امروز: جمعه, ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ برابر با ۲۴ رمضان ۱۴۴۲ قمری و ۰۷ مه ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 275338
۲۴۵
۱
۰
نسخه چاپی
Sister Cities

خواهرخواندگی شهرها | اصطلاح خواهرخواندگی | تاریخچه خواهرخواندگی شهرها | انتخاب شهرها برای خواهرخواندگی

خواهرخواندگی شهرها یا Sister Cities اصطلاحی است برای پیوند بین دو شهر که دارای تشابهات و وجوه مشترک خاصی هستند. این تشابهات می‌تواند از نظر تاریخی، علمی یا دانشگاهی باشد

خواهرخواندگی شهرها | اصطلاح خواهرخواندگی | تاریخچه خواهرخواندگی شهرها | انتخاب شهرها برای خواهرخواندگی

خواهرخواندگی مفهومی میان انسان‌ هاست که روابط بین آدم ها را نشان می دهد. پس چرا برای شهرها، چنین عباراتی را استفاده می کنند و منظور از آن چیست؟

خواهرخواندگی شهرها

خواهرخواندگی شهرها یا Sister Cities اصطلاحی است برای پیوند بین دو شهر که دارای تشابهات و وجوه مشترک خاصی هستند. این تشابهات می‌تواند از نظر تاریخی، علمی یا دانشگاهی باشد. همچنین وجود فرهنگ یا نماد مشترک، انگیزه‌ی ایجاد چنین پیوندی است. این پیوند برای ایجاد همبستگی بیشتر و تبادلات فرهنگی بسته می‌شود و زمینه‌ی بسیار مناسبی را برای گردشگری فراهم می‌آورد.

اصطلاح خواهرخواندگی

اصطلاح خواهرخواندگی از ادبیات اروپایی آمده است که در سال ۱۹۲۰ با توافق‌نامه‌ای که بین دو شهر انگلیس و فرانسه بسته شد ترویج پیدا کرد و بعد از جنگ جهانی دوم این پیمان در بسیاری از شهرها در سراسر جهان بسته شد. خواهرخواندگی به شهرهایی گفته می‌شود که مانند یکدیگرند و گویی دوقلو هستند اما این سوال برای شما عزیزان پیش آمده بود که چرا مثلا خواهرخوانده آن را می‌نامند نه برادرزاده!؟

اصطلاح خواهرخواندگی به این دلیل است که در بسیاری از زبان‌ها واژه شهر مونث بوده به همین دلیل این اصطلاح نیز به شهرهای خواهر خوانده بیان می‌شود نه برادرخوانده!

تاریخچه خواهرخواندگی شهرها

اصطلاح خواهرخواندگی‌ که از ادبیات اروپا وارد ادبیات دیگر کشورها شده است. برای نخستین بار در سال 1920 بعد از جنگ جهانی اول، این قرارداد بین یک شهر در انگلیس و یک شهر در فرانسه منعقد شد و تا سال 1986 ادامه داشت. با پایان جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۵ میلادی، رئیس‌جمهور وقت آمریکا یعنی ژنرال «دوایت آیزنهاور» در سال 1956 در ارائه برنامه «مردم به مردم» خود بر شکل‌گیری پیمان‌های خواهرخواندگی بین شهرهای آمریکا با شهرهای جهان تاکید کرد و به این ترتیب حرکتی جهانی برای این موضوع پایه‌گذاری شد. هدف اعلامی آیزنهاور از تأکید بر این طرح، درگیر کردن افراد و سازماندهی گروه‌ها در تمامی سطوح جامعه برای کاهش درگیری‌ها در سطح جهان با انعقاد قرارداد خواهرخواندگی بود.

خواهرخواندگی شهرها | اصطلاح خواهرخواندگی | تاریخچه خواهرخواندگی شهرها | انتخاب شهرها برای خواهرخواندگی

خواهرخواندگی و گردشگری

از نتایج پیوند خواهرخواندگی میان دو شهر، رونق و رواج گردشگری بین دو شهرِ خواهرخوانده است. چرا که به طور مثال این قرارداد برای کشورها انگیزه‌ی نامگذاری متقابل خیابان‌هایی به نام شهر خواهرخوانده می‌شود. همین موضوع دلیلی می‌شود تا مردم دو شهر یکدیگر را بشناسند و سعی کنند با آداب و رسوم و فرهنگ و سایر ویژگی های هم آشنا شوند. در واقع پیوند خواهرخواندگی باعث شاناساندن شهرهای خواهرخوانده به مردم آن شهرها می‌شود. گردشگران هم تلاش می‌کنند اطلاعات جامع‌تری از شهر خواهرخوانده کسب کنند و همین آشنایی سبب علاقه مندی بیشتر شده و زمینه‌ی سفر به شهر مورد نظر را بیش از پیش فراهم می‌آورد.

دولت ها با ایجاد چنین پیوندی، به دنبال دستیابی به شهرهای جهانی و گسترش صلح و پیشرفت پایدار هستند. زمانی که دو شهر به عنوان خواهرخوانده یکدیگر انتخاب می شوند، تعاملات مردم در این شهرها، بیشتر می شوند. همایش ها، فستیوال ها، جشنواره ها و در کل تبادلات آن ها افزایش می یابد. پس مردم دو شهر با فرهنگ، ارزش ها، آداب و رسوم بومی همدیگر آشنا می شوند. اگر چه این شهرداری ها هستند که بایستی مردم را با این موضوع درگیر نمایند اما همین موضوع دلیلی می شود تا مردم دو شهر یکدیگر را بشناسند. گردشگران هم می توانند اطلاعات خود را بیشتر کنند.

انتخاب شهرها برای خواهرخواندگی

هر دو شهری که برای خواهرخواندگی انتخاب می شوند، باید در زمینه هایی با یکدیگر اشتراک داشته باشند. گه‌گاهی نیاز به دو سمبل مشابه و مشترک در هر دو شهر است. گاهی به تاریخی بودن شهرها، علمی بودن، دانشگاهی بودن یا حتی بندری بودن هر دو بستگی دارد. جالب این جاست که بعضی از این شهرها، نام های مشابه یا فستیوال ها و جشنواره های یکسانی دارند. این موضوع به رونق گردشگری و سفر بین دو شهر، کمک می کند. یکی از کارهایی که برای آشنایی مردم دو شهر با یکدیگر انجام می شود، نامگذاری خیابان هاست. اگر به خیابان های شهرتان نگاهی بیندازید، ممکن است نام خواهرخواندگی شهرها را با محل تولد خود بیابید.

پیوند خواهرخواندگی شهرها در زمینه های فرهنگی یا اگر مکانی خاص باشند، اصطلاحی دیگر پیدا می کنند. در دسته بندی خواهرخوانده ها، نام هایی مانند شهرهای یادگیرنده، شهرهای خلاق را هم می شنوید. شهرهای خلاق ایران اصفهان و رشت هستند که اولی از نظر صنایع دستی و دومی در غذا خلاق است. شهرهای یادگیرنده هم ۴ شهر شیراز، بهبهان، اراک و کاشان هستند؛ شهرهایی که در زمینه آموزش، فرهنگ و علم شناخته شده اند. پیوند ناشهری هم بین شهرها بسته می شود. به طور مثال، راه آهن تهران و راه آهن پاریس با یکدیگر پیوند خواهرخواندگی ناشهری دارند.

خواهرخواندگی شهرها در ایران با دیگر شهرهای جهان

خواهرخواندگی شهرها در تمام جهان برای توسعه ای پایدار ارج نهاده می شود. در کشورمان ایران می توانید نزدیک به ۴۸ شهر را بشمارید که با دیگر شهرهای جهان خواهرخوانده هستند. هر شهری تنها با یک شهر پیوند خواهرخواندگی ندارد و ممکن است با چندین شهر، این پیمان بسته شوند. برای نمونه، شهر تهران با ۲۲ شهر در جهان، پیوند خواهری دارد. شهرهای دوشنبه در تاجیکستان، هاوانا در باکو، خارطوم در سودان، برازیلیا در برزیل، پاریس در فرانسه، تفلیس در گرجستان، استانبول در ترکیه، مسکو در روسیه، پکن در چین و بسیاری دیگر در این لیست قرار دارند.

تهران اصفهان تبریز مشهد قزوین رشت
شیراز نیشابور یزد آستارا اراک اردبیل
بندرانزلی بندرعباس بوشهر چابهار خرم‌آباد خوی
دزفول رامسر زنجان ساری شهرکرد قم
کازرون کاشان کرمانشاه کیش گرگان مراغه
همدان آبادان آمل ارومیه بابلسر بسطام
بم بیرجند تربت جام دامغان دلیجان سبزوار
شاهرود شوشتر قشم ماسال محلات نجف‌آباد

در این لیست، اصفهان با ۱۷ شهر جهان، تبریز با ۱۶ شهر، مشهد با ۱۳ شهر، قزوین با ۱۲ شهر، رشت با ۸ و شیراز با ۷ شهر خواهرخوانده هستند. این تعداد قطعا در سال های آینده تغییر خواهد کرد. خواهرخواندگی شهرها امیدی برای صلح پایدار جهانی در آینده و افزایش گردشگری است.

جالب است بدانید که دانشگاه سئول با دانشگاه اصفهان از نوع ناشهری (دانشگاهی) پیوند خواهرخواندگی دارند. پیمان همیاری هم از دیگر پیمان هایی است که به جای خواهرخوانده شهرها بسته می شود. برای نمونه تبریز با شهر ترابزون ترکیه پیوند همیاری دارد که همانند مفهوم خواهرشهر است.

خواهرخواندگی شهرها | اصطلاح خواهرخواندگی | تاریخچه خواهرخواندگی شهرها | انتخاب شهرها برای خواهرخواندگی

۱۷ خواهرخوانده اصفهان در جهان

اصفهان که معروف به نصف جهان است از خاور دور تا کشورهای اروپایی خواهرخواندگانی دارد که مجموعا به ۱۷ شهر می‌رسند. خدمات گردشگری در این توافق‌نامه که بین خواهرخواندگان بسته‌ می‌شود یکی از ارکان اصلی این پیمان است که موجب شده گردشگران بسیاری برای دیدن جاذبه‌های گردشگری اصفهان به ایران بیایند. اگر شما نیز قصد سفر به اصفهان را دارید از اقامتگاه‌های متنوع اصفهان در سایت هومسا دیدن کنید.
۱ چین شیان
۲ مالزی کوالالامپور
۳ ایتالیا فلورانس
۴ روسیه سنت پترزبورگ
۵ رومانی یاش
۶ اسپانیا بارسلون
۷ ارمنستان ایروان
۸ کویت کویت‌شهر
۹ آلمان فرایبورگ
۱۰ کوبا هاوانا
۱۱ پاکستان لاهور
۱۲ سنگال داکار
۱۳ لبنان بعلبک
۱۴ کره جنوبی گیونگجو
۱۵ هند حیدرآباد
۱۶ ژاپن کیوتو
۱۷ کره جنوبی اوسان

  • منبع
  • الی گشت
  • درناتریپ
  • هومسا

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید