امروز: جمعه, ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ برابر با ۲۴ رمضان ۱۴۴۲ قمری و ۰۷ مه ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 273004
۱۸۶۰
۱
۰
نسخه چاپی
فالانژ(falange) فالانژیسم(falangism(

فالانژ و فالانژیسم را بشناسید

اصطلاح فالانژ و فالانژیسم در قرن بیستم نام حزب فاشیست اسپانیا (به اسپانیایی فالانخه) و ایدئولوژی آن می باشد

فالانژ و فالانژیسم را بشناسید

پیشینه فالانژ و فالانژیسم

در آناتومی بدن منظور از فالانژ ها استخوان های کوچکی هستند که بند های انگشتان را تشکیل می دهند. همه انگشتان سه فالاتژ دارند بجز شست پا که دو بند و در نتیجه دو فالانژ دارد.

فالانژ نام نیروی جنگجویی بود که در یونان باستان و سپس در میان مقدونیان در جنگ‌ها به کار گرفته می‌شد.

فالانژ از واژه یونانی (Phalangos) گرفته شده که به معنای انگشت است و شیوه آرایشی فالانژها هم نمادی از جای گرفتن انگشت‌های دست‌و‌پا در کنار یکدیگر بود.

فالانژ‌ها پیاده‌نظام‌هایی سنگین‌اسلحه بودند که از نیزه، ژوبین و جنگ‌افزارهایی مانند آن بهره می‌بردند و از شیوه آرایش رزمی فالانژ که آرایشی مستطیل‌گونه بود، پیروی می‌کردند.

در قرن نوزدهم و در سال ۱۸۱۴ میلادی به گروه‌های فشرده و منظم ارتش و نیز به پارتیزان‌ها فالانژ می‌گفتند.

اصطلاح فالانژ و فالانژیسم در قرن بیستم نام حزب فاشیست اسپانیا (به اسپانیایی فالانخه) و ایدئولوژی آن می باشد.

این حزب را خوزه آنتونیو پریمو دوریورا، پسر دیکتاتور پیشین، پریمو دوریورا، در سال 1933 بنیان گذاشت و از اتحاد آن با دیگر دسته های فاشیست در همان سال «فالانخه اسپانیولا » به رهبری وی به وجود آمد، که برنامه ی آن جلب طبقه ی کارگر به یک ناسیونالیسم تندروِ اجتماعی (با هدف ملی کردن سرمایه، اصلاحات ارضی، توسعه ارتش و روش انقلابی برای رسیدن به هدف) و یک نظامِ قدرت باور بود که با سوسیالیسم و فردباوری که به نظر آنان، موجب پاشیدگیِ ملت اند، مبارزه کند.

مانیفست 26 ماده ای «فالانخه» قانون اساسی جمهوری، حزب بازی، سرمایه داری، مارکسیسم و جنگ طبقاتی را رد می کرد و بر لزوم یک دولت ملی – سندیکالیست تکیه داشت.

شکست فالانژ در جلب طبقه ی کارگر قدرت آن را به دانشجویان دانشگاه محدود کرد و دیگر نیروهای دست راستی نیز، که از پیروزی جبهه خلق در انتخابات 1936 هراسیده بودند، به سوی آن کشیده شدند.

در جنگهای داخلی اسپانیا (1936-39) نقش مهمی داشت. با دست راستیهای میانه رو مخالف بود و با دست چپها (سوسیالیستها، کمونیستها، آنارشیستها) جنگ های سخت داشت.

فالانژیستها که هوادار «عمل مستقیم» بودند، در جنگ داخلی رهبری را از دست حزب کاتولیک میانه رو بدر آوردند. ریورا در 1936 دستگیر و اعدام شد و رهبری حزب در 1937 به دست ژنرال فرانکو، رهبری نظامی اسپانیا افتاد و فرانکو آن را با جنبش سلطنت طلب «کارلیست» یکی کرد و از آن پس، در دوران حکومت فرانکو در اسپانیا (1939-76) حزب رسمی اسپانیا بود و بیشتر یک حزب محافظه کار دست راستی بود و برنامه اجتماعی تندرو آن جز حرف چیزی نبود.

عضویت در فالانژ در اسپانیا شرط پیشرفت سیاسی بود، اما فالانژ به عنوان یک سازمان سیاسی رابطه ی خود را با ایدئولوژی فالانژیسم از دست داده بود.

فالانژ و فالانژیسم را بشناسید

تفاوت فالانژ اسپانیا و فاشیست های ایتالیا و آلمان

حزب فالانژ تا حدودی تمایلاتی نظیر فاشیست‌های ایتالیا و نازی‌های آلمان داشت.
فرق فاشیسم اسپانیا با فاشیسم آلمان و ایتالیا این است که به سنت های ملی، بویژه سنت های پادشاهی و مسیحی اسپانیا، اهمیت فراوان می دهد.

فالانژ در دیگر کشورها

در اصطلاح سیاسی دیگر کشورها، فالانژ برای دست راستیهای افراطی، که به کمک دسته های اوباش در خیابانها به حمله و ویرانگری و برهم زدن تظاهرات گروههای چپ می پردازند به کار می رود.

منبع

دانشنامه سیاسی - داریوش آشوری

  • منبع
  • حقوق نیوز
  • اعتماد آنلاین
  • باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید