پیتزا، پاستا و لازانیا اشاره خواهند کرد. این غذاها در قسمت مرکزی کشور ایتالیا متولد شده‌اند. در شمال این کشور غذاهای دیگری همچون ماهی، سیب‌زمینی، برنج، سوسیس‌های مختلف و گونه‌های متفاوتی از پنیر رواج دارد. در جنوب ایتالیا هم بیشتر غذاهای حاوی گوجه‌فرنگی (به صورت سس یا خام)، فلفل، زیتون، روغن زیتون، سیر، بادمجان و پنیر ریکوتا مورد توجه قرار می‌گیرد.

جالب است بدانید که ایتالیایی‌ها ادعا دارند که آن‌ها آشپزی را سایر کشورهای اروپایی آموزش داده‌اند. البته خوراکی‌هایی همچون بستنی، قهوه و پای میوه نخستین بار در ایتالیا به وجود آمده است. زمان نگارش اولین کتاب آشپزی ایتالیایی به حدود 800 سال قبل یعنی سال 1474 برمی‌گردد.

نکاتی جالب توجه درباره فرهنگ ایتالیا

- نام ایتالیا از کلمه‌ای به معنی «سرزمین گاوها» می‌آید که احتمالاً به خاطر آن که گاو، نمادی از قبایل جنوب این کشور بوده انتخاب شده است.

- ایتالیایی‌ها ادعا می‌کنند آن‌ها بودند که به سایر قسمت‌های اروپا آشپزی را یاد دادند. این کشور بستنی، قهوه و پای میوه را به جهان معرفی کرد. اولین کتاب آشپزی ایتالیایی در سال ۱۴۷۴ نوشته شده است.

- گرگ ایتالیایی حیوان ملی غیر رسمی این کشور بوده و نقش مهمی در افسانه‌ تأسیس رم بازی می‌کند.

- زمانی که مک دونالد اولین شعبه خود در رم را در سال ۱۹۸۶ باز کرد، متعصبان غذای ایتالیایی به صورت رایگان در بیرون رستوران اسپاگتی به مردم می‌دادند تا میراث آشپزی خود را از یاد نبرند.

- زادگاه پنیر پارمزان در حوالی «پارما» (Parma) بوده و سایر پنیرهای معروفی چون موتزارلا، گورگونزولا و ریکوتا نیز در این کشور ساخته شدند.

- خالق شخصیت داستانی پینوکیو، «کارلو کولودی» (Carlo Collodi) ایتالیایی بود.

- محبوب‌ترین ورزش ایتالیایی‌ها فوتبال بوده و تیم ملی این کشور تا کنون ۴ بار برنده جام جهانی شده است.

- ایتالیا یکی از پیشتازان صنعت مد به شمار می‌رود. همچنین ماشین‌های اسپرتی مانند فراری، لامبورگینی و مازراتی هم از دیگر ارمغان‌های ایتالیا برای جهان هستند.

- بسیاری از مجردهای ایتالیا حتی تا سن ۴۰ سالگی با وجود داشتن شغل و استقلال، با خانواده زندگی می‌کنند.

- زبان رسمی موسیقی، ایتالیایی است و تقریباً تمام اصطلاحات آن از این زبان گرفته شده‌اند.

- دندان و انگشتان گالیله، دانشمند ایتالیایی، در فلورانس ایتالیا به نمایش گذاشته شده‌‌ است. این اعضا را در مراسم تدفینی که ۹۵ سال بعد از مرگ وی در سال ۱۶۴۲ برگزار گردید از جسد او جدا کردند.

  • منبع
  • eavar.com
  • kojaro.com

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید