امروز: چهارشنبه, ۰۵ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۱ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
کد خبر: 287039
۱۷۱
۱
۰
نسخه چاپی

دزدیده شدن ایده‌ ها در محیط کار: چگونه با رفتار نامناسب همکاران مقابله کنیم؟

محیط کاری جای رقابت است. البته بسیاری از افراد از این عبارت سوءاستفاده می‌کنند که خود را بالا بکشند. زیرآب‌زدن، گزارش دروغین و دزدیدن ایده همکاران از این دسته سوءاستفاده‌ها به شمار می‌روند و محیط کاری را متشنج می‌کنند. مهم نحوه مواجهه با چنین مشکلاتی است. بدیهی است راحت‌ترین راه مواجهه با همکاری که ایده شما را به نام خود زده، برخورد با عصبانیت و رسواکردنش در جمع است، اما چنین کاری قطعا اشتباه است. این کار نه‌تنها وجهه شما در محیط کارتان را خراب می‌کند، بلکه فرصتی برای توضیح به طرف مقابل نمی‌دهد.

دزدیده شدن ایده‌ ها در محیط کار: چگونه با رفتار نامناسب همکاران مقابله کنیم؟

علل احتمالی برای دزدیده شدن ایده‌ ها در محیط کار

دزدیده شدن ایده‌ها در محیط کار می‌تواند به عوامل مختلفی مرتبط باشد. در زیر تعدادی از علل احتمالی را برای دزدیده شدن ایده‌ها در محیط کار ذکر می‌کنیم:

رقابت نامناسب

رقابت غیرسالم بین همکاران می‌تواند به دزدیده شدن ایده‌ها منجر شود. افرادی که احساس رقابت شدیدی می‌کنند ممکن است به منظور کسب مزیت در محیط کار، ایده‌های دیگران را بدون اجازه به خود اختصاص دهند.

کمبود اعتماد

در محیطی که اعتماد میان اعضای تیم کم است، ایده‌ها ممکن است به سرقت برده شوند. عدم اطمینان به حفظ حقوق خلاقیت و نگرانی از انتشار ایده‌ها می‌تواند عاملی برای دزدیده شدن آنها باشد.

نداشتن سیستم مدیریتی مناسب

در برخی سازمان‌ها، عدم وجود یا نقص در سیستم مدیریتی می‌تواند باعث شود که ایده‌ها به‌راحتی دزدیده شوند و نتوان آنها را به نحو مطلوب پیگیری کرد.

نداشتن فرهنگ همکاری و احترام

در محیط‌هایی که فرهنگ کار تیمی و احترام به ایده‌های دیگران نادرست است، ایده‌ها به راحتی قابل دزدیده شدن هستند.

توجه داشته باشید که این عوامل ممکن است به صورت ترکیبی نیز در محیط کار وجود داشته باشند.

وقتی همکاری ایده‌ هایمان را می‌دزدد چطور رفتار کنیم؟

وقتی با موقعیتی مواجه می‌شوید که همکاری شما ایده‌های شما را می‌دزدد، می‌توانید به روش‌های زیر عمل کنید:

ارتباط مستقیم

به صورت مستقیم با همکارتان درباره این موضوع صحبت کنید. با احترام و بی‌طرفی، بیان کنید که ایده‌های شما نادیده گرفته شده است و خواستار توجه بیشتر به اصول همکاری هستید.

مشارکت بیشتر

در جلسات تیمی و فعالیت‌های گروهی بیشتری شرکت کنید و ایده‌ها و نظرات خود را به صورت فعال ارائه کنید. با نشان دادن مشارکت فعال، امکان توجه بیشتر به ایده‌های شما افزایش می‌یابد.

همکاری با دیگران

با سایر همکاران دیگر خود صحبت کنید و ایده‌های خود را با آنها به اشتراک بگذارید. این راهکار می‌تواند کمک کند تا ایده‌های شما به گوش دیگران برسد و در تصمیم‌گیری‌ها مورد توجه قرار گیرد.

عصبانیت خود را مهار کنید

به‌احتمال زیاد اولین واکنشتان در مواجهه با دزدیده‌شدن ایده‌تان عصبانیت است. باید بدانید که عصبانی‌‌شدن حق شماست، اما باید راه مهار آن را بیابید. پیش از اینکه دست به حرکتی بزنید، سعی کنید به احساساتی که در آن لحظه به شما دست داده است فکر کنید و آنها را بپذیرید. حداقل ۱ روز به خودتان فرصت بدهید تا عصبانیت‌تان بخوابد و بتوانید بهتر فکر کنید. هیچ‌گاه هنگام عصبانیت دست به کاری نزنید.

به دلیل کار او فکر کنید

شاید عجیب باشد، ولی در چنین موقعیتی بهتر است به دلسوزی روی بیاورید! سعی کنید فکر کنید چه دلیلی باعث شده است که همکارتان دست به چنین کاری بزند. شاید در شرف اخراج‌شدن بوده و به این ایده احتیاج داشته است و شاید هم والدینش از کودکی او را با دروغ همنشین کرده‌اند. با پرسیدن این سؤالات درنهایت به این نتیجه می‌رسید که مردم کارهایی انجام می‌دهند که ما دلیل آنها را نمی‌دانیم یا نمی‌فهمیم و در این حالت فقط باید به فکر کارهای خودمان باشیم.

دزدیده شدن ایده‌ ها در محیط کار: چگونه با رفتار نامناسب همکاران مقابله کنیم؟

شرایط را بسنجید و بهترین راه‌حل را بیابید

درباره دلسوزی حرف زدیم، اما این دلیل نمی‌شود که به‌راحتی از مشکل پیش‌آمده گذر کنید و هیچ کاری انجام ندهید. برعکس، باید مطابق شرایط خود در محیط کار سراغ بهترین راه‌حل بروید. پیش از انجام هر کاری، شرایط را بسنجید و از خود سؤالاتی بپرسید. آیا بهتر است مشکل را به رئیس خود اطلاع دهید؟ اگر مشکل را مستقیما با همکار خود در میان بگذارید چه واکنشی خواهید دید؟ برای پاسخ به این سؤال‌ها شرایط کاری خود و جایگاه خود در محیط کار را فراموش نکنید. درنهایت می‌توانید برای انتخاب بهترین راه‌حل با همکاری صمیمی مشورت کنید که کاملا به او اعتماد دارید. در ادامه، بعضی از راه‌حل‌های رایج را بیان کرده‌ایم.

دنبال انتقام نباشید

اگر کار اشتباه همکارتان را به‌قصد تلافی تکرار کنید، مطمئن باشید نتیجه خوبی نمی‌گیرید. پس از رویارویی با همکارتان و گوشزدکردن کاری که با شما کرده است، کنار بکشید و سعی کنید فکر این ماجرا را از سرتان بیرون کنید. اگر همکار خاطی عذرخواهی کرد، معذرت‌خواهی او را بپذیرید و مسئله را تمام‌شده بپندارید، اما اگر اشتباهش را نپذیرفت، دوباره راهی پیدا کنید تا به او اخطار بدهید و به کار اشتباهش آگاهش کنید.

وقار خود را حفظ کنید

آدم هیچ‌گاه از آینده خود خبر ندارد. ممکن است سال‌ها مجبور به کارکردن در یک شرکت باشید و هر روز با اشخاصی یکسان سروکله بزنید. بدیهی است بی‌احترامی به همکارتان به کار شما و وجهه‌تان آسیب می‌زند. اعتمادکردن و ایجاد ارتباط نقش مهمی در رشد شغلی دارند. ممکن است پس از دزدیده‌شدن ایده‌تان، اعتماد خود را به همه از دست بدهید. بدانید چنین مسئله‌ای طبیعی است، ولی تلاش کنید به این فکر کنید که انسان‌های مورداعتماد زیادی وجود دارند که قرار نیست به شما خیانت کنند.

ببخشید و گذر کنید

درست است که شخصی ایده شما را دزدیده است، اما دنیا به آخر نرسیده و شما فرصت جبران‌کردن و اثبات خود را خواهید داشت. این را در نظر داشته باشید که افرادی که ایده دیگران را می‌دزدند، از مهارت‌های خود مطمئن نیستند و روزی دستشان رو می‌شود.

مراجعه به مدیر

اگر تمام تلاش‌های بالا نتیجه ندهد، می‌توانید به مدیر مستقیم خود مراجعه کنید و مشکل را با او در میان بگذارید. توضیح دهید که اصول همکاری در محیط کاری شما نادیده گرفته می شود و خواستار راهکاری منصفانه و منطقی برای رفع این موضوع هستید.

در همه موارد، حوصله و تعامل مثبت را حفظ کنید و سعی کنید به مشکلات به صورت سازنده و با رویکرد حل مسئله نگرانه بپردازید.

اگر بتوانید از موقعیت سختی همچون دزدیده‌شدن ایده‌تان به‌خوبی گذر کنید، به نمونه‌ای برای دیگران تبدیل می‌شوید و جایگاه ویژه‌ای در محل کار خود پیدا می‌کنید. بنابراین تلاش کنید تصویر خوبی از خود در ذهن دیگران باقی بگذارید.

  • منبع
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید