امروز: پنج شنبه, ۲۹ مهر ۱۴۰۰ برابر با ۱۴ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۲۱ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 263030
۷۷۳۱۲
۱
۰
نسخه چاپی

خیانت اینترنتی | مهمترین مصادیق خیانت اینترنتی | خیانت اینترنتی و خیانت چهره به چهره

با گسترش تکنولوژی و امکان ارتباط افراد در موقعیت های جغرافیای مختلف، تعاملات و روابط میان زنان و مردان نیز دستخوش انواع دگرگونی های زیادی شده است که خیانت اینترنتی یکی از این دگرگونی ها می باشد.

خیانت اینترنتی | مهمترین مصادیق خیانت اینترنتی | خیانت اینترنتی و خیانت چهره به چهره

خیانت اینترنتی اصطلاحی است که با گسترش شبکه های اجتماعی و دسترسی به اینترنت رواج یافته است.

با گسترش تکنولوژی و امکان ارتباط افراد در موقعیت های جغرافیای مختلف، تعاملات و روابط میان زنان و مردان نیز دستخوش انواع دگرگونی های زیادی شده است که خیانت اینترنتی یکی از این دگرگونی ها می باشد.

خیانت اینترنتی چیست؟

به‌طور کلی، یک ارتباط اینترنتی به عنوان رابطه‌‌ای جنسی و عاشقانه تعریف می‌شود که از طریق تماس آنلاین در اینترنت آغاز شده و به‌ واسطه مکالمات الکترونیکی از طریق ایمیل، اجتماعات مجازی، نظیر اتاق‌های چت، بازی‌های تعاملی و یا گروه‌های خبری ادامه می‌یابد، این ارتباط می‌تواند به صورت روابط پایدار با یک فرد خاص یا با افراد مختلف در اینترنت صورت گیرد.

این رابطه، زمانی به عنوان خیانت تلقی می‌شود که فرد علی‌رغم تعهد به یک رابطه‌ عاطفی و جنسی در دنیای واقعی، هم‌زمان، به طور پنهانی و دور از آگاهی شریک زندگی خویش با یک شریک اینترنتی نیز رابطه عاشقانه یا جنسی برقرار کند.

به عبارت دیگر، خیانت اینترنتی زمانی اتفاق می‌افتد که افراد از رسانه‌های اجتماعی و سایر وسایل ارتباطی الکترونیکی برای خارج شدن از مرزهای ازدواجشان استفاده می‌کنند. این می‌تواند شامل چت کردن نوشتاری یا تصویری باشد و یا زمانیکه از طریق ایمیل با کسی غیر از همسرتان ارتباط می‌گیرید. بخاطر جدایی و دوری جسمی، زوج‌ها ممکن است این را خیانت واقعی تلقی نکنند اما این باعث نمی‌شود که این نوع ارتباطات کمتر از ارتباط رودررو خطرساز شود. درمان‌گران نسبت به تعریف واحدی از مفهوم خیانت اینترنتی، اشتراک نظر ندارند، اما یکی از جنبه‌های مشترک در همه این تعاریف، پنهانی بودن یا مخفیانه بودن چنین روابطی در میان زوجین است.

یک مشاور خانواده در این رابطه می‌گوید، وقتی این ارتباط تلفنی، با ایمیل یا آنلاین باشد، افراد فوراً علائم هشدار خیانت احساسی را مشاهده نخواهند کرد.

یک متخصص مشاوره ازدواج و خانواده اضافه می‌کند که افراد معمولاً از جنبه مجازی شبکه‌های اجتماعی و ارتباط دیجیتال بعنوان توجیهی برای شروع این ارتباطات استفاده می‌کنند. همین می‌تواند دلیلی برای احتیاط باشد زیرا این دوری فیزیکی و ارتباط فوری باعث می‌شود افراد از زندگی روزمره خود جدا شده و درگیر افراد دیگر شوند. او می‌گوید، این صفحه نمایش مثل یک مرز به نظر می‌رسد که باعث می‌شود افراد تصور کنند که کار اشتباهی انجام نداده‌اند زیرا آن فرد نزدیک آنها نیست.

وی هشدار می‌دهد که چطور ارتباطات قبلی می‌توانند به طور آنلاین خیلی زود زنده شوند. او می‌گوید، با دسترسی به پروفایل، اطلاعات و تصاویر یکی از عشق‌های قدیمی و راه‌های ارتباط با او، یک برگشت کوتاه ذهن به گذشته ممکن است برای همیشه ذهنتان را آنجا نگه دارد، خاطرات را برایتان زنده کرده و پیوند احساسی قدیم را دوباره بسازد.

مهمترین مصادیق خیانت اینترنتی

مهم‌ترین این مصادیق عبارتند از:

1- داشتن روابط سطحی (نظیر فرستادن ایمیل و گفتگوهای سطحی اینترنتی)

2- داشتن روابط صمیمانه (نظیر داشتن رابطه جنسی مجازی و همچنین خودافشایی عاشقانه با شریک اینترنتی)

3- تماشای موضوعات جنسی (نظیر تماشاکردن و دسترسی به سایت‌های پورنو)

4- جستجو جهت کسب راهنمایی و جستجو جهت برقراری ارتباط یا دیگران (نظیر گذاشتن اطلاعات شخصی خود بر روی سایت‌ها).

خیانت اینترنتی | مهمترین مصادیق خیانت اینترنتی | خیانت اینترنتی و خیانت چهره به چهره

ارتباطی میان سطح رضایت زناشویی و خیانت اینترنتی وجود ندارد

نتایج به‌دست‌آمده نشان می‌دهد که بین سطح رضایت زناشویی افراد با احتمال برقراری روابط فرا زناشویی اینترنتی در آن ها رابطه‌ای وجود ندارد، برخلاف تصور ما مبنی بر این‌که صرفاً افراد دارای سطح رضایت زناشویی پایین اقدام به برقراری چنین روابطی می‌کنند، اما نتایج مطالعات نشان می دهند که حتی افراد دارای سطح رضایت زناشویی متوسط نیز ممکن است درگیر چنین روابطی شوند. در خیانت نقش عوامل درون‌فردی بسیار پررنگ‌تر از عوامل برون‌فردی است.

بر این اساس می‌توان چنین استنباط کرد که رضایت زناشویی به عنوان یک مؤلفه بین‌فردی، ارتباط چندانی با برقراری چنین روابطی در میان افراد متأهل ندارد، بلکه عوامل درون‌فردی، تأثیر بیشتری در این زمینه دارند.

مثلث سازی در روابط زوجین

در خیانت اینترنتی نوعی مثلث‌سازی ایجاد شده است. مفهوم مثلث‌سازی زمانی رخ می‌دهد که شخص یا عنصر سومی وارد یک رابطه زوجی شده و این کار معمولاً جهت کاهش اضطراب به‌وجودآمده، صورت می‌گیرد.

در این شرایط، افراد در موقعیت‌های اضطراب‌زا از مکانیسم‌های دفاعی ناپخته‌‌تری جهت رفع اضطراب استفاده می‌کنند،به همین سبب احتمال بیشتری دارد که به هنگام بروز تعارضات زناشویی به جای حل منطقی این اختلافات، درگیر عنصر سومی خارج از رابطه زناشویی شوند.

مؤلفه‌ اوقات فراغت با خیانت اینترنتی، همبستگی منفی و معناداری دارد،به عبارت دیگر، می‌توان چنین استنباط کرد که زوجین به دلیل نداشتن برنامه‌ رضایتىبخشی در زمینه اوقات فراغت در زندگی زناشویی خویش، ممکن است از اینترنت و روابط اینترنتی به منظور پرکردن چنین لحظاتی استفاده کنند و آگاهانه یا ناآگاهانه درگیر چنین روابطی شوند.

خیانت اینترنتی و خیانت چهره به چهره

خیانت اینترنتی از لحاظ کیفی و رفتاری با خیانت چهره به چهره متفاوت است، اما عناصر پنهانی‌بودن و نادرست بودن در هر دو نوع خیانت مشترک بوده و پیامدهای ناشی از آن در هر دو نوع، یکسان است،برخلاف خیانت واقعی، در خیانت اینترنتی، فرد می‌تواند با صرف کمترین هزینه و از هر کجا و هر زمان و با هر هویت ساختگی، چنین روابطی را دنبال کند.

مخفی نگه‌داشتن خیانت اینترنتی نسبت به خیانت واقعی، بسیار آسان‌تر بوده و همچنین احتمال برملاشدن آن نسبت به خیانت واقعی نیز کمتر است،همچنین اثر فعالیت‌های اینترنتی به اندازه‌ای است که همانند فعالیت‌های دنیای واقعی، رضایت لازم را در افراد ایجاد می‌کند.

همچنین روابط اینترنتی زمینه لازم برای فرافکنی را در افراد فراهم می‌کند، چنین روابطی ممکن است باعث ایجاد نوعی احساس اطمینان کاذب در توانایی برای انتقال عواطف و احساسات در فرد شود.

مطالعات نشان داده‌اند که تفاوت جنسیتی در نوع نگرش نسبت به خیانت اینترنتی وجود دارد،مردان، معمولاً در جستجوی روابط جنسی، و زنان، در جستجوی روابط عاطفی و دوستانه، با شخصی خارج از رابطه زناشویی هستند.

در هر صورت، خیانت از هر نوعی که باشد موجب سلب اعتماد میان زوجین می‌شود، به خصوص در رابطه با خیانت اینترنتی این حالت نمود بیشتری پیدا می‌کند، چراکه رفتار خیانت‌آمیز معمولاً در منزل و در کنار همسر و دور از چشم او و توسط وسیله‌ای صورت می‌گیرد که دارای مصارف مثبت دیگری است.

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید