امروز: چهارشنبه, ۳۰ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۰۳ ربيع الأول ۱۴۴۲ قمری و ۲۱ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 264827
۱۹۲۶
۱
۰
نسخه چاپی
سقط جنین غیر قانونی

علل افزایش سقط جنین غیر قانونی در میان دختران+ فیلم

با گشتی در وبسایت های مختلف با انواع و اقسام مقالاتی پیرامون راه های مختلف سقط جنین برخورد می کنیم. در بسیاری از این مقالات روش ها و داروها و مواد خوراکی معرفی می شوند که موجبات سقط جنین خودخواسته را فراهم می آورند

علل افزایش سقط جنین غیر قانونی در میان دختران+ فیلم

به گزارش حقوق نیوز سقط جنین(Abortion) به معنی از دست رفتن محصول حاملگی(جنین)، قبل از هفته ۲۰ بارداری است اما پزشکان بیشتر از این اصطلاحات برای توصیف هر نوع ختم حاملگی در سه‌ماهه اول بارداری استفاده می‌کنند.

با گشتی در وبسایت های مختلف با انواع و اقسام مقالاتی پیرامون راه های مختلف سقط جنین برخورد می کنیم. در بسیاری از این مقالات روش ها و داروها و مواد خوراکی معرفی می شوند که موجبات سقط جنین خودخواسته را فراهم می آورند.

هر چند در جهان جستجوی عبارت سقط جنین در گوگل همجنان رو به کاهش است اما این امر در ایران از سال ۲۰۰۷ رو به افزایش و بیش از چهار برابر شده است.

آموزش سقط جنین
آموزش سقط جنین در ماه اول
آموزش سقط جنین با زعفران
آموزش سقط جنین با قرص
آموزش سقط جنین با گیاهان دارویی
آموزش روشهای سقط جنین
آموزش تصویری سقط جنین

عبارات فوق بیشترین و پرکاربردترین واژه ها در رابطه با آموزش سقط جنین میباشد که در سایتهای ایرانی دارای محتوای منحصر به فرد می باشند.

سوالی که در این زمینه می توان مطرح نمود این است که چرا این حجم از مطالب درباره آموزش سقط جنین در وبسایت های مختلف وجود دارد؟

از سوی دیگر به لحاظ محدودیت های قانونی و شرعی آمار دقیقی از سقط جنین های غیر قانونی در کشور وجود ندارد. 250 هزار جنین در هر سال سقط می‌شود و از این میزان تنها شش هزار سقط قانونی است. این آماری است که سال گذشته (1395) از سوی مدیرکل دفتر سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت عنوان شد. البته دکتر محمدمهدی آخوندی- رئیس انجمن جنین شناسی و بیولوژی تولید مثل ایران به نوشته ایرنا از شنیده شدن آمار 600 هزار سقط در سال صحبت می کند.

اولین آمار سقط جنین پس از انقلاب در ایران در سال ۷۷ ارائه شده که۹۰ هزار سقط جنین در سال را نشان می دهد، اما پس از آن ۱۵ سال سکوت آماری در این مورد وجود دارد. آمار بعدی مربوط به سال ۹۲ است با حدود ۲۵۶ هزار سقط در سال. یعنی در فاصله این ۱۵ سال، آمار سقط جنین سه برابر شده است. شاید یکی از علل سکوت آماری، به تابوی پدیده سقط جنین در جامعه ایران باز گردد.

علل افزایش سقط جنین غیر قانونی در میان دختران+ فیلم

اما علت سقط جنین های غیرقانونی چیست؟

علل افزایش سقط جنین در ایران به عوامل گوناگونی باز می گردد. جمعیت جوان ایران که بیش از ۵۰ درصد آن زیر ۲۵ سال است، اکنون با فرایند گذار از جامعه سنتی به جامعه مدرن روبروست. تماس با ارزش های جوامع دیگر از طریق اینترنت و ماهواره ها نگرش افراد را نسبت به زندگی سنتی تغییر داده است. از سوی دیگر بیکاری و نبود وضعیت اقتصادی پایدار، نگرانی زوج های جوان برای تولد فرزندی که آینده ای بهتر از خودشان نخواهد داشت را افزایش داده است.

اما یکی از موضوعاتی که در این نوشتار به آن به عنوان یکی از مهمترین دلایل گرایش به سقط جنین غیر قانونی پرداخته می شود عدم آموزش دختران پیرامون مسائل جنسی می باشد که نه از طرف مدارس و نه خانواده به درستی انجام نمی گیرد و در بسیاری موارد موجب می گردد تا آنها آسیب های جدی را متحمل گردند که سقط جنین مهمترین آن می باشد.

در نشستی که با موضوع «سقط جنین اجبار یا اختیار» که توسط انجمن جامعه‌شناسی در دانشگاه علوم اجتماعی تهران برگزار شد، فروغ تیموریان، جامعه‌شناس و پژوهشگر به نتایج پژوهشی توصیفی- تحلیلی با عنوان «سقط جنین دختران زیر 24 سال در شرق تهران» پرداخت. پژوهشی که از مصاحبه با دخترانی که خواسته و ناخواسته روابط نامشروع داشته، دچار بارداری شده و به سقط جنین روی آوردند، حاصل شده است.

تیموریان با بیان این مطلب که در مصاحبه با این دختران و پزشکانی که به طور غیرقانونی سقط را برای آنها انجام دادند به این نتیجه رسیدم که بیشترین آمار سقط مربوط به حاملگی ناخواسته دختران 16 تا 18ساله است، گفت: مسایل جمعیتی، اقتصادی، خانوادگی و تربیتی چهار عاملی است که سبب شده این دختران به خواسته‌های نامشروع تن دهند و در پی به سقط جنین روی آورند.

این پژوهشگر با بیان اینکه مسایل جمعیتی در اولویت این عوامل است، اضافه کرد: دختری که در خانواده پرجمعیت بزرگ شده به دلیل عدم توجه پدر به محض ابراز تمایل از سوی پسر یا حتی مردان، جذبشان می‌شد و در نهایت بارداری ناخواسته و سقط اتفاق می‌افتاد. همچنین در تحقیقاتم به 16 مورد از دخترانی بر خوردم که برای فرار از مشکلات اقتصادی تن به خواسته‌های نامشروع داده‌اند. دخترانی که در کارخانه‌ها یا فروشگاه‌ها کار می‌کردند و برای از دست ندادن شغلشان به خواسته‌های نامشروع مردان تن می‌دادند. آنها بدون آگاهی استفاده از وسایل پیشگیری، دچار بارداری و در نهایت با صرف هزینه‌های گزاف سقط جنین می‌شدند.

وی در گفته‌های خود به این مساله اشاره کرد که در مصاحبه‌ها به موارد بسیاری برخورده که مردان از پرداخت هزینه انجام عمل سقط غیر‌قانونی سرباز زده‌اند و دختران مجبور بوده‌اند برای تامین هزینه سقط که در تهران هزینه‌ای یک تا چهار میلیون تومان دارد را خود پرداخت کنند. به گفته تیموریان هزینه این عمل غیرقانونی که بسته به ماه حاملگی متفاوت است، دختران به ناچار گاه برای تامین این هزینه تن به خواسته دیگری می‌دادند.

این جامعه‌شناس اضافه کرد: آماری از دخترانی دارم که درآمدشان کمتر از 500 هزار تومان در ماه بود و مجبور بودند برای تامین بیشتر درآمد تن به هر خواسته‌ای دهند و در نهایت در سقط‌ های مکرر با مشکلات بسیار دیگر مواجه می‌شدند. مکان‌های غیربهداشتی و ناامنی که عمل سقط در آن انجام می‌شد از دیگر موارد هولناک این تحقیق بود. از طرف دیگر برخی از این دختران که حتی به مراکز غیرقانونی هم دسترسی نداشتند، برای انجام سقط با وسایل خطرناک یا خوردن داروی نظافت اقدام می‌کردند و بعد از اینکه موفق نمی‌شدند با عفونت، درد و آسیب بیشتر به دکتر مراجعه می‌کردند.

به گفته این جامعه‌شناس بعد از مسایل اقتصادی که به سقط و انجام روابط پی‌درپی در این افراد منجر می‌شد، مسایل اجتماعی عامل سوم تاثیرگذار در این مساله است: رفتار مستبدانه پدر و برادر، نیاز به امنیت روانی، خلا‌ءهای عاطفی شدید، فاصله سنی بالای مادر و دختر و نگاه بد به زن در جامعه و ...

وی با تاکید بر اینکه در تحقیق‌اش بیشترین فراوانی سقط در بین دختران 18-16 ساله و کمترین در بین دختران 23-22 ساله بوده است، افزود: سن ازدواج، تحصیلات دختران و شیوه تربیتی آنها، تجاوز جنسی خودخواسته، معلولیت‌های پنهان و آشکار در بین دختران هم از دیگر عوامل رخداد چنین پدیده‌ای است.


دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید