امروز: دوشنبه, ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ برابر با ۱۱ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۵ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 272508
۷۱۰
۱
۰
نسخه چاپی

همه چیز در مورد بازاریابی شبکه ای

بازاریابی شبکه ای نوعی از استرازی فروش است که یک شرکت محصولات خود را بدون حضور واسطه و حتی بدون تبلیغات مستقیما به دست مشتری می رساند، و اگر مشتری از خرید خود راضی بود، قادر است محصولات شرکت را برای دریافت سود به دیگران معرفی کند.

همه چیز در مورد بازاریابی شبکه ای

پایگاه خبری حقوق نیوز

بازاریابی شبکه‌ای

برای آشنایی با بازاریابی شبکه ای که یکی از تکنیک‌های بازاریابی به حساب می‌آید، به ترتیب به موارد زیر توجه کنید.

1. در بازاریابی شبکه ای، شما تعدادی از اجناس را از یک شرکت می‌خرید و به هر کس، در هر جا که می‌توانید می‌فروشید و بابت این فروش، پورسانت دریافت می‌کنید.

2. تفاوت این روش با ویزیتوری معمولی که همه می‌شناسیم این است که شما می‌توانید چند نفری را (به عنوان زیرمجموعه) انتخاب کنید، تا آن‌ها هم تعدادی از محصولات آن شرکت را بفروشند. شما بابت فروش زیرمجموعه‌های خود، به صورت جداگانه پورسانت دریافت می‌کنید.

3. در نتورک مارکتینگ هرچه زیرمجموعه‌های -فعال- بیشتری داشته باشید، بیشتر سود می‌کنید.

4. بازاریابی شبکه ای (Network Marketing) یا بازاریابی چندسطحی نوعی بازاریابی مبتنی بر بازاریابی دهان به دهان می‌باشد.

5. به زبان ساده و عمومی، بازاریابی دهان به دهان روشی از فروش است که افراد، خودشان یک محصول را به یکدیگر توصیه می‌کنند.

کسب درآمد در بازاریابی شبکه ای

• کسب درآمد به ازای فروش مستقیم کالا به مصرف کننده

• کسب درآمد به ازای فروش از طریق زیر مجموعه

بازاریابی شبکه ای چگونه کار می کند؟

در این روش، شخص بازاریاب علاوه بر این که مستقیماً محصول را با استفاده از نمونه کالاها و خدمات به مشتری نهایی می فروشد، باید مشتریان دیگر را هم در فروش خود دخیل کند. بدر واقع باید دیگران را به تبلیغ کالای مورد نظر تشویق کنند. اساس کار بازاریابی شبکه ای، فروش و ارائه محصول توسط مشتریان راضی از محصول است. مهم ترین مسئله در بازاریابی شبکه ای، رضایت مشتری از محصول و تبلیغ دهانی و شفاهی محصول توسط مشتری است. در بازاریابی شبکه ای، برای راضی نگه داشتن همیشگی مشتریان، لازم است محصولاتی که به فروش می رسند کیفیت بالایی داشته باشند. از لحاظ تئوری، اگر یک شرکت در بازاریابی شبکه ای موفق باشد، می تواند با استفاده از رضایت مشتریان، فروش بسیار بالایی را تجربه کند.

عضوگیری و پیش روی تصاعدی

در شرکت های بازاریابی شبکه ای، هر بازاریابی که به دنبال درآمد بالا باشد، باید فروشندگان دیگری را تحت عنوان زیرمجموعه به شبکه خودش اضافه کند. به صورت تئوری، اگر هر بازاریاب دو نفر را به عنوان زیرمجموعه خودش اضافه کند و هر کدام از زیر مجموعه های او نیز دو نفر را اضافه کنند، او ۴ نفر زیرشاخه رده دوم دارد. حالا اگر همین روند ادامه پیدا کند، او ۸ نفر زیرشاخه رده سوم و ۱۶ نفر زیرشاخه رده چهارم دارد. اگر زیرشاخه ها باز هم به عضوگیری ادامه دهند، این مجموعه به صورت تصاعدی رشد می کند و اعضای زیادی به مجموعه این بازاریاب اضافه می شوند.

تفاوت بین شرکت‌های هرمی و بازاریابی شبکه ای

به گفته ی کمیسیون تجارت فدرال امریکا، شرکت هرمی شرکتی است که به اعضای خود، بابت وارد کردن افراد جدید، حق کمیسیون می‌دهد. شرکت‌های هرمی هیچ محصولی نمی‌فروشند و روش کار آن ها به این صورت است که پول های مشتریان را در یکجا جمع می‌کنند و با آن کاری انجام نمی‌دهند. در ازای جذب افراد پول می‌دهند و بطور اجتناب ناپذیری فرو می ریزند. بعد از فروپاشی هرم، بجز عده‌ای که در بالای هرم هستند همه دست خالی می‌مانند و پول خود را از دست می دهند. عملکرد شرکت های هرمی، در اکثر کشورهای دنیا از جمله ایران غیر قانونی است.
به گفته FTCC، داشتن محصول به معنای قانونی بودن یک شرکت نیست. بعضی از شرکت های هرمی برای رد گم کردن، یک محصول در پلان خودشان قرار می دهند که قیمتی بسیار بالاتر از قیمت بازار آزاد دارد، چرا که هدف این شرکت ها، فروش محصول نیست. در این شرکت ها معمولاً دریافت محصول مشروط بر شرکت در پلان تجاری است و پول کسانی که به هر دلیلی نمی توانند یا نمی خواهند عضو گیری کنند، از دست می رود.

چگونه در بازاریابی شبکه ای موفق عمل کنیم؟

برخی از اصلی‌ترین روش‌های موفقیت در بازاریابی شبکه ای را می‌توانید در این چند مورد جست و جو کنید:

کیفیت کالا: همان طور که گفتیم، نتورک مارکتینگ بر مبنای بازاریابی دهان به دهان است. یعنی فردی به خاطر کیفیت و یا یک ویژگی خاص یک محصول (یا یک برند)، آن محصول (یا برند) را به فرد (یا افراد) دور و بر خود معرفی می‌کند. خب اگر کیفیت محصولتان پایین است و یا به طور کلی هیچ خاصیت به خصوصی ندارد که مشتری را برای «پول دادن» و خرید کردن قانع کند، نمی‌توانید در بازاریابی شبکه ای موفق عمل کنید.

توانایی مذاکره و فروش: باید مهارت‌های فروش را یاد بگیرید. باید بدانید که چطور با مشتری صحبت کنیم؟ باید بدانید که چطور باید با مشتری مذاکره کنیم؟ باید فنون مختلف بازاریابی حضوری را یاد بگیرید.

توانایی تیم‌سازی و رهبری: گفتیم هر چه زیرمجموعه فعال بیشتری داشته باشید بیشتر سود می‌کنید (چون در ازای فروش آن‌ها هم پورسانت می‌گیرید). در بازاریابی شبکه ای باید توانایی این را داشته باشید که افراد زیادی را به گردتان بیاورید و در آن ها این انگیزه را ایجاد کنید که بهتر و بیشتر کار بکنند.

توانایی رهبرسازی: همچنین باید این توانایی را داشته باشید که «رهبر» بسازید. یعنی زیرمجموعه‌هایی را تربیت کنید که خود بتوانند رهبری کنند، تیم جمع کنند، در تیم‌هایشان انگیزش ایجاد کنند، و خلاصه تیمی سخت کوش بسازند.

ویژگی های بازاریابی شبکه ای

کانال پخش و توزیع

فروش محصولات از طریق یک کانال مشخص توزیع و پخش تعریف نشده است. مسئولیت فروش محصولات به افراد غیر مشغول در سازمان (مشارکت کنندگان/بازاریابان) منتقل می شود.

بازاریابان صاحبان کسب و کار مستقل هستند

بازاریابان را صاحب کسب و کار مستقل می نامند. درست است که محصول یک شرکت خاص را می فروشند اما برای خود کار می کنند و سعی دارند تا کسب و کار خود را گسترش دهند.

فلسفه فروش

این روش بازاریابی و فروش دارای فلسفه فروش خاصی است که می گوید: تعداد بازاریاب ها را زیاد کن تا فروش افزایش یابد تا درآمد و سودت افزایش یابد.

تبلیغات

بازاریابی شبکه ای دارای تبلیغات وسیع نیست، تبلیغات در حد تبلیغات دهان به دهان است.

حقوق ثابت ندارد

شرکت از تعداد زیادی بازاریاب بهره می گیرد که استخدام نشده اند و به آنان تعهد نیز ندارند (بیمه/اضافه کاری/...) و فقط در ازای فروش به آنان پورسانت می دهد.

حمایت مالی

هیچ حمایت مالی از سوی شرکت وجود ندارد و درآمد در ازای فروش است.

امتیاز حضور در شبکه

بازاریاب با حضور در شبکه می تواند محصولاتی را با تخفیف از شرکت دریافت و به مشتری بفروشد.

بازاریابی شبکه ای

سودآوری و درآمد در بازاریابی شبکه ای

در سیستم بازاریابی شبکه ای و بازاریابی هرمی، بازاریاب باید تعداد افراد زیر مجموعه را بالا ببرد. اما مشکل کجا بروز می کند.

فرض کنید که در سال92 وارد یک سیستم بازاریابی شبکه ای شده اید و در حال حاضر 5000 زیر مجموعه دارید.

در سال 98 فرد جدیدی می خواهد به این شبکه وارد شود. این فرد باید به سرعت تعدائ فروش را بالا ببرد تا درآمدش افزایش یافته و سود نماید.

حال اگر اکثر افراد جامعه (افراد به اندازه کافی دارای انگیزه) در طی این شش سال وارد این شبکه شده باشند، این فرد جدید چگونه باید افراد جدیدی را عضو نماید؟

با تعریف دولت ایران ، سیستم بازاریابی هرمی، سیستمی است که بیشتر به جذب بازاریاب می پردازد تا فروش محصول به مردم عادی، اما آیا در عمل این گونه عمل می شود؟

با نگاهی به سیستم های موجود خواهید دید که تعداد بازاریابان این شرکت ها از میزان فروششان بیشتر است.

رویای ثروتمند شدن با بازاریابی شبکه ای

بازاریابی شبکه ای هم مثل دیگر سایر شغل ها نیاز به تلاش و برنامه دارد. بر اساس تحقیقات انجام شده در آمریکا و انگلیس، تمام بازاریابان اولیه در شرکت های هرمی و شبکه ای (اعضای با سابقه) سود خوبی کسب نموده اند و افراد جدیدالورود که در انتها و یا حتی میانه شبکه/هرم هستند سود چندانی نکرده و یا اصلا سودی نداشته اند.

پس درآمد فوق العاده با کار راحت برای همه اعضا، به ویژه اعضایی که دیر به شبکه وارد شده اند غیر ممکن است.

سیستم انگیزشی/تشویقی بازاریابی شبکه ای

اعضای قدیمی برای تحریک و تشویق افراد به کار بیشتر و دعوت دیگران، همواره در تلاش هستند که این افراد را در سمینارها و گرد همایی هایی دور هم جمع نموده و تمام حرف ها را تکرار کنند تا جوانه انگیزه در آنان خشک نشود. مثلا از یک سری از نمادها و شعار ها استفاده می نمایند.

از یک سری جملاتی استفاده می کنند که می تواند افراد جوان جویای درآمد زیاد و کار راحت را تحریک کند. حتی فردی که سرمایه زندگی خود را از دست داده و به دنبال یک مسیر راحت و یک شب برای رسیدن به میلیون ها تومان است، می تواند تحت تاثیر قرار گیرد.

بازاریابی شبکه ای از نظر قانونی

قانونی بودن بازاریابی شبکه ای یا نتورک مارکتینگ

وارد وب‌سایت شرکت شوید و نماد شرکت را بررسی کنید. اگر سبز بود یعنی مجاز به فعالیت است، اگر زرد بود یعنی «مجاز به فعالیت و فرصت یک‌ماهه برای رفع ایراد دارد» و در پایان اگر قرمز بود یعنی موقتا به مدت 6 ماه تعلیق شده است.

هر از گاهی برخی از این شرکت‌ها تعلیق می‌شوند و دوباره باز می‌شوند. در مورد مجاز بودن فعالیت این نوع شرکت‌ها همواره در بین مسئولان تردیدهایی وجود دارد، اما هم‌اکنون نمی‌توان به صورت قطعی گفت که شرکت‌های بازاریابی شبکه ای، بدون مجوز یا غیر قانونی هستند.

بیشتر بخوانید:

بازاریابی و اصول آن

هوش کارآفرینی

روش های ارزیابی عملکرد پرسنل

پایگاه خبری حقوق نیوز -کسب و کار

  • منبع
  • iranmct.com
  • resanehlab.com
  • modir.tv

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید