امروز: چهارشنبه, ۲۹ دی ۱۴۰۰ برابر با ۱۵ جمادى الآخر ۱۴۴۳ قمری و ۱۹ ژانویه ۲۰۲۲ میلادی
کد خبر: 279187
۵۴
۱
۰
نسخه چاپی

محیط کار مثبت: تعریف و ویژگی ها

چرا محیط کاری مثبت مهم است؟

محیط کار شما می تواند تاثیر زیادی بر احساس شما نسبت به شغلتان داشته باشد. به همین دلیل، یافتن کارفرمایی که فضای مثبتی را ایجاد کند و شما را به طور مداوم تشویق کند، مهم است. وقتی یک محیط کاری مثبت دارید، می تواند شادی شما را بهبود بخشد، بهره وری شما را افزایش دهد و به اطرافیانتان انگیزه دهد. در این مقاله به این می پردازیم که یک محیط کاری مثبت چیست، چرا مهم است و ویژگی های مختلفی که یک محیط کاری مثبت را تشکیل می دهد.

محیط کاری مثبت چیست؟

یک محیط کاری مثبت، محیط کاری است که ایمنی، رشد و دستیابی به هدف کارکنان را ارتقا می دهد. این محیط‌ها برای یک نیروی کار موفق بسیار مساعد هستند زیرا کارکنان را تشویق می‌کنند تا بالاترین توانایی خود را انجام دهند. شرکت ها می توانند با تمرکز بر فرهنگ کلی خود، حمایت از رشد کارکنان و ایجاد احساس امنیت و آسایش در کارکنان، به یک محیط کاری مثبت دست یابند.

چرا محیط کاری مثبت مهم است؟

محیط های کاری مثبت چندین مزیت را هم برای کارمندان و هم برای کارفرمایان فراهم می کند. این به این دلیل است که این نوع محیط می تواند منجر به موفقیت و شادی کارکنان هم از نظر شخصی و هم از نظر شغلی شود. در اینجا چهار دلیل برای اهمیت داشتن جو کاری مثبت در نیروی کار وجود دارد:

بهره وری را افزایش می دهد

داشتن یک محیط کاری مثبت یک راه عالی برای افزایش بازده کاری شما است. وقتی شادتر هستید، ممکن است بهره وری و تجهیز بیشتری داشته باشید تا وظایف خود را به نحو احسن انجام دهید. این همچنین می تواند به شما کمک کند کارمند بهتری شوید که منجر به افزایش حقوق و ارتقاء شغلی می شود.

روحیه را بهبود می بخشد

از آنجایی که روحیه و نگرش شما بر اعضای تیم شما تأثیر می گذارد، یک محیط کاری مثبت می تواند تأثیر خوبی بر اطرافیان شما داشته باشد. وقتی به کار خود به صورت مثبت نگاه می کنید، می تواند بر نحوه درک دیگران در محل کار نیز تأثیر بگذارد.

رشد را تقویت می کند

وقتی برای موفقیت در موقعیت خود انگیزه دارید، بیشتر مستعد یافتن فرصت هایی برای پیشرفت در شغل خود هستید. هنگامی که کارفرمای شما تقویت مثبتی ارائه می دهد، می تواند باعث شود که احساس کنید یک کمک ارزشمند به شرکت هستید و ممکن است انگیزه شما برای ادامه یا بهبود این رفتار باشد.

همکاری را ترویج می کند

وقتی در سطح فردی انگیزه دارید، به احتمال زیاد از دیگران در شرکت خود حمایت و تشویق خواهید کرد. این همچنین می تواند به بهبود روابط حرفه ای با همکاران شما منجر شود. هرچه پیوند بین همکاران بیشتر باشد، شرکت شانس بیشتری برای دستیابی به اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود خواهد داشت. این به این دلیل است که کار تیمی اغلب پایه و اساس موفقیت شرکت است.

محیط کار مثبت: تعریف و ویژگی ها

ویژگی های یک محیط کاری مثبت

یک محیط کاری مثبت چندین عامل قابل توجه دارد. برای درک بهتر این فضا، مهم است که ویژگی های مشترک آن را بشناسید تا بتوانید آنها را با کارفرمای فعلی یا آینده خود جستجو کنید. در اینجا هفت ویژگی یک محیط کاری مثبت آورده شده است:

 • فضای سازنده
 • ارتباط باز و صادقانه
 • اعضای تیم دلسوز
 • تقویت مثبت
 • فرصت های رشد
 • مثبت اندیشی
 • تعادل خوب کار و زندگی

فضای سازنده

یک محیط کاری مثبت دارای فضایی آرام است که منجر به بهره وری بیشتر می شود. زمانی که بتوانید با کمترین حواس پرتی کار کنید، به احتمال زیاد در کار باقی خواهید ماند و بیشتر از مسئولیت های روزانه خود را انجام می دهید. همچنین به این معنی است که می توانید در محیطی بدون استرس کار کنید که عملکرد شناختی و سلامت جسمانی شما را ارتقا می دهد.

ارتباط باز و صادقانه

محیط های کاری مثبت اغلب شامل ارتباط شفاف بین اعضای مختلف یک سازمان است. این شامل ارتباط بین کارمندان و مدیریت بالاتر و بین خود همکاران است. وقتی فرصتی برای پرسیدن سوال و دریافت بازخورد دارید، می تواند به شما کمک کند در محل کار احساس ارزشمندی کنید. همچنین به شما امکان می دهد با دریافت بازخورد باز و سازنده رشد کنید.

به عنوان مثال، اگر روی پروژه جدیدی کار می کنید که نیاز به طوفان فکری دارد، می توانید از همکاران خود ایده بگیرید. دانستن اینکه می‌توانید از آن‌ها سؤال بپرسید و بازخورد صادقانه دریافت کنید، می‌تواند به رشد روابط حرفه‌ای و بهبود کیفیت کلی کارتان کمک کند.

اعضای تیم دلسوز

یک محیط کاری مثبت شامل سطحی از احترام، همدلی و درک کلی بین همکاران است. این احساسات همچنین می توانند همکاری را تقویت کنند و به شما کمک کنند در محل کار خود احساس شنیده شدن و ارزشمند بودن را داشته باشید. به عنوان مثال، هنگامی که یک همکار از شما برای کمک به او در پروژه ای تشکر می کند، به شما این امکان را می دهد که از شما قدردانی می شود و اینکه شخصی واقعاً به مشارکت شما در شرکت اهمیت می دهد.

محیط کار مثبت: تعریف و ویژگی ها

تقویت مثبت

تقویت مثبت راهی برای کارفرمایان برای تحسین شما برای کار خوبتان است. شرکت هایی که تقویت مثبت ارائه می کنند می توانند به ایجاد یک محیط کاری مثبت برای همه کمک کنند. در اینجا چند نمونه از تقویت مثبت است که می توانید از کارفرمای خود دریافت کنید:

 • پاداش کار
 • غذای ناهار
 • افزایش حقوق
 • جای پارک رزرو شده

فرصت های رشد

داشتن یک محیط کاری مثبت که در آن تشویق می شوید مهارت ها و نقاط قوت فردی خود را رشد دهید بسیار مهم است. این می تواند به شما کمک کند تا در شغل خود رضایت داشته باشید. این جنبه از یک محیط کاری مثبت مهم است زیرا به این معنی است که شما می توانید با حمایت کارفرما، مدیر و همکاران خود در زمینه کاری خود پیشرفت کنید. همچنین، هرچه انگیزه بیشتری داشته باشید، کمیت و کیفیت کار شما بیشتر خواهد بود.

مثبت اندیشی

نگاه کردن به کار با ذهنیت مثبت می تواند به گسترش روحیه خوب در طول روز کمک کند. به عنوان مثال، اگر شما یک رهبر تیم هستید و با یک مشتری مشکلی را تجربه می کنید، نحوه رسیدگی به موقعیت می تواند بر نگرش دیگران در تیم شما تأثیر بگذارد. اگر بتوانید با دیدی خوش بینانه بر مانع غلبه کنید، تیم شما به احتمال زیاد از شما الگو می گیرد. در نهایت، یک چشم انداز مثبت می تواند به شما و تیمتان کمک کند تا به جای معایب، روی جوانب مثبت تمرکز کنید.

تعادل خوب کار و زندگی

یک محیط کاری مثبت شامل تعادل سالم بین زندگی شخصی و حرفه ای شماست. این تضمین می‌کند که می‌توانید به کسب رضایت شغلی ادامه دهید، بدون اینکه اجازه دهید شغلتان بر دیگر بخش‌های زندگیتان غلبه کند. در نهایت، یک محیط کاری مثبت، کارمندان را تشویق می‌کند تا هم در زندگی کاری و هم در زندگی شخصی خود، احساس رضایت کنند.

 • منبع
 • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید