امروز: چهارشنبه, ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ برابر با ۰۸ رمضان ۱۴۴۲ قمری و ۲۱ آوریل ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 276234
۱۷۲
۱
۰
نسخه چاپی

قارچ ناخن | علائم قارچ ناخن | دلایل بروز قارچ ناخن | تشخیص و درمان قارچ ناخن

قارچها به راحتی می توانند روی بدن انسان مثل پوست، مو و ناخن قرار بگیرند و رشد کنند.

قارچ ناخن

قارچ ناخن یک بیماری شایع است که به صورت لکه سفید یا زرد در زیر نوک انگشت یا ناخن پا فرد بروز پیدا می کند.

قارچ ناخن

قارچ ناخن مشکلی است که با سفید یا زرد شدن ناخن انگشت های دست یا پا و مخصوصا انگشت شست پا مشخص می شود. وقتی این عفونت قارچی شدیدتر و عمیق تر می گردد، تغییر رنگ ناخن هم شدیدتر شده و ناخن هم ضخیم و ضخیم تر می شود و لبه های ناخن دچار خوردگی و شکستگی می شود.

عفونت قارچی ناخن معمولا چند تا از ناخن ها را درگیر می کند، اما کمتر پیش می آید که همه ناخن ها درگیر شوند.

قارچ ناخن در اصطلاح علمی با عنوان «اونیکومایکوزیس» یا «تینه‌آ» شناخته می‌شود.

عفونت قارچی ناخن می‌تواند به‌ دلیل رعایت نکردن بهداشت ایجاد شود یا از شخص دیگری به فرد سرایت کند.

عفونت قارچی ناخن می تواند هر فردی در هر سنی را درگیر کند، اما این نوع عفونت بیشتر در افراد مسن شایع است. با افزایش سن، ناخن ها شکننده و خشک شده و با بروز ترک ها احتمال ورود قارچ ها به بدن تا حد زیادی افزایش خواهد یافت.

علائم و نشانه های قارچ ناخن

قبل از تشخیص پزشکی، علائمی وجود دارد که می‌تواند از نظر احتمال عفونت بررسی شود. این علائم رایج تقریباً در همه انواع عفونت‌های قارچی ناخن انگشتان دست و پا وجود دارد و شامل:

• تغییر رنگ ناخن: این اولین علامتی است که در هنگام عفونت قارچی مشاهده می‌شود. ممکن است کمی تغییر رنگ در کل ناخن یا لکه‌های سفید یا زرد روی ناخن ایجاد شود. در بعضی موارد، کل ناخن به یک رنگ تیره زشت تبدیل می‌شود که ممکن است به نظر نیز یک لخته خون باشد.

• ناخن ضخیم و ترک خورده: یک ناخن آلوده به وضوح ضخیم و شکننده‌تر از قبل به نظر می‌رسد. در اثر برخورد جزئی با هر سطح، ناخن ممکن است از ترس جدا شدن آسیب ببیند. مخدوش یا خارج از فرم: شکل نامنظم ناخن ممکن است نشانگر عفونت قارچی باشد.

• بوی کمی ناخوشایند: عفونت ناخن در اثر باکتری و تجمع قطعات شکسته ناخن و سلول‌های مرده پوست ایجاد می‌شود. همه این ترکیبات بوی بد ایجاد می‌کند. در موارد شدید حتی ممکن است قارچ ناخن مایعی با بوی بد را ترشح کند که هم دردناک است و هم بوی بد شفافی دارد.

• درماتوفیتیدها: یکی دیگر از علائم کمتر شایع قارچ ناخن شامل ضایعات پوستی عاری از قارچ به نام درماتوفیتیدها است. این قطعات پوستی مانند بثورات ظاهر می‌شوند و ممکن است از نقطه عفونت فاصله داشته باشند.

عوامل خطر قارچ ناخن

عواملی که می توانند خطر ابتلا به قارچ ناخن را افزایش دهند، عبارتند از:

• تعریق شدید

• ابتلا به دیابت

• بالا بودن سن

• کاهش گردش خون

• آسیب دیدگی جزئی پوست

• سابقه ابتلا به عفونت پای ورزشکار

• بیماری های پوستی مثل پسوزیاریس

• سال ها قرار گرفتن در معرض قارچ ها و کم شدن سرعت رشد ناخن ها

• داشتن سیستم گردش خون ضعیف یا سیستم ایمنی ضعیف بدن

• راه رفتن با پای برهنه در مکان های مرطوب مثل استخرهای شنا، باشگاه ها و حمام های عمومی

قارچ ناخن

دلایل ایجاد قارچ ناخن

در افراد سالم و عادی، عفونت قارچی ناخن بیشتر بخاطر تعریق و رطوبت ایجاد می‌ شود.

یکی از مکان‌های اصلی انتقال و ایجاد قارچ، دوش‌ های همگانی در استخرها یا باشگاه‌ های ورزشی هستند.

مراجعه به سالن‌ های زیبایی برای رسیدگی به ناخن‌ها نیز عامل دیگری برای ابتلا به قارچ ناخن می باشد.

اگر در این مراکز، از وسایل بهداشتی استفاده نشود، امکان انتقال و ایجاد قارچ وجود خواهد داشت.

زندگی کردن با شخصی که این مشکل را دارد نیز می‌تواند باعث انتقال قارچ شود.

بنابر مشاهدات، ورزشکاران بیشتر از افراد دیگر در معرض ابتلا به قارچ ناخن هستند، چرا که کفش‌های تنگی می‌ پوشند و جورابشان به پاهایشان می‌چسبد و ناخن‌ هایشان نیز در حین تمرین متحمل ضربات زیادی می‌ شوند. به همین خاطر وجود قارچ ناخن در این افراد شایع است. ضمن اینکه ضربات مزمن نیز می‌ توانند عاملی برای ضعیف شدن ناخن‌ ها باشند و آنها را در معرض خطر عفونت قارچی قرار بدهند.

سن بالا و ابتلا به برخی از بیماری‌ ها نیز احتمال ابتلا به قارچ ناخن را افزایش می‌دهد.

منظور از بیماری‌ها، مشکلاتی هستند که سیستم ایمنی بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهند و درنتیجه احتمال عفونت قارچی را افزایش می‌دهند. برای نمونه می‌توان به ایدز، انواع دیابت‌ (دیابت نوع ۱، دیابت نوع ۲ و …)، سرطان، پسوریازیس و… اشاره کرد. مصرف داروهای سرکوب‌ کننده‌ سیستم ایمنی مانند استروئیدها نیز می‌ تواند تأثیر مشابهی داشته باشد و باعث عفونت قارچی شود.

قارچ ناخن و زمان مراجعه به پزشک

در صورت مواجهه با عفونت قارچی ناخن که همراه با نشانه‌های عفونت باکتریایی است، بهتر است در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید. اگر در مورد قارچی بودن عفونت مطمئن نیستید، در ادامه فهرستی از علائم و نشانه‌های خاص این عفونت را آورده شده است:

• درد تشدید شونده، متورم و قرمز شدن و داغی ناخن و اطراف آن

• مشاهده رگه‌های قرمز رنگ شروع شده از ناحیه عفونی

• ترشح چرک نشان‌دهنده عفونت باکتریایی است

• تب 38 درجه سلسیوس بدون هیچ علت مشخص دیگری

چنانچه علائم آزاردهنده شد، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

• در صورت پیشروی عفونت قارچی در پوست زیر ناخن یا پوست اطراف آن

• دردناک شدن ناحیه عفونی

• تحمل ناراحتی ناشی از ضخیم شدن ناخن

• بدشکل شدن ناخن

بنابراین اگر فکر می‌کنید قارچ‌ها به ناخن‌تان حمله کرده‌اند، با پزشک مشورت کنید و طبق دستورات ایشان عمل کنید تا این عفونت هر چه سریع‌تر از بین برود.

نحوه تشخیص قارچ ناخن

معاینه‌ی فیزیکی صرف روش مناسبی برای تشخیص قارچ ناخن نیست. شرایط و مشکلات گوناگونی می‌توانند مشابه با قارچ ناخن به نظر برسند. پس کار پزشکان در تشخیص کمی دشوار است. درواقع، مطالعات نشان می‌دهند که تنها ۵۰ تا ۶۰ درصد از موارد تغییر غیرعادی ناخن‌ها در اثر قارچ ایجاد می‌شوند. بنابراین، همواره برای تشخیص صحیح به معاینات آزمایشگاهی نیاز است.

نمونه‌ای از ناخن، با ایجاد سوراخ یا برداشتن قسمتی از آن برای بررسی بیشتر به آزمایشگاه فرستاده می‌شود. در آزمایشگاه نمونه‌ بررسی‌ و کشت می‌شود و به وسیله‌ی واکنش زنجیره‌ای پلی‌مراز (PCR) مورد آزمایش قرار می‌گیرد. این کار برای تشخیص ژنتیک ارگانیسم‌ها صورت می‌پذیرد. نمونه‌برداری و کشت برای مشخص کردن نتیجه‌ی آزمایش، حدود ۶ هفته طول می‌کشد. اما PCR تنها یک روز زمان می‌برد. البته هزینه‌ی این آزمایش بالاست و از همین رو، کم‌تر انجام می‌شود.

اگر نتیجه‌ی آزمایش بیوپسی منفی باشد و نشانه‌های مشکوکی مانند ناصافی سطح ناخن، تغییر رنگ، سفت شدن و شکنندگی دیده شود، باید آزمایش مجددی برای کسب اطمینان درمورد وجود قارچ یا عدم وجود آن انجام شود.

بسیاری از داروهای درمان قارچ ناخن، دارای عوارض جانبی هستند. بنابراین درانتخاب نوع درمان‌تان دقت کافی داشته باشید.

قارچ ناخن

راه های درمان قارچ ناخن

درمان‌های قارچ ناخن از نوع تا مرحله عفونت و شدت آن متفاوت است. مهم است که درک کنیم قارچ ناخن دست و پا می‌تواند یک عفونت دردناک باشد. پس از آلوده شدن، بهبودی کامل بیمار هفته‌ها طول می‌کشد. دلیل اصلی این مسئله این است که مردم چقدر جدی برنامه درمانی را جدی بگیرند و متأسفانه می‌توانند دوباره به رفتارها و عادات ناسالم برگردند و شرایط را بدتر کنند. افرادی که از قارچ ناخن پا رنج می‌برند اغلب ادعا می‌کنند که آنه‌ا طبق تجویز هفته‌ها داروهایی را مصرف کرده‌اند اما به نظر نمی‌رسد که عفونت از بین برود. رایج‌ترین روش‌های درمانی، همراه با برخی از داروهای خانگی، در زیر ذکر شده است:

کرم ضد قارچ

اغلب پزشکان کرم‌هایی را برای عفونت‌های قارچی تجویز می‌کنند. این تقریباً یک قسمت اساسی از درمان است. هدف از این کرم‌ها تشکیل یک لایه محافظ بر روی عفونت قارچی است که می‌تواند باعث جمع شدن میکروب‌ها و ذرات خاک شود و به ناحیه عفونت بچسبد. این امر احتمال بدتر شدن عفونت را کاهش می‌دهد و برای ناحیه ناخن پزشک حتی ممکن است لاک ناخن ضد قارچ را توصیه کند.

داروهای خوراکی ضد قارچ

مصرف داروهای خوراکی ضد قارچ موثرترین راه برای درمان عفونت قارچی است. بهترین روش برای درمان عفونت، از بین بردن میکروب‌ها از درون است. برخی از داروهای ضد قارچ شامل تربینافین (لامیزیل) و ایتراکونازول (اسپورانوکس) هستند. هدف این داروها تشویق به رشد ناخن جدید عاری از عفونت است و به تدریج جای ناخن قدیمی را می‌گیرد. اما اشکال در مصرف داروهای خوراکی این است که ممکن است برای بزرگسالان بالای 65 سال کاملاً موثر نباشند. دلیل این امر متابولیسم کند آن‌هاست. یکی دیگر از محدودیت‌های این دارو این است که نتیجه تا پایان رشد کامل ناخن قابل مشاهده نیست، ممکن است انجام این روش 4 ماه طول بکشد.

جراحی برداشتن ناخن

این یک فرآیند بسیار دردناک است اما پزشکان آن را هنگام ترس از شیوع عفونت به ناخن‌های دیگر و مناطق اطراف آن نیز توصیه می‌کنند. جراحی را می‌توان با داروی موضعی ترکیب کرد تا رشد قارچ را کاهش و سرعت رشد ناخن جدید را افزایش دهد. دلیل دیگری که پزشک ممکن است حذف ناخن را پیشنهاد کن، درمان عفونت قارچی در بستر زیر ناخن است، زیرا در صورت وجود ناخن روی قارچ، نمی‌توان مستقیماً دارو را در مناطق آلوده استفاده کرد.

درمان با لیزر- نور

لیزر درمانی یکی از اختراعات اخیر و مهم در درمان عفونت‌های قارچی ناخن است. برخی از افرادی که تمایلی به مصرف داروهای خوراکی ندارند، به درمان ناخن مبتنی بر لیزر می‌پردازند. این گرانتر از سایر روش‌ها است اما عوارض جانبی مشابه مصرف داروهای خوراکی ندارد.

روغن‌های ضروری

روغن‌های اساسی با مواد ضد باکتری، ضد میکروبی، ضد قارچ و آنتی اکسیدان‌ها بسته بندی شده اند. تمام این خواص برای از بین بردن باکتری‌ها و کاهش عفونت های آن‌ها ایده آل است. برای درمان عفونت با روغن‌های اساسی مهم است که روغنها باید 100٪ ارگانیک باشند. برخی از روغن‌های اساسی که برای درمان عفونت‌های قارچی شناخته شده اند شامل روغنهای اساسی اکالیپتوس، پونه کوهی و درخت چای است. فقط هر روز با استفاده از پنبه روی محل آلوده کمی آغشته کنید.

دهانشویه

دهانشویه حاوی تمام درمان‌های ضد قارچی مانند تیمول، منتول و اوکالیپتوس است. این مواد می‌توانند در مبارزه با عفونت قارچی انگشتان پا و حتی ناخن شما کمک کنند. خیساندن در دهانشویه برای تسریع روند بهبودی یک بار در روز توصیه می‌شود. با این حال، سعی کنید در روند کار زیاده روی نکنید زیرا دهانشویه حاوی بسیاری از مواد شیمیایی دیگر است.

روغن اُزونیزه

روغن‌های همراه با تزریق گاز اوزون، به ویژه روغن زیتون یا روغن آفتابگردان، می‌توانند خواص درمانی عالی داشته باشند.

عصاره برگ زیتون

زیتون از اساسی‌ترین اجزای سالادهای سالم است و گفته می‌شود روغن زیتون دارای خواص آنتی اکسیدانی است. استفاده از عصاره روغن زیتون به قسمت آلوده به تحریک سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند و به سرعت برای مقابله با عفونت واکنش نشان می‌دهد.

پیشگیری از عفونت قارچی ناخن

عادات و اقدامات زیر می تواند تا حد زیادی به جلوگیری از قارچ ناخن یا برگشت عفونت و پای ورزشکار کمک کند:

• دست و پاها را مرتب بشویید. دستان خود را بعد از لمس ناخن آلوده شسته و آن ها را بعد از شستشو مرطوب کنید.

• ناخن ها را به خوبی گرفته و لبه ها و قسمت های ضخیم ناخن را با استفاده از یک ناخن گیر تیز بگیرید. پس از هر بار ناخن گرفتن، ناخن گیر را به خوبی ضد عفونی کنید.

• جوراب های جذب کننده و ضد عرق بپوشید یا هر روز جوراب های خود را عوض کنید.

• در طول روز از کفش های چرم که قابلیت تنفس دارند، استفاده کنید.

• کفش های قدیمی را دور انداخته یا آنها را با مواد ضد عفونی کننده یا پودرهای ضد قارچ ضد عفونی کنید.

• در استخرها و مکان های مرطوب از کفش یا دمپایی تمیز استفاده کنید.

• برای مانیکور و پدیکور ناخن ها به سراغ سالن هایی بروید که برای هر مشتری ابزار خود را ضد عفونی می کنند.

• از لاک ناخن و ناخن های مصنوعی استفاده نکنید.

  • منبع
  • پزشکت
  • نمناک
  • کلینیک مرکز تخصصی دکتر فرخانی
  • آکادمی کاشت ناخن
  • کلینیک رازی
  • چطور

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید