امروز: چهارشنبه, ۲۷ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۰ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۷ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
کد خبر: 290257
۵۵۹
۱
۰
نسخه چاپی

مجازات دخالت در امور پزشکی بدون داشتن مجوز های رسمی چیست؟

مجازات دخالت در امور پزشکی بدون داشتن مجوز های رسمی چیست؟

متاسفانه این روزها شاهد تبلیغات گسترده در فضای مجازی و حقیقی جامعه توسط برخی از سالن های زیبایی و آرایشگاه های بانوان هستیم که عنوان می کنند اقداماتی همانند: تزریق ژل، کاشت ابرو، کاشت مژه، تاتو بدن، از بین بردن کک و مک، لیزر پوست، رفع افتادگی پلک، لیزر کوچک کردن بینی، ارائه داروهای لاغری و... انجام می شود؛ که باید بگویم این اقدامات هیچ ارتباطی به حوزه فعالیت آرایشگاه ها و سالن های زیبایی ندارد، و باید این موارد توسط یک پزشک متخصص که مجوز های لازم را دارد انجام شود.

مردم باید بدانند و آگاه باشند که اگر برخی از این سالن های زیبایی دست به انجام چنین کارهایی میزنند این فعالیت ها توسط این آرایشگرها غیر مجاز و غیرقانونی است و نباید به آنها اعتماد کنند چرا که در برخی از موارد شاهد این بودیم این سالن های زیبایی اصول بهداشتی را رعایت نکردند و به افراد آسیب های جدی وارد شده که اصلا قابل جبران نبوده و حتی در برخی از موارد شاهد این بودیم که آن فرد جان خود را از دست داده است.

آرایشگرها و مدیران سالن های زیبایی باید بدانند که مطابق با مقررات امور پزشکی و دارویی و مواد خوردنی و آشامیدنی دخالت در امور پزشکی بدون داشتن مجوز های رسمی جرم محسوب شده و مجازات دارد.

این هشدار را هم باید به افرادی که خود را به دروغ در حوزه پزشکی: پزشک، داروساز، دندانپزشک، جراح زیبایی، متخصص و... معرفی می کنند داد که مطابق با قانون تعزیرات حکومتی امور بهداشتی و درمانی با آنها برخورد می شود؛ که برخی از نکات مهم بیان شده در این قانون مواردی همچون:

1. ایجاد موسسات پزشکی غیر مجاز توسط اشخاص فاقد صلاحیت از نظر تخصصی جرم بوده و مجازات حبس در پی دارد.

2. ایجاد موسسه ی پزشکی توسط افراد متخصص بدون پروانه ی کار جرم بوده و مجازات حبس دارد.

3. بکارگیری کلیه ی متخصصین و صاحبان حرفه های پزشکی و پیراپزشکی که فاقد مجوز قانونی کار، صادره از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باشند، در موسسات پزشکی جرم محسوب شده.

4. خودداری بیمارستان ها از پذیرش و ارائه خدمات اولیه لازم به بیماران اورژانسی جرم است و مجازات دارد.

همچنین برخی از این افراد اگر کارت شناسایی جعل کنند مجازات جعل کارت شناسایی طبق قانون مجازات تعیین می شود!

گاهی اوقات همین افرادی که خود را وکیل، قاضی، پلیس، مهندس، پزشک، جراح و... معرفی می کنند دست به جعل کارت شناسایی هم می زنند تا از این طریق هم اعتماد مردم را بدست بیاورند هم کسی به آن ها دیگر مشکوک نشود. در همین راستا قانونگذار ما در ماده 523 قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات درخصوص این افراد تاکید کرده است: جعل و تزویر عبارتند از: ساختن نوشته یا سند یا ساختن مهر یا امضای اشخاص رسمی یا غیر رسمی خراشیدن یا تراشیدن یا قلم بردن یا الحاق یا محو یا اثبات یا سیاه کردن یا تقدیم یا تاخیر تاریخ سند نسبت به تاریخ حقیقی یا الصاق نوشته ای به نوشته دیگر یا بکار بردن مهر دیگری بدون اجازه صاحب آن و نظایر اینها به قصد تقلب.

بعضی از مواقع هم این افراد خودشان مهر یا دستخط یا حکم یا آرای دادگاه و... را جعل نکرده اما آگاه هستند که این حکم، دستخط، مهر و... جعلی است و از آن استفاده می کنند.

در خصوص جعل مهر و امضا اشخاص هم قانونگذار به صراحت در ماده 525 قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات اینطور تعیین تکلیف کرده که : هر کس یکی از اشیای ذیل را جعل کند یا به علم به جعل یا تزویر استعمال کند یا داخل کشور نماید علاوه بر جبران خسارت وارده به حبس از 1 تا 10 سال محکوم خواهد شد: 1. احکام یا امضاء یا مهر یا دستخط معاون اول رئیس جمهور یا وزراء یا مهر یا امضای اعضای شورای نگهبان یا نمایندگان مجلس شورای اسلامی یا مجلس خبرگان یا قضات یا یکی از روسا یا کارمندان و مسوولین دولتی از حیث مقام رسمی آنان.

اگر فرد پس از گذراندن مجازات اقدام به تکرار این جرم نماید، در این صورت به حبس از 2 تا 10 سال و پرداخت جریمه نقدی از 5 تا 100 میلیون ریال یا دو برابر قیمت داروهای مکشوفه اگر رقم بیشتری باشد، محکوم خواهد شد.

مهر یا تمبر یا علامت یکی از شرکتها یا موسسات یا ادارات دولتی یا نهادهای انقلاب اسلامی.

احکام دادگاهها یا اسناد یا حواله های صادره از خزانه دولتی.

منگنه یا علامتی که برای تعیین عیار طلا یا نقره بکار می رود.

اسکناس رایج داخلی یا خارجی یا اسناد بانکی نظیر برات های قبول شده از طرف بانک ها یا چک های صادره از طرف بانک ها و سایر اسناد تعهدآور بانکی. در تبصره این ماده قانونگذار ما تاکید می کند: هر کس عمدا و بدون داشتن مستندات و مجوز رسمی داخلی و بین المللی و به منظور القاء شبهه در کیفیت تولیدات و خدمات از نام و علائم استاندارد ملی یا بین المللی استفاده نماید به حداکثر مجازات مقرر در این ماده محکوم خواهد شد.

  • منبع
  • سیویلیکا

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید