امروز: پنج شنبه, ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ برابر با ۱۹ رجب ۱۴۴۲ قمری و ۰۴ مارس ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 275409
۲۳۵
۱
۰
نسخه چاپی

تعریف طلاق خاموش یا عاطفی | مراحل طلاق عاطفی | عوامل افزایش طلاق عاطفی | روش‌هایی برای جلوگیری از بروز طلاق عاطفی

اغلب نظریه‌پردازان در حوزه خانواده و آسیب‌های آن طلاق را در شش مرحله تقسیم‌بندی کرده‌اند که طلاق عاطفی نخستین و مهم‌ترین مرحله آن است. زمانی طلاق عاطفی آغاز می‌شود که زن و شوهر شروع به جدایی و فاصله‌گرفتن از یکدیگر می‌کنند؛ زیر یک سقف، در کنار هم ولی از لحاظ روحی جدا از هم زندگی را ادامه می‌دهند

  روش‌هایی برای جلوگیری از بروز طلاق عاطفی

طلاق عاطفی یا همان طلاق خاموش نوعی از جدایی است که در آن زن و شوهر اگر چه با هم در زیر یک سقف زندگی می‌کنند، اما هیچ مهر و محبت و عاطفه‌ای بین آن‌ها حاکم نیست، در این نوع زندگی تنها چیزی که زوجین را به هم متصل می‌کند، عمدتاً همان قراردادی است که در ابتدای زندگی آن را پذیرفته‌اند.

تعریف طلاق خاموش یا عاطفی

اغلب نظریه‌پردازان در حوزه خانواده و آسیب‌های آن طلاق را در شش مرحله تقسیم‌بندی کرده‌اند که طلاق عاطفی نخستین و مهم‌ترین مرحله آن است. زمانی طلاق عاطفی آغاز می‌شود که زن و شوهر شروع به جدایی و فاصله‌گرفتن از یکدیگر می‌کنند؛ زیر یک سقف، در کنار هم ولی از لحاظ روحی جدا از هم زندگی را ادامه می‌دهند.

طلاق عاطفی یا همان طلاق خاموش نوعی از جدایی است که در آن زن و شوهر اگر چه با هم در زیر یک سقف زندگی می‌کنند، اما هیچ مهر و محبت و عاطفه‌ای بین آن‌ها حاکم نیست، در این نوع زندگی تنها چیزی که زوجین را به هم متصل می‌کند، عمدتاً همان قراردادی است که در ابتدای زندگی آن را پذیرفته‌اند؛ قراردادی که معمولاً هر دو طرف در زمان امضای بند بند موارد آن، مهر و محبتی را در دل احساس کرده‌اند، اما پس از گذشت سال‌ها، اکنون این رابطه شیرین و گرم به سردی و خاموشی گرائیده است، مانند رابطه روحی، جسمی، عاطفی و حتی گفتاری.

وجود این مشکل در یک رابطه باعث بی‌مهری و کم شدن انرژی مثبت در خانواده می‌شود، زوج‌ها در بیگانگی دنیای یک‌دیگر گم شده‌اند و فقط برای هم حکم یک هم‌خانه یا یک مصاحب که به او عادت کرده‌اند را دارند؛ این افراد با فاصله‌ای که از لحاظ روحی و جسمی با یک‌دیگر دارند خط قرمزهایی را برای هم‌دیگر مشخص کرده‌اند و هرکدام در خلوت خود دیگری را متهم می‌کند.

زندگی کردن کنار هم بدون داشتن 5 محور نظیر درد مشترک، درک مشترک، نیاز مشترک، حال و آینده مشترک طلاق عاطفی را موجب می‌شود. طلاق عاطفی جدا شدن ناقص و بدترین حالت جدایی است.

به راستی چرا امروزه زنان و مردان ما این همه، با هم بیگانه اند؟ با نگاهی به آمار طلاق که بسیار سرسام‌آور است و کاهش روزافزون ازدواج به دلایل عدیده صدای ناقوس فاجعه ها را می توان شنید. آنچه که در آمارها گنجانیده نمی شود آمار طلاق خاموش یا طلاق عاطفی است.

به راستی چه عاملی باعث می شود مردان و زنانی که با هزار میل و رغبت و امید و آرزو تشکیل نهاد خانواده می دهند پس از اندک زمانی این شور و اشتیاق آن ها رو به سردی بگراید و صحنه زیبای زندگی جای خود را به کارزاری وحشتناک بدهد که عاقبتش هر چه هست به طور حتم میمون و مبارک نیست. در این میان آسیبی که از طلاق خاموش به بچه ها وارد می شود بیشتر از طلاق قطعی است.

مراحل طلاق عاطفی

مراحل مزبور در دوران طلاق عاطفی به شرح زیر طبقه بندی شده است:

مرحله اول؛ سرزنش

در مرحله اول، شروع کننده تمرکز خود را متوجه همسر می کند و او را در تمام اتفاق های گذشته، حال و آینده مقصر می داند. در این مرحله فرد دارای یک تصویر بد و نامناسب نسبت به خود است و ممکن است به راحتی آسیب ببیند. شروع کننده در بیشتر موارد افسرده و غمگین است و احساس کمبود انرژی می کند و در نظر دوستان و خانواده هم بسیار آشفته به نظر می رسد. خصوصیات و واکنش های رفتاری فرد در مرحله اول، با توجه به اینکه در زمره افراد شروع کننده یا غیرشروع کننده باشد، فرق می کند. در چنین شرایطی مرد یا زنی که درخواست طلاق داده (شروع کننده) می خواهد از یک زندگی پر از استرس به آرامش برسد چرا که دچار عصبانیت، افسردگی و ترس است ولی سعی می کند همه چیز را عادی جلوه دهد. طرف غیرشروع کننده (کسی که درخواست طلاق نداده) هم در این مرحله شروع کننده را فردی خیره سر و سمج می نامد.

مرحله دوم؛ سوگواری

در این مرحله غم و اندوه فراوان بر شروع کننده مستولی می شود. به هر اظهار نظری واکنش تند نشان می دهد و به شدت در افکار و احساسات خود غوطه ور می شود. تمرکز حواس خوبی ندارد، به گونه ای که در انجام کارهای روزمره اش با مشکلاتی مواجه خواهد شد. در این مرحله اگر زوج دارای فرزند باشند، به تدریج در انجام مسوولیت هایشان سستی به خرج می دهند و ممکن است یکی از والدین دست روی بچه بگذارد تا شاید همسر از دست داده را دوباره صاحب شود.

مرحله سوم؛ خشم

هر چند خشم در هر مرحله از مراحل 5گانه تظاهر پیدا می کند ولی از خصوصیات بارز مرحله سوم است، به خصوص نسبت به دوستان و افراد خانواده و بیشترین بخش آن متوجه همسر می شود. با این حال ممکن است مرد به تمام زن ها و حتی زن نسبت به تمام مردها حس خشم داشته باشد. در این مرحله شروع کننده خود را محق می داند که عصبانی شود و همسرش باید تاوان اعمالش را پس دهد و آزار و اذیت شود. حتی گاهی بی دلیل نسبت به فرزندان خود حساسیت های بی مورد دارد و به آنها پرخاش و توهین می کند ولی با این حال در پشت این چهره، ترس های بسیاری نهفته است؛ چگونه می توانم تنها زندگی کنم؟ توانایی گذران زندگی را دارم؟ می توانم از خودم حمایت کنم؟ آیا موفق به پیدا کردن شخص دیگری خواهم شد؟ و...

مرحله چهارم؛ تنهایی

بسیاری از افراد بعد از دوران بلوغ، احساس می کنند تنها هستند. به تدریج شروع کننده شخصیت خود را طوری تطابق می دهد که دیگر نیازی به همسر ندارد. مرد یا زن سعی می کنند به خود اطمینان پیدا کنند و تصمیم نهایی را بگیرند. آنها در این مرحله خودشان را بازسازی می کنند و تصویرشان از خود، نسبت به مرحله اول خیلی بهتر می شود.

مرحله پنجم؛ بازگشت به زندگی

ورود مجدد به زندگی آخرین مرحله از فرایند طلاق قانونی است. مرد یا زن احساس می کنند که دوباره کنترل بیشتری بر زندگی خود دارند. در این مرحله فرد می تواند برنامه ریزی درازمدت انجام دهد. اگر هر دو در این مرحله قرار داشته باشند، به ندرت کارشان به محاکم قضایی کشیده می شود و فرایند طلاق قانونی بدون نیاز به دادگاه تکمیل می شود.

عوامل تسهیل کننده در طلاق عاطفی

1- عدم گذران وقت با یکدیگر

2- رفتار های خشونت آمیز مرد

3- عدم همدلی و همراهی

4- بی توجهی به یکدیگر

5- عدم تامین نیازهای عاطفی

6- عدم تعادل روحی مرد

7- مشکلات ارتباطی

8- بی اعتمادی

9- نارضایتی جنسی

عوامل افزایش طلاق عاطفی

عوامل افزایش طلاق عاطفی

1- کوتاهی زن و شوهر در استحکام روابط شان

2- کار و فعالیت های اجتماعی و نپرداختن به مسائل عاطفی به اندازه مناسب

3- اختلال در روابط

4- توجه زیاد زوجین به شبکه‌های اجتماعی

5- فقدان توان مهارت های زندگی

6- اعتراض‌های مکرر به رفتارهای یکدیگر. اختلال در روابط عاطفی، شناختی، جنسی و زناشویی بین زوجین توام با عدم درک متقابل و همدلی.

5 دلیل اصلی زندگی بعد از طلاق عاطفی

سوال‌هایی که برای زن ‌و مرد پیش می‌آید این است: « خانواده‌ام چه می‌گوید ؟ دیگران چه می‌گویند ؟

چرا این زوجها در کنار هم می مانند؟ زوج هایی که دچار مشکلات شده اند، ممکن است تا مدت ها به زندگی مشترک ادامه دهند و «طلاق عاطفی» را تجربه کنند. از جمله علل این ماندگاری این موارد هستند :

1- ترس از نگاه دیگران

یکی از علت‌های مهمی که در جامعه ما باعث می‌شود طلاق بعد از چند سال زندگی رخ ‌دهد ترس از نگاه دیگران است.

سوال‌هایی که برای زن ‌و مرد پیش می‌آید این است: « خانواده‌ام چه می‌گوید ؟ دیگران چه می‌گویند ؟ این انتخاب من بود و هیچ‌کس در آن دخالتی نداشته و باید تحمل کنم.» گاهی هم والدین راه را برای برگشت فرزندان می‌بندند و آنقدر در زندگی می‌مانند تا اینکه کاملا به پایان خط برسند.

2- امکانات مالی

این موضوع در خانم‌هایی که استقلال مالی ندارند و از جانب خانواده تحت‌حمایت قرار نمی‌گیرند بیشتر دیده می‌شود. بعضی از آنها نمی‌توانند از همسرشان جدا شوند چون جایی برای ماندن ندارند و در بعضی مردان هم مهریه‌های بالا دلیل ماندگاری در زندگی زناشویی است.

3- آستانه تحمل

انسان‌ها آستانه مقاومت متفاوتی دارند. ممکن است زن و مردی با 500 مشاجره و زن و مردی دیگر با 5 هزار مشاجره به بن‌بست برسند. تکرار مشکل‌های رفتاری و تنش و فشارهای روانی به طور مداوم از آستانه مقاومت آنها می‌کاهد و به تدریج به مرحله‌ای می‌رسند که احساس فرسودگی و اطمینان حاصل می‌کنند که ادامه زندگی محال است.

4- نقش‌های اجتماعی

بعضی افراد تحصیل‌ کرده، مذهبی و سیاسی با سمت‌های مهم و مشکل‌های زناشویی غیرقابل حل ترجیح می‌دهند طلاق زیر یک سقف را تجربه کنند.

مثلا یک استاد دانشگاه رشته روان‌شناسی که به مردم در مشکلاتشان کمک می‌کند از تفاوت‌های خود و همسرش چشم‌‌پوشی می‌کند و با مدارا زندگی را ادامه می‌دهد زیرا با طلاق جایگاهش در میان عموم و جامعه تزلزل می‌یابد. این گروه از افراد سعی می‌کنند شیوه سازگاری را در پیش گیرند.

5- وجود فرزند

کم نیستند والدینی که ایثار می‌کنند تا فرزندان بزرگ شوند و به اصطلاح از آب و گل درآیند یا برای ادامه زندگی به توصیه دوستان و آشنایان فرزند دیگری می‌آورند. تولد فرزند در این روابط ازهم پاشیده مشکل‌ها را بسیار پیچیده‌تر خواهد کرد. بزرگ‌ شدن فرزندان یا تولد فرزندی دیگر شرط ماندگاری نیست.

به عقیده ی بسیاری از روانشناسان زیان های طلاق خاموش برای کودکان حتی بسیار بیشتر از طلاق قطعی است. کودکانی که والدین آنها از یکدیگر جدا شدند دیگر شاهد فضای غم انگیز خانه بدون عشق و پر از جار و جنجال نیستند. در حالی که در محیط پر تنش خانواده هیچ گاه محبت را نگرفته اند و همواره در نگرانی از اختلاف والدین خود به سر می برند و آرامش ندارند. طلاق خاموش سایه ی شوم خود را بر سر این مودکان معصوم گسترانیده است. آن ها هرگز شاهد محبت والدین خود بر یکدیگر نبوده و همیشه آن ها را در یک حالت تهاجمی دیده اند و سکوت غم انگیزی بر فضای زندگی آن ها حکم فرما بوده است.

روش‌هایی برای جلوگیری از بروز طلاق عاطفی

1. سعی کنید بیشتر از آن‌که در انتظار دریافت چیزی از همسرتان باشید، چیزی به او ببخشید؛ اگر هدف شما ایجاد حس رضایت و خوشبختی همسرتان باشد، مطمئن باشید فرصت‌های بی‌شماری برای رسیدن به این هدف پیدا خواهید کرد.

2. وقتی همسرتان به شما توهین می‌کند، سکوت کنید و با او مقابله به مثل نکنید؛ زیرا با این کار از بروز بسیاری از بحث‌های غیر ضروری جلوگیری می‌کنید. این لحظات به سرعت سپری خواهند شد و شما می‌توانید در زمان بهتری با همسرتان درباره رفتارش صحبت کنید.

3. از همسرتان انتظارات غیرواقعی نداشته باشید؛ اجتناب از انتظارات غیرواقعی می‌تواند از بروز بسیاری درگیری‌ها، عصبانیت‌ها و سرخوردگی‌ها جلوگیری کند. انتظار نداشته باشید همسرتان کامل و بی‌نقص باشد. در ضمن هیچگاه او را با دیگران مقایسه نکنید.

4. سعی کنید نسبت به همه چیز دید مثبتی داشته باشید.

5. به راه‌هایی فکر کنید که می‌تواند همسرتان را نسبت به انجام کارهایی که دوست دارید ترغیب کند. اگر این روش مؤثر نبود، روش‌های دیگری را امتحان کنید و به یاد داشته باشید که تحسین و تعریف به موقع می‌تواند یک انگیزه قوی باشد.

6. اهداف خود را طبقه‌بندی کنید و افکار خود را بر مهم‌ترین هدفتان یعنی داشتن یک محیط خانوادگی آرام و شاد، متمرکز کنید.

7. هیچگاه با همسرتان وارد جنگ قدرت نشوید و به جای این کار با او به توافق برسید.

8. همسرتان را به خاطر اشتباهش سرزنش نکنید. در عوض سعی کنید روشی در پیش بگیرید که از تکرار این اشتباهات جلوگیری می‌کند.

9. در زمان حال زندگی کنید. اشتباهات و وقایع تلخ گذشته را فراموش کنید و سعی کنید شرایط زندگی امروزتان را تغییر دهید.

10. همواره از همسرتان بپرسید: برای اینکه زندگی ما شاد و دلپذیر باشد، من چه کاری می‌توانم انجام بدهم؟

منبع: طلاق به سبک ایرانی - نارخند صبحی

  • منبع
  • خبرگزاری موج
  • ایسنا
  • شبکه اطلاع رسانی دانا

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید