امروز: جمعه, ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ برابر با ۲۴ رمضان ۱۴۴۲ قمری و ۰۷ مه ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 274955
۴۲۷
۱
۰
نسخه چاپی

قتل در تصادفات رانندگی | طرح دعوای قتل غیر عمدی ناشی از رانندگی | مجازات قتل غیرعمد در تصادفات رانندگی

طبق ماده 714 قانون مجازات اسلامی هرگاه بی احتیاطی یا بی مبالاتی یا عدم رعایت نظامات دولتی یا عدم مهارت راننده (اعم از وسایل نقلیه زمینی یا آبی یا هوایی) یا متصدی وسیله موتوری منتهی به قتل غیر عمدی شود، مرتکب به شش ماه تا سه سال حبس و نیز پرداخت دیه در صورت مطالبه از ناحیه دم محکوم می شود

مجازات قتل غیرعمد در تصادفات رانندگی

قتل غیر عمد در تصادف رانندگی به دلیل اهمیت آن مورد توجه قانونگذاران قرارگرفته است. با توجه به حجم وسایل نقلیه در حال تردد و امکان بروز حوادث منجر به قتل توسط این وسایل باید نحوه ی رسیدگی به آن در قانون لحاظ گردد.

قتل در تصادفات رانندگی

اغلب مردم گمان می کنند کسی که مجازات راننده ای که با تصادف منجر به قتل دیگری شده است، قصاص است ؛ در صورتی که اینطور نیست و قتل در تصادفات رانندگی در میان انواع قتل، قتل غیرعمدی محسوب می شود و مجازات قصاص ندارد بلکه باید دیه پرداخت شود. در واقع می توان گفت قتل در تصادفات رانندگی اگر به سه علت عمده زیر رخ بدهد ، قتلی که رخ می دهد غیر عمدی است :

1- بی احتیاطی یا بی مبالاتی

2- رعایت نکردن نظامات دولتی ( یعنی رعایت نکردن قواعد و مقررات رانندگی )

3- مهارت نداشتن راننده وسیله نقلیه

در واقع باید گفت حتی اگر تصادفی که رخ داده است به علت سرعت زیاد راننده یا سبقت غیرمجاز باشد باز هم باعث نمی شود که گفته شود راننده مرتکب قتل عمد شده است زیرا اگرچه راننده در نقض قوانین رانندگی قصد داشت است اما قصد کشتن کسی را نداشته است یا در رانندگی بدون گواهینامه نیز قتل عمد محسوب نمی شود.

طرح دعوای قتل غیر عمدی ناشی از رانندگی

این دعوا به لحاظ جرم بودن عمل ارتکابی کیفری می باشد و اولیای دم مقتول می بایست در دادگاه کیفری خود یا با وکالت وکلای مجرب، اقدام به طرح دعوا و شکایت کیفری نمایند.

شکایت می بایست در کلانتری یا در حوزه قضایی دادسرای محل وقوع جرم تقدیم گردد. پس از ثبت شکایت که امروزه در دفاتر خدمات قضایی ثبت می شود، پرونده کیفری تشکیل و جهت تکمیل تحقیقات و کسب اظهارات طرفین، به دادسرا ارجاع داده می شود. سپس با صدور قرار جلب به دادرسی و کیفرخواست ، پرونده به دادگاه کیفری همان حوزه قضایی ارسال می شود و دادگاه پس از تشکیل جلسه و بررسی پرونده اقدام به صدور رای می نماید.

مدارک و مستندات مورد نیاز جهت دعوای قتل غیر عمدی ناشی از رانندگی

جهت طرح دعوا می بایست شخص محق مدارک و مستنداتی به مرجع قضایی ارایه نماید که حق وی به اثبات برسد . اولین مدرک درخصوص این جرم مدارک مربوط به تصادف و کروکی تصادف که توسط کارشناس نیروی انتظامی پلیس راهور تنظیم میگردد.شهادت شهودی که در صحنه تصادف حضور داشتند و نظریه پزشکی قانونی مربوط به مقتول که بطور کتبی در اختیار اولای دم مقتول قرار می دهند.این نظریه جهت اثبات رابطه علیت بین صدمه وارده و فوت مقتول مورد توجه قاضی قرار میگیرد که نظریه کارشناس و اظهار نظر کارشناسی و ترسیم کروکی تصادف ، بی مبالاتی و بی احتیاطی و بی دقتی متصدی وسیله نقلیه یا عدم توجه وی به مقررات و انتظامات راهنمایی و رانندگی را مشخص می نماید. شهادت شهود حاضر در صحنه تصادف نیز ازجمله دلایلی است که در صورت فقدان ادله می تواند مورد استناد قرار گیرد. با توجه به نصب و وجود دوربین های راهنمایی و رانندگی در اکثر خیابانها ، به راحتی می توان مرتکبین این جرایم در صورت فرار مرتکب مورد تعقیب قرار گیرد.

 طرح دعوای قتل غیر عمدی ناشی از رانندگی

مجازات قتل غیرعمد در تصادفات رانندگی

طبق ماده 714 قانون مجازات اسلامی هرگاه بی احتیاطی یا بی مبالاتی یا عدم رعایت نظامات دولتی یا عدم مهارت راننده (اعم از وسایل نقلیه زمینی یا آبی یا هوایی) یا متصدی وسیله موتوری منتهی به قتل غیر عمدی شود، مرتکب به شش ماه تا سه سال حبس و نیز پرداخت دیه در صورت مطالبه از ناحیه دم محکوم می شود.

مجازات قتل در تصادفات رانندگی در قانون مجازات اسلامی به ترتیب زیر آمده است :

1- شش ماه تا سه سال حبس

2- پرداخت دیه در صورت مطالبه اولیای دم

همانطور که گفته شد، دیه باید از طرف اولیای دم مطالبه شود تا مرتکب ملزم به پرداخت آن شود، هم چنین اولیای دم می توانند دیه را ببخشند اما بخشیدن دیه منجر نمی شود که مرتکب به طور کلی مجازات نشود زیرا این جرم ، یک جرم عمومی محسوب می شود و با بخشش اولیای دم ، مجازات منتفی نمی شود.

البته بخشش شاکی می تواند منجر به تخفیف در مجازات مرتکب شود مثلا قاضی می تواند حبس را به جریمه نقدی تبدیل کند .

اگر در تصادفات رانندگی، اتومبیل شخص خسارت دیده صفر و یا گران قیمت باشد، به نحوی که قیمت فروش آن بعد از تصادف تفاوت چشمگیری با قبل از تصادف داشته باشد ، مالک اتومبیل می تواند از راننده مسبب حادثه تقاضای پرداخت خسارت ناشی از افت قیمت خودرو را داشته باشد . هیچ بیمه ای تعهد به پرداخت خسارت ناشی از افت قیمت خودرو را ندارد.

همچنین محرومیت از رانندگی جز موارد پیش بینی شده مجازات در قانون نمی باشد و دادگاه نمی تواند بدون مجوز قانونی مجازات محرومیت از رانندگی تعیین نماید.

  • منبع
  • دینا
  • موسسه حقوقی وکلای رای مثبت

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید