امروز: شنبه, ۰۳ آبان ۱۳۹۹ برابر با ۰۶ ربيع الأول ۱۴۴۲ قمری و ۲۴ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 274403
۸۵
۱
۰
نسخه چاپی
CORONA

کرونا و جدیدترین نشانه های آن

کرونا یا کووید ۱۹ علاوه بر نشانه های رایج، دارای علائمی غیرعادی است اعم از تبخال، لب های ترک خورده و خشک، وزوز گوش، سنکوپ، زخم شدن زبان یا درد زبان است که شناسایی آن ها می تواند در تشخیص بیماری و پیشگیری از گسترش آن کمک کند

کرونا و جدیدترین نشانه های آن

کرونا یا کووید ۱۹ علاوه بر نشانه های رایج، دارای علائمی غیرعادی است اعم از تبخال، لب های ترک خورده و خشک، وزوز گوش، سنکوپ، زخم شدن زبان یا درد زبان است که شناسایی آن ها می تواند در تشخیص بیماری و پیشگیری از گسترش آن کمک کند.

نشانه های بیماری کرونا یا کووید 19

به گزارش حقوق نیوز بیماری کووید ۱۹ از زمانی که همه گیر شد، اسرار زیادی از خود عیان کرده است. گزارش های متعدد از گوشه و کنار جهان حاکی از این حقیقت است که این بیماری مرموز نشانه ها و عوارض عجیبی را بروز می دهد.

با توجه به پروتکل های بهداشتی و فاصله گیری های فیزیکی که برای پیشگیری از این بیماری در نظر گرفته شده، اما بیماری کرونا همچنان انسان را غافلگیر می کند. بنابراین باید مراقب سایر موارد مرتبط با این بیماری و علائم عجیب آن نیز باشیم.

گفتنی است که نشانه های ویروس کرونا از جمله علائمی مانند تب، سرفه های خشک، تنگی نفس و از دست دادن بویایی و چشایی بسیار با اهمیت هستند. از آن جهت که لیست علائم شاخص این بیماری بسیار طولانی است نباید از هیچ یک از آنها غافل شد. قابل توجه است، بسیاری از افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند ظاهرا علائمی ندارند.

بررسی های یک نظر سنجی از بازماندگان بیماری کووید ۱۹ که توسط دکتر ناتالی لمبرت (Natalie Lambert) پژوهشگر دانشکده پزشکی دانشگاه ایندیانا انجام شده است، نشان می دهد که تقریبا این افراد ده ها علامت ویروس کرونا را تجربه کرده بودند. در این بررسی هزار و ۶۰۰ نفر تجربیات خود از علائم بیماری کرونا را توصیف کرده اند.

در بخشی از این گزارش آمده است: «بسیاری از بازماندگان بیماری کووید ۱۹ اعلام کردند که از علائم طولانی مدت این بیماری رنج بردند.»

در اینجا به هفت مورد از غیر منتظره ترین علائم ویروس کرونا اشاره می کنیم که عبارت اند از:

1- تبخال

2- لب های ترک خورده و خشک

3- وزوز گوش

4- سنکوپ

5- زخم شدن زبان یا درد زبان

6- بوهایی که فرد بیمار ممکن است به طور تصادفی حس کند اما به طور واقعی در محیط وجود ندارد

7- لکه هایی که در میدان دید بیمار به صورت شناور ظاهر می شود.

کرونا و جدیدترین نشانه های آن

یک علامت دیگر که سی و یک نفر از هزار و ۶۰۰ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ از آن خبر دادند، بی هوشی موقتی در اثر کاهش جریان خون در مغز است. به طور کلی این علائم خاص تا کنون خیلی در نظر گرفته نشده و مهم جلوه نکرده اند. اما از آن جهت که بیماری کرونا شیوع بسیار سریعی داشته و آسان از فردی به فرد دیگر منتقل می شود و تقریبا بیش از نیمی از بیماران بدون هر گونه علائم بیماری، به آن مبتلا شده و آزمایششان مثبت بوده و به سهولت بهبود پیدا می کنند باید نسبت به گسترش آن توسط این بیماران هشیار بود.

مرادزاده، مدیر گروه اپیدمیولوژی دانشگاه علوم‌پزشکی اراک، با اشاره به اینکه مسئله مرگ بیماران ناشی از ویروس کرونا به موضوعی بسیار مهم در استان مرکزی تبدیل شده است، کرونا: در روزهای ابتدایی و موج اول بیماری کووید ۱۹ با مداخلات مناسب دانشگاه علوم‌پزشکی اراک موفق شدیم به نسبت آمار کشوری، بیماری را در استان تحت کنترل دشته باشیم، اما در روزهای اخیر با افزایش تعداد مرگ مواجه هستیم.

او با تاکید بر اینکه این افزایش در واقع زنگ خطر کرونا را برای جامعه علوم‌پزشکی به صدا درآورده است، گفت: جمعیت استان مرکزی به لحاظ فرهنگ بهداشت و سلامت در سطح پایینی قرار ندارند، اما نسبت افراد چاق به عنوان یکی از ریزفاکتورهای ابتلا به کرونا در استان بالاست، همچنین بیماری‌های قلبی و دیابت نیز در روند ابتلا به ویروس تاثیرگذار است.

مرادزاده تصریح کرد: تحقیقی در خصوص عوامل خطر میرایی کووید ۱۹ انجام داده‌ام که نشان می دهد دیابت در مرگ و میر ناشی از این ویروس نقش موثری دارد و در ارزیابی آمار مرگ و میر، عوامل زمینه‌ای مانند دیابت و بیماری قلبی نقش داشته اند، به همین دلیل بیماران مبتلا به دیابت باید به شدت مراقبت کنند.

او در خصوص افزایش آمار ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا در بین زنان خانه دار در استان مرکزی اظهار کرد: متاسفانه در استان شاهد افزایش آمار شیوع ویروس در بین زنان خانه‌دار هستیم. اعضای خانواده هر روز از خانه خارج شده و با لباس و دست و صورت آلوده به خانه باز می گردند و مادر خانواده در این شرایط در معرض مجموعه ای از عوامل آلوده قرار می گیرد، در واقع قرار گرفتن زنان خانه‌دار در چنین شرایطی یکی از موضوعات مهم در درگیری این قشر با کروناست.

مدیر گروه اپیدمیولوژی دانشگاه علوم‌پزشکی اراک با تاکید بر اینکه اتفاقاتی درون خانه‌ها در حال رخدادن است، گفت: فرزند خانواده‌ یا دیگر اعضا که ممکن است ناقل بدون علامت ویروس باشند، پس از بازگشت با لباس آلوده وارد منزل شده و ماسک خود را بر می‌دارند، اینجاست که مادر خانواده مستقیما با ویروس در ارتباط قرار می‌گیرد و با توجه به اینکه عموما زنان خانه‌دار دارای اضافه وزن و BMI بالا(به عنوان یکی از عوامل خطر ابتلا) هستند، یا سنی بیش از ۴۰ تا ۴۵ سال دارند، درگیر بیماری می‌شوند.

وی گفت: اخیرا میزان حمله ثانویه در بین خانواده‌ها ارزیابی شده و به آمار بالایی دست یافتیم، به طوری که از آمار و موارد ابتلا ۴۰ درصد مبتلایان داخل خانواده‌ بوده اند و ۵۰ درصد از این ۴۰ درصد را زنان خانه‌دار تشکیل می دهند. در واقع همین زنان خانه‌دار به دلیل چاقی، فشار خون، بیماری قلبی و ... بیشتر مستعد میرایی ناشی از کرونا هستند.

دکترمرادزاده در خصوص غالب بودن برخی علائم و عوارض ناشی از کرونا در فصل سرد سال اظهار کرد: هنوز به صورت کامل وارد فصل سرد سال نشده‌ایم و نمی‌توان به صورت دقیق علائم غالب را بیان کرد، اما در اردیبهشت ماه طی گزارشی تغییر ژنتیکی ویروس اعلام شد که مسلما با تغییر ژنتیکی، علائم بیماری نیز دچار تغییر می‌شود و دستگاه گوارش نیز درگیر شد.

تغییر فصل چه تاثیری بر ویروس کرونا گذاشته است؟

دکترمرادزاده تاکید کرد: به عنوان یک متخصص هنوز برایم روشن نشده است که زمستان یا تابستان و تغییر فصل باعث تغییر در تظاهرات بالینی ویروس شده است یا خیر، به همین دلیل برای قضاوت در خصوص تغییر رفتار ویروس در زمستان و فصل سرد سال باید کمی زمان بگذرد. در حال حاضر علاوه بر درگیری‌های ریوی درگیری‌های گوارشی هم وجود دارد و گاهی در برخی از بیماران این دو درگیری همزمان رخ می‌دهد.

مدیر گروه اپیدمیولوژی دانشگاه علوم‌پزشکی اراک گفت: ثبت و رجیستری کووید ۱۹ در حال انجام است و با تکمیل مطالعات می‌توان در خصوص این ویروس در چهار ماهه نخست شیوع، نظرات دقیق‌تری را اعلام کرد.

شناسایی و آگاهی از این علائم جدید می تواند کمک کند تا افراد بیشتری نسبت به این بیماری مرموز آگاه تر و هوشیارتر عمل کرده و با مشاهده آن به دکتر مراجعه کرده و یا قرنطینه شوند تا به این ترتیب از گسترش بیماری کرونا جلوگیری شود.

  • منبع
  • تیتر برتر

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید