امروز: پنج شنبه, ۰۷ بهمن ۱۴۰۰ برابر با ۲۳ جمادى الآخر ۱۴۴۳ قمری و ۲۷ ژانویه ۲۰۲۲ میلادی
کد خبر: 278304
۱۲۸
۱
۰
نسخه چاپی

آیا می دانید احتمال انتقال ایدز با کاندوم چقدر است؟

نقش محافظتی کاندوم یکی از مهم ترین مواردی است که همیشه در اکثر مقالات به آن اشاره شده است. اما جالب است بدانید که استفاده درست از این ابزار جلوگیری نیز می تواند نقش تاثیر گذاری در جلوگیری از انتقال آلودگی داشته باشد.

انتقال ایدز با کاندوم

کاندوم و بیماری های مقاربتی

یکی از باورهای قدیمی مردم در خصوص استفاده از کاندوم این است که این وسیله تنها ابزاری برای جلوگیری از حاملگی در طول رابطه به حساب می آید، در صورتیکه کاندوم علاوه بر جلوگیری از بارداری نسبت به عدم ابتلا به بیماری های مقاربتی علی الخصوص ویروس ایدز نقش تاثیر گذاری دارد.

به صورت کلی کاندوم ها به دلیل حالت پوششی و محافظتی که دارند موجب می شوند تا ویروس و آلودگی را در حین رابطه با خود به بدن افراد منتقل نکنند به همین دلیل می توان گفت کاندوم وسیله ای برای جلوگیری از بروز انواع بیماری های ویروسی و میکروبی به حساب می آید.

نقش کاندوم در جلوگیری از ایدز

بسیاری از افراد معتقدند که بیماری ایدز تنها با مقاربت جنسی انتقال پیدا می کند. بله درست است در نتیجه انواع آزمایش ایدز هم این مورد عنوان شده است که یکی از مهم ترین راه های انتقال ایدز، داشتن رابطه جنسی با فرد آلوده است اما آیا در این لحظه کاندوم می تواند نقش جلوگیری را ایجاد کند؟

در این مورد نمی توان پاسخ دقیقی ارائه داد چرا که استفاده درست از کاندوم در رابطه واژینال و آنال می تواند موجب جلوگیری شود اما اگر زخم ها و نواحی آلوده در حین رابطه آلوده شود دیگر فرایند انتقال اتفاق افتاده است پس در نتیجه گیری کلی باید توجه داشت که کاندوم راه پیشگیری هست اما تنها راه نیست.

در صورت پاره شدن کاندوم، ایدز می گیریم؟

یکی دیگر از عواملی که نقش محافظتی کاندوم ها را زیر سوال می برد، پاره شدن آن در حین رابطه است. پاره شدن کاندوم همه اهداف حفاظتی آن را زیر سوال می برد پس دقت داشته باشید که در هنگام خرید محصولات جنسی حتما از برندهای معتبر استفاده کنید که به معضل پارگی کاندوم بی کیفیت و عوارض آن مبتلا نشوید. چرا که درمان ایدز راه طولانی تری به نسبت انتخاب جنس مناسب کاندوم دارد.

آیا نوع کاندوم در انتقال بیماری موثر است؟

خیر، نوع و مدل کاندوم هیچ ربطی به انتقال یا عدم انتقال بیماری ندارد، همین که کاندوم حالت ارتجاعی مناسبی داشته باشد و در حین رابطه دچار پارگی نشود یعنی یک وسیله ایده آل برای جلوگیری از انتقال بیماری در طول رابطه به حساب می آید.

کاندوم و ایدز

آیا با کاندوم می توان با فرد مبتلا به اچ ای وی رابطه برقرار کرد؟

بسیاری از افراد قصد دارند بدانند که آیا می توانند با کاندوم به برقراری رابطه با فرد مبتلا به اچ ای وی بپردازند یا خیر. در این مورد باید با علم به اینکه ریسک رابطه بالاست و به عنوان رفتار جنس ایمن به حساب نمی آید، اقدام کنید. بله کاندوم نقش جلوگیری از ابتلا را دارد مانعی برای رابطه ایجاد نمی کند اما حفظ پروتکل های بهداشتی و انجام آزمایش و تست ایدز بعد از رابطه می تواند تا حد زیادی خیال افراد را به نسبت سلامتی خود راحت کند.

اگر از کاندوم استفاده نکردیم چه کنیم؟

یکی از رایج ترین سوالات کاربران این است که در صورت استفاده نکردن از کاندوم و در حالی که به آلوده بودن فرد مقابل مشکوک هستیم باید چه کاری انجام دهیم؟ در این خصوص بهتر است تا درنظر داشته باشید که اگر به هر دلیلی قبل از رابطه فرایند مراقبتی مثل استفاده از کاندوم را در نظر نداشته اید، حتما روز بعد به پزشک و متخصص مراجعه کنید و در مورد رفتار جنسی خطرناک که داشتید حتما پزشک خود را مطلع کنید.

در این مقاله ما سعی کردیم تا به سوال پر اهمیت «احتمال ایدز با استفاده از کاندوم چقدر است» پاسخ مناسب و کاملی دهیم به همین جهت کلیه موارد از جمله عوامل انتقال ایدز با کاندوم، تاثیر جنس و پارگی کاندوم برای انتقال ویروس و هر آنچه به این موضوع قرابت معنایی داشت را مورد بررسی قرار دادیم.

  • منبع
  • ایران اچ ای وی

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید