امروز: شنبه, ۰۹ اسفند ۱۳۹۹ برابر با ۱۴ رجب ۱۴۴۲ قمری و ۲۷ فوریه ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 274544
۲۱۶
۱
۰
نسخه چاپی
Alvin Toffler

آلوین تافلر | آثار آلوین تافلر | شوک‌ آینده‌ آلوین تافلر

آلوین تافلر | آثار آلوین تافلر | شوک‌ آینده‌ آلوین تافلر

آلوین تافلر پژوهشگر، خبرنگار، نویسنده و نابغه‌­ی کسب و کار و تحسین شده توسط استیوجابز است که مفاهیمی همچون انقلاب دیجیتالی، انقلاب ارتباطات و تغییرهای فناورانه را به جهانیان شناساند. او همچنین نقش پررنگی در گسترش باور به انقلاب ارتباطی در سطح جهان داشت.

آلوین تافلر با نوشتن کتاب های «شوک آینده، موج سوم، جابجایی در قدرت، جنگ و ضد جنگ و به سوی تمدن جدید» به شهرت جهانی دست یافته است.

آلوین تافلر

آلوین تافلر (Alvin Toffler) نویسنده و‌ آینده‌پژوه آمریکایی چهارم اکتبر سال ۱۹۲۸ در شهر نیویورک به دنیا آمد.

پدر و مادرش از خانواده مهاجران یهودی بودند که از لهستان به آمریکا آمدند. در هفت سالگی تحت تاثیر یکی از بستگانش علاقه‌مند به نوشتن شد.

تافلردر دوران مدرسه از دروس منطقی به شدت دوری می‌­کرد زیرا بر این اعتقاد بود که دنیا بر اساس منطق نمی­‌گردد او اعتقاد داشت که شاعرها و نویسنده‌­ها به خوبی می‌­توانند با قوه‌ی تخیلشان دنیا را جای بهتری برای زیستن بسازند، به همین خاطر در اندیشه‌­ی نوشتن رمان به نویسندگی روی آورد بعد از چندی به روزنامه‌­نگاری پرداخت. از این راه هم امرار معاش می‌­کرد و هم به علاقه‌­ی دیرینه‌­ی خود نزدیک می‌­شد.

آلوین تافلر به دلیل قلم خوب و قوه‌­ی تخیلش در روزنامه‌­های مختلف و محبوبی کار کرد تا اینکه به نوشتن درباره‌­ی آینده پرداخت.

او استاد مهمان در بنیاد راسل سیج ، استاد مهمان در دانشگاه کورنل ، عضو هیات علمی دانشکده‌ جدید تحقیقات اجتماعی و یک مشاور بسیار موفق کسب و کار بوده است. وی دارای چندین مدرک افتخاری است و کتب او جوایز بسیاری کسب کرده‌اند.

بخش اعظم کارهای تافلر همراه با همسرش یعنی هایدی خلق شده‌اند این اولین نکته‌ای است که او همیشه بدان اشاره می‌کند. آن‌ها دارای مشارکتی بسیار برجسته هستند: هر دوی آن‌ها در دانشگاه نیویورک زبان انگلیسی خوانده‌اند و سپس به یک زندگی کولی‌وار پرداختند و پس از جنگ به روستای گرینویچ رفتند که در آنجا استعداد خود در سراییدن شعر و نگارش رمان را بروز دادند.

تافلر سال‌ها مانند خانه‌ به‌دوش ها زندگی کرد اما هرگز آن ‌را بی‌هدف و بیهوده نمی‌دانست. او به دور آمریکا می­‌گشت تا به تجربه‌­ی جدیدی جهت نوشتن دست ­یابد. او همچنین به همراه همسرش سال­‌ها به دنبال به دست آوردن تجربه‌­ای برای نوشتن، مدت زیادی را در خطوط منتاژ کار ­کردند.

تافلر که در ابتدا قصد نـداشت یـک دانشمند بشود، در سنین جوانی‌ متوجه‌ ارزش علم و فن‌آوری در جهان مدرن شد و در نتیجه دوره‌ای را در مورد تاریخ فن‌آوری گذارند. تافلر سال‌ها وقت خود را صرف روزنامه‌نگاری کرد و مطالب خود را در بـسیاری از نـشریات سیاسی‌، علمی‌ و اقتصادی‌ آن دوران نوشت. در ۱۹۶۰ میلادی، او دعوت‌نامه‌ای از شرکت آی‌بی‌ام دریافت ‌کرد تا مطلبی درباره مضامین بلند مدت اجتماعی و سازمانی رایانه بنویسد که همین‌ موضوع‌ تافلر را با فن‌آوری‌های پیشرفته آشنا کرد.

تافل ۱۰ سال تحقیقات خود را راجع به جایگاه تکنولوژی و کامپیوتر در زندگی اجتماعی و سازمان‌­ها را در کتابی به نام «شوک آینده» ثبت کرد این اولین تجربه­‌ی نویسندگی یک کتاب کامل تافلر بود. این کتاب همانند اسمش آمریکا را در شوک فروبرد.

تافلر تحقیقاتش را در کتاب «موج سوم» در سال ۱۹۸۰ ادامه داد. موج اول و دوم را به‌عنوان انقلاب کشاورزی و صنعتی، توصیف نموده و «موج سوم» یک عبارت ابداعی توسط الوین تافلر برای نشان دادن انقلاب کنونی مبتنی بر اطلاعات و کامپیوتر است. او گسترش اینترنت و ایمیل، رسانه‌های تعاملی، تلویزیون کابلی، شبیه‌سازی و دیگر پیشرفت‌های دیجیتال را پیش‌بینی نمود. در سال ۱۹۹۰ وی کتاب «جابه‌جایی قدرت» را با کمک همسرش، هایدی نوشت.

تافلر در کتاب موج سوم خود می‌­نویسد:

«یک تمدن جدید در زندگی ما در حال ظهور است و مردان کور در همه‌جا در حال تلاش برای سرکوب آن‌اند. این تمدن جدید با خود سبک‌های جدید خانواده؛ تغییر نحوه کار، عشق، وزندگی؛ یک اقتصاد جدید؛ درگیری‌های سیاسی جدید؛ و فراتر از آن‌یک خودآگاهی، تغییریافته به ارمغان می‌آورد… سپیده‌دم این تمدن جدید تنها حقیقت بزرگ و واقعی عمر ما است.»

در سال ۱۹۹۶، با همکاری تام جانسون که یک مشاور کسب‌وکار بود، شرکت تافلر و همکاران را بنیان گذاشتند، شرکت مشاوره‌ای که مجری بسیاری از ایده‌های طراحی‌شده تافلر بود. این شرکت با کسب‌وکار، سازمان‌های غیردولتی و دولت‌ها در ایالات‌متحده، کره جنوبی، مکزیک، برزیل، سنگاپور، استرالیا و سایر کشورها کارکرده بود. الوین تافلر در ۲۷ ژوئن سال ۲۰۱۶ میلادی هنگام خواب در خانه مسکونی خود در لس‌آنجلس درگذشت.

آلوین تافلر | آثار آلوین تافلر | شوک‌ آینده‌ آلوین تافلر

ویژگی قلم آلوین تافلر

نوشته‌­های تافلر از لحاظ سبک نوشتاری دشوار نیستند اما درک مفاهیمی که تافلر به آ‌ن‌­ها اشاره می‌­کند برای همه‌­ی افراد راحت نیست تافلر از تغییر می‌­نویسد و درک اینکه چرا باید تغییر کرد برای همه آسان نیست. اما اگر کسی خواهان داشتن آینده­ای ثروتمند است و علاقه‌ای به تقلید راه‌های اشتباه گذشتگان ندارد مطالعه‌ی کتا‌‌‌ب‌­های سه گانه‌ی الوین تافلر را به او پیشنهاد می­کنم.

این سه کتاب یعنی «شوک آینده»، «موج سوم» و «تغییر قدرت» شامل تحقیقات و پیش بینی­‌های آینده پژوهانه‌­ی الوین تافلر است اگر مدیری هستید که قصد تغییرات اساسی در سازمان خود را دارید یا اگر فردی هستید که ‌می‌­خواهید کسب و کار جدیدی برای خود داشته باشید یا اینکه فردی هستید که به آینده‌­ی شغلی خود اهمیت می‌­دهید مطالعه‌ی کتاب­‌های تافلر می­تواند به شما کمک کند. علاوه­ بر سه اثر یاد شده در بالا کتاب­های دیگری نیز از تافلر منتشرشده که تماما حاصل تحقیقات تافلر است که در زیر به این آثار اشاره می­‌کنیم.

آثار آلوین تافلر

«مصرف‌کنندگان فرهنگ» (۱۹۶۴)، «مدرسه در شهر» (۱۹۶۸)، « شوک آینده » (۱۹۷۰)، «آینده‌شناس» (۱۹۷۲)، « آم‍وخ‍ت‍ن ب‍رای ف‍ردا» (۱۹۷۴)، «آنسوی بحران» (۱۹۷۵)، «موج سوم» (۱۹۸۰)، «ورق‌های آینده » (۱۹۸۳)، «شرکت سازگار» (۱۹۸۵)، «تغییر ماهیت قدرت» (۱۹۹۰)،« جنگ و پادجنگ » (۱۹۹۵)، «به سوی تمدن جدید» (۱۹۹۵)، « ثروت انقلابی » (۲۰۰۶).

تفکر کلیدی‌ آلوین تافلر

اگـرچه تـافلر کـتاب های زیاد و مقالات بی‌شماری منتشر کرده اما فلسفه و عقاید کـلیدی او در شوک آینده، موج سوم و تغییر قدرت‌ خـلاصه شده‌اند که کـاری ارزشـمند به شمار می‌روند اما نشانگر عقاید تافلر درباره‌ تـغییر بـه‌عنوان جـریانی بی‌پایان نیز هستند.

تافلر دیدگاه خود در خصوص این سه‌گانه را چنین بیان‌ می‌نماید: موضوع‌ اصلی، تغییر اسـت یـعنی آنـچه در قبال افراد و در زمانی رخ می‌دهد که کل جامعه مسیر حرکت‌ خود را به سمت چیزی جدید و غـیرمنتظره تـغییر می‌دهد. شوک آینده به فرآیند تغییر می‌پردازد و مـوج سـوم بر مسیرهای تغییر متمرکز است. تغییر قدرت نیز بـه کـنترل رخ دادن تغییرات می‌پردازد، یعنی چه کسی‌ و چگونه‌ تغییرات را شکل می‌دهد.

افزون بر ارایه تحلیلی جامع از تـغییر و بـسیاری از مـشکلات و چالش‌هایی که‌ به‌ دنبال می‌آورد، این سه‌گانه مملو از امیدواری است. این کتاب‌ها استدلال می‌کنند که‌ تـغییر سـریع در پیرامون ما آن‌گونه که به نظر می‌رسد، تصادفی‌ یا بی‌نظم نیست، بلکه الگوها و عـواملی شـناخته شـده‌ در ورای آنها وجود دارد که باعث می‌شود ما به شکلی «استراتژیک» به مقابله با تغییرات‌ بپردازیم و از واکنش‌های خـطرناک بـه‌ رخدادها بپرهیزیم.

آلوین تافلر | آثار آلوین تافلر | شوک‌ آینده‌ آلوین تافلر

شوک‌ آینده‌ آلوین تافلر

تافلر توضیح می‌دهد که تأثیر تغییرات‌ به‌ سـرعت رخ مـی‌دهند. از همین ‌جا بود که عبارت شوک آینده وارد واژگان‌ جهانی‌ شد و هم‌اکنون به شکلی گسترده از آن برای تشریح سـردرگمی‌، ابـهام و از دست رفتن توانایی تصمیم‌گیری‌ در زمان بروز تغییر استفاده می‌شود. تافلر در پیش‌گفتار کتاب تـغییر قـدرت می‌نویسد: «تاریخ پیامدهای خاص‌ خود را دارد که مستقل از مـسیر حـقیقی‌ تـغییر هستند. رخدادها و واکنش‌های‌ سریع‌، اثر خاص خود را دارنـد چه‌ ایـن تغییرات خوب تلقی شوند و چه بد.»

شوک آینده ۳۰ سال پیش نوشته‌شده و هـم‌اکنون‌ مـی‌توان‌ از آن برای سنجش پیش‌بینی‌های تافلر اسـتفاده‌ کرد. آنـچه‌ ما دریـافتیم، قابل‌ تـوجه‌ اسـت‌: او فروپاشی خانواده هسته‌ای‌، انقلاب ژنتیک، فـروپاشی جـوامع، از سرگیری تأکید بر تحصیلات و افزایش اهمیت دانش در جوامع را پیش‌بینی‌ کرده‌بود.

موج سوم آلوین تافلر

شـاید بـتوان گفت که‌ این‌ کتاب‌ نمایانگر مـهمترین‌ نظریه تافلر است که‌ «مـوج‌ سـوم» را به ۲ موج بزرگ دیگر در تـوسعه بـشر افزوده‌است. نخستین موج شامل کشاورزی و تحولات انسانی‌ است‌ که شکارچیان‌ را به افراد ساکن در مزارع تـبدیل‌ کـرد. این‌ کار انسان را از تلاش‌ دائم بـرای امـرار معاش را رهـا ساخت و ثبات و امـنیت لازم بـرای توسعه فنون و فن‌آوری‌هایی را کـه مـبنای تمدن امروز بشر هستند، فراهم‌آورد. موج سوم، انقلاب‌ صـنعتی اسـت که دربرگیرنده حرکت به طرف روش‌های تـولیدی و سـازماندهی نیروی کـار اسـت کـه جهان صنعتی مخلوق آن است. بـهره‌برداری از مواد اولیه، تولید انبوه و کاربرد فزاینده‌تر فن‌آوری، رفاه و سعادت را برای کشورهایی به‌ دنبال‌ داشته که از عهده تـغییرات لازم بـرآمده‌اند. موج سوم تافلر، تحولی پس از دوران صنعتی و مـبتنی بـر اطـلاعات است کـه بـه گفته او در دهه ۱۹۵۰ میلادی آغـاز شـده‌است. در موج‌ سوم‌، تافلر یک پیش‌بینی غیر عادی را در خصوص اثر عمیق تکنولوژی و بیوتکنولوژی در اقتصاد و همچنین تغییراتی که مـا هم‌اینک در روش ‌های تـولیدی، بازاریابی و الگوهای کاری می‌بینیم‌، بیان‌ می‌کند.

او توجه زیـادی بـه‌ پیـش‌بینی‌ تـوسعه بازاریابی و افـزایش قـدرت مصرف‌کننده می کند. او حتی واژه‌ای جدید( remusorp ) را ابداع کرد که ترکیبی از تولیدکننده و مصرف‌کننده است. در مقدمه این کتاب‌، تافلر درباره تغییرات نامنظم دهه‌ ۱۹۶۰‌ میلادی بحث می‌کند که فرهنگی از سوسیالیسم‌های مـتخاصم و ناسازگار، داده‌های تجزیه‌شده و تحلیل‌های متفاوت را به دنبال داشت و فضایی را ترسیم‌ کرده که در آن، همیاری نه‌تنها مفید بلکه حیاتی است. همین نیاز به همیاری‌ بود که تافلر را نسبت به موج سوم متقاعد می‌ساخت. تافلر مدعی است کـه ایـن کتاب درباره همیاری در سطحی کلان است، زیرا تمدن قدیم را به گونه‌ای تفسیر می کند که بسیاری از ما در آن رشد کرده‌ایم و در عین حال تصویری دقیق و جامع از تمدن جدید ارایه می‌کند که ما در بحبوحه آن هستیم‌.

او در ادامه کـتابش مـی‌نویسد: «جهانی که شاهد ظهور بسیار سریع ارزش‌ها و فن‌آوری‌های‌ تازه‌، روابط ژئوفیزیکی جدید، سبک‌های زندگی تازه و روش‌های جدید ارتباطی است، نیازمند عقاید، طبقه‌بندی‌ها و مفاهیمی کاملا تـازه و نـو است‌. ‌ما نمی‌توانیم‌ با روش‌های دیـروز وارد جـهان فردا شویم.»

تغییر قدرت آلوین تافلر

در این کتاب که‌ آخرین‌ بخش‌ از سه‌گانه است، تافلر تجزیه و تحلیل اولیه خود را ادامه می‌دهد و به این‌ موضوع می‌پردازد که چگونه افـراد، سـازمان‌ها و کشورها تحت تأثیر تـغییرات قـرار می‌گیرند. او به بررسی‌ یک سیستم جدید قدرت‌ می‌پردازد که جایگزین دوران صنعتی خواهد شد. واژه «تغییر قدرت» در معنا با واژه «تغییر در قدرت» تفاوت دارد. به گفته تافلر، «تغییر در قدرت» به معنای انتقال قدرت است اما تغییر قدرت بـه مـعنای تغییر در ذات و ماهیت قدرت است. تغییر قدرت، تنها قدرت را انتقال نمی‌دهد بلکه آن را متحول می‌سازد. کتاب تغییر قدرت، سه منبع قدرت را به ما یادآوری می‌کند: زور، ثروت و دانش. همه شرکت‌ها در چارچوبی کار می‌کنند که تـافلر آن را «حـوزه قدرت» مـی‌نامد و این سه ابزار قدرت در آن به‌طور مستمر به تأثیرگذاری خود ادامه می‌دهند. افزایش اهمیت دانش که در تمام ایـن سه‌گانه به‌ آن‌ اشاره شده، تغییری عمیق را در توازن میان آنها بـاعث شـده‌است.

کـتاب تغییر قدرت هیچ‌گونه راه‌حل زودهنگامی درباره مشکلات مرتبط با تغییر ارایه نمی‌دهد. تافلر درباره تلاش‌های انجام‌شده برای حرکت افراد، شـرکت‌ها ‌ ‌و اقـتصادهای‌ ملی به طرف یک وابستگی تازه به علم و دانش بحث می‌کند. به اعتقاد او، حـتی در صـورت حـل این تضادهای قدرت، باز هم همه مشکلات حل نخواهند شد. او چالش‌های بیشتری رادر نظر دارد زیرا تفاوت مـیان اقتصادهای «سریع و کند» همیشه‌ وجود دارد.

  • منبع
  • ایرنا
  • همشهری آنلاین
  • نوار

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید