امروز: سه شنبه, ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ برابر با ۲۴ رجب ۱۴۴۲ قمری و ۰۹ مارس ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 271487
۱۳۹۰
۱
۰
نسخه چاپی
پوست، مو و ناخن

تمام آنچه درباره پوست، مو و ناخن و مراقبت از آن باید بدانید(قسمت 3)

باقی ماندن مواد آرایشی به مدت طولانی بر روی پوست ممکن است موجب تحریک پوست و ایجاد لکه های پوستی شود. پاک کننده ها، به شکل کرم و مایع در دسترس هستند. باید همیشه بعد ا ز پاک کردن مواد آرایشی به وسیله آن ها، مرطوب کننده به پوست مالیده شود

تمام آنچه درباره پوست، مو و ناخن و مراقبت از آن باید بدانید(قسمت 3)

پوست

مراقبت تخصصی از پوست

مراقبت پوستی ضد پیری

با افزایش سن، سرعت بازده ی سلول های پوستی کاهش می یابد و در نتیجه، تولید دوباره سلول های تازه کم می شود.

علاوه بر این به دلیل آثار تخریبی نور خورشید، جاذبه و سال ها خندیدن، اخم کردن، جویدن و با چشم نیم باز نگاه کردن، کشسانی (قابلیت ارتجاع) پوست به ویژه در ناحیه صورت کاهش می یابد. این مسأله موجب ایجاد خط های ظریف، چین و چروک گوشه چشم (پنجه کلاغی)، لکه های پیری و چروک های نواحی نازک دست ها، پیشانی، اطراف چشم و دهان، گونه ها و گردن می شود.

مراقبت های پوستی ضد پیری، صنعتی چندین میلیون دلاری است. رایج ترین فراورده های ضد پیری پوست شامل کرم های ضد چروک، فراورده های ضد خشکی پوست و کرم های سفت کننده پوست هستند.

اخيرا فرآورده های جدیدی که در گروه «آرایشی دارویی» جای دارند روی کار آمده اند. ترکیبات موثر سلولی مانند اسيد الفالیپوئیک و انواع ویتامین ها، در کرم های ضد چروک به کار می روند. اکثر ترکیبات ضد چروک که تصور می شود به افزایش گردش خون سطح زیر پوست کمک می کنند، مواد غذایی بسیار زیادی را در اختیار پوست قرار می دهند و موجب ترمیم پوست می شوند.

تزریق سم بوتولیسم (بوتاکس؛ Botox)، استفاده از ترکیبات پوسته گذار (اکسفولیاتور) شیمیایی، پرکننده ها (فیلرها) ی پوستی، سم زدایی سلول های پوستی، لایه برداری (لیفتینگ) صورت، فناوری(ntensepulsedlight ) IPL، برداشتن موهای زاید به وسیله لیزر، سطح سازی دوباره با لیزر لیپوساکشن و سایش میکروسکوپی درم (micro derm abrasion) از روش های تهاجمی و پرقدرت تر مراقبت های ضد پیری پوست به شمار می آیند.

هر نوع جراحی زیبایی می تواند با خطرات و هزینه زیاد همراه باشد ولی چنان چه به وسیله متخصص انجام شود، بی خطر است و از نتایج سریع و چشمگیری برخوردار خواهد بود.

کرم های ضد پیری پوست موجب سفت شدن فیبرهای پوست می شوند و مواد غذایی تقویت کننده را در اختیار سلول های پوست قرار می دهند.

ترکیبات ضد پیری پوست و فرآورده های گیاهی مخصوص این کار بسیار زیاد هستند و از جمله آن ها می توان از DHEA ، ملاتونین، اسید لیپوئیک و روغن ماهی و چای سبز نام برد.

مراقبت پوستی در کودکان

پوست کودکان بسیار نرم، ظریف و حساس است و به آسانی تحریک می شود.

لازم نیست هر روز نوزاد خود را استحمام کنید و ۲ تا ۳ بار استحمام در هفته کافی است در حمام، پوست نوزاد را با اسفنج نرم ماساژ دهید و همیشه از پاک کننده خالص استفاده کنید. پس از خشک کردن نوزاد با حوله نرم کمی پودر فاقد مواد مصنوعی یا نگه دارنده به بدن نوزاد بزنید. با این کار پوست بدن نوزاد پوسته پوسته نمی شود.

همیشه پس از استحمام از پوشک و کهنه نخی برای بستن نوزاد استفاده کنید تا دچار تحریک پوست نشود. ناحیه بستن پوشک را با مرطوب کننده ملایم مرطوب کنید و برای خشک و راحت ماندن پوست از لوسیون و پودر بچه استفاده نمایید.

برای محافظت پوست نوزاد و بچه های کوچک از پرتوهای زیان بخش فرابنفش، همیشه از یک لوسیون ضد آفتاب ملایم، در هنگام خارج شدن آن ها از اتاق و نیز پس از استحمام و پس از خارج شدن از استخر استفاده کنید. اکثر فرآورده های پوستی کودکان خالص هستند و مواد افزودنی ندارند ولی از محصولات مخصوص پوست های حساس نیز می توان به طور ایمن استفاده کرد.

مراقبت پوستی در نوجوانان

درنوجوانان، پوست مقدار زیادی سبوم (ماده چرب ترشح شده به وسیله غدد) می سازد و این مقدار، از میزان لازم بیشتر است. در نتیجه، منافذ پوستی با سبوم بسته می شوند و جوش های ناحیه صورت، گردن و پشت به وجود می آیند.

برای مراقبت از پوست چرب، صورت خود را به آرامی با یک پاک کننده ملایم، یک بار در صبح و یک بار قبل از خواب شب بشویید.

بسیاری از نوجوانان سعی می کنند آکنه (جوش) را با فشار دادن آن ها یا تمیز کردن پوست بر دارند ولی این کار اغلب موجب تحریک بیش از حد غدد چربی و بدتر شدن تولید چربی او آکنه می شود. شستشوی خشن و فشار دادن جوش ها همچنین موجب بر جای ماندن بافت جوشگاهی (اسکار) در محل آن ها می شود.

برای تسکین آکنه های دردناک، به مدت ۱۰ دقیقه زرده تخم مرغ را بر روی پوست خود قرار دهید. این زمان برای جذب مواد لازم به وسیله پوست کافی است. سپس صورت خود را بشویید.

برای کاهش آکنه، از آرایش ملایم استفاده کنید. بعضی از دخترها تصور می کنند فونداسیون (زیرسازی) به مخفی شدن جوش ها کمک می نماید ولی واقعیت آن است که این کار، تنها موجب مسدود شدن منافذ پوست و بدتر شدن جوش ها می شود.

مراقبت پوستی در آقایان

بسیاری از آقایان هنوز در مورد محافظت و درمان پوست خود تردید دارند زیرا می ترسند مورد تمسخر دیگران واقع شوند؛ به طور کلی، پوست آقایان از خانم ها ضخیم تر است و در نتیجه درسن بالاتری نسبت به خانم ها دچار چروکیدگی پوست می شوند. ولی احتمال چرب تر بودن پوست و بزرگ تر بودن منافذ آن در آقایان با در نظر گرفتن سن، ۱۵٪ بیشتر از خانم ها است. از این رو با آن که پوست آقایان دیرتر دچار چروکیدگی می شود برای مدت طولانی تری چربی و ذرات کثیف در آن تجمع می یابند.

برای پیشگیری از ایجاد لکه های سرسیاه، لازم است آقایان هر روز صبح، پس از اصلاح و هر شب قبل از خواب صورت خود را بشویند.

تراشیدن صورت در مسیر رشد موها، با استفاده از خمیر ریش حاوی نرم کننده احتمال سوزش و زخم شدن پوست به وسیله تیغ را کاهش می دهد. پس از اصلاح صورت، برای مرطوب کردن پوست از یک لوسیون پس از اصلاح مرطوب کننده و ضد حساسیت استفاده کنید. آقایان دارای پوست حساس، خشک یا مستعد آکنه باید برای نرم نگه داشتن پوست و ایجاد نشدن لکه های پوستی از رژیم مراقبت پوستی منظم استفاده نمایند.

مراقبت از پوست در دوران بارداری

حاملگی، تغییرات هورمونی چشمگیر و آثار پوستی قابل ملاحظه ای را به همراه دارد. پوست زنان باردار چرب تر از معمول است و در نتیجه، آکنه (جوش) به طور مکرر ایجاد می شود. زنان باردار باید موارد معمولی مراقبت از پوست خود را دوباره مورد بررسی قرار دهند تا پوستی شفاف و سالم داشته باشند. تمیز کردن روزانه صورت با یک ترکیب ملایم و بدون روغن، روش مناسبی برای پیشگیری از آکنه است.

خطوط ناشی از کشش پوست، شایع ترین لکه های پوستی هستند که در دوران حاملگی، در اثر کشیده شدن سریع پوست و در نتیجه، پاره شدن فیبرها، در ناحیه شکم، ساق ها یا بازوها به وجود می آیند.

فراورده های پوستی سرشار از ویتامین E مثل کره کاکائو و کره شي (Shea butter) برای مرطوب سازی عمیق پوست در خلال بارداری و ترمیم و کاهش خطوط مزبور در دوران پس از زایمان ایده آل هستند. (کره شی از چربی طبیعی درخت کاریته که در مرکز و غرب آفریقا رشد می کند به دست می آید).

اختلال پوستی قابل توجه دیگر که در دوران بارداری ایجاد می شود، «ملاسما» (melasma) یا «ماسک حاملگی» است که در اثر افزایش میزان هورمون استروژن و تابش نور آفتاب به وجود می آید و رنگدانه قهوه ای رنگی است که در اطراف چشم ها و گونه ها و گاهی در بالای لب ها دیده می شود.

ملاسما به طور طبیعی پس از حاملگی بر طرف می شود ولی به نظر می رسد مالیدن کرم ضد آفتاب به پیشگیری از ایجاد آن کمک می کند. بعضی از خانم ها از کرم های سفید کننده برای کمک به محو شدن این لکه ها، پس از تولد نوزاد استفاده می کنند.

خانم های باردار می توانند برای کم کردن تورم پاها، آن ها را با ژل نعناع یا چای سبز ماساژ دهند.

مراقبت از پوست در دوران یائسگی

به طور معمول، یائسگی به آهستگی از سن ۴۵ تا ۵۵ سالگی ایجاد می شود. در طول یائسگی، پوست خشک و چروک می شود. نازک شدگی پوست و فقدان گردش خون در زیر سطح پوست موجب پیری پوست می شود. در طول این ۵ تا ۱۰ سال یائسگی می تواند عامل بروز ناراحتی های پوستی شود.

بسیاری از خانم ها در دوران یائسگی برای کمک به حفظ کشسانی (قابلیت ارتجاع) پوست خود از کرم های ضد پیری پوست استفاده می کنند. فرآورده های طبیعی سفت کننده پوست اغلب حاوی ویتامین C و E هستند.

عدم مصرف کافئین و نیکوتین و نیز غذاهای شیرین و سرخ شده به سالم ماندن پوست شما در دوران یائسگی کمک می کند. همچنین مرطوب نگه داشتن پوست با نوشیدن حداقل ۸ لیوان آب در هر روز مفید است.

مراقبت از پوست در افراد سیگاری

آیا می دانید دود سیگار حاوی بیش از ۴۰۰۰ نوع سم است ؟

پوست افراد سیگاری به آهستگی از سطح داخل به طرف خارج به سم زیان بخش نیکوتین آلوده می شود و در نتیجه، گردش خون پوست، ضعیف و منافذ پوست مسدود و پوست، نازک می شود.

به دلیل عدم نفوذ مواد غذایی از سطح پوست، افراد سیگاری در مقایسه با افراد غیر سیگاری هم سن خود، دارای پوستی کدر، زرد و رنگ پریده و چروک هستند.

سیگار، ویتامین C پوست را که ترکیب اصلی مرطوب و نرم نگه داشتن پوست است از بین می برد.

دود سیگار، بر پوست افراد غیر سیگاری ای که در نزدیکی فرد سیگاری زندگی می کنند نیز تأثیر منفی دارد.

در صورت ترک سیگار، هنوز این امید وجود دارد که پوست خسته و کدر، سلامتی و شادابی خود را باز یابد.

افراد سیگاری می توانند ظاهر پوست خود را با خوردن میوه های سرشار از ویتامین A ،C ، Eو نیز نوشیدن آب زیاد به منظور دفع سموم سیگار بهبود بخشند.

ماسک ساخته شده از کدو حلوایی رنده شده می تواند موجب شفاف شدن پوست کدر شود. کدو حلوایی منبع عالی بتاکاروتن است. (بتاکاروتن، آنتی اکسیدانی است که پوست و بدن را از تخریب رادیکال های آزاد محافظت می کند و تغذیه سلولی را بهبود می بخشد).

افراد سیگاری باید هر روز پس از شستشوی صورت از یک مرطوب کننده قوی استفاده کنند.

شکی نیست که ترک سیگار، بهترین کار برای بهبود وضعیت سلامت پوست و تمام بدن است.

مراقبت از پوست، در فصل تابستان

نخستین قانون مراقبت از پوست در فصل تابستان آن است که قبل از خارج شدن از اتاق، همیشه باید از کرم ضد آفتاب استفاده کرد. کرم ضد آفتاب با SPF برابر با ۱۵ (يا بیشتر باید به نواحی باز بدن مالیده شود.

افرادی که دائماً در زیر آفتاب به سر می برند می توانند صورت و چشم ها را با کلاه لبه دار و عینک آفتابی از تابش آفتاب محفوظ نگه دارند تا از ایجاد چروک و خشکی پوست این نواحی پیشگیری شود.

در فصل تابستان، خورشید می تواند ظرف چند دقیقه، نواحی باز پوست را با پرتوهای فرابنفش زیان بخش خود خشک کند. آسیب شدید پوست در اثر تابش نور آفتاب می تواند با آفتاب سوختگی دردناک همراه باشد و ادامه مواجهه با نور آفتاب ممکن است منجر به سرطان پوست شود.

ترکیبات ضد آفتاب ضد آب موجب محافظت عالی از پوست شناگران، موج سواران، ماهیگیران، ملوان ها یا افرادی که به ورزش های تابستانی مختلف می پردازند می شوند.

در تابستان، لب های خود را با مالیدن کرم لب آلوئه ورا، خوردن مقدار زیاد آب و مصرف ویتامین C (برای رسیدن آب و مواد غذایی کافی به بدن) محافظت کنید.

بهترین مراقبت معمولی از پوست در فصل تابستان، یک یا دو بار در هفته، ایجاد پوسته در پوست صورت است تا از این طریق، منافذ پوست به آزادی تنفس کنند.

توجه داشته باشید که وسایل تهویه مطبوع، پوست را خشک می کنند. بنابراین برای حفظ رطوبت پوست در صورت استفاده از این وسایل، چنان چه مدت زیادی را در داخل اتاق به سر می برید، مرطوب کننده ملایمی را به پوست خود بمالید.

تمام آنچه درباره پوست و مراقبت از آن باید بدانید(قسمت 3)

مراقبت از پوست، در فصل زمستان

سرمای زمستان موجب کاهش رطوبت پوست می شود. مجاورت مداوم با هوای سرد و باد خشک بیرون از اتاق و گرمای داخل اتاق، مرطوب نگه داشتن پوست را به منظور پیشگیری از خشکی، قرمزی، خارش، پوسته پوسته شدن و پیری الزامی می سازد. و برای محافظت از پوست در ماه های زمستان به طور منظم آب بنوشید و حداقل هفته ای یک بار از مرطوب کننده عمقی استفاده کنید. مدت استحمام خود را کوتاه نمایید و به طور روزانه، از کرم چشم و لب برای مرطوب نگه داشتن پوست این نواحی استفاده کنید.

در هوای سرد، از لباس ضخیم، کلاه، شال گردن و دستکش استفاده کنید. علاوه بر این همیشه از عینک برای مقابله با پرتوهای زیان بخش فرابنفش و پیشگیری از ایجاد چروک اطراف چشم ها استفاده نمایید.

خوردن مقدار زیاد ویتامین C (از طریق مصرف میوه و سبزیجات فراوان) به سلامتی پوست در فصل زمستان کمک می کند.

مراقبت از پوست خشک

افراد دارای پوست خشک همواره از پوسته پوسته شدن، خارش، قرمزی و کدر و پیر بودن پوست خود شکایت دارند.

با تغییرات دما، پوست خشک دچار خارش و پوسته ریزی می شود.

پوست خشک در افرادی دیده میشود که غدد چربی پوست آن ها قادر نیست به اندازه کافی، پوست را چرب و لغزنده کند. در نتیجه، چروک ها و خطوط ظریف از نواحی نازک تر پوست که زودتر دچار خشکی می شوند تظاهر می یابند. این نواحی شامل اطراف چشم ها، پیشانی، دهان و لب ها هستند.

پوست خشک سال ها پیرتر از آنچه هست به نظر می آید.

برای مبارزه با خشکی پوست چند بار در روز از مرطوب کننده قوی حاوی انواع مواد غذایی و روغن های ضروری خالص استفاده کنید.

افراد دارای پوست خشک باید هنگام برخاستن از خواب، قبل از خواب شب و در فواصل منظم در سراسر روز از مرطوب کننده استفاده نمایند.

افراد دارای پوست خشک باید با پوست خود به نحو بسیار ملایم و ظریف رفتار کنند.

چنان چه دارای پوست خشک هستید:

˂ صورت خود را با آب داغ نشویید.

˂ از پاک کننده های ملایم صورت به جای صابون های زیر استفاده کنید تا pH پوست شما در وضعیت متعادل باقی بماند.

˂ هرگز از حوله یا دستمال کاغذی خشن برای پاک کردن صورت استفاده نکنید.

˂ به آرامی و با حوله نرم پوست خود را نوازش کنید تا خشک شود.

˂ فقط از روبالشی های نخی استفاده کنید تا احتمال تحریک پوست کاهش پیدا کند.

˂ همیشه از لوسیون های ضد افتاب برای محافظت از پوست در برابر پرتوهای زیان بخش استفاده نمایید.

˂ در هنگام استفاده از مرطوب کننده و کرم ضد آفتاب آن ها را محکم بر روی پوست نمالید زیرا بیش از حد خشک می شوند. اجازه دهید این ترکیبات به صورت مرطوب بر روی پوست باقی بمانند.

˂ برای مرطوب کردن نواحی خشک صورت، مقداری آب معدنی را به وسیله آب پاش (اسپری) مخصوص گیاهان به روی این نواحی اسپری کنید.

مراقبت از پوست های حساس

پاک کننده ها، صابون ها، لوسیون های بدن، لوسیون های دست و لوسیون های ضد آفتاب متعددی در دسترس هستند که در ساخت آن ها از ترکیبات مواد مصنوعی استفاده شده است.

باید به افراد دارای پوست حساس آموزش داده شود تا بتوانند فرآورده های پوستی طبیعی را از مصنوعی تشخیص دهند. ایمن ترین راه برای افتراق این دو نوع فراورده ، توجه به بر چسب هایی است که بر روی آن ها واژه «حساسیت» نوشته شده است.

مواد آرایشی ضد حساسیت حاوی هیچ نوع ماده یا رنگ مصنوع افرادی که از تحریک ها و التهاب های خارجی مثل اگزما رنج می برند ایده آل به شمار می آیند. به دلیل آنکه فرآورده های ضد حساسیت خالص و ضعیف هستند همه انواع پوست می توانند به طور روزانه، بدون ایجاد عارضه از آن ها استفاده کنند.

در پوست های خشک، حساس و مستعد آکنه، ضایعات ناشی از کهنه نوزادان و حتی برای ماساژ شیرخواران می توان از لوسیون های غیر چرب و دارای قدرت نفوذ سریع و ضد حساسیت استفاده کرد. البته چنان چه پوست بسیار حساسی دارید باید قبل از خرید هر نوع فرآورده پوستی ضد حساسیت به وسیله پزشک مورد معاینه قرار بگیرید.

مراقبت از پوست صورت

عوامل مختلفی بر پوست صورت تاثیر منفی دارند که از جمله آن ها باید از پرتوهای زیان بخش فرابنفش، آلاینده های محیطی و افزایش سن نام برد.

رسیدگی به پوست به زمان زیادی نیاز ندارد و با صرف مدت اندک، مراقبت از پوست و داشتن پوستی شفاف و سالم قابل دسترسی خواهد بود.

فرآورده های پوستی مختلفی برای بهبود تون، ظاهر و کش سانی (قابلیت ارتجاع) در دسترس قرار دارند که از جمله آن ها باید از لوسیون بعد از اصلاح، پاک کننده ها، مرطوب کننده های روز، ترکیبات مخصوص پوست خشک، ژل دور چشم، ترکیبات مخصوص ماساژ صورت، کرم های لب، پاک کننده های مواد آرایشی، مرطوب کننده ها، ترکیبات مخصوص پوست حساس، روشن کننده ها، تقویت کننده های پوست (تونرها)، سفت کننده های پوست، مخفی کننده ها، پاک کننده های چربی و ذرات کثیف، کرم دور چشم، پوسته سازها (پوسته گذارها، اکسفولیاتورها)، مواد معدنی مایع ، ماسک ها، کرم های شب، کرم سفت کننده پوست نام برد. تنها به ذکر

نکات مهمی درباره بعضی از فرآورده های پوستی می پردازیم:

- از کرم های افزایش دهنده حجم لب (حجم دهنده های لب) حاوی زنجبیل، دارچین ایا منتول (جوهر نعناع) استفاده نکنید زیرا برای لب، زبر هستند و موجب سوختگی و خشکی لب می شوند.

- استفاده از مرطوب کننده های روز باید حتی در آقایان به عنوان بخشی از مراقبت روزانه پوست تلقی شود. این مرطوب کننده ها به صورت کرم و لوسیون در دسترس هستند. افراد دارای پوست چرب باید حداکثر دو بار در روز و افراد دارای پوست خشک، چندین بار در روز از این مرطوب کننده ها استفاده کنند.

- ژل های دور چشم، مانند کرم های دور چشم به عنوان مواد آرایشی ضد پیری به کار می روند و برخلاف آن ها شفاف هستند. ژل ها پوست اطراف چشم را مرطوب میکنند و اغلب حاوی آووکادو، خیار، روغن دانه انگور، روغن امو، جلبک دریایی، اسیدهای چرب ضروری و ویتامین ها هستند. ژل های دور چشم، کیسه های پف آلود اطراف چشم ها و خطوط تیره و ظریف زیر چشم ها را کاهش می دهند و باید قبل از خواب شب مالیده شوند. استفاده دوباره از ژل چشم، پس از برخاستن از خواب و تمیز کردن صورت موجب بهتر شدن وضعیت پلک ها می شود.

- پوست در اثر افزایش سن کش سانی (قابلیت ارتجاع) خود را از دست می دهد و کرم های سفت کننده پوست برای افزایش سفتی و کش سانی ساخته شده اند. اکثر این کرمها حاوی ویتامین C و E، روغن دانه انگور ، روغن جوجوبا و عسل خالص هستند. انواع طبیعی این کرم ها پر قدرت تر از انواع مصنوعی هستند.

- متداول ترین فرآورده های سفت کننده در نواحی نازک اطراف چشم ها مورد استفاده قرار می گیرند و کرم دور چشم نامیده می شوند ولی انواع مخصوص پوست سایر نواحی بدن، مانند پستان، ساق پا و شکم نیز وجود دارند. این ترکیبات با اسامی کرم سفت کننده پوست (مخصوص شب، برای صورت و گردن)، کرم سفت کننده پستان و کرم ضد سلولیت (برای سفت کردن پوست قسمت بالای بازوها، شکم، ران، سرین و پشت ساق پا) در دسترس هستند.

- کرم های شب به طور معمول ضخیم تر از مرطوب کننده های روز هستند زیرا ترکیبات قوی تری دارند که می توانند در طول شب به شکل عمیق تر به پوست نفوذ کنند و موجب تحریک تولید سلول های پوستی شوند. این کرم ها موجب کاهش چروک های ظریف پوست می شوند. این نوع کرمها را باید بلافاصله پس از شستشوی صورت و به ویژه بعد از استحمام مورد استفاده قرار داد. همچنین به یاد داشته باشید که کرم شب باید تقریباً ۳۰ دقیقه قبل از خواب به پوست مالیده شود تا جذب پوست شود و به روبالشی مالیده نشود.

- مرطوب کننده های روز به طور معمول حاوی ترکیب ضد آفتاب هستند و ترکیبات مختلفی از آن ها، از جمله مرطوب کننده های مخصوص پوست حساس، چرب، یا مستعد آکنه در دسترس قرار دارند. موثرترین زمان استفاده از این مرطوب کننده ها بلافاصله پس از استحمام یا شستشوی صورت است و همچنین باید قبل از آرایش صورت و بعد از پاک کردن آن ها، قبل از خواب شب مورد استفاده قرار گیرند.

- ماسک های صورت موادغذایی حیاتی را به طور فوری در اختیار پوست قرار میدهند و نیز موجب محافظت آن در برابر رادیکال های آزاد، استرس و تأثیرات ناشی از افزایش سن میشوند. استفاده از ماسک صورت در هرهفته یک بار کمک بسیاری به سلامت پوست می کند. نوع ماسک به نوع پوست بستگی دارد. برای مثال، ماسک های ساخته شده از گل برای پوست های چرب و ماسک های مرطوب کننده برای پوست های خشک مناسب هستند. در هنگام استفاده از هر نوع ماسک مراقب اطراف چشم ها و لب ها باشید.

- باقی ماندن مواد آرایشی به مدت طولانی بر روی پوست ممکن است موجب تحریک پوست و ایجاد لکه های پوستی شود. پاک کننده ها، به شکل کرم و مایع در دسترس هستند. باید همیشه بعد ا ز پاک کردن مواد آرایشی به وسیله آن ها، مرطوب کننده به پوست مالیده شود.

- هر روز صبح، قبل از استفاده از مواد آرایشی، ابتدا صورت خود را با مواد تمیز کننده مناسب با نوع پوست خود پاک کنید و نیز هر شب پس از پاک کردن لوازم آرایش با مواد پاک کننده، از ترکیب تمیز کننده صورت استفاده نمایید.

شستشوی صورت با یک تمیز کننده ملایم در هر روز صبح، هر نوع ذرات كثيف زاید و چربی را تمیز و ذرات باقی مانده مرطوب کننده و مواد آرایشی باقی مانده را پاک می کند. شستشوی صورت، تنها با آب، به طور موثر موجب تمیز شدن ذرات كثيف و محلول در چربی و نیز چربی های تولید شده به وسیله پوست، در طول روز و شب نمی شود و باید برای بر طرف کردن این ذرات از تمیز کننده ها استفاده نمود و سپس تقویت کننده (تونر) به پوست مالید. تمیز کننده های صورت اکثرا در صابون های طبیعی، کف های تمیز کننده، کرم ها و لوسیون های تمیز کننده، ماسک های صورت و بعضی ترکیبات مخصوص دیگر یافت می شوند.

- در هنگام استفاده از ماسک، لایه نازکی از آن را بر روی صورت و گردن خود بمالید و از لبخند زدن یا خندیدن در هنگام خشک شدن آن پرهیز کنید تا ماسک دچار ترک نشود. پس از خشک شدن ماسک، آن را با آب ولرم و همراه با دستکش نرم بشویید و سپس صورت را به آرامی با حوله نرم کمی خشک کنید و اجازه دهید پوست، خود به خود خشک شود.

تمام آنچه درباره پوست و مراقبت از آن باید بدانید(قسمت 3)

مراقبت از پوست بدن

عدم توجه به پوست گردن به پایین از اشتباهات مهم است. خانم ها (به ویژه با افزایش سن)، بیشتر به پوست صورت خود توجه میکنند در حالی که در پوست بازو، ساق پا، آرنج، زانو و پاها نیز لکه های پوستی، کدورت، تغییر رنگ و ضخیم شدگی ایجاد می شود.

بهترین راه مقابله با عوارض مزبور، مرطوب نگه داشتن پوست است و این کار را می توان با استفاده از کف شستشوی بدن یا کف های مرطوب کننده، در هنگام استحمام انجام داد. به یاد داشته باشید که پس از استحمام باید پوست بدن را با لوسیون یا کرم سفت کننده پوست مرطوب نمایید. بخار ایجاد شده در حمام، منافذ بدن را باز می کند و در نتیجه، تمام کرم یا لوسیون بدن جذب پوست می شود.

فرآورده های مختلفی برای محافظت از پوست بدن در دسترس قرار دارند که از جمله آن ها باید از کرم های ضد نمک های حمام، لوسیون های بدن، ترکیبات مخصوص شستشوی بدن، کف مخصوص حمام ، کرم بشره (پوشش شاخی یا کوتیکول)، لوسیون دست، ترکیبات ضد حساسیت، ترکیبات آلی، خمیر ریش، کرم های سفت کننده پوست و ویتامین های پوستی نام برد. توضیح درباره تمام این ترکیبات از حوصله این کتاب خارج است و تنها به ذکر نکات مهمی درباره بعضی از آن ها می پردازیم:

- کف های مخصوص حمام تنها برای بچه ها مورد استفاده قرار نمی گیرند و بزرگسالان نیز می توانند از آن ها استفاده کنند.

این کف ها حاوی روغن های ضروری هستند که بر حسب محتوای گیاهی آن ها، تأثیرات متفاوتی دارند. استوقدوس، چوب صندل سرخ و بابونه، رایج ترین روغن های ضروری ایجاد کننده فضای آرام بخش هستند و نعناع، روغن لیمو و چای سبز موجب ایجاد انرژی در بدن می شوند. افزودن چند برش پرتقال، لیمو، گلبرگ گل ها یا پوست مرکبات به آب داخل وان موجب تسکین دردهای عضلانی و ترمیم کبودی می شود. البته کفهای حمام برای همه افراد مناسب نیستند. زنان باردار و افراد دارای پوست خشک نباید به مدت زیاد در آب گرم بمانند. بهترین نوع کف حمام برای پیشگیری از خشک شدن پوست، کف حمام حاوی آلوئه، عسل یا ویتامین E است.

- نمک های حمام می توانند موجب پوسته برداری و نرم شدن پوست شوند.

دو نوع متداول نمک های حمام عبارتند از نمک طبیعی دریا و نمک Epsom (که به آن سولفات منیزیم هم می گویند).

درمان با نمک دریا موجب جوانی سلول ها می شود زیرا نمک دریا باعث می شود سموم و مواد معدنی خون با آب دریا جابه جا شوند. هنگامی که در وان آب حاوی نمک قرار می گیرد باید دمای آن زیر ۳۷ درجه سانتی گراد باشد. نمک موجب تمیز شدن منافذ پوست و سم زدایی بدن می شود و پوست را خشک می کند، بنابراین در طول قرار داشتن در وان آب نمک و پس از آن، آب زیادی بنوشید. همچنین پس از استحمام، ماساژ با نمک خشک می تواند سلول های مرده پوست را بردارد و گردش خون زیر پوست را برقرار کند.

- لوسیون های بدن در مقایسه با کرم های بدن متداول تر هستند ولی لوسیون ها به دلیل داشتن آب بیشتر (نسبت به روغن)، ملایم ترند. لوسیون ها از نظر برطرف کردن خشکی پوست ضعیف تر از کرم های پوست هستند. و دست ها معمولاً نخستین منطقه ای هستند که دچار پیری می شوند. لوسیون های دست بدون اینکه دست ها را چرب کنند از خشک شدن آن ها جلوگیری به عمل می آورند. اکثر این لوسیون ها حاوی آلوئه ورا، کره شی، روغن بادام، ویتامین A و ویتامین C هستند که همگی به سرعت به پوست نفوذ می کنند.

- لوسیون های پا را به آرامی بر روی پا ماساژ دهید. ابتدا پاها را حداقل به مدت ۵ دقیقه در آب گرم قرار دهید و پس از خشک کردن آن ها با حوله نرم، با استفاده از سوهان (سنگ) پا، قسمت های شاخی، ضخیم، خشک یا ترک خورده را به ویژه در ناحیه کف و پاشنه پا بردارید و لوسیون را برای مرطوب کردن به پوست بمالید. سپس جوراب نخی به پا کنید تا رطوبت پا حفظ شود. افرادی که پاهایشان بیش از حد عرق می کند باید از کفش های چرمی یا برزنتی استفاده کنند. استفاده یک روز در میان از صندل، به جای کفش نیز به تنفس پاها و کاهش تعریق آن ها کمک می کند.

-کرم های ضد سلولیت: سلولیت در اثر تجمع سلول های چربی ایجاد می شود و کرم های ضد سلولیت فرآورده های سفت کننده پوست هستند و به منظور نفوذ به پوست برای خشک کردن سلول های چربی و حل کردن چربی پوست به کار می روند. این کرم ها به طور معمول به ران ها، مچ دست، شکم و بالای بازو مالیده می شوند و ماده اصلی تشکیل دهنده آن ها کافئین، ویتامین C، ویتامین E و ویتامین D است.

- خمیر و ژل اصلاح، رطوبت مو را زیاد می کنند و موجب می شوند تیغ، بدون بر جا گذاشتن درد و بریدگی موها را بتراشد. خانم ها نیز می توانند از این ترکیبات استفاده کنند. بعضی از این خمیرها یا ژلها، حاوی ترکیبات طبیعی گیاهی، مثل آلوئه ورا ، چای سبز ، نعناع و ویتامین ها هستند. انواع گیاهی ملایم تر هستند و پوست را بهتر در برابر آسیب دیدگی و تحریک محافظت می کنند. بهترین زمان استفاده از خمیر یا ژل اصلاح، بعد از استحمام با آب گرم است که منافذ پوست را باز، موها را نرم و عضله ها را شل می کند. در صورت در دسترس نبودن خمیر و ژل اصلاح به طور موقت می توانید از شامپو یا ترکیبات حالت بخش مو استفاده کنید.

بیشتر بخوانید:

تمام آنچه درباره پوست، مو و ناخن و مراقبت از آن باید بدانید(قسمتهای دیگر)

منبع: مراقبت از پوست، مو و ناخن(زیبایی) - علیرضا منجمی

پایگاه خبری حقوق نیوز - سلامت و بهداشت

  • منبع
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید