امروز: پنج شنبه, ۰۷ اسفند ۱۳۹۹ برابر با ۱۲ رجب ۱۴۴۲ قمری و ۲۵ فوریه ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 275661
۱۶۵
۱
۰
نسخه چاپی

دلایل روابطه بی سرانجام | انواع روابط بی سرانجام | نشانه‌ های رابطه بی سرانجام

دلایل روابطه بی سرانجام | انواع روابط بی سرانجام | نشانه‌ های رابطه بی سرانجام

شناخت انواع روابط بی سرانجام و نشانه‌ های چنین رابطه ای به شما کمک می‌کنند تا در ارتباط با رابطه ی عاطفی خود بهتر عمل کنید. تمام افراد دوست دارند وارد رابطه‌ای شوند که علاوه‌ بر رفع نیازهای احساسی و عاطفی، به سرانجام مطلوب و مورد نظرشان نیز برسند. به سرانجام رسیدن همیشه به این معنی نیست که به ازدواج ختم شود بلکه به این معنی است که هر دوطرف به جایی برسند که بتوانند در آرامش کنار هم به زندگی ادامه دهند.

دلایل روابطه بی سرانجام

وابستگی و ترس از تنهایی، ضعف های شخصیتی، عدم اعتماد به نفس، عزت نفس پایین و مستقل نبودن از مهمترین دلایل ادامه روابط بی سرانجام هستند.

انسان به طور کلی موجودی است که از تنهایی می‌ترسد. وقتی که با کسی وارد رابطه ای می‌شود حتی اگر با ایده آل های او فاصله داشته باشد و بداند که به هیچ جایی نمی‌رسد به آن ادامه می‌دهد. در این بین اغلب افراد وقتی که رابطه ای را شروع می‌کنند به شدت به شخص مقابل وابسته می‌شوند و دل کندن از او برایشان دشوار است. هرچه این زمان بیشتر می‌گذرد این وابستگی بیشتر می‌شود و باعث می‌شود که او به اتمام رابطه فکر نکند.

انواع روابط بی سرانجام

شناخت انواع رابطه ی بی سرانجام به شما کمک می کند که از آسیب های احتمالی به زندگی تان جلوگیری کنید.

1- رابطه ای كه در آن بیش از آنچه به شما عشق می ورزند، عشق می ورزید

در یك رابطه، هنگامی كه فقط یكی از طرفین در اكثر اوقات از لحاظ روحی تعقیب كننده و دیگری تعقیب شونده می‌باشند، سالم نبوده و از تعادل خارج شده و محكوم به شكست خواهد بود.

شما عاشق هستید اما از احساس طرف مقابل خود مطمئن نیستید. این طور می پندارید که با یکدیگر زوج ایده آلی خواهید بود. اما او آنقدرها هم از رابطه با شما هیجان زده نیست. وقتی که در کنارتان نیست مدام به او فکر می کنید. اما این طور به نظر می رسد که او بدون شما مشکل چندانی ندارد. یک رابطه هنگامی که فقط یکی از طرفین در اکثر اوقات تعقیب کننده دیگری است سالم نبوده و از تعادل خارج است.

این که یک نفر به چنین رابطه ای ادامه می دهد می تواند به دلایل زیر باشد.

الف- تکرار الگوی دوران کودکی: اگر در کودکی عشق یا توجهی را که به آن نیاز داشتید به شما داده نمی شده است احتمالا ناخودآگاه تصمیم گرفته اید که سخت تلاش کنید تا دوستتان بدارند.

ب- خود را تنبیه می کنید. احساس می کنید که مستحق عشق و توجه نیستید و لیاقت عشق را ندارید. بنابراین در چنین روابطی باقی می مانید تا به خود اثبات کنید که مستحق عشق نیستید.

ج- همانند سازی با یکی از والدین. اگر در کودکی شاهد آن بودید که مثلا مادرتان مدام به خاطر توجه در تعقیب پدرتان بود ممکن است چنین نتیجه گرفته باشید که «روابط» چنین اصولا اینگونه است و کاملا طبیعی است که یکی از طرفین دیگری را بیشتر دوست داشته باشد.

2- رابطه ای كه در آن بیش از آنچه كه شما عشق می ورزید، به شما عشق می ورزند.

در چنین رابطه ای كه قلبتان را بطور كامل در طبق اخلاص نگذاشته اید، هیچگاه احساس رضایت نخواهید داشت.

این طرف مقابل است که بیشتر به شما عشق می ورزد. شما سعی می کنید تا خود را متقاعد کنید که بیش از آنچه واقعیت دارد او را دوست دارید. اما از درون خود می دانید که نسبت به او احساس عشق ندارید. این نوع ارتباط هم همانند رابطه نوع اول متعادل و سالم نبوده و سرانجامی نخواهد داشت.

دلایل زیر می تواند این نوع ارتباط را توضیح دهد.

الف- می خواهید از خود محافظت کنید. اگر در گذشته از طرف کسی که او را واقعا دوست داشته اید آسیب دیده باشید ممکن است این تصمیم ناخودآگاه را گرفته باشید که دیگر هرگز کسی را آنچنان دوست نداشته باشید که بعدها از طرف او آسیب ببینید.

ب- یکی از والدین خود را تنبیه می کنید. فرد مقابل خود را به جای یکی از والدین خود قرار می دهید و عصبانیت خود از آن والد را بر روی او تخلیه می کنید. او را طرد می کنید تا همان کاری را کرده باید که او (والد) در کودکی با شما کرده است.

ج- می خواهید دیگران را کنترل کنید. رابطه با کسی را انتخاب می کنید که بیشتر به شما عشق ورزیده شود تا احساس برتری کنید و احساس کنید که همه چیز در کنترل شماست. هنگامی که فرد مقابل شما در طلب عشق و محبت شما باشد آسیب پذیرتر خواهد بود و شما احساس می کنید که روی او کنترل دارید.

د- همانند سازی با یکی از والدین. اگر در کودکی شاهد آن بودید که یکی از والدین شما سردتر، گوشه گیرتر و منزوی تر از دیگری است ممکن است که چنین وضعی در روابط کاملا طبیعی است. اگر با آن والد همانند سازی کرده باشید همان الگو را در روابط خود تکرار می کنید.

3- رابطه ای كه در آن شیفته توانایی های بالقوه نامزد/همسر خود می باشید.

داشتن یك رابطه سالم با همسرتان به معنی عشق ورزیدن به او به خاطر كسی كه هست، می باشد. نه عشق ورزیدن به او علی رغم كسی كه هست و یا به امید كسی که خواهد بود.

در این گونه روابط عشق معطوف به خود آن فرد نیست بلکه عشق به آن فردی است که امیدوارید به آن تبدیل شود. این نوع روابط به طرز شدیدی اعتیادآور است چرا که شما در دام امید به کسی می افتید که قرار است فرد مقابل به آن تبدیل شود. دست کشیدن و دل کندن از این امید بسیار مشکل است چرا که هرگز قادر نخواهید بود بگویید که بالاخره آن تغییر خاص چه وقت به وقوع خواهد پیوست. این نوع ارتباط شباهت به قمار دارد.

در زیر برخی از علائم این نوع ارتباط آورده شده است.

- به خود می گویید که او به اندکی وقت نیاز دارد تا خود و زندگی خود را جمع و جور کند.
- به خود می گویید که هیچ کس تا به حال او را آن گونه که باید دوست نداشته است و اگر شما به حد کافی به او عشق بورزید قادر خواهید بود تا او را تغییر دهید.
- احساس می کنید که هیچ کس او را درک نمی کند و همه او را دست کم می گیرند و فقط شما هستید که ماهیت واقعی او را می شناسید.
- مدام نزد خانواده و دوستان خود به خاطر مشکلاتی که در رابطه تان وجود دارد عذر و بهانه می آورید.
- احساس می کنید که هر گز نمی توانید او را ترک کنید چرا که با ترک کردن او احساس بی ارزشی او را تایید می کنید و او دیگر هرگز تغییر نخواهد کرد.
- به او بیشتر از خود او ایمان دارید.
- می دانید که عشق کافی از طرف او دریافت نمی کنید اما به خود می گویید که او دارد نهایت تلاشش را می کند.

دلایل زیر می تواند این نوع ارتباط را توضیح دهد.

الف- می خواهید روی او کنترل داشته باشید. وقتی به منظور اصلاح کسی به رابطه ای وارد می شوید طبیعتا نسبت به او احساس برتری خواهید کرد و احساس می کنید که روی او تسلط دارید.

ب- از خودتان و زندگی خودتان فرار می کنید. با تمرکز بر روی کارهایی که فرد مقابل شما باید انجام دهد و یا نباید انجام دهد شما وقت چندانی برای پرداختن به زندگی خود نخواهید داشت. وقتی سرگرم اصلاح دیگران هستیم دیگر وقتی نخواهیم داشت تا به خودمان و نقایص خودمان بپردازیم.

ج- در کودکی به این نتیجه رسیده اید که نمی توانید آنچه را می خواهید به دست آورید. اگر در کودکی طرد شده اید یا به قدر کافی دوستتان نداشته اند ممکن است ناخودآگاه این نتیجه گری را کرده باشید که نمی توانید آنچه را می خواهید از آنهایی که دوستشان دارید بگیرید. بنابراین سعی می کنید با کسانی رابطه داشته باشید که همان احساس ناکامی کودکی را در شما باز تولید کنند.

یک رابطه سالم رابطه ای است که در آن شما فرد مقابل خود را همان گونه که «هست» بپذیرید و از او راضی باشید.

دلایل روابطه بی سرانجام | انواع روابط بی سرانجام | نشانه‌ های رابطه بی سرانجام

4- رابطه ای كه در آن شما و نامزد/همسرتان از تفاهم جزئی برخوردارید.

این نوع رابطه می تواند بسیار فریب دهنده باشد. مخصوصا هنگامی که همان زمینه ای که در آن تفاهم دارید، برای شما اهمیت زیادی داشته باشد و به راحتی آن را با پیوندی عاشقانه و قوی اشتباه بگیرید. چند مثال از این نوع رابطه را برای فهم بیشتر در زیر می آوریم.

هر دو نفر عضو گروه کوهنوردی هستند و به کوهنوردی عشق می ورزند. اما در سایر زمینه ها هیچ تفاهم دیگری با هم ندارند.

هر دو نفر بر روی یک پروژه کار می کنند. این پروژه ایجاب می کند که ساعت های طولانی با هم کار کنند در اواسط کار احساس می کنند که به یکدیگر علاقمند شده اند. اما پس از آشنایی بیشتر متوجه می شوند که خارج از زمینه کاری وجه مشترکی با هم ندارند.

این نوع از ارتباط بیشتر در موارد زیر رخ می دهد.

الف- با فرد مقابل در شرایط غیر معمول و متفاوت با شرایط معمول زندگی آشنا شده باشید.

ب- با فرد مقابل در محیطی غیر معمول آشنا شده باشید.

ج- با فرد مقابل هنگام یک فعالیت مشترک آشنا شده باشید.

البته لازم به ذکر است که آشنا شدن در این شرایط لزوما به این معنی نیست که در سایر زمینه ها تفاهم وجود نداشته باشد بلکه چه بسا که از تفاهم زیادی هم برخوردار باشند اما بسیار اتفاق می افتد که در چنین شرایطی که تسهیل کننده عشق است، افراد عاشق می شود و از تفاهم چندانی هم برخوردار نیستند. وجود تفاهم بین آن ها نیاز به بررسی و تعمق و شناخت بیشتر دارد. خطری که در این نوع رابطه وجود دارد، شیفتگی و جذابیت بیش از حد به آن زمینه مشترک است به گونه ای که از توجه به مابقی قسمت های یک رابطه باز می مانند. این بی توجهی افراد را درگیر کسی می کند که به طور معمول با او رابطه برقرار نمی کنند.

5- رابطه ای كه درآن ماموریت نجات همسرتان را به عهده دارید.

معتادین به نجات دیگران نه از آن رو كه با همسرشان تفاهم دارند، بلكه به این دلیل كه احساس می كنند مجبورند به او كمك كنند، به روابط وارد می شوند. كسانی كه ماموریت نجات دیگران را به عهده دارند، غالبا حس ترحم را با عشق اشتباه می گیرند.

افراد در این رابطه نه از آن رو که با همسرشان تفاهم دارند بلکه به این دلیل که احساس می کنند مجبورند تا به او کمک کنند وارد رابطه می شوند. کسی را پیدا می کنند که آسیب دیده یا شکننده است و یا اینکه دیگران او را دوست نداشته اند و حالا شدیدا احساس می کنند که باید به او کمک کنند و محبت کنند. ترک گفتن اینگونه روابط معمولا بسیار مشکل است.

در زیر برخی از علائم این نوع ارتباط آورده می شود.

- به کسی علاقمند هستید که مشکلات روحی، جسمانی و یا اقتصادی جدی دارد.
- به کسی علاقمند هستید که به تکرار احساس سردرگمی، ناتوانی و قربانی بودن می کند و شما او را دلداری می دهید آرام می کنید و تشویق می کنید.
- غالبا در مقابل او نقش والد را ایفا می کنید. او را نصیحت می کنید، هشدار می دهید، از مشکلات احتمالی بر حذر می کنید.
- در گذشته با او بد رفتاری شده و یا به طرز بدی آسیب دیده است و شما احساس می کنید که مجبور هستید گذشته او را جبران کنید.
- کمتر می توانید به او تکیه کنید بلکه بیشتر او به شما تکیه می کنید.
- رفتارهایی را از طرف او تحمل می کنید که هرگز به طور معمول نظیر این رفتارها را از فرد دیگری نمیپذیرید.
- وقتی دیگران از شما می پرسند که چرا با چنین فردی رابطه دارید احساس می کنید که از او بهانه جویی می کنند و فورا درصدد حمایت از او برمی آید.
- احساس می کنید هیچ کس همانند شما قادر نیست که او را درک کند دوست داشته باشد بنابراین نمی توانید او را ترک کنید.
- نگران هستید که اگر او را رها کنید آیا او شخص دیگری را پیدا خواهد کرد تا از او حمایت کند.

دلایل زیر می تواند وجود این نوع ارتباط را توضیح دهد.

الف- تکرار یک الگوی کودکی. اگر در کودکی شاهد آن بودید که یکی از اعضای اصلی خانواده، نادیده گرفته می شود یا کسی او را دوست ندارد و یا با او بد رفتاری می شده است در بزرگسالی همان فرد را به شکل کسی که سخت به کمک احتیاج دارد می یابید و نهایت تلاش خود را می کنید تا عشق ، حمایت و محبتی را که نتوانستید در کودکی به آن عضو خانواده بدهید، به او بدهید.

ب- نیاز دارید که احساس برتری کنید. وقتی فردی را بر می گزینید که به هم ریخته است، شما در موضع فرد برتر، عاقل تر و منسجم تر قرار خواهید گرفت.

ج- نیاز به کنترل دیگران دارید. برخی اوقات از یاد می بریم که «کمک کردن» می تواند یک روش برای کنترل کردن دیگران باشد.

کسانی که در چنین روابطی وارد می شوند و خواهان نجات دیگری از طریق ارتباط عاطفی هستند غالبا ترحم را با عشق اشتباه می گیرند.

دلایل روابطه بی سرانجام | انواع روابط بی سرانجام | نشانه‌ های رابطه بی سرانجام

6- رابطه ای كه در آن به نامزد /همسرتان به عنوان یك الگو و آموزگار چشم دوخته اید.

وقتی عاشق كسی می شوید كه الگوی شماست، مشكل است رابطه ای طبیعی داشته باشید. ممكن است رفتار یا گفته هایتان به گونه ای باشد كه گویی برابرید، اما در ذهنتان برای او مرتبه و مقام افزوده ای قائل باشید كه این نیز به نوبه خود هر گونه احساس اختیار و قدرت را از شما سلب خواهد كرد.

در این نوع روابط ما شاهد یک برابری و همتایی از همان ابتدا نیستیم چرا که یکی از طرفین مقام و مرتبه بلندی در چشم دیگری دارد. هنگامی که دانشجویی عاشق استاد خود می شود یا بازیگر جوانی عاشق کارگردان فیلم می شود ما شاهد شکل گیری چنین ارتباطی هستیم. وقتی عاشق کسی بشویم که الگوی ماست طبیعتا رابطه ای برابر با او نخواهیم داشت. ممکن است در رفتار و یا گفتار خود به گونه ای وانمود کنیم که با هم برابر و همتر از هستیم اما از آنجا که مقام بلند و والایی را برای او در نظر داریم عملا چنین چیزی ممکن نیست.

در زیر برخی از علائم این نوع ارتباط آورده می شود.

- فکر می کنید که او از شما باهوش تر است.
- از او زیاد نقل قول می کنید: «علی می گوید …» یا «به عقیده علی …» یا «همانطور که علی می گوید …»
- هرگز با عقاید، باورها و نظرات او مخالفت نکرده یا آنها را زیر سؤال نمی برید. احساس می کنید که او بیشتر از شما می داند.
- دلتان می خواهد همه بفهمند که با «چه کسی» رابطه دارید.
- احساس می کنید هرگز نمی توانید به موفقیت هایی نظیر آنچه که نامزد شما بدست آورده، نائل شوید.
- احساس می کنید از بخت و اقبال شما بوده که او نصیب شما شده است.
- حاضرید هر کاری بکنید تا بیشتر به او شبیه شوید.

در این جا لازم به ذکر است که شکست یک رابطه هرگز به دلیل تفاوت جایگاه های دو نفر نیست بلکه از نگرش و طرز برخورد آن ها نسبت به جایگاه های خودشان ناشی می شود.

دلایل زیر می تواند وجود این ارتباط را توضیح دهد.

الف- در جستجوی پدر یا مادر هستید. اگر در کودکی توجه و عشقی را که می خواستید نگرفته باشید این امکان وجود دارد که به فردی علاقمند شوید که در جایگاه والد شما قرار گیرد تا بتوانید عشق، توجه، هدایت و حمایت او را به دست آورید.

ب- اعتماد به نفس پایینی داشته باشید. هنگامی که اعتماد به نفس شما پایین باشد ممکن است به کسی علاقمند شوید که اعتماد به نفس بالایی داشته باشد و خود را الگوی شما قرار دهد.

ارتباطی مناسب است که در آن خود را همان قدر دوست داشته باشیم، که دیگری را دوست داریم. ارتباطی که در آن خود را همان گونه که هستیم ، پذیرفته باشیم.

7- رابطه ای كه در آن به دلائل بیرونی شیفته نامزد/همسر خود شده اید.

چشمان آبی، موهای سحر انگیز، گیتار زدن، مدیر بودن گاهی باعث می شود تا ما وارد یک ارتباط شویم و آن را به همین دلایل ادامه دهیم. یک استعداد خاص یا یک ویژگی فوق العاده گاهی ما را افسون می کند و نمی توانیم به دیگر ویژگی های آن فرد، بپردازیم. این روابط معمولا دوام چندانی ندارد.

زندگی مشترک مطمئنا به چیزی بیشتر از گیتار زدن یا چشمان آبی نیاز دارد.

هر گاه شیفته فردی با ویژگی های خاصی شدید از خود بپرسید اگر این فرد آن ویژگی (رنگ چشم، صدای زیبا، حالت چهره و …) را نداشت و یا (نقاش، قهرمان بسکتبال، خلبان و …) نبود ، آیا همچنان برای شما جذاب بود و می خواستید با او ازدواج کنید ؟

8- رابطه ای كه در آن نامزد/همسر را از روی سركشی و عصیان انتخاب می كنید.

گاهی افراد كسانی را برای ازدواج انتخاب می كنند كه خصوصیات شخصیتی آن ها در تضاد كامل با آنچه كه مورد نظر والدینشان می باشد است، در این صورت این امكان وجود دارد كه از رابطه خود به عنوان روشی به منظور سرپیچی و عصیان در مقابل والدین خود استفاده می كنید، نه از آنرو كه فرد مناسب را یافته اید.

علائم زیر می تواند نشان دهنده این نوع رابطه باشد.

- پدر و مادر شما همیشه بر روی اهمیت «پول» و «شهرت» تاکید خاص ورزیده اند اما شما همواره افراد بی پول و ورشکسته را انتخاب می کنید.
- پدر و مادر شما همیشه روی نظم و ترتیب در خانه تاکید داشته اند اما شما همیشه افرادی را پیدا می کنید که تنبل و شلخته هستند.
- در خانواده ای بسیار مذهبی بزرگ شده اید اما تمام کسانی که انتخاب می کنید بی بند و بار و لاقید هستند.
- مادر شما معتقد است که همسرتان نباید فاصله سنی زیاد با شما داشته باشد اما شما دقیقا افرادی را انتخاب می کنید که بیشتر از ده سال با شما اختلاف سن دارند.
- برخی از مردم همسر خود را نه بر این اساس که چه کسی برای آن ها متناسب است بلکه این اساس که چه کسی برای خانواده آن ها مناسب نیست انتخاب می کنید. لجاجت با خانواده یا لجاجت با یکی از اوالدین گاهی ریشه انتخاب های ماست.

این مسئله می تواند به دلایل زیر باشد.

الف- عصبانیت زیادی نسبت به یکی از والدین یا هر دو والد در خود احساس می کنید.

ب- والدین شما بسیار کنترل کننده بوده اند و اکنون شما می خواهید از انقیاد و کنترل آن ها فرار کنید.

این نوع ارتباط هر چند باعث می شود که خشم فرد نسبت به خانواده تخلیه شود اما باعث نخواهد شد که همسران رابطه مناسبی با یکدیگر داشته باشند. اگر گمان می کنید که الگوی شما در علاقه مند شدن به دیگران لجاجت و سرکشی است بهتر است این مسئله را با کمک یک روان درمانگر بررسی کنید. همین که مجبور نباشیم که یک شورشی باشیم این امکان وجود خواهد داشت که به هر کسی علاقه مند شویم. شورشی بودن و لجاجت ایجاد و فشار می کند و اجبار در ازدواج نمی تواند به موفقیت آن ازدواج منجر شود.

9- رابطه ای كه در آن نامزد/همسر را به عنوان عكس العملی در قبال نامزد/همسر قبلی خود انتخاب كرده اید.

در این رابطه، شما فردی را انتخاب می كنید كه در او فقط به دنبال آن دسته از ویژگی هایی هستید كه رابطه قبلیتان فاقد آنها بوده است.

رابطه ای را با کسی به هم می زنید و سپس به دنبال شخصی می گردید که نه تنها متفاوت باشد، بلکه در تضاد کامل با او باشد یا به عبارت دیگر نقطه مقابل او باشد. به عنوان مثال :

- انتخاب قبلی بی پول و بی قابلیت بود و شخصیتی غیر رقابتی داشت در انتخاب جدید به دنبال فردی پولدار، لایق و مقاوم هستید.
- انتخاب قبلی فردی قابل پیش بینی بود، در انتخاب جدید به دنبال فردی هستید که غیر قابل پیش بینی باشد.
- انتخاب قبلی فردی مستقل و اهل عمل بود، در انتخاب جدید به دنبال فردی وابسته و احساساتی هستید.

مسئله ای نیست اگر به دنبال ویژگی هایی باشیم که فرد قبلی فاقد آن بود. این کاملا طبیعی است که اولویت های ذهنی ما به هنگام انتخاب همسر مواردی باشد که در نامزد یا همسر قبلی خود ندیده ایم و از نبود آن ها احساس نارضایتی کرده ایم. اشتباه در این است که چشم خود را به روی ویژگی های مهمی که می باید در یک فرد به دنبال آن باشیم ببندیم و فقط به دنبال آن ویژگی هایی باشیم که در رابطه قبلی وجود نداشت.

10- با کسی رابطه برقرار می کنید که با یک نفر دیگر است.

اولین توقع و انتظاری که از همسر آینده می رود این است که در رابطه با کسی نباشد. ما با کسی می توانیم رابطه داشته باشیم که منعی برای ازدواج با ما نداشته باشد با هیچ کس دیگری نباشد ، متاهل نباشد ، نامزد نداشته باشد و با کسی رابطه جنسی نداشته باشد.

رابطه با کسی که با یک نفر دیگر است در موارد زیر دیده می شود.

- با کسی است، اما قول می دهد که به زودی او را ترک خواهد کرد.
- با کسی است، اما می گوید که او را دوست ندارد.
- با کسی است، اما می گوید که دیگر با او رابطه جنسی ندارد.
- با کسی است، اما می گوید که فقط به خاطر بچه ها با او زندگی می کند.
- با کسی است و او هم راجع به شما می داند، اما می گوید که برایش مهم نیست.
- با کسی است و قصد جدا شدن از او را هم ندارد، ولی با این حال از شما می خواهد که با او باشید.
- رابطه اش را به هم زده است اما این امکان وجود دارد که دوباره همه چیز را از سر بگیرند.
- متارکه کرده است اما این امکان وجود دارد که طلاق نگیرند.

کسانی مستعد ورد به چنین روابطی هستند که موارد زیر در زندگی آن ها وجود داشته باشد.

الف- در کودکی احساس ترک شدگی کرده باشند. با تکرار این الگو در بزرگسالی، احساسات زمان کودکی را باز تولید می کنند.

ب- اعتماد به نفس پایینی دارند. فردی که اعتماد به نفس پایینی دارد ممکن است احساس کند که استحقاق اینکه وارد یک رابطه تمام عیار شود را ندارد، بنابراین تن به ارتباط با فردی بدهد که با یک نفر دیگر است.

ج- افرادی که ترس از صمیمیت دارند. رابطه با فردی که با یک نفر دیگر است راهی است برای دوری از صمیمیت. اگر فردی در کودکی مورد آزار جنسی، عاطفی یا جنسی قرار گرفته باشد یا به هر دلیل دیگری از صمیمیت و رابطه صمیمانه وحشت داشته باشد ممکن است وارد این گونه روابط شود تا از صمیمیت کامل پرهیز کند.

دلایل روابطه بی سرانجام | انواع روابط بی سرانجام | نشانه‌ های رابطه بی سرانجام

نشانه‌ های رابطه بی سرانجام

نشانه‌های رابطه بی سرانجام به شما می‌گویند که رابطه‌ای که در آن هستید می‌تواند موفقیت‌آمیز باشد یا خیر. در ادامه برخی از این نشانه‌ها را ذکر کرده‌ایم.

1.علاقه یک طرفه از جانب شما

در صورتی که در رابطه‌ای گرفتار شده‌اید که عشق و علاقه‌ی شما نسبت به طرف مقابلتان بیشتر است، نمی‌توانید انتظار سرانجامی مطلوب و موفقیت آمیزی را داشته‌باشید. چرا که مطمئنا شخص مقابل به اندازه شما نسبت به این رابطه راغب نیست و نمی‌تواند ارزش و اهمیت آن را نیز درک کند. زمانی که توازن در رابطه برقرار نباشد، شخصی که عشق و علاقه بیشتری دارد، بیشتر هم ضربه می‌خورد.

2. عشق یک‌ طرفه از جانب فرد مقابل

اگر علاقه شخص مورد نظرتان بیشتر از علاقه شما به او باشد، ادامه رابطه آزاردهنده و اذیت کننده می‌شود. ممکن است تنها به خاطر حس وابستگی، از روی ناچاری و یا عذاب وجدان در رابطه با فردی که زیاد دوستش ندارید مانده باشید.

توجه داشته‌باشید که در این شرایط هم شما و هم دیگری آسیب می‌بیند. شما نیز بعد از مدتی دیگر نمی‌توانید رابطه را تحمل کنید و این در شرایطی است که فرد مقابل به شما وابسته‌تر شده و قطع رابطه سخت است. توصیه می‌کنیم مقاله عشق یک طرفه را بخوانید.

3. تصورات غیر واقعی از طرف مقابل

ممکن است در رویاهایتان شخص مورد نطرتان را جور دیگری تصور کنید و دلتان می‌خواهد که یک مدل دیگری باشد. او را آن طور که در رویاهایتان است بیشتر دوست دارید پس بهتر است که به این رابطه ادامه ندهید چون این رابطه سرانجامی ندارد. زمانی می‌توانید انتظار داشته باشید رابطه تان ماندگار باشد که او را هر طور که هست بخواهید. امید و انتظار برای تغییر طرف مقابل امری بیهوده است. چرا که انسان‌‌ها به سختی و تنها زمانی که خودشان بخواهند تغییر می‌کنند.

4. حس ترحم به جای علاقه

شما فقط صرفا برای این که او را نجات دهید و به او کمک کنید با او هستید. کارهایی را که برای او می‌کنید از روی ترحم است نه از روی عشق و مهربانی. یک نوع حس انسان دوستانه در شما به وجود میاید و شما خودتان هم این را می‌دانید. در این صورت رابطه شما سرانجامی ندارد.

5. او را برتر از خودتان می‌دانید

در همه لحظه ها فکر می‌کنید او از شما بهتر است و باید از او همه چیز را پیروی کنید و همه چیز را از او یاد بگیرید ولی این طرز فکر به شدت اشتباه است. شما دو نفر مکمل هم هستید و باید با یکدیگر یک زندگی را اداره کنید و در صورتی که گمان می‌کنید طرف مقابلتان از شما برتر است، نمی‌توانید توقع یک رابطه سالم و با آرامش را داشته باشید. این تصور اعتماد به نفس شما را می‌کاهد و در روابطتان تأثیرات منفی می‌گذارد.

6. عاشق داشته هایش هستید

بیشتر از این که عاشق خودش و رفتارش باشید عاشق موقعیت شغلی، چهره، پول و داشته هایش هستید. به این فکر کنید که او ممکن است روزی تصادف کند و چهره اش را از دست بدهد یا این که ورشکست شود و تمام پولش را از دست بدهد آیا باز هم حاضر به ادامه رابطه هستید؟

7. هدف‌های نامناسب از برقراری ارتباط

بسیاری افراد تنها برای نشان دادن موفقیت خود در رابطه و خوشبختی خود به دیگران وارد رابطه‌ای می‌شوند و هدفشان جلب توجه دیگران است. ممکن است برای اینکه نامزد قبلی خود را آزار دهید و به خیال خود باعث حسادت او شوید، رابطه‌ای جدید را آغاز کنید؛ هیچ کدام از این‌ها هدف مناسبی برای برقراری رابطه با دیگری نیست و سرانجامی هم ندارد. در این زمینه مطالعه مقاله روابط دختر و پسر به شما کمک می‌کند تا بهتر به حل مشکلات در روابط خود بپردازید.

8. وجود شکاکیت و عدم اعتماد در رابطه

اگر در رابطه مدام به هم شک می‌کنید و به دنبال این هستید که سر از کار هم دربیاورید نمی‌توانید اعتماد را در روابط خود پرورش دهید و رابطه‌ای که اعتماد در آن وجود نداشته‌باشد به مرور زمان دچار رکود و دلسردی می‌شود. پس این رابطه نیز برای شما سرانجامی ندارد. یا از آن خارج شوید و یا شکاکیت خود را به طور کامل رفع کنید.

9. اصلا راجع به ازدواج صحبت نمی‌کند

بسیاری از دختران با هدف ازدواج وارد رابطه با جنس مخالف می‌شوند. در صورتی که اصلا راجب این صحبت نمی‌کنید که بخواهید با هم ازدواج کنید این یعنی طرف مقابل به هیچ وجه به داشتن آینده با طرف شما فکر نمی‌کند پس قطعا این رابطه، رابطه بی سرانجامی است و شما را به هدف مورد نظرتان نمی‌رساند.

  • منبع
  • هنر زندگی
  • جعبه ابزار ذهنی

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید