امروز: چهارشنبه, ۲۷ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۰ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۷ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
کد خبر: 290778
۱۴۱
۱
۰
نسخه چاپی

مصرف حتی یک نوشیدنی الکلی در روز، طول عمر شما را کوتاه می کند

مصرف حتی یک نوشیدنی الکلی در روز، طول عمر شما را کوتاه می کند

بنا به گفته های اخیر دکتر Tim Stockwell از مؤسسه تحقیقاتی سوء مصرف مواد در کانادا، کسانی که در روز حتی یک نوشیدنی الکلی مصرف می کنند هم در معرض خطر زیادی قرار داشته که می تواند طول عمر آنها را تا حدود دو ماه و نیم کاهش دهد.

به تازگی یک متخصص ادعا کرده است که مصرف روزانه حتی یک نوشیدنی الکلی می تواند به طور قابل توجهی عمر شما را تقریباً به مدت دو ماه و نیم کوتاه کند.

به گفته دکتر Tim Stockwell، از مؤسسه تحقیقاتی سوء مصرف مواد در کانادا، کسانی که به میزان قابل توجهی بیش از 35 نوشیدنی الکلی در هفته مصرف می کنند، می توانند تا دو سال از عمر خود را کاهش دهند.

وی افزود: “الکل داروی تفریحی مورد علاقه ماست. ما از آن برای لذت بردن و دستیابی به احساس آرامش استفاده می کنیم و آخرین چیزی که می خواهیم بشنویم این است که باعث آسیب به سلامتی ما می شود.

اینکه اینطور فکر کنیم که نوشیدن الکل برای سلامتی ما مفید است، می تواند مایه آرامش ما باشد اما متأسفانه بر اساس علم این گفته آنطور که ادعا می شود صحت ندارد.

بر اساس مطالعات انجام شده، مصرف هیچ مقدار نوشیدنی الکلی بی خطر نبوده و ادعاهای مطرح شده توسط دکتر Tim Stockwell توسط علم تایید می شود. تحقیقات اخیر نشان می دهد که مصرف هر میزان از نوشیدنی های الکلی می تواند خطر ابتلا به بسیاری از بیماری های خطرناک و کشنده مانند سرطان (به عنوان مثال سرطان سینه)، بیماری های قلبی، فشار خون بالا، سکته مغزی و بیماری های کبدی را افزایش دهد.

بر اساس گفته های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا (CDC)، سالانه بیش از 20000 نفر در ایالات متحده به دلیل ابتلا به سرطان های مرتبط با الکل جانشان را از دست می دهند.

دکتر Tim Stockwell در این باره می گوید: «تحقیقات گسترده وی ارتباطی بین مصرف الکل و مرگ و میر ناشی از همه علل را مشخص کرده است که مستقیماً در تضاد با این باور عمومی است که مصرف کمی نوشیدنی الکلی می تواند برای سلامتی مفید باشد. در حالی که اعتقاد بر این است که شراب قرمز برای قلب شما مفید است، مطالعات نشان می‌ دهند که لزوماً ممکن است اینطور نباشد.

توانایی نوشیدن نشانه ای است که شما هنوز سالم هستید، نه دلیل سالم بودن. دلایل زیادی وجود دارد که این مطالعات نتایجی را به دست می آورند که به اشتباه به معنای مفید بودن الکل برای شما تفسیر می‌ شوند.

مصرف نوشیدنی الکلی چه تاثیری بر سلامتی شما دارد؟

طبق مطالعات مختلف، الکل می تواند برای سلامتی و بهزیستی کلی شما خطرناک باشد. پزشکان می گویند که الکل باعث افزایش فشار خون شده و خطر حمله قلبی یا سکته را افزایش می دهد.

الکل ماهیچه های قلب را تضعیف کرده که بر ریه ها، کبد، مغز و سایر سیستم های بدن شما تأثیر گذاشته و همچنین باعث نارسایی قلبی می شود.

مصرف نوشیدنی الکلی منجر به اثرات کوتاه مدت مانند کاهش توانایی خودمهارگری و افزایش پرخاشگری و اثرات طولانی مدت، از جمله ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می شود. برخی دیگر از اثرات الکل بر سلامتی و زندگی شما عبارتند از:

• ایجاد احساس آرامش یا خواب آلودگی

• احساس سرخوشی موقت

• نوسانات خلقی یا تغییر ناگهانی رفتار

• کاهش توانایی خودمهارگری

• رفتار به شدت تکانشی

• گفتار کند یا نامفهوم

• تهوع و استفراغ

• اسهال

• سردرد شدید

• تغییرات در شنوایی، بینایی و ادراک شما

• از دست دادن هماهنگی

• مشکل در حفظ تمرکز و تصمیم گیری

• از دست دادن هوشیاری یا شکاف در حافظه

پزشکان می گویند در حالی که برخی از این موارد، مانند خلق و خوی آرام یا کاهش توانایی خودمهارگری، حتی پس از مصرف یک نوشیدنی ظاهر می شوند، اما برخی دیگر مانند از دست دادن هوشیاری یا تکلم، ممکن است پس از مصرف چند نوشیدنی ایجاد گردند.

الکل همچنین به شدت بر کبد شما که به تجزیه و حذف سموم و مواد مضر از بدن شما کمک می کند، تأثیر گذار است. به عقیده کارشناسان، مصرف طولانی مدت نوشیدنی الکلی در این روند ایجاد تداخل کرده و در عین حال خطر ابتلا به بیماری کبدی مرتبط با الکل و التهاب مزمن کبد را افزایش می دهد، دو وضعیت خطرناکی که تهدید کننده زندگی بوده و منجر به تجمع سموم و مواد زائد در بدن شما می شوند.

  • منبع
  • مجله پزشکی سلام

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید