امروز: دوشنبه, ۳۰ فروردين ۱۴۰۰ برابر با ۰۶ رمضان ۱۴۴۲ قمری و ۱۹ آوریل ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 273114
۵۰۱
۱
۰
نسخه چاپی
Ostrich Theory

خطای پدیده شترمرغ؛ با ندیدن مشکل حل نمی شود

خطای پدیده شترمرغ از جمله خطاهای ذهنی است که در آن فرد در هنگام بروز مشکلات و یا زمانی که به هر دلیل در موقعیت نامطلوبی قرار می گیرد به نادیده گرفتن عمدی آن مبادرت می کند درست همانند شتر مرغی که هنگام مواجه با خطر و ترس سر خود را در زیرزمین پنهان می کند

خطای پدیده شترمرغ؛ با ندیدن مشکل حل نمی شود

خطای پدیده شترمرغ

خطای پدیده شترمرغ از جمله خطاهای ذهنی است که در آن فرد در هنگام بروز مشکلات و یا زمانی که به هر دلیل در موقعیت نامطلوبی قرار می گیرد به نادیده گرفتن عمدی آن مبادرت می کند درست همانند شتر مرغی که هنگام مواجه با خطر و ترس سر خود را در زیرزمین پنهان می کند.

اثر شترمرغ بیانگر این موضوع مهم است که ذهن ما تمایل دارد تا در هنگام مشکلات قریب الوقوع از مکانیسم نادیده گرفتن و پنهان شدن استفاده کند و از این مشکلات و و جزئیات آن اطلاعی نداشته باشیم، ما اطلاعاتی که ناراحت مان می کنند را نادیده می گیریم و ترجیح می دهیم به مشکل مان فکر نکنیم.
این پنهان شدن و نادیده گرفتن می تواند هم فیزیکی و هم روانی باشد.

در مکانیسم فیزیکی پدیده شترمرغ فرد برای عدم مواجه با بازخوردهای منفی در هنگام بروز مشکلات خود را از انظار پنهان می کند. در مکانیسم روانی اگرچه فرد به لحاظ فیزیکی حاضر است اما واکنش های روانی آن از جمله نادیده گرفتن، تفاوت چندانی با پنهان شدن ندارد.

این پدیده هم در حوزه خانوادگی و هم در حوزه شغلی می تواند آسیب های جدی را به روابط اشخاص وارد کند.

خطای پدیده شترمرغ؛ با ندیدن مشکل حل نمی شود

زمانی که فردی در خانواده و یا محل کار به جای مواجه شدن با مشکلات سعی می کند همانند شترمرغ آنها را نادیده بگیرد و خود را در معرض مواجه با آنها قرار ندهد به تدریج به عنوان فردی بی مسئولیت و ترسو شناخته می شود که توان مقابله با بحران ها و مشکلات را ندارد.
باید توجه داشت نادیده گرفتن هرگز کمکی به حل مشکل نمی کند بلکه در مواردی زیادی باعث حاد شدن آن می شود به طوری که گاه حل آن با هزینه ها و زمان بیشتری همراه می شود.

در فارسی ضرب المثل مثل کبک سر در برف کردن را می توان به خطای پدیده شترمرغ تعبیر کرد.

  • منبع
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید