امروز: یکشنبه, ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ برابر با ۲۱ ذو الحجة ۱۴۴۲ قمری و ۰۱ اوت ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 273042
۸۱۲
۱
۰
نسخه چاپی
خطای اثر طعمه

خطای اثر طعمه چیست؟

خطای اثر طعمه از جمله خطاهای ذهنی است که در زندگی روزمره زیاد اتفاق می افتد. در این خطا ذهن افراد با طعمه ای که به آنها ارائه می شود دچار خطا می گردد

خطای اثر طعمه چیست؟

خطای اثر طعمه

اگرچه مغز انسان ساختار اعجاب انگیزی در پردازش اطلاعات دارد اما خطاهای ذهنی بیشماری می توانند بر انتخاب ها و قضاوتهای ذهن تاثیر گذارند. خطاهای ذهنی باعث قضاوتها، تصمیمات و انتخاب های نادرستی می شوند. اما خبر خوب اینکه با شناخت خطاهای ذهنی می توان از به دام افتاده مغز در آنها جلوگیری کرد. یکی از خطاهای ذهنی متداول خطای اثر طعمه است.

خطای اثر طعمه از جمله خطاهای ذهنی است که در زندگی روزمره زیاد اتفاق می افتد. در این خطا ذهن افراد با طعمه ای که به آنها ارائه می شود دچار خطا می گردد.

خطای اثر طعمه زمانی اتفاق می افتد که برای ترغیب شخص به انتخاب یک گزینه از میان دو گزینه پیشنهادی، گزینه سومی به عنوان طعمه به او پیشنهاد شود.

در واقع خطای اثر طعمه زمانی اتفاق می افتد که شخصی دو گزینه پیش روی دارد اما به دلیل تردید در انتخاب یکی از آنها گزینه سومی نیز روبروی او قرار گیرد، در این موقعیت احتمال اینکه شخص مورد نظر گزینه دوم را بپذیرد بسیار بالاست. البته باید توجه داشت ارائه گزینه سوم باید به شکلی صورت گیرد که در نظر شخص گزینه دوم جذاب تر و معقولانه تر جلوه کند.

برای مثال، شخصی قصد خرید ماشین دارد و به او دو ماشین را برای خرید پیشنهاد داده شده است.

قیمت یکی از ماشین ها 12000 هزار دلار و قیمت ماشین دیگری15000 هزار دلار می باشد. بنابراین شخص با دو گزینه مواجه است اما در خرید ماشین دوم به دلیل قیمت آن تردید دارد در همین لحظه به شخص مورد نظر ماشینی با قیمت 25000 هزار دلار پیشنهاد می شود. در این موقعیت قیمت ماشین دوم با قیمت 15000 هزار دلار در مقایسه با قیمت ماشین سوم معقول و مناسب به نظر می رسد.

در اینجا فروشنده ی ماشین با استفاده از خطای اثر طعمه خریدار ماشین را شکار می کند. زیرا وی از پیش می داند خریدار ماشینی با قیمت 25000 هزار دلار را خریداری نمی کند اما با پیشنهاد آن به عنوان طعمه باعث می شود خریدار در انتخاب ماشین 15000 دلاری مصمم تر شود.

  • منبع
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید