امروز: پنج شنبه, ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ برابر با ۱۹ رجب ۱۴۴۲ قمری و ۰۴ مارس ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 275354
۳۲۰
۱
۰
نسخه چاپی
XBODY

ایکس بادی چیست؟ | تاریخچه ایکس بادی | فیزیولوژی ایکس بادی

| تاریخچه ایکس بادی | فیزیولوژی ایکس بادی

ایکس بادی چیست؟

ایکس بادی ورزشی است که در آن از متد EMS (مخفف کلمه Electric Muscle Stimulation به معنای تحریک الکتریکی عضلات) استفاده می شود. در این روش با فرستادن پالس های الکتریکی مستقیم به عضلات، سرعت عضله سازی تا 5 برابر و سرعت چربی سوزی تا 3 برابر افزایش پیدا خواهد کرد.

در هر تمرین 20 دقیقه ای با این تکنولوژی بین 500 تا 700 کالری انرژی مصرف می شود که با 2 بار تمرین کردن در هفته نیاز ورزشی شما برطرف می گردد.

در این روش که از فیزیوتراپی نشات گرفته است یک جلیقه تمرینی که در آن الکترودهایی تعبیه شده است پوشیده می شود و عضلات اسکلتی از طریق این الکترودها تحریک می شوند. در تمرین سنتی عضلات فرمان ها را در شکل پالس های الکتریکی فرستاده شده از مغز دریافت می کنند اما در روش ای ام اس این پالس های الکتریکی از طریق الکترودها فرستاده می شوند و در نهایت عضلات دچار تنش می شوند، در واقع عضلات نمی توانند منبع این پالس را تشخیص دهند و در هر صورت واکنش خود را به صورت انقباض نشان می دهند.

در روش تمرینی EMS تمام عضلات به طور همزمان و یکپارچه بکار گرفته می شوند و در این متن هر زمان که از واژه ای ام اس استفاده می شود. منظور همان روش تمرینی یکپارچه کل بدن است. فواید تمرین سنتی با متد جدید و خلاقانه ای ام اس ترکیب شده و با فعال کردن عضلات موافق، مخالف و همچنین عضلات تثبیت کننده عمقی بدن یک روش تمرینی واقعی برای کل بدن بوجود می آورد.

در این روش عضلات می توانند با شدت بیشتر و در تمام مدت جلسه تمرینی بکار گرفته شوند، در نتیجه تمرین تمام گروه های عضلانی اصلی بطور همزمان باعث می شود از فشار بیش از اندازه روی یک سمت بدن و یا از عدم تعادل عضلانی جلوگیری گردد. مهمترین جنبه ای ام اس صرفه جویی در زمان است. بهبود کارایی که در 60 دقیقه تمرین سنتی به سختی قابل دست یافتن است در روش تمرینی ای ام اس تنها در 10 الی 20 دقیقه امکان پذیر است. تلفیق تمرینات سنتی و ای ام اس می تواند هماهنگی درون و بین عضلانی را جهت بهبود مهارت های حرکتی افزایش دهد.

به طور خلاصه می توان گفت ای ام اس روشی است با بازدهی بسیار بالا برای کل بدن، که می تواند در یک جلسه 20 دقیقه ای در هفته شما را به اهداف مختلف تمرینی خود برساند. ترکیب انقباض های ارادی عضلات در تمرین سنتی و همچنین فعال سازی تمام گروه های عضلانی به طور همزمان در ای ام اس می تواند یک محرک کاملا متفاوت و جدیدی را ایجاد کند که در نتیجه آن تمرین در مدت زمان کوتاه تر و با فشار بیشتری انجام می گیرد.

تاریخچه ایکس بادی و متد EMS

روش EMS از قرن ها قبل به اشکال گوناگون مورد استفاده قرار می گرفته است و اگر نگاهی به گذشته بیندازیم سال هایی که در آن پر رنگ بوده است عبارتند از:

- 200 سال قبل از میلاد مسیح: استفاده از ماهی های الکتریکی برای درمان سر درد (جالینوس در آسیا)

- سال 1740 میلادی: استفاده از الکتریسیته در فارماکولوژی ( کراتسنشتاین) تحقیقات بعدی در حوزه فیزیتراپی (جلابر و فرانکلین)

- سال 1780 میلادی : آزمایش پای قورباغه (لوییجی گالوانی) اثبات برانگیختگی بافت های عضلانی توسط تحریک الکتریکی

- ابتدای قرن 19 میلادی: تولید جریان مکانیکی برای تحریک عضلات به صورت موضعی (فارادی، دوشن)

- ابتدای قرن 20 میلادی: قوانین اصلی و پایه گذاری واژه شناسی تحریک الکتریکی (گیلدمیستر و لاپیک)

- سال 1939 میلادی: آزمایش پستانداران که نشان میداد ای ام اس می تواند نیروی انقباض به مراتب بیشتری نسبت به انقباض های ارادی در عضلات ایجاد کند.

- حدود سال 1960 میلادی: توسعه روش تحریک الکتریکی کارکردی FES و روش تحریک التریکی عصب از راه پوست TENS

- سال 1971 میلادی: حداکثر افزایش توان و قدرت در کارایی ورزشکاران روسی

- سال 2003 میلادی: عرضه اولین و واقعی ترین سیستم ای ام اس کل بدن در حوزه ورزش و تناسب اندام

ایکس بادی چیست؟

مزایای دستگاه ایکس بادی

- دو بار تمرین 20 دقیقه ای در هفته معادل 6 ساعت تمرینات رایج در باشگاه
- سوزاندن بیش از 2500 کالری در هر جلسه (نزدیک به700 کالری در حین تمرین و حدود 1800 کالری طی 48 ساعت ریکاوری عضلات بعد از آن)
- فشار کم و عدم نیاز به وزنه های سنگین
- قابل استفاده برای افرادی که دارای آسیب دیدگی هستند
- عدم محدودیت وزن و سایز برای افراد بالای 18 سال
- افزایش بیش از 20٪ قدرت و بیش از50٪ استقامت طی 8 هفته

موارد استفاده از ایکس بادی

EMS برای افراد و در حوزه های گوناگون کاربرد دارد و به طور کلی می توان آن را به سه بخش اصلی تقسیم کرد:

ورزش و تندرستی: این روش برای عموم افراد از ورزشکاران حرفه ای گرفته تا افرادی که سال ها از ورزش به دور بوده اند قابل استفاده است و با داشتن سلامت جسمی و روحی هیچ محدودیتی چه از نظر سنی و چه آمادگی جسمانی وجود ندارد. در این روش به علت افزایش بافت های عضلانی به خصوص تارهای تند انقباض، کارایی و توان جسمانی افراد افزایش می یابد.

لاغری و زیبایی: در روش تمرینی ای ام اس به علت افزایش هورمون رشد، افزایش گردش خون و بالا رفتن صعودی متابولیسم تا 72 ساعت بعد از تمرین به مرور بافت های عضلانی افزایش یافته و سفت می شوند و در نتیجه اهدافی از جمله کاهش توده چربی، کاهش سلولیت، شفافیت پوست، رفع افسردگی ناشی از اضافه وزن، جلوگیری از شل شدگی و افتادگی بافت های بدن قابل دستیابی است.

پزشکی و درمان: در مطالعات ای ام اس نتایج شگرفی در کاهش دردهای ناحیه پشت و کمر، تقویت عضلات کف لگن، کاهش و جلوگیری از بی اختیاری ادرار، تقویت عضلات تحلیل رفته بعد از جراحات و یا عمل های جراح و ریکاوری بعد از زایمان حاصل شده است.

ایکس بادی چیست؟ | تاریخچه ایکس بادی | فیزیولوژی ایکس بادی

فیزیولوژی ایکس بادی

عضلات از نظر ساختار به واحدهای کوچکتری به نام فیبر یا تارهای عضلانی تقسیم می شوند. به هر یک از این تارها رشته عصب هایی متصل است که به مجموع آن واحد حرکتی گفته می شود. در واقع یک واحد حرکتی شامل یک نورون حرکتی آلفا و تمام تارهای عضلانی است که توسط این نورون عصب گیری شده است. با رسیدن یک محرک عصبی ( پیام الکتریکی) از مغز در صورتیکه نورون آلفا به آستانه تحریک برسد تمام تارهای عضلانی که توسط آن عصب دهی شده اند منقبض می گردند و در صورتیکه تحریک به اندازه کافی نباشد هیچ یک از این تارها منقبض نمی شوند. (قانون همه یا هیچ)

در متد ای ام اس نمی توان بافت عضلات را به طور مستقیم تحریک کرد بلکه تحریک از طریق سیستم عصب رسانی تارهای عضلانی انجام می شود و از آنجاییکه تحریک به اندازه کافی صورت می گیرد می توان فیبرهای عضلانی به مراتب بیشتری را نسبت به تمرین سنتی به کار گرفت. نکته قابل توجه این است که عضلات نمی توانند تشخیص دهند که منشا این تحریکات مغز است یا الکترودها و در هر حالت پاسخ آن ها عمل انقباض خواهد بود.

در روش تمرینی ای ام اس به علت تلفیق فشار دستگاه با تمرینات سنتی این تکانه های عصبی هم از طریق مغز و هم از طریق الکترودها به طور همزمان به عضلات اعمال می شوند و در نتیجه بازدهی کار را به مراتب بالاتر می برد.

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید