امروز: یکشنبه, ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ برابر با ۰۹ ذو القعدة ۱۴۴۲ قمری و ۲۰ ژوئن ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 265538
۱۶۶۹
۱
۰
نسخه چاپی

سفر با نوزادان | مهمترین نکات در سفر با نوزادان

بسیاری از زوج ها به دلیل مشکلات سفر کردن با نوزادان، پس از بچه دار شدن، بسیاری از سفرهای خود را به حال تعلیق در می آورند. همچنین در بسیاری موارد دیگر افراد زوج ها را از سفر با نوزاد خود منع می کنند. آنها از جمله های همانند کار بسیار خطرناکی است. کار بسیار سختی است. غیر مسئولانه است. نوزاد نیاز به روتین منظم دارد، برای منصرف کردن زوج ها از سفر با نوزادشان استفاده می کنند. اما باید بدانید با رعایت برخی نکات می توانید سفر لذت‌بخشی را با نوزاد خود تجربه کنید

سفر با نوزادان | مهمترین نکات در سفر با نوزادان

سفر با نوزادان؛ آری یا خیر

بسیاری از زوج ها به دلیل مشکلات سفر کردن با نوزادان، پس از بچه دار شدن، بسیاری از سفرهای خود را به حال تعلیق در می آورند. همچنین در بسیاری موارد دیگر افراد زوج ها را از سفر با نوزاد خود منع می کنند. آنها از جمله های همانند کار بسیار خطرناکی است. کار بسیار سختی است. غیر مسئولانه است. نوزاد نیاز به روتین منظم دارد، برای منصرف کردن زوج ها از سفر با نوزادشان استفاده می کنند. اما باید بدانید با رعایت برخی نکات می توانید سفر لذت‌بخشی را با نوزاد خود تجربه کنید.

سفر کردن با نوزاد نیاز به یکسری تجهیزات دارد و لازم است که شما آن ها را در سفر همراه خود داشته باشید. نوزاد نیاز به غذا و جای مناسب برای خواب دارد. شما باید همیشه غذای مناسب او را همراه داشته باشید، همچنین یک جای امن و مناسب برای خواب نوزاد که باید در طول سفر با خود حمل کنید. باید بپذیرید که زندگی شما با حضور نوزاد تغییر کرده و خود را با شرایط جدید وفق بدهید و انتظارات خود را نسبت به شرایطی که در آن قرار دارید، مطابقت دهید. صبور باشید.

مهمترین نکات در سفر با نوزادان

استفاده از شیرمادر

بهترین غذا برای نوزادان، علی الخصوص در سفر خانوادگی، و همچنین آسانترین غذا در سفر شیر مادر است. تغذیه با شیر مادر نه تنها نیاز به شیشه شیر ، استریل کردن آن و دیگر تجهیزات اضافی را ندارد، بلکه شیر مادر از مواد بسیار ضروری، مغذی و مفید برای نوزاد تشکیل شده که از او در برابر بسیاری از بیماری ها حفاظت می کند.

همراه داشتن کرییر

در سفر خانوادگی کرییر در حمل نوزاد به شما کمک می کند، همچنین می توانید برای تعویض پوشک نوزاد در هر مکانی از آن استفاده کنید. حتی می توانید از کوله های حمل نوزاد که سبک تر و از نظر جاگیری و حمل و نقل برای والدین راحت تر است، استفاده کنید.

همراه داشتن کالسله

کالسکه حکم یک صندلی و تخت راحت برای نوزاد شما در سفر را دارد. استفاده از یک کالسکه خوب و سبک وزن که بتوان آن راحتی باز و بسته کرد در سفر بسیار مفید و ضروری است. در نظر داشته باشد که در آب و هوای گرم به همراه داشتن کرییر یا کوله های مخصوص نوزاد کمی آزاردهنده است اما کالسکه این مشکلات را ندارد و از طرفی در هوای گرم و آفتابی می تواند با فراهم آوردن سایه ای دلپذیر از نوزاد محافظت کند.

سفر با نوزادان | مهمترین نکات در سفر با نوزادان

همراه داشتن دستمال مرطوب

به همراه داشتن دستمال مرطوب در سفر با کارایی چند منظوره شان بسیار مفید خواهد بود. استفاده از آنها به عنوان کاغذ توالت، تمیز کردن سطوح مختلف، ضد عفونی کردن دست وحتی گاهی در شرایطی که دسترسی به حمام ندارید می توانید از آنها برای پاک کردن بدن نوزاد استفاده کنید. در نتیجه استفاده از دستمال مرطوب در سفر را فراموش نکنید.

بیش از اندازه برنامه ریزی نکنید

اگر شما سعی کنید که برنامه های بیش از حد برای روزهای سفر خود بچینید، این کار در پایان سفر خانوادگی چیزی جز احساس خستگی برای شما به همراه نخواهد داشت. با استفاده از سایت های محلی یا از طریق پرس و جو از افراد سراغ پارک های خانوادگی، مکان های مناسب براینوزادان بروید. کوه ها، صخره های مرجانی، جنگلهای بی انتها مدت های طولانی وجود داشته اند و هنوز هم وجود دارند، وقتیکه نوزاد شما به اندازه کافی سالم و بزرگ بود می توانید با هم از بودن در همچنین جاهایی لذت ببرید و سفرهای هیجان و انگیز و ماجراجویانه خود را آغاز کنید.

سفر رفتن با نوزاد بیشتر شبیه این است که بخواهید خودتان را توی یک دردسر درست و حسابی بیندازید؟ کمی به شما حق می دهیم. سفر رفتن با نوزاد قطعا یکی از سخت ترین سفرهایی است که در طول زندگی تان رهسپارش می شوید، اما معنی اش این نیست که سفر با کودک چند ماهه هیچ لذتی ندارد یا قرار نیست به شما خوش بگذرد. مطمئن باشید اگر یک سری نکات طلایی را برای سفر با نوزادتان رعایت کنید، قطعا خاطره این مسافرت برای همیشه در ذهنتان ماندگار خواهد شد.

به محض اینکه به مقصد می رسید اتاقتان را آماده کنید

مهم نیست چقدر خسته هستید، الان بهتر از هر وقت دیگری است که محل خواب بچه و وسایلش را آماده کنید. نوزادتان را با چند تکه اسباب بازی یا بالش توی تخت بگذارید و شروع به باز کردن چمدان ها و جمع آوری وسایل کنید. اگر نوزادتان شیر خورده و خشک است می توانید تا موقع جا به جا شدن کامل وسایل او را به همسرتان نیز بسپارید.

محل تعویض نوزاد را مشخص کنید

یک حوله یا پتو روی یک میز کوچک بیندازید و چند بسته پوشک خشک و تمیز را در این محل دم دستتان بگذارید تا در موقع لزوم لازم نباشد کل چمدان را برای پیدا کردن پوشک به هم بریزید.

برای کودک فضای بازی درست کنید

با قرار دادن چند تا بالش و پهن کردن یک پتو یا حوله کوچک، محل بازی امنی برای کودکتان درست کرده و چند تکه از اسباب بازی هایی که دوست دارد را در آن بگذارید. به این ترتیب نوزادتان می تواند فضای خصوصی خودش را داشته باشد و توی اتاق کوچک هتل بیش از حد دست و بالتان را تنگ نکند.

سفر با نوزادان | مهمترین نکات در سفر با نوزادان

برای قرار دادن وسایل غذا خوردن کودک یک مکان ویژه در نظر بگیرید

شاید اتاق شما آشپزخانه نداشته باشد، مطمئنا شما هم در طول سفر به آشپزخانه خیلی احتیاج ندارید. فقط همه وسایل تغذیه فرزندتان را در نقطه خاصی از اتاق یا روی یک میز کوچک قرار دهید و قبل از قرار دادن بطری ها با یک دستمال محل مورد نظرتان را گردگیری کنید.

از کالسکه استفاده کنید

شاید با خودتان تصور کنید که کالسکه خیلی جاگیر است، از بعضی جهات حق با شماست اما در حال حاضر انواع کالسکه های جمع و جور و قابل جمع شدن در بازار موجود است که به شدت می تواند در طول سفر به شما کمک کند. اگر اهل گشت و گزار پیاده در شهر هستید و نمی خواهید تمام مدت نوزادتان را در آغوش داشته باشید، او را توی کالسکه گذاشته و به سمت مقصدتان راه بیفتید. نوزادان به راحتی می توانند توی کالسکه بخوابند و خیلی مزاحم والدین نشوند!

آغوش فراموش نشود

اگر نوزادتان را توی کالسکه نمی گذارید یا اصلا کالسکه ای برای بردن به سفر ندارید به راحتی می توانید از آغوش استفاده کنید و نوزاد را توی آن قرار دهید. البته بهتر است قبل از سفر یکی دو بار آغوش ببندید و نوزادتان را توی آن قرار دهید تا ببینید که آیا حمل کردن آن برایتان ساده است یا نه و از طرف دیگر کوچولوی شما توی آغوش آرام و قرار پیدا می کند یا نه.

راه حل کنار آمدن با مشکل خوابیدن نوزاد در سفر

بعضی از نوزادان به محض عوض شدن جایشان دچار مشکل شده و نمی توانند خوب بخوابند و باعث کلافگی و ناراحتی والدین هم می شوند. اگر تا به حال با نوزادتان به سفر نرفتید، تخت سفری اش را از قبل شروع مسافرت در محیط خانه علم کنید و اجازه دهید نوزاد چند شب توی آن بخوابد تا به فضای این تخت نیز انس بگیرد. به این ترتیب در طی سفر نیز از خوابیدن در جای جدید عصبی نخواهد شد.

فرایند خواب نوزاد را به هم نریزید

اگر پیش از خواب نوزادتان را در منزل حمام می کردید، برایش لالایی می خواندید و به او شیر می دادید، در طول سفر هم باید این کارها را برایش انجام دهید تا او بتواند راحت بخوابد و گرنه باید تا صبح گریه هایش را تحمل کنید.

از نوزاد انتظار نداشته باشید ساعت بدنش را با محل جدید هماهنگ کند

اگر قرار است به یک کشور خارجی سفر کنید، نباید انتظار داشته باشید که نوزادتان ساعت بدنش را به سرعت با شرایط جدید مطابقت دهد. در عوض خودتان باید دو، سه روزی صبر بیشتری داشته باشید و دیرتر بخوابید یا زودتر از تخت خواب بیرون بیایید.

سریع صبحانه بخورید

زمان های آزادی که شما در طول سفر دارید و می توانید آن را به گردش، خرید، دیدن نقاط دیدنی، بازدید از موزه ها و... اختصاص دهید به ساعات چرت زدن های نوزادتان بستگی دارد. بنابراین سعی کنید وقتتان را در ابتدای صبح برای صرف صبحانه هتل به هدر ندهید. توی تخت و در کنار هم صبحانه سبکی بخورید و خودتان را برای یک روز هیجان انگیز آماده کنید.

سفر با نوزادان | مهمترین نکات در سفر با نوزادان

مشکلی به نام شیرخشک

اگر فرزندتان شیر خشک می خورد لازم است که مقدار کافی از آن را در طول سفر همراه داشته باشید. اگر سفرتان جوری است که می توانید شیر خشک را از شهر مورد نظرتان بخرید لازم نیست مقدار زیادی از آن را توی چمدان جا بدهید. همان قدر شیر که در طول مسیر نوزاد را سیر کند کافی است. اما اگر شیر نوزادتان از نوع خاصی است یا حدس می زنید که در شهر مورد نظرتان فروخته نمی شود، باید به ازای همه روزهای سفر به علاوه دو روز اضافی شیر خشک با خودتان همراه داشته باشید.

شیر دادن به نوزاد در مکان های عمومی

اگر به کشور خارجی سفر می کنید این نکته را در نظر داشته باشید که شیر دادن به نوزاد تقریبا در تمام مکان های عمومی آزاد بوده و مشکلی برایتان ایجاد نخواهد کرد.

لباس های مناسب سفر به کودک بپوشانید

لباس های مناسب سفر آنهایی هستند که علاوه بر راحتی، متناسب بودن با دمای محیط و... از نظر در آوردن لباس برای عوض کردن پوشک هم دست مادر را نبندند و به راحتی قابل پوشیدن باشند.

ساک دستی فراموش نشود

فرقی نمی کند که چند تا چمدان با خودتان به سفر می برید چون همیشه باید یک کیف دستی آماده که داخلش پوشک، شیر خشک، دستمال مرطوب، آب جوشیده و شیشه تمیز وجود دارد، دم دستتان باشد.

لباس مناسب به نوزاد بپوشانید

برای شب های سرد یا خنک یکی دو ژاکت سبک با خودتان بردارید و برای روزهای آفتابی لباس های آستین کوتاه و بدون آستین را فراموش کنید چون آفتاب به سرعت پوست حساس نوزادتان را می سوزاند. در عوض چند دست لباس خنک آستین بلند از جنس نخ همراه داشته باشید.

  • منبع
  • همگردی
  • نی نی بان

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید