امروز: یکشنبه, ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۲۱ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۰۳ مارس ۲۰۲۴ میلادی
کد خبر: 288176
۱۳۷
۱
۰
نسخه چاپی

میکروپلاستیک ها در 88 درصد از منابع غذایی پروتئین یافت می شوند

میکروپلاستیک ها در 88 درصد از منابع غذایی پروتئین یافت می شوند

مطالعه اخیر به رهبری حفاظت از اقیانوس و دانشگاه تورنتو شواهد شگفت انگیزی از آلودگی میکروپلاستیک در اکثریت قریب به اتفاق منابع پروتئینی، از جمله منابعی فراتر از غذاهای دریایی، کشف کرده است. این تحقیق نفوذ آزاردهنده ذرات پلاستیکی را به رژیم غذایی روزمره ما نشان می دهد. کارشناسان تخمین می زنند که بزرگسالان آمریکایی می توانند سالانه 3.8 میلیون میکروپلاستیک را تنها از پروتئین مصرف کنند.

یافته های نگران کننده

محققان 16 نوع پروتئین مختلف را آزمایش کردند، از گوشت هایی مانند گوشت گاو و مرغ گرفته تا جایگزین های گیاهی. آنچه به ویژه نگران کننده است این است که آلودگی میکروپلاستیک به طور یکنواخت در تمام منابع پروتئینی وجود داشت. نتایج نشان داد که 88 درصد نمونه ها حاوی ذرات میکروپلاستیک بودند.

دکتر بریتا باچلر، یکی از نویسندگان این مطالعه، زیست شناس دریایی و معاون مدیر علوم پلاستیک در حفاظت از اقیانوس فراگیر بودن آلودگی پلاستیکی را برجسته کرد. دکتر باچلر گفت: این یک یادآوری شگفت‌آور از میزان آلودگی پلاستیکی شگفت آور است - انسان‌ها در خشکی زندگی می‌کنند و با این حال نمونه های غذاهای دریایی به همان اندازه آلوده می شوند که پروتئین های مشتق شده از زمین به پلاستیک آلوده شده اند. به نظر می رسد که هر چه می خورید، هیچ راه فراری از آنها وجود ندارد. بحران آلودگی پلاستیک همه ما را تحت تاثیر قرار داده است و ما باید برای رفع اشکال مختلف آن اقدام کنیم.

نقش فرآوری مواد غذایی

کارشناسان تفاوت قابل توجهی در غلظت میکروپلاستیک بر اساس سطح پردازش مواد غذایی پیدا کردند. اقلام بسیار فرآوری شده مانند استیک های ماهی و ناگت مرغ دارای محتوای میکروپلاستیک بالاتری نسبت به محصولات کم فرآوری شده بودند. با این حال، سطوح میکروپلاستیک بین محصولات بسیار فرآوری شده و اقلام تازه صید شده مشابه است. این نشان می دهد که منابع آلودگی میکروپلاستیک اضافی فراتر از پردازش مواد غذایی وجود دارد.

الیاف میکروپلاستیک

این مطالعه همچنین ماهیت آلاینده ها را روشن می کند. تقریباً نیمی از میکروپلاستیک‌های کشف‌شده الیاف بودند، که با تحقیقات قبلی که الیاف را رایج‌ترین شکل میکروپلاستیک در محیط می‌دانست، همسو است. قطعات حدود 30 درصد از میکروپلاستیک ها را تشکیل می دادند.

نرخ های مصرف

بر اساس داده های نظرسنجی از یک مطالعه جداگانه توسط حفاظت اقیانوس و دانشگاه تورنتو، کارشناسان تخمین می زنند که یک بزرگسال آمریکایی به طور متوسط می تواند حدود 11500 میکروپلاستیک در سال بخورد.

محققان خاطرنشان کردند، اگر با استفاده از بالاترین سطوح میکروپلاستیک موجود در هر نوع پروتئین و میانگین میزان مصرف پروتئین گزارش شده محاسبه شود،  قرار گرفتن در معرض میکروپلاستیک سالانه می تواند به 3.8 میلیون در سال برسد.

بحران رو به رشد پلاستیک

دکتر جورج لئونارد، یکی از نویسندگان این مطالعه، دانشمند ارشد حفاظت اقیانوس گفت: به عنوان دانشمندان اقیانوس، من و همکارانم به شدت نگران بحران رو به رشد پلاستیک در اقیانوس های جهان هستیم.

مطالعه ما نشان می‌دهد که پلاستیک موجود در مواد غذایی ما فراتر از ماهی و صدف است و به طیف گسترده‌ای از منابع پروتئینی دیگر نیز می‌رسد. کار ما فراخوانی برای اقدام برای کاهش آلودگی پلاستیکی در اشکال مختلف آن برای اطمینان از تامین مواد غذایی ایمن و سالم برای همه مصرف کنندگان است.

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید