امروز: سه شنبه, ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ برابر با ۲۰ ذو الحجة ۱۴۴۱ قمری و ۱۱ اوت ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 270374
۳۹۱
۱
۰
نسخه چاپی
ریچارد کارلسون

100 کلید موفقیت در کار (17)

من قصد دارم روشی را پیشنهاد کنم که با شش کلمه ی معمول سر و کار دارد: من باید به سر کار بروم.

 100 کلید موفقیت در کار (17)

پایگاه خبری حقوق نیوز

نکات مهم برای موفقیت در کار

از عبارت من باید سر کار بروم اجتناب کنید

پیش از آن که ادامه دهم، می خواهم به شما اطمینان بدهم از این آگاهم که به احتمال زیاد، قطعا حقیقت دارد که شما باید به سز کار بروید. با ابن حال این کلمات خاص باری واقعا منفی دارند که به اعتقاد من، خود مخرب می باشند.

به جر افکارتان، کلمات شما نقطه ی اولیه ی ورود شما به برداشت هایتن هستند. آن ها تصویری از توقعات شما رسم می کنند و راه را به سوی برداشت شما هموار می سازند. وقتی باید کاری انجام دهید، به این معناست که حق انتخاب ندارید و ترجیح می دادید جایی دیگر می بودید و کاری متفاوت انجام می دادید. این موضوع لاجرم به این مفهوم است که کارتان را با دل و جان انجام نمی دهید و همین امر، شکوفایی استعداد های بالقوه ی شما را بی اندازه دشوار می کند و بهره بردن از تجربیاتتان را تقریبا غیرممکن می سازد. بنابراین، وقتی می گویید:« من باید به سر کار بروم»، به طریقی ظریف خود را برای روزی بد آماده می سازید. معنی آن چنین نیست که شما همیشه روزی بد در پیش خواهید داشت، بلکه احتمال آن را افزایش می دهید.

فراتر از آن، پیغام منفی ظریف تری وجود دارد که شما برای خود و دیگران ارسال می کنید. اگر قدری تعمق کنید، به نظر می رسد در حقیقت آن چه شما می گویید، این است:« من کارم را دوست ندارم. من قادر به انتخاب کاری که برایم لذت بخش باشد نیستم.» چه پیام ناگواری است که شما درباره ی چیزی که بیشتر وقت خود را صرف آن می کنید، به خود (یا به کسی دیگر) می گویید! درباره ی آن فکر کنید. اگر واقعا عاشق کارتان بودید، چرا بایست می گفتید:«من باید سر کار بروم؟» آیا می گویید:«من باید حالا تعطیلات آخر هفته خود را آغاز کنم؟» آیا عاقلانه تر نیست بدون منفی گرایی نهفته بگوییم:«من امکان سرکار رفتن را دارم یا من دارم می روم که امرار معاش کنم یا دارم می روم روزی دیگر را شروع کنم؟» یا چیزی حتی ساده تر از این مانند:«دارم سر کار می روم.» منظورم آن نیست که از شادی جست و خیز کنید یا فریاد بکشید هورا، باید به سرکار بروم، بلکه آیا نمی توانید با قدری شادمانی بیشتر به استقبال روزی جدید بروید؟ آیا سرافرازتر نمی بودید؟ و آیا گمان نمی کنید که شنیدن کلمات مثبت تر برای دیگران خوشایند تر باشد؟ وقتی صبح به قصد کار، از خانه خارج می شوم، مثلا دلم نمی خواهد این پیام را هرچند پوشیده بفرستم که کار شاق است و دوباره سراغ آن می روم.

گمان می کنم از آن چه در صورت انتخاب اجرای این روش روی خواهد داد، متعجب شوید. وقتی به این روش عادت کنید، آگاهانه متوجه خود می شوید. همین که از روی عادت با با حالت بدخلقی همیشگی خود زیر لب بگویید:«من باید سرکار بروم»، این کار باعث می شود به خود لبخند بزنید یا بخندید، زیرا حالا متوجه می شوید این کار چه قدر مضحک است. سپس، بمرور که بیان خود را کمی مثبت تر می کنید، به نظر می رسد یک تلنگر ظریف به مغز خود می زنید که انتظار دارید روزی خوب در پیش داشته باشید. آیا موافق نیستید بیشتر اوقات، از هرچه بترسید به سرتان می آید؟ هنگامی که منتظر هستید حادثه ای ناگوار روی دهد، اغلب چنین می شود و وقتی در انتظار روزی خوب هستید، خیلی به ندرت پیش می آید که نا امید شوید.

اگر اقدامی نمی کنید، دست کم امیدوارم از خود سؤال کنید:«این کلمات چگونه می توانند در برداشت کلی از روز کاری ام مفید واقع شوند؟» به خاطر بسپارید که اکثر مردم دست کم هشت ساعت در روز و پنج روز در هفته وقت خود را صرف کار می کنند. این کاری است که صرف نظر از اینکه تصمیم بگیرید از آن گله کنید یا نه، انجام خواهید داد. چرا با اجتناب از غرغر در مورد آنچه قصد انجام آن را دارید، باعث آغازی خوب برای خود نشوید؟

بیشتر بخوانید:

مذاکره

100 کلید موفقیت در کار (قسمت های دیگر)

تهیه کننده: محمدی

منبع: 100 کلید موفقیت در کار - ریچارد کارلسون

پایگاه خبری حقوق نیوز - گزیده کتاب

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید