امروز: پنج شنبه, ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ برابر با ۱۹ رجب ۱۴۴۲ قمری و ۰۴ مارس ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 266669
۲۵۳۴
۱
۰
نسخه چاپی
آرامش روحی

آرامش در زندگی چیست؟ | راه های ایجاد آرامش در زندگی

آرامش به معنی سستی و خواب آلودگی نیست! آرامش یعنی تنظیم نیروها و قرار دادن همه ی آن ها در یک راستا، در راستای هدف و نه جنگیدن با آن ها. آرامش یعنی این که نگاه وسیع تری داشته باشیم و به جزییات و مسایل پیش پا افتاده نچسبیم.

آرامش در زندگی چیست؟ | راه های ایجاد آرامش در زندگی

آرامش در زندگی چیست؟

تعریف آرامش کار چندان ساده‌ای نیست، با این حال شاید بتوانیم آن را به‌عنوان زندگی عاری از خشونت (فیزیکی، ذهنی، روحی و همه‌ی اشکال دیگر آن) و همراه با احترام، درک تفاوت‌ها و سعه‌ی صدر تعریف کنیم. آرامش بیرونی به جهان و آرامش درونی به ضمیر هر شخص بر می‌گردد.

آرامش بیرونی: مفهوم آرامش بیرونی که همه‌ی ما آن را با عنوان صلح می‌شناسیم، بدان معناست که بتوانیم علیرغم تفاوت‌های فرهنگی، مذهبی و سیاسی به یکدیگر احترام بگذاریم و عشق بورزیم.

آرامش درونی: ما باید آرامش را ابتدا در درون خود پرورش دهیم؛ یعنی باید ترس‌، خشم، تعصب و فقدان مهارت‌های اجتماعی را (که منجر به رفتارهای خشونت‌آمیز می‌شوند) در خود بشناسیم و بر آنها غلبه کنیم. اگر نتوانیم خشونت درونی خود را کنترل کنیم، طوفان بیرونی هرگز فروکش نخواهد کرد.

زندگی در بهترین حالت خود، آشفته و پرهرج و مرج است. همه ما همیشه در عجله هستیم، چند کار را به طور همزمان انجام می دهیم و سعی می کنیم برای همه آدم ها همه کار بکنیم و ندرتاً وقت کافی برای خودمان می گذاریم. همه ما در جستجوی آرامشیم اما معمولاً آنچه که لازمه دستیابی به آن است را انجام نمی دهیم و دنبال راه هایی برای به دست آوردن آرامش می رویم که فقط هرج و مرج زندگیمان را بیشتر می کنند.

منشا اصلی آرامش در درون انسان‌ها قرار دارد و در واقع یک حس درونی است. هرچند عوامل محیطی و بیرونی هم تاثیر گذار هستند. آرامش یعنی لذت بردن از زندگی، امیدوار بودن به آینده، برآورده شدن نیازهای اجتماعی‌، امنیت و حمایت اجتماعی. حضور افرادی که دوستتان داشته باشند یا شما آن‌ها را دوست داشته باشید در واقع به کیفیت زندگیتان می‌افزاید. نداشتن اختلالات اضطرابی و افسردگی همگی در سلامت روان و داشتن آرامش نقش بسزایی دارند.

آرامش در زندگی چیست؟ | راه های ایجاد آرامش در زندگی

راه های ایجاد آرامش در زندگی

1) بدانید که کنترل هیچ چیز در دنیا به جز خودتان در دست کسی نیست. خودتان تنها چیزی هستید که کنترل کامل روی آن دارید. وقتی این مسئله را درک کنید، و براساس آن دیدگاه و عملکردهایتان را تغییر دهید، زندگیتان بیش از پیش آرام خواهد شد. وقتی سعی می کنید آدم های دیگر یا موقعیت هایی که فرای کنترل شماست را کنترل کنید، فقط زمانتان را هدر می دهید و بر آشفتگی زندگیتان اضافه می کنید.

2) برخی روابطتان را قطع کنید و روابط جدید ایجاد کنید. این کار چندان ساده نیست اما اگر زندگی آرامی می خواهید، باید اینکار را انجام دهید. در زندگی اکثر ما یکی دو نفر هستند-یا شاید هم بیشتر-که تاثیر چندانی روی زندگیمان ندارند. البته این به معنی پیدا کردن دوستانی که هیچ کاری برایتان نکرده اند نیست.

موضوع این نیست که این افراد چه کاری برای شما انجام داده اند. مسئله این است که از نظر احساسی چه کمکی به شما کرده اند و چقدر سطح انرژیتان را بالا برده اند. منظور ما دوستانی است که مشکلات بیشماری در زندگیشان دارند و هربار که شما را می بینند فقط درمورد آن مشکلات منفی بافی می کنند.

قطع رابطه با افراد کار سختی است. در برخی موارد نمی توانید آنها را کاملاً از زندگیتان خارج کنید اما می توانید میزان رابطه تان را محدود کنید که کنترل آن کاملاً در دست خودتان است. می توانید این افراد را با دیگرانی جایگزین کنید که به رابطه و زندگیتان ارزش میدهند و مطمئن باشید که خودتان هم تعجب می کنید سطح انرژیتان، آرامش خاطرتان، خوشبختیتان و زندگیتان به طور کل بعد از این جابجایی چه تغییر شگرفی می کند.

3) درهم و برهمی زندگیتان را کمتر کنید. این به آن معنی نیست که همه وسایلتان را بیرون بریزید. نه، منظورمان این است که کمدها، طبقه ها و اثاثیه منزل و محل کارتان را مرتب کنید. در این مرتب کردن خودتان را از شر هر چیزی که به دردتان نمی خورد، لازم ندارید، استفاده نمی کنید و می توانید به راحتی بدون آن زندگی کنید خلاص کنید. می توانید این وسایل را به دیگران ببخشید، بفروشید یا در سطل آشغال بریزید.

4) اگر در روابط شخصیتان اختلافاتی دارید و هنوز از آن ناراحتید، رابطه تان را بهبود بخشید. بروید و با فرد مورد نظر صحبت کنید و احساستان را با او در میان بگذارید. اگر لازم باشد، عذرخواهی کنید و بخشش بخواهید یا از طرفتان معذرت خواهی طلب کنید و او را ببخشید. اگر آن رابطه ارزش نگه داشته شدن را داشته باشد، مطمئن باشید که می توانید آن را حفظ کنید. درغیراینصورت موجب ایجاد ناسازگاری و اختلاف می شود که بعد مجبور می شوید آن را قطع کنید.

5) بودجه و خرج و مخارجتان را از نو ارزیابی کنید. پول همه چیز را خیلی پیچیده می کند و برایتان آرامش نمی آورد. از قدیم گفته اند که پول خوشبختی نمی آورد اما لزوماً این جمله صحیح نیست. اگر نتوانید اجاره خانه را پرداخت کنید و صاحبخانه بیرونتان کند، خوشبت خواهید بود؟ مسلماً نه. اگر نتوانید هزینه تحصیلات فرزندانتان را فراهم کنید، خوشبخت خواهید بود؟ نه. اگر نتوانید قبض ها و مالیات ها را پرداخت کنید، سالی یکبار به مسافرت بروید یا برای فرزندانتان لباس نو بخرید خوشبخت خواهید بود؟ معلوم است که نه.

پول برایتان امنیت و راحتی می آورد و نقش خیلی مهمی در خوشبختی کلی ما دارد. خرج و مخارج های غیرضروری را قطع کنید و پول بیشتری پس انداز کنید. دنبال شغل های پردرآمدتری باشید و مطمئن شوید که امنیت مالی خانواده فراهم باشد.

آرامش در زندگی چیست؟ | راه های ایجاد آرامش در زندگی

6) خودتان را ببخشید. به اشتباهات گذشته تان فکر کنید. ببینید کجای کارتان غلط بوده است و خودتان را ببخشید و بعد آن را به کلی از مغزتان بیرون کنید. ما از اشتباهاتمان درس می گیریم اما این به آن معنی نیست که باید همیشه این اشتباهات را در ذهنمان نگه داریم. همه ما انسانیم و حتی باهوش ترین انسانها هم اشتباه می کنند. پس خودتان را ببخشید و به زندگی ادامه دهید.

7) اخبار را خاموش کنید. مطمئناً نیاز دارید از آنچه که در دنیا می گذرد مطلع باشید. اکثر ما هر روز و گاهاً هر ساعت در پی اخبار جدید هستیم. از اینترنت استفاده کنید و از سرویس هایی مثل گوگل بخواهید که اخبار را به ایمیلتان پست کنند. فقط یک یا دو بار در هفته به سراغ این اخبار بروید و آنها را مطالعه کنید و دقت کنید که این زمان اصلاً عصرها نباشد که می خواهید خستگی آن روزتان را برطرف کنید.

8) برای هر هفته تان برنامه ریزی کنید. تا آنجا که در توانتان است آن برنامه را کامل جلو ببرید اما این را هم باید بدانید که بعضی اوقات لازم است که برنامه تغییر کند. اوقات فراغتتان را مشخص کنید و برنامه ریزی کنید که در آن اوقات سرگرمی های محبوبتان را انجام دهید.

9) استفاده از تکنولوژی را در زندگیتان محدود کنید. تکنولوژی آرامش نمی آورد. کامپیوتر بااینکه خیلی معصوم به نظر می رسد اما وقتی قرار باشد همه روز با انگشت روی دکمه های بزنید چندان معصوم نیست. اگر کمی درمورد آن فکر کنید، کاری طاقت فرسا به نظر می رسد. عادت کنید که کامپیوتر، تلویزیون، و تلفن همراه را خاموش کنید و با آرامش خیال بیرون بروید و از زندگیتان لذت ببرید.

10) برای خودتان وقت بگذارید. خیلی ها اهمیت این مسئله را فراموش می کنند. وقتی زمانی را فقط مخصوص خودمان کنار بگذاریم و هیچ چیز دیگری ذهنمان را به خود مشغول نکند، می توانید به رویاها و آرزوهایمان فکر کنیم و از آن لذت ببریم و ریلکس شویم. این بالاترین آرامش را نصیبتان می کند.

در هیاهوی دنیای امروز، زندگی همانقدر پیچیده می شود که خودتان بخواهید. این به خودتان بستگی دارد که چه چیزهایی را در زندگیتان قبول کنید، اینکه دنیا را چطور ببینید و درمورد کارهای خودتان چه فکری بکنید. اما باوجود همه هرج و مرج ها می توانید آرامش را به زندگیتان برگردانید.

11) مثبت فکر کنید. برخی افراد همیشه نیمه خالی لیوان را می‌بینند و به همه چیز با دید منفی نگاه می‌کنند. سعی کنید به زیبایی‌های زندگی توجه داشته باشید. خنده یک کودک، دیدن یک دوست قدیمی، آواز یک پرنده، طلوع خورشید، سلامتی، شادابی و... نمونه‌هایی از نکات مثبت و روشن زندگی می‌‌باشند. بر اساس دیدگاه قانون جذب نیز شما هر آنچه که در ذهن می‌پروانید در زندگی تان تاثیر می‌گذارد.

12) برای رسیدن به آرامش نگاه خود را تغییر دهید. در باورهای خود، افراط و تفریط را کنار بگذارید. پافشاری کردن بر باورهای خودتان، بدون در نظر گرفتن عقاید دیگران به تعارض بین شما و دیگران منتهی می‌شود. مطلق اندیشی باعث رفتارهای واکنشی و عجولانه در فرد می‌شود. این رفتارها خود منشا استرس و نگرانی هستند و به سلب آرامش در زندگی منجر می‌شوند. تقویت حس شوخ طبعی راهکاری است که با دور کردن تنش، می‌توانید عقاید خود را ابراز کنید.

14) به ذهن خود استراحت بدهید. مکان‌هایی وجود دارند که ما در آن‌ها احساس آرامش بیشتری می‌کنیم و تمایل داریم هنگام استراحت آن جا باشیم. چشم‌های خود را ببندید و مکانی آرام و زیبا را در ذهن خود مجسم کنید سعی کنید به تمام جرئیات آن توجه داشته باشید. به عنوان مثال خود را در حال قدم زدن در کنار ساحل تجسم کنید. در حالی که روی شن‌ها راه می‌روید امواج ساحل را روی پای خود حس کنید، به درخشش نور خورشید در سطح آب، وزش نسیم ملایم و صدای پرندگان توجه کنید. تجسم مثبت باعث آرامش ذهن می‌شود.

آرامش در زندگی چیست؟ | راه های ایجاد آرامش در زندگی

15) به موسیقی دهید. گوش دادن به موسیقی آرامش بخش است. مهم نیست چه سبک موسیقی گوش می‌دهید همین که به شما آرامش می‌دهد کافیست. احساس کردن و شنیدن لرزش‌ها و نوسانات صدا در یک موزیک آرام بخش تاثیر مثبتی بر روح و روان شما خواهد گذاشت به گونه‌ای که امواج مغز از حالت پر تلاطم به حالت آرام می‌رسند، استرس‌هایتان به حداقل می‌رسد و سیستم دفاعی بدن تان نیز تقویت می‌شود.

16) با خودتان صادق باشید. مشکلات زمانی به‌وجود می‌آیند که فرد آن‌طور که می‌خواهد، عمل نمی‌کند. گاهی خودش راهی را انتخاب می‌کند و جامعه راه دیگری را به او پیشنهاد می‌کند و گاهی او را مجبور می‌کند. اما اینکه بتوانید بین خواسته‌ خودتان و جامعه تعادل برقرار کنید و بهترین گزینه را انتخاب کنید، اهمیت به سزایی دارد. یافتن راه‌هایی برای متعادل کردن اهداف درونی با راهی که شما در نهایت انتخاب می‌کنید یکی از کلیدهای آرامش ذهنی است.

17) مقایسه نکنید. موضوع اصلی این است که خود شما چه می‌خواهید پس خودتان را با دیگران مقایسه نکنید و فقط روی مسیر زندگی خودتان تمرکز کنید. ما همگی الگوهایی برای خودمان داریم که باید دنبال کنیم، شرایط، امکانات و تجارب هر فرد با فرد دیگر متفاوت است.

18) از سرزنش خود بپرهیزید. شکست به معنی ناتوانی شما نیست. در مقابل مشکلات زندگی انعطاف پذیر باشید. اگر اشتباهی انجام دادید از سرزنش کردن خود دست بردارید. دلایل سرزنش کردن خودتان را بررسی کنید و شکست را به عنوان راهی برای یادگیری و تجربه در نظر بگیرید. محدودیت‌های خود را برآورد کنید.

19) عجله نکنید. هنگامی که در تلاش باشیم هر چه زودتر به خواسته‌ها و معیارهای خود برسیم در واقع خودمان را تحت فشارهای غیرضروری قرار می‌دهیم. با بی‌صبری‌تان مقابله کنید، آگاه باشید و از هر لحظه‌ زندگی‌تان لذت ببرید. بایدها و نبایدهای دست‌ و پاگیری که فقط باعث می‌شوند فشار بیشتری در زندگی احساس کنیم، هرگز ما را به سمت آسودگی و آرامش درون سوق نمی‌دهند.

20) برای رسیدن به آرامش هدف داشته باشید. هدف داشتن در زندگی به شما انگیزه ادامه راه می‌دهد البته هدفی که مشخص، دست یافتنی و واقع گرایانه باشد. هدف‌های دور از دسترس باعث ایجاد آشفتگی بیشتر در شما می‌شوند. سعی کنید برآورد درستی از محدودیت‌ها و توانایی‌های خود داشته باشید.

  • منبع
  • عصر ایران
  • هنر زندگی

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید