امروز: یکشنبه, ۱۲ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۸ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۳ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
کد خبر: 287741
۱۰۵
۱
۰
نسخه چاپی

شکل‌گیری واکنش؛ مکانیسم دفاعی برای انکار حس واقعی

شکل‌گیری واکنش؛ مکانیسم دفاعی برای انکار حس واقعی

شکل‌گیری واکنش

در روانشناسی شکل گیری واکنش یک مکانیسم دفاعی است که در آن فرد به طور ناخودآگاه یک تکانه ناخواسته یا اضطراب آور را با مخالف آن جایگزین می‌کند که اغلب به صورت اغراق آمیز یا نمایشی بیان می‌شود.

یک مثال کلاسیک پسر جوانی است که یک دختر جوان را مورد آزار و اذیت قرار می دهد، زیرا در سطح ناخودآگاه، جذب دختر جوان شده است. او نمی تواند آگاهانه با واقعیت احساسات عاشقانه خود روبرو شود، بنابراین به جای محبت نسبت به دختر ابراز بیزاری می کند.

تاریخچه شکل‌گیری واکنش

مفهوم مکانیسم های دفاعی در ابتدا در اواخر دهه 1800 توسط زیگموند فروید به عنوان بخشی از نظریه روانکاوی او مطرح شد. در حالی که فروید بحث در مورد مکانیسم های دفاعی را آغاز کرد، دخترش آنا فروید با پیشنهاد 10 مکانیسم دفاعی مهم در کتاب اصلی خود، من و مکانیسم های دفاعی، که در سال 1936 منتشر شد، این ایده را بیشتر پیش برد. یکی از آن 10 مکانیسم دفاعی، شکل گیری واکنش بود.

نحوه تشخیص شکل‌گیری واکنش

شکل‌گیری واکنش راهی برای دفاع از خود در برابر هرگونه افکار یا احساسی است که فرد به دلیل معیارهای شخصی، خانوادگی، عمومی یا اجتماعی غیرقابل قبول می‌داند. در حالی که این ممکن است در حال حاضر از عزت نفس فرد محافظت کند، اما در طول زمان می تواند مشکل ساز شود. این خود واقعی فرد را سرکوب می کند که به سلامتی و خوش بختی فرد آسیب می رساند.

متأسفانه تشخیص شکل گیری واکنش بویژه در زندگی روزمره می تواند چالش برانگیز باشد. کسی که به این طریق از منیت خود دفاع می کند، می تواند به شدت خود را نسبت به باورها و ترجیحاتی که در ظاهر بیان می کند، علاقه مند نشان دهد، در حالی که باورهای واقعی آنها در ضمیر ناخودآگاهشان دفن می شوند.

یادگیری در مورد مکانیسم های دفاعی و بررسی رفتار خود می تواند به شما کمک کند که درک کنید که آیا از شکل گیری واکنش برای محافظت از خود در برابر افکار یا احساسات ناخواسته استفاده کنید؟

نمونه هایی از شکل‌گیری واکنش

در حالی که شکل‌گیری واکنش ممکن است غیرمعمول به نظر برسد، سناریوهای زیادی وجود دارد که در آن یک فرد ممکن است ظاهراً از یک دیدگاه حمایت کند در حالی که ناخودآگاه دقیقاً مخالف آن را احساس کند.

در اینجا چند نمونه اضافی از شکل گیری واکنش آورده شده است:

  • در دوران نوجوانی، زمانی که افراد می خواهند از نظر روانی از والدین خود جدا شوند، یک نوجوان نسبت به والدین خود ابراز تحقیر می کند تا از پذیرش هرگونه احساس عشق یا محبت نسبت به آنها اجتناب کند.
  • عزت نفس یک مرد با این احتمال که او به اندازه کافی مردانه نیست تهدید می شود، بنابراین او با رفتارهای پرخاشگرانه بیش از حد جبران می کند.
  • یک معتاد به مواد مخدر با صدای بلند علیه سوء مصرف مواد و پرهیز از آنها تبلیغ می کند.
  • افرادی که نمی توانند آگاهانه خشم و تمایلات پرخاشگرانه خود را بپذیرند، آرام و منفعلانه عمل می کنند.
  • مرد جوانی که هوس عاشقانه دارد اما زنی را نیافته که به او محبت کند، با ابراز عقاید جنسی و زن ستیز از نفس خود محافظت می کند.
  • یک دختر اعلام می کند که او و مادرش رابطه عالی دارند در حالی که در واقع آنها سابقه نزاع و درگیری دارند.

  • منبع
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید