امروز: سه شنبه, ۰۴ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۰ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
کد خبر: 273255
۱۳۶۳
۱
۰
نسخه چاپی
Carl Maria von Weber

کـارل مـاری فون وبر و تاثیر بر موسیقی آلمان

کـارل مـاریا(فـریدریش ارنست)فون وبر در سال 1786 در اوتین‌ اولدنبرگ‌ به دنیا آمد‌. این آهنگساز، رهبر و پیانیست آلمانی، پسـر موسیقیدان و خواننده تئاتر شهر، از دومین همسر‌ وی بود که خواننده‌ و بازیگر‌ تئاتر بود

کـارل مـاری فون وبر و تاثیر بر موسیقی آلمان

کـارل مـاریا فون وبر و موسیقی آلمان

کـارل مـاریا(فـریدریش ارنست)فون وبر در سال 1786 در اوتین‌ اولدنبرگ‌ به دنیا آمد‌. این آهنگساز، رهبر و پیانیست آلمانی، پسـر موسیقیدان و خواننده تئاتر شهر، از دومین همسر‌ وی بود که خواننده‌ و بازیگر‌ تئاتر بود.

هـنوز پسر بچه کوچکی بـود کـه در سالزبورگ‌ تحت آموزش میکائیل هایدن‌ و سپس در مونیخ، تحت نظر کالچر ،نوازنده ارگ دربار قرار گرفت. در سال 1800، به خلق اپرا‌، مس و آثار حرفه‌ای پرداخت.

در سال 1803 به عنوان شاگرد وگلر به وین رفت و تحت تـأثیر او در فاصله سالهای 6-1804 رهبر ارکستر شهرداری آنجا شد. در فاصله سالهای 7-1806 در‌ کالسروهه‌‌ کار کرد و دو سمفونی نوشت. در فاصله سالهای 10-1807، منشی دربار اشتوتگارت بود و در آنجا مورد تشویق دنزی‌ قرار گرفت.

در این دوران قطعات موسیقی باارزشی چـون تـوراندخت‌‌، اپرای‌ سیلوانا و آثار دیگری را خلق کرد. در اثر تهمتی که به او زدند، از دربار اشتوتگارت اخراج شد و به منهایم‌ رفت و در آنجا با گوترید وبر ‌(از‌ اقوام او نیست) رابطه دوستی برقرار کرد.سپس بـه دارمـشتات‌ رفت و بار دیگر با ولگر ملاقات کرد و همراه با میربیر از او درس گرفت.

در همین دوره‌ اپرای‌ ابو‌ حسن و سونات های متعددی را نوشت‌. در‌ سال‌ 1811 به مونیخ سفر کرد و در آنجا برای سازهای بادی آثـار ارزشـمندی را خلق کرد، آن‌گاه به پراگ رفت و به خاطر‌ بداهه‌سازی های‌ بدیعش‌ در موسیقی، از شهرت فراوانی برخوردار شد.

کـارل مـاری فون وبر و تاثیر بر موسیقی آلمان

در‌ فاصله‌ سالهای 16-1813 رهبر اپرای پراگ، رهبر ارکستر دربار درسدن‌ بود. او به طرز خستگی‌ناپذیری اپراهای مختلفی را‌ خلق‌ کـرد‌. در سـال 1821، او مـحبوب‌ترین آهنگساز آلمانی بود. در همین‌ سـال اپرای کـمیکی را شـروع کرد که نتوانست آن را تمام کند و بعدها مالر آن را تکمیل‌ کرد‌. در‌ سال 1823 در وین با بتهوون ملاقات کرد. در این زمان‌ سلامتی‌ او به خاطر بـیماری سـل بـه خطر افتاده بود. او تا سال 1826 از این بیماری‌ رنـج‌ کـشید‌ و اثر معروف خود اوبرون‌ را خلق کرد و در همین سال در‌ لندن‌ درگذشت‌. جسد او را در سال 1844 به آلمان آوردند و در قبرستان کاتولیکی درسدن دفـن‌ کـردند‌.

تـأثیر‌ وبر در موسیقی آلمان به واسطه به کارگیری نغمات فولکلور در اپرا و سـایر گونه‌های‌ موسیقی‌ کلاسیک است. پس از او مارسشنر و لورت زینگ‌ راه او را‌ دنبال‌ کردند‌. واگنر در پیروی از سبک او به اوج رسید. ابداعات و ابتکارات فنی وبر، الهـام‌بخش‌ نـوابغی‌ چـون شوپن‌، لیست‌، برلیو و البته مالر بوده است.

به گفته‌ دبوسی‌‌‌، صـدای ارکـستر وبر به گونه‌ای بود که انگار «روح هریک از سازها به نوا درآمده‌ بود‌». برای مدتی وبر از ایـن بـابت کـه بر موسیقیدان های دیگر تأثیر گذاشته‌ بود‌، بیش‌ از کارهای خویش اهمیت داشت. امـروزه، مـقام او بـه عنوان استاد مسلّم موسیقی به حق‌ شناخته‌ شده‌ است.

منبع

بزرگان موسیقی کلاسیک - زهرا رضایی - مقام موسیقایی - شماره 54 - اسفند 1385

  • منبع
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید